کشور ترکیه از نظر علم پزشکی و دندانپزشکی در موقعیت بسیار مناسبی قرار گرفته است. دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در جهان است. سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل این رشته، به دانشگاه های ترکیه مراجعه می کنند. برای تحصیل در رشته های پزشکی، دانشگاه حاجت تپه ترکیه بسیار معتبر و شناخته شده است. تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه، با مزایای بسیار زیادی همراه است‌. با توجه به معتبر بودن دانشگاه های این کشور، دانشجویان می توانند در هر کجای دنیا به راحتی مشغول کار شوند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی اطلاعات لازم برای تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه را برای شما کاربران بیان کنیم. با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ترکیه، معمولا نیاز به شرکت در آزمون خاصی ندارند. پذیرش این دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد. اما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، لازم است در آزمون های ورودی این دانشگاه ها شرکت کنید. پس از کسب نمره قبولی، شما می توانید در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شوید. با توجه به شرایط کنکور سراسری ایران و ظرفیت محدود آن، تحصیل در ترکیه برای افراد علاقمند به دندانپزشکی، گزینه بسیار مناسبی است.

مزایای تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، دقیقا مثل تحصیل داروسازی در ترکیه و تحصیل پزشکی در ترکیه با مزایای بسیار زیادی همراه است. افرادی که قصد دارد برای تحصیل این رشته به ترکیه مهاجرت کنند، باید تمامی مزایا و امتیازات دانشگاه های این کشور را مورد بررسی قرار دهند. برخی از مهم ترین مزایای تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه عبارتند از:

• امکان اشتغال و فعالیت در بیمارستان ها و کلینیک های زیر نظر دانشگاه، بلافاصله پس از فارغ التحصیلی وجود دارد.

• امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران وجود دارد.

• امکان انتقالی گرفتن به دانشگاه های اروپایی و کانادایی وجود دارد.

• هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب است.

• دانشجویان ایرانی به راحتی و بدون ویزا می توانند رفت و آمد کنند.

• امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی، بدون شرکت در آزمون، در دانشگاه های خصوصی برای افراد فراهم شده است.

• شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت سایر کشور های جهان بسیار پایین است.

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

در کشور ترکیه، رشته دندانپزشکی در یک دوره ۵ ساله ارائه می شود. متقاضیان تحصیل در این رشته پس از این که دوره ۲ ساله تئوری را طی کردند، وارد دوره ای ۳ ساله می شوند که کاملا عملی بوده و در محیط بیمارستان و یا کلینیک سپری می شود. این افراد پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های ترکیه، به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند. بسیاری از ایرانیان به دلیل نزدیک بودن ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی و شباهت های فرهنگی بسیار زیاد آن، تمایل دارند در این کشور تحصیل کنند. جالب است بدانید که در این بین، بیش ترین تقاضا را رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی دارند. البته ایرانیانی که متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه هستند، پیش از این که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند، لازم است از مورد تائید بودن آن دانشگاه نزد وزارت بهداشت ایران، اطمینان حاصل کنند. مورد تایید بودن دانشگاه مقصد باعث می شود که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی، بتوانند با خیال راحت در ایران مشغول به تحصیل شوند. وزارت بهداشت ایران هر ساله پس از ارزیابی و بررسی های لازم، لیستی از دانشگاه های معتبر و مورد تایید را ارائه می دهد. بر اساس این لیست، تقریبا ۱۵ دانشگاه ترکیه مورد تائید این وزارتخانه هستند. داوطلبان می توانند یکی از این ۱۵ دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب کنند. البته به یاد داشته باشید که مورد تایید بودن دانشگاه ترکیه در صورتی نیاز است که شما قصد داشته باشید پس از تحصیل خود به ایران بر گردید. در غیر این صورت، می توانید در دانشگاه های مختلف این کشور مشغول به تحصیل شوید.

تخصص دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

این کشور امکان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی را در مقطع تخصص برای داوطلبان سراسر جهان فراهم کرده است. دوره تخصص در این کشور معمولا ۳ تا ۴ سال طول می کشد و شامل رشته های زیر است:

✓ ترمیم دندان

✓ پروتز درمانی دندان

✓ پریودنتولوژی

✓ ارتودنسی

✓ ترمیم ریشه دندان

✓ دندانپزشکی کودکان

✓ رادیولوژی دهان، دندان و چانه

✓ جراحی دهان، دندان و چانه

شرط قبولی در تخصص دندانپزشکی این است که در آزمون STS شرکت کنید. این آزمون سالانه تنها در ماه سپتامبر و به زبان ترکی برگزار می شود. برای تحصیل در تخصص دندانپزشکی کسب حداقل نیمی از نمره این آزمون ضروری است. علاوه بر این آزمون، آزمون DUS نیز برای ورود به تخصص برگزار می شود که به وسیله برخی از دانشگاه ها ارائه می شود. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که آزمونDUS  هر دو سال یکبار برگزار می شود و ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد. آزمون DUS به دو بخش دندانپزشکی عمومی و دندانپزشکی کلینیکی تقسیم می شود.

لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران  

همانطور که گفته شد، سالانه وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران یک لیست از دانشگاه های مورد تایید ترکیه را منتشر می کنند. تحصیل در این دانشگاه ها، باعث می شود که دانشجویان بتوانند پس از فارغ ‌التحصیلی، با خیال راحت به ایران برگردند و مشغول به کار شوند. از نظر این دو وزارتخانه، اعتبار و ارزش مدرک این دانشگاه ها، از سایر دانشگاه های ترکیه بیشتر است. در هر صورت، لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه عبارتند از:

✓ دانشگاه مارمارا

✓ دانشگاه اوندوکوز مایس سامسوس

✓ دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

✓ دانشگاه یدی تپه استانبول

✓ دانشگاه باشکنت آنکارا

✓ دانشگاه باهشه شهیر استانبول

✓ دانشگاه قاضی آنکارا

✓ دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

✓ دانشگاه اگه ازمیر

✓ دانشگاه آتاتورک ارزروم

✓ دانشگاه کوچ استانبول

✓ دانشگاه آنکارا

✓ دانشگاه حاجت تپه آنکارا

✓ دانشگاه استانبول

چگونه در دانشگاه های ترکیه دندانپزشکی بخوانیم؟

همانطور که بیان شد، مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه، تقریبا ۵ سال است. دانشجویان تحت یکسری شرایط می توانند در این رشته تحصیل کنند. شرکت در آزمون یوس برای داوطلبان این رشته واجب است. علاوه بر این آزمون، برای اخذ پذیرش از بعضی دانشگاه ها نیز داوطلبان می توانند در آزمون SAT شرکت کنند که به زبان ترکی برگزار می شود. برای شرکت در هریک از این آزمون ها، لازم است دانش آموز یا سال آخر بوده و یا مدرک دیپلم داشته باشد. همچنین کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارند، باید نمره زبان خوبی کسب کنند و دارای مدرک آیلتس و یا تافل باشند.

آشنایی با آزمون یوس ترکیه (YOS)

آزمون یوس، آزمونی است که داوطلبان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه باید در آن شرکت کنند. آزمون یوس توانایی تفکر تحلیلی داوطلبان را مورد سنجش قرار می دهد و او را وادار می کند که راه حل مسائل را در زمان کوتاهی پیدا کند. تفاوت آزمون یوس با سایر آزمون های مشابه در بخش ریاضیات این است که در سال های اخیر سطح آزمون یوس افرایش یافته و سخت تر شده است. تعداد داوطلبانی نیز که در این آزمون شرکت می کنند بسیار کم تر از داوطلبان کنکور ترکیه است که این مسئله سبب می شود که افراد شرکت کننده در این آزمون شانس بیش تری برای ورود به دانشگاه های ترکیه داشته باشند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که معمولا این آزمون به صورت مستقل در هر یک از دانشگاه ها برگزار می شود که زمان آن ها با یکدیگر متفاوت است. این آزمون نخستین بار در سال ۱۹۸۱ با مفاد هوش، ریاضی و هندسه و چهار ماده شیمی، فیزیک، جغرافیا و زیست شناسی برگزار شد که در سال ۲۰۰۵ این چهار ماده حذف شدند. با توجه به این که اکثر داوطلبان خواهان پذیرش در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند، برای این رشته ها رقابت بسیار شدید است و باید نمره بالای ۹۰ در آزمون یوس کسب شود. همچنین برای این که داوطلب بتواند در این آزمون نمره خوبی را کسب کند، لازم است تسلط ۱۰۰ درصدی بر روی تمامی مطالب داشته باشد. متوسط هزینه آزمون یوس نیز برای دانشجویان ایرانی ۸۰۰ لیر ترکیه است که باید این مبلغ را به صورت اینترنتی و از طریق پی بال پرداخت کنید.

آشنایی با آزمون SAT ترکیه

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارند، لازم است در این آزمون نمره بالایی کسب کنند. این آزمون شامل دروس ریاضی، درک مطلب و نگارش است و هر قسمت از آن حداکثر ۸۰۰ نمره دارد. آزمون SAT معمولا در دانشگاه هایی برگزار می شود که شرایط تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارند. بخش ریاضی این آزمون از سایر قسمت ها بیش تر مورد توجه قرار دارد و سطح دشواری این آزمون از آزمون یوس بیش تر است. برخی از دانشگاه های ترکیه از جمله دانشگاه حاجت تپه که برترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود، به وسیله این آزمون اقوام به پذیرش دانشجو می کند. مدت اعتبار آزمون سات نیز دو سال است. آزمون سات دارای ۱۵۴ تست است که ۴۴ تست آن رایتینگ، ۵۲ تست آن ریدینگ و ۵۸ تست دیگر آن نیز فهم مهارت ریاضیات است. تسلط به زبان انگلیسی در این آزمون بسیار مهم است. می توان گفت که سطح ریاضی این آزمون در حد ریاضی اول و دوم دبیرستان ایران است. حداقل نمره ای که لازم است برای پذیرش در رشته دندانپزشکی کسب کنید، ۱۳۰۰ است. آزمون سات ۷ بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، ژانویه، مارس، نوامبر، ژوئن و می، برگزار می شود و نتیجه نهایی داوطلب پس از ۳ تا ۶ هفته ارسال می شود. هزینه این آزمون نیز بر اساس موسسه ای که انتخاب می کنید، متغیر است اما به صورت کلی این هزینه ۵۲ دلار است.

زبان تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

داوطلبان می توانند در دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی تحصیل کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند باید در آزمون های زبان ترکیه مثل YOKDIL، YDS یا TOMER نمره قبولی کسب کنید. البته برخی از دانشگاه های ترکیه به دانشجویان این امکان را می دهند که  به جای آنکه در آزمون های زبان ترکی شرکت کنند، مدارک زبان دیگری مانند آیلتس و یا تافل را ارائه بدهند. بعضی از دانشگاه های ترکیه به دانشجویان خود این امکان را می دهند که در سال اول تحصیل خود به یادگیری زبان ترکی بپردازند اما در سایر دانشگاه ها باید از همان ابتدا نمره قبولی در آزمون زبان ترکی را ارائه دهید. در کل، زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارند، بسیار مهم است و باید برای یادگیری آن تلاش کنند.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

در سال گذشته، شهریه تحصیلی برای رشته دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه از ۷۰۰۰ لیر شروع شده و تا ۳۰۰۰۰ لیر در سال ادامه داشت. این میزان برای دانشگاه های خصوصی ترکیه از ۶۵۰۰ دلار شروع شده و تا ۲۷۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. همانطور که متوجه شدید، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. البته با توجه به شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی، این شهریه ها ممکن است برای متقاضیان ایرانی کمی سنگین باشد. در ادامه شهریه رشته دندانپزشکی در برخی از دانشگاه های مطرح این کشور را بررسی می کنیم:

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه استانبول: ۲۰ هزار لیر در سال

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک: ۱۵ هزار لیر در سال

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه اگه: ۱۷ هزار لیر در سال

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه ینی یوزییل: ۱۶۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه یدی تپه: ۲۷۵۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه کوجالی: ۱۸۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه گالاتا: ۲۰۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه کنت: ۱۴۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه لقمان حکیم: ۱۵۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه بیرونی ترکیه: ۱۷۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه اوسکودار ترکیه: ۱۸۰۰۰ دلار

• شهریه دندانپزشکی دانشگاه آنتالیا بیلیم ترکیه: ۱۴۰۰۰ دلار

تحصیل رایگان رشته دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی می توانید از بورسیه تحصیل دانشگاه های ترکیه و یا بورسیه اختصاصی دانشگاه های خصوصی ترکیه استفاده کنید. ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه از ۱ تا ۲۸ دی می باشد و تمامی دانشجویان می توانند برای دریافت بورسیه، درخواست دهند. سازمان بورسیه با بررسی هر یک از این درخواست ها و رزومه های ارسال شده، پس از ۲ یا ۳ ماه جواب مرحله اول بورسیه را برای قبول شدگان ایمیل کرده و آن ها را به مصاحبه دعوت می کنند. در این نوع بورسیه داوطلب ۱۰۰ درصد بورسیه می شود.

سرفصل های دروس دندانپزشکی در ترکیه

این کشور برنامه های خاص خود را برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دارد و سال های اول و دوم شامل علوم زیست شناسی و آموزش بالینی برای شبیه سازی دهان و فک است. در این دو سال رشته دندانپزشکی به شکل دروس پایه و تئوری بوده و در سال سوم و چهارم بیش تر دوره ها به صورت عملی است که در کلینیک ها و بیمارستان ها گذرانده می شود.

۱- دروس سال اول: پروتز، آناتومی، فیزیک، بیولوژی، زبان ترکی، موسیقی، مجسمه سازی، بیوشیمی، زبان خارجی، بیواستاتیک، نقاشی، تربیت بدنی  و کامپیوتر.

۲- دروس سال دوم: اندودونتی، بیوفیزیک، هیستولوژی، درمان بیماری های دندان، میکروبیولوژی و فیزیولوژی.

۳- دروس سال سوم: ارتودنسی، پریودونتولوژی، فارماکولوژی، پدودونتی، بیماری های دهان، فک و دندان، تکنولوژی علوم ارتباطات، پاتولوژی، درمان بیماری های دندان و علوم روانی، بی حسی دندان و علوم روانی.

۴- دروس سال چهارم: رادیولوژی دهان، داخلی، میکروبیولوژی دهان، بیوشیمی دهان، کارگاه های عملی، ایمپلنتولوژی دهان، سلامت دهان و دندان، درمان بیماری های دهان، بیماری ها و آناتومی توپوگرافیک.

۵- دروس سال پنجم: پروتز فک و صورت، اخلاق حرفه ای، گوش و حلق و بینی، علوم رفتاری، تحقیقات و تکنولوژی، پاتولوژی دهان، پزشکی قانونی، روش های معاینه، تاریخچه دندانپزشکی، کمک های اولیه و اورژانسی و چشم.

موقعیت و جایگاه دندانپزشکی در ترکیه

در ایران رشته دندانپزشکی، شغلی ارزشمند و پردرآمد است؛ این رشته در کشور ترکیه به مشکلات دهان و دندان پرداخته و به صورت پیشرفته تری به مباحث مربوط به جمجمه می پردازد. به این معنا که از فک صورت شما تا کاسه سر و سلامت سایر بخش های صورت که مربوط به استخوان می شود، توسط دندانپزشکان بررسی می شود. حال اگر بخواهید در این امر متخصص شوید می توانید در رشته های مختلف مانند کاشت ایمپلنت، دندانپزشکی در پزشکی قانونی و ارگونومی بیماری های دهان، تخصص دریافت کنید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که لازم است دندانپزشکان دستان قوی، بینایی، توان قدرتی و سرعتی بالا داشته باشند، در غیر این صورت خیلی زود از کار خود خسته شده و نمی توانند به درستی فعالیت کنند. در طول مدت تحصیل، دانشجویان با تمامی حفره های دهانی آشنا شده و روش های تشخیص عامل درد و مشکلات دهانی را یاد می‌ گیرند.  

مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه

روش های مختلفی برای دریافت مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد. برای این که افراد بتوانند در کشور ترکیه مطب تاسیس کنند، لازم است شهروند ترکیه باشند. شهروند این کشور شدن روش های خاص خود را دارد. برخی از این روش ها عبارتند از:

✓ سرمایه گذاری کلان در ترکیه

✓ ازدواج با شخص مقیم ترکیه و ۳ سال انتظار

✓ خرید خانه در کشور ترکیه به قیمت ۲۵۰ هزار دلار

درآمد دندانپزشکی در ترکیه

میانگین درآمد یک دندانپزشک در این کشور ۲۱۲,۰۰۰ لیر در سال است. به صورتی که می توان گفت هر دندانپزشک درآمدی معادل ۱۰۲ لیر در ساعت دارد. حداقل درآمد دندانپزشکان در این کشور ۱۴۶۰۰۰ لیر در سال و حداکثر آن ۲۶۸۵۰۰ لیر در سال است. البته این نرخ با توجه به داشتن مدرک تخصص متغیر می باشد. افرادی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند، باید تمام جوانب را بررسی کرده و با آگاهی کامل اقدام کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه در بین دانشجویان ایرانی بسیار پر طرفدار است. دانشگاه های این کشور با استفاده از نتیجه آزمون های یوس و یا سات اقدام به جذب دانشجو می کنند. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب تر است. دروس در اکثر دانشگاه های این کشور با دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه داده می شوند. دوره تحصیلی دندانپزشکی ترکیه حدودا ۵ ساله است. به دلیل معتبر بودن مدرک دانشگاه های کشور ترکیه در سطح جهان، فارغ التحصیلان این دانشگاه ها می توانند خیلی سریع مشغول کار شوند.

سوالات متداول

برای تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه، شرکت در چه آزمونی لازم است؟

برای قبولی در دانشگاه های این کشور شرکت در آزمون های یوس و یا سات ضروری است.

آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور شرایط سنی دارد؟

خیر؛ اما جوان تر بودن داوطلب می تواند امتیاز مثبتی در نظر گرفته شود.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه چند سال طول می کشد؟

همانطور که گفته شد، طول مدت تحصیل در این رشته در کشور ترکیه ۵ سال است.