دانشگاه چوکوروا که یکی از دانشگاه های برتر ترکیه محسوب می شود، در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده است. این دانشگاه در واقع از ترکیب دو دانشگاه با یکدیگر به وجود آمده است؛ به صورتی که نخست دانشگاه کشاورزی در سال ۱۹۶۷ و سپس در سال ۱۹۷۲ دانشگاه آتاتورک تاسیس شد و در سال ۱۹۷۳ تصمیم بر این شد که این دو دانشگاه با یکدیگر ترکیب شده و دانشگاه چوکوروا را به وجود آورند. این دانشگاه، دانشگاهی دولتی محسوب می شود و محل اولیه تاسیس آن آدانا بوده است. دانشگاه چوکوروا به دلیل دستاورد های علمی وسیع و نوین، مورد تائید بسیاری از کشور های جهان است. در این مقاله از هلدینگ های ویزا قصد داریم که دانشگاه چوکوروا ترکیه را به صورت کامل بررسی کنیم‌. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه چوکوروا ترکیه

این دانشگاه در بین دانشگاه های ترکیه در رتبه ۱۸ قرار گرفته است. به دلیل وجود پرسنل آموزشی با سواد و با تجربه، رتبه علمی این دانشگاه در سطح جهانی افزایش پیدا کرده است. مدرک دانشگاه چوکوروا ترکیه مدرکی بین المللی است که در سراسر جهان از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار است. یکی از مزیت های خاص این دانشگاه ارتباط آن با برترین دانشگاه های اروپا است که سبب شکوفایی ایده های فکری دانشجویان این دانشگاه در سطح جهانی شده است. رنکینگ این دانشگاه به صورت زیر است:

✓ رتبه داخلی: ۱۸

✓ رتبه جهانی: ۱۵۰۱

موقعیت جغرافیایی دانشگاه چوکوروا ترکیه

دانشگاه چوکوروا در پانزده کیلومتری شهر آدانا بر روی یک زمین ۲۰ هکتاری تاسیس شده است. این دانشگاه در قسمت شرقی دریاچه سیهان قرار دارد. ریاست این دانشگاه بر عهده دکتر مریم تونسل است و سالانه دانشجویان زیادی از ترکیه و یا خارج از کشور خواهان اخذ پذیرش از این دانشگاه هستند.

دانشکده های دانشگاه چوچوکوروا

دانشگاه چوکوروا از دانشکده های مختلفی تشکیل شده است. این دانشکده ها از امکانات پیشرفته ای برخودار هستند. این موضوع باعث می شود که دانشجویان بتوانند با رفاه و آسایش بیشتری مشغول به تحصیل شوند‌. دانشگاه چوکوروا در مجموع ۱۹ دانشکده دارد که رشته های تحصیلی متنوعی را پوشش می دهند. دانشکده های است دانشگاه عبارتند از:

✓ دانشکده علوم ورزشی

✓ دانشکده معماری

✓ دانشکده دامپزشکی

✓ دانشکده پزشکی

✓ دانشکده کشاورزی

✓ دانشکده مدیریت کسب و کار کوزان

✓ دانشکده داروسازی

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده حقوق

✓ دانشکده ارتباطات

✓ دانشکده هنر های زیبا

✓ دانشکده دندانپزشکی

✓ دانشکده علوم سلامت

✓ دانشکده الهیات

✓ دانشکده شیلات

✓ دانشکده آموزش

✓ دانشکده علوم مدیریتی و اقتصاد

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده علوم و ادبیات

رشته های دانشگاه چوکوروا

امروزه رشته های تحصیلی متنوعی در دانشگاه چوکوروا ترکیه تدریس می شود.‌ این رشته ها با توجه به مباحث و آموزش هایی که دارند، در دانشکده های مختلف این دانشگاه ارائه داده می شوند‌. اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه یا دندانپزشکی در ترکیه را دارید احتمالا باید سری به این دانشگاه بزنید. همچنین برخی از محبوب ترین رشته های این دانشگاه عبارتند از:

✓ رشته شیمی

✓ رشته زبان فرانسه

✓ رشته زبان انگلیسی

✓ رشته مدیریت

✓ رشته اقتصاد

✓ رشته نساجی

✓ رشته معماری

✓ رشته معدن

✓ رشته زمین شناسی

✓ رشته صنایع

✓ رشته الکترونیک

شرایط تحصیل در دانشگاه چوکوروا ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه چوکوروا ترکیه، نیاز است در آزمون ورودی شرکت کنید. برای ورود به این دانشگاه می‌ توانید در یکی از آزمون های سات (SAT) و یا یوس (YOS) به دلخواه شرکت کنید. پس از این که در این آزمون ها نمره قبولی کسب کردید، لازم است در موعد مقرر مدارک خود را به دانشگاه ارائه دهید. دوره های تحصیلی دانشگاه چوکوروا به ترتیب عبارتند از:

• کاردانی: ۲ سال

• کارشناسی: ۴ سال

• کارشناسی ارشد: ۲ سال

• دکتری: ۴ سال

در این دانشگاه دروس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی آموزش داده می شوند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی از دانشکده های این دانشگاه تنها دروس به زبان ترکی ارائه می شوند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه چوکوروا ترکیه

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است با دقت فراوان مدارک خود را آماده کرده و ارسال کنید این مدارک ممکن است با توجه به رشته تحصیلی و شرایط فرد، متغیر باشند. با این حال، مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه چوکوروا عبارت است از:

✓ حداقل نمره ۱۰۰۰ در آزمون سات و یا حداقل نمره ۵۰ در آزمون یوس

✓ رزومه به همراه متن کامل درخواست

✓ اطلاعات شخصی مانند آدرس و تلفن

✓ اثبات بیمه درمانی

✓ مدارک هویتی

✓ مدرک زبان انگلیسی یا ترکی

✓ کپی مدارک کارشناسی ارشد در صورت درخواست دکتری

✓ کپی مدارک کارشناسی در صورت درخواست کارشناسی ارشد

✓ کپی مدارک دیپلم به همراه ریز نمرات

✓ کپی پاسپورت

هزینه و شهریه دانشگاه چوکوروا ترکیه

به دلیل دولتی بودن دانشگاه چوکوروا، خبری از شهریه های کلان نیست. دانشجویان می توانند با یک هزینه مناسب، در این دانشگاه تحصیل کنند. چنانچه هزینه های خوراک و پوشاک را به این میزان اضافه کنیم، کمی هزینه ها بالا می رود. البته فراموش نکنید که با استفاده از بورس تحصیلی می توان تمام این هزینه ها را پوشش داد. لیست شهریه بعضی از رشته های این دانشگاه به صورت زیر است:

• دانشکده علوم ورزشی ۲۳۰۰ لیر

• دانشکده کشاورزی ۳۳۰۰ لیر

• دانشکده پزشکی ۱۷۰۰۰ لیر

• دانشکده شیلات ۴۲۰۰ لیر

• دانشکده علوم بهداشتی ۲۳۰۰ لیر

• دانشکده ارتباطات ۲۰۰۰ لیر

• رشته کسب و کار ۲۵۰۰ لیر

• رشته سرمایه گذاری ۲۵۰۰ لیر

• رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ۲۵۰۰ لیر

• دانشکده اقتصاد و علوم اداری ۳۸۰۰ لیر

• دانشکده حقوق ۲۵۰۰ لیر

• دانشکده هنر های زیبا ۴۲۰۰ لیر

• دانشکده ادبیات و فن ۲۸۰۰ لیر

• دانشکده آموزش ۲۳۰۰ لیر

• دانشکده داروسازی ۶۰۰۰ لیر

• دانشکده دندانپزشکی ۶۰۰۰ لیر

• دانشکده دامپزشکی ۴۵۰۰ لیر

• مهندسی مکانیک ۵۰۰۰ لیر

• مهندسی کامپیوتر ۵۰۰۰ لیر

• دانشکده مهندسی ۳۳۰۰ لیر

آزمون یوس (YOS) دانشگاه چوکوروا ترکیه

آزمون یوس، یکی از آزمون های مهمی است که در دانشگاه چوکوروا برگزار می شود. کسب نمره قبولی در این آزمون، فرآیند پذیرش دانشجویان را در این دانشگاه سریع تر می کند. پیش از آن که در این آزمون شرکت کنید، لازم است مدارک مورد نیاز را به دانشگاه ارسال کنید. همچنین باید زبان مورد نظر خود را که ترکی و یا انگلیسی است را انتخاب کنید. سوالاتی در زمینه ریاضیات و هوش در دفترچه این آزمون وجود دارد و اگر زبان ترکی را انتخاب کرده باشید، دفترچه دوم سوالات زبان ترکی است. اما اگر زبان انگلیسی را انتخاب کرده باشید، دیگر دفترچه دوم به شما اختصاص پیدا نمی کند. تعداد کل سوالات ۸۰ عدد است که نمره منفی نیز دارد. دانشجویان باید حداقل نمره ۵۰ را از این آزمون کسب کنند.

امکانات دانشگاه چوکوروا ترکیه

دانشگاه چوکوروا به رفاه و آسایش دانشجویان خود توجه بسیار زیادی دارد. به دلیل وسعت بالا، این دانشگاه دارای امکانات مختلف ورزشی، تفریحی و آموزشی برای دانشجویان و پرسنل است‌. برخی از این امکانات عبارتند از:

✓ بیمارستان و کلینیک

✓ آمفی تئاتر

✓ باشگاه سوارکاری

✓ خوابگاه ها و مهمان خانه ها

✓ کافی شاپ و سالن های غذا خوری

✓ سالن های ورزشی با تنوع بالا

✓ زمین سبز و محیط آزاد

✓ کتابخانه های بزرگ

و…

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به معرفی دانشگاه چوکوروا ترکیه پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه در شهر آدانا ترکیه قرار گرفته است و دارای امکانات بسیار مناسبی می باشد. رشته های مختلفی در این دانشگاه ارائه داده می شوند. شهریه این رشته ها به نسبت سایر دانشگاه های ترکیه بسیار مناسب است. همچنین این دانشگاه با توجه به رنکینگ خود، از مدرک بسیار معتبری نیز برخوردار است. تحصیل در دانشگاه چوکوروا ترکیه می تواند تجربه خوب و مفیدی را برای متقاضیان بین المللی به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

آیا مدرک دانشگاه چوکوروا ترکیه مورد تائید ایران است؟

بله؛ مدرک این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران است. همچنین این دانشگاه در برنامه های مولانا، فارابی و اراسموس پلاس نیز شرکت دارد.

شهریه دانشگاه چوکوروا چقدر است؟

با توجه به دولتی بودن این دانشگاه، شهریه آن بسیار مناسب بوده و برای رشته های مختلف متفاوت است.

آیا در دانشگاه چوکوروا امکان پذیرش بدون کنکور وجود دارد؟

خیر؛ برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است حداقل نمره را در آزمون های ورودی کسب کنید.