طی چند سال اخیر، تحصیل در رشته داروسازی در بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی بسیار محبوب شده است. رشته داروسازی، رشته ای لوکس و پردرآمد محسوب شده و در اکثر دانشگاه های ترکیه تدریس می شود. دانشگاه ها سالانه تنها تعداد محدودی دانشجو در این رشته پذیرش می کنند و از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی اختصاص دارد. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا قصد داریم شما را با تحصیل رشته داروسازی در ترکیه آشنا کنیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با رشته داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی پس از پزشکی و دندانپزشکی، در کشور ترکیه از بیش ترین میزان محبوبیت در بین رشته های علوم پزشکی برخوردار است. رشته داروسازی تاثیر بسیاری در تولید دارو و درمان بیماری های خاص دارد. سرفصل های این رشته بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می شوند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که دروس رشته داروسازی بسیار سخت بوده و از جذابیت کمی برخوردار هستند.

برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه چه باید کرد؟

تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه با سایر رشته های این کشور کمی متفاوت است. اگر در رشته داروسازی قبول شوید، لازم است ابتدا به مدت یکسال در کالج مخصوص دانشگاه تحصیل کنید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. این رشته در کشور ترکیه ۵ سال طول می کشد که معادل ۱۰ ترم است. از مهم ترین شرایط لازم برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی داشتن مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و یا تجربی است. تمامی کشور ها آزمون مشخصی را برای ورود دانش آموزان به دانشگاه در نظر گرفته اند اما کشور ترکیه کاملا متفاوت عمل کرده و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. بیشتر افرادی که خواهان ادامه تحصیل در رشته داروسازی هستند، صرفا به دلیل علاقه به شیمی و یا موارد این چنینی، این رشته را انتخاب کرده اند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی ۴ راه وجود دارد که عبارتند از:

۱- تحصیل رشته داروسازی در ترکیه بدون آزمون

یکی از راه هایی که به وسیله آن می توانید در رشته داروسازی مشغول تحصیل شوید، پذیرش بدون آزمون است. به دلیل اینکه دانشگاه های دولتی ترکیه از طرف دولت این کشور حمایت مالی نمی شوند، برخی از ظرفیت های این رشته را می فروشند. در این صورت، افراد می توانند با پرداخت هزینه مورد نظر دانشگاه و بدون شرکت در آزمون خاصی، موفق به اخذ پذیرش در رشته داروسازی شوند. همچنین برخی از دانشگاه های ترکیه ظرفیت مشخصی را برای پذیرش از افراد تیزهوش در نظر گرفته اند. افرادی که از سطح علمی بالایی برخوردارند نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارد و این مسئله در رشد سطح علمی دانشگاه نیز موثر است. این افراد را معمولا معاونین و ریاست دانشگاه، شخصا انتخاب می کنند. دانشگاه های دولتی اکثرا زمان مشخصی برای پذیرش بدون کنکور ندارند و بستگی به این دارد که آیا ظرفیتی برای پذیرش از این طریق باقی مانده یا نه؛ اما دانشگاه های خصوصی معمولا از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه در صورت داشتن ظرفیت، اقدام به پذیرش دانشجو بدون آزمون می کنند.

۲- بورسیه تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

بورسیه رشته داروسازی یا به وسیله دولت و یا به وسیله دانشگاه مورد نظر‌ صورت می گیرد. بورسیه دولتی کشور ترکیه به تمام دانشجویان داروسازی در همه مقاطع تعلق می گیرد و این افراد می توانند برای دریافت آن به سایت بورسلاری مراجعه نمایند. افرادی که موفق به دریافت این نوع بورسیه شده اند، می توانند با خیال راحت در دانشگاه مورد نظر خود در رشته داروسازی تحصیل کنند؛ زیرا این نوع از بورسیه تمامی هزینه های دانشجو را پوشش می دهد. بورسیه دیگری نیز که به دانشجویان رشته داروسازی تعلق می گیرد، بورسیه و کمک هزینه هایی است که توسط خود دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد. این نوع از بورسیه ها می تواند سبب کاهش هزینه تحصیلی دانشجویان شود و بیشتر به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد؛ اما چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی از معدل و نمرات بالایی برخوردار باشند، می توانند این بورسیه را دریافت کنند.

۳- آزمون یوس (YOS) برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته داروسازی را دارند، می توانند در آزمون یوس شرکت کنند. نتیجه آزمون یوس معتبر بوده و به وسیله آن می توانید در اکثر دانشگاه های کشور ترکیه در رشته داروسازی اخذ پذیرش کنید. آزمون یوس در گذشته به صورت سراسری برگزار می شد اما امروزه این آزمون زمان مشخصی ندارد و هر یک از دانشگاه ها به صورت مجزا اقدام به برگزاری این آزمون می کنند. این آزمون تنها برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه می باشد و مدرک آن به مدت دو سال معتبر است. برای ثبت نام در این آزمون لازم است داوطلبان از شرایطی خاص برخوردار باشند و در موعد مقرر نیز برای ثبت نام اقدام کنند. این آزمون تنها برای پذیرش دانشجویان بین الملل مورد استفاده قرار می گیرد و از دو بخش هوش-ریاضیات و زبان ترکی تشکیل شده است. بودجه بندی سوالات ممکن است در دانشگاه های مختلف، متفاوت باشد. دانشگاه های ترکیه به منظور رفاه حال دانشجویان، مدرک آزمون یوس سایر دانشگاه های ترکیه را نیز می پذیرند و نیاز نیست داوطلبان در آزمون های یوس مختلف شرکت کنند. تنها افرادی می توانند در این آزمون شرکت کنند که تبعه کشور ترکیه نباشند و دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و یا دانش آموز سال آخری باشند. با توجه به این که زمان برگزاری این آزمون در دانشگاه های مختلف، متفاوت است، این زمان زودتر در اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد تا بتوانند خود را برای این آزمون آماده کنند. افرادی که ساکن ترکیه هستند به راحتی می توانند به محل آزمون مراجعه کنند؛ اما افرادی که در ایران زندگی می کنند، لازم است برای شرکت در این آزمون به حوزه های مشخص شده آزمون یوس در ایران مراجعه کنند. سوالات این آزمون از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل ریاضیات، هندسه و هوش است و بخش دوم شامل زبان ترکی است. سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی آماده شده است و چنانچه زبان انتخابی دانشجو انگلیسی باشد، دیگر نیازی به پاسخگویی به دفترچه دوم ندارد. نمره این آزمون از ۱۰۰ محاسبه شده و در ازای هر ۴ سوال غلط یک سوال صحیح حذف می شود.

۴- آزمون سات (SAT) برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

آزمون سات آزمونی است که به زبان انگلیسی برگزار می شود و شامل دروس ریاضی، درک مطلب و نگارش بوده و هر قسمت آن از ۸۰۰ نمره تشکیل شده است. این آزمون معمولا در دانشگاه هایی برگزار می شود که تحصیل در رشته داروسازی به زبان ترکی دارند. سطح دشواری آزمون یوس از آزمون سات کم تر است و برخی از دانشگاه های این کشور مانند حاجت تپه نتیجه این آزمون را ملاک پذیرش خود قرار می دهند. مدت اعتبار آزمون سات نیز ۲ سال است. آزمون سات دارای دو بخش است که در دانشگاه های ترکیه بخش دوم برگزار نمی شود و تنها قبولی در بخش اول برای کسانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی را دارند کافی است. بخش اول این آزمون با هدف سنجش مهارت های ریاضیات، خواندن و نوشتن دانشجویان برگزار می شود. هر یک از بخش های این آزمون نیز دارای ۲۰۰ تا ۸۰۰ امتیاز است. هدف این آزمون مورد سنجش قرار دادن دانش افراد در زمینه های مختلفی که در دبیرستان آموزش دیده اند می باشد. این آزمون دارای ۱۵۴ تست است که ۵۸ تست آن فهم و مهارت ریاضیات، ۴۴ سوال آن رایتینگ و ۵۲ سوال باقی مانده نیز مربوط به سوالات ریدینگ است. مسلط بودن به زبان انگلیسی در این آزمون از اهمیت بسیاری برخوردار است اما سطح ریاضی این آزمون در حد ریاضیات اول و دوم دبیرستان است. داوطلبان برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی لازم است حداقل ۱۳۰۰ نمره در این آزمون کسب کنند. این آزمون ۷ بار در طول سال و در ماه های ژوئن، می، مارس، ژانویه، دسامبر، نوامبر و اکتبر برگزار می شود. نتیجه این آزمون معمولا ۳ تا ۶ هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون اعلام می شود. دانشگاه های ترکیه نیز ده روز پس از اینکه متقاضی نمره خود را دریافت کرد، نتیجه را دریافت می کنند. هزینه این آزمون نیز با توجه به موسسه انتخابی و کشور محل برگزاری آزمون، متفاوت است. اما به صورت کلی هزینه این آزمون ۵۲ دلار است.

طول دوره تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

مدت تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه ۵ سال و یا به عبارت دیگر ۱۰ ترم است. در طول چهار سال اول به دانشجویان مباحث و دروسی مانند تاریخچه داروسازی و اصطلاحات، فناوری اطلاعات پایه، شیمی تحلیلی و شیمی عالی، مواد اولیه داروسازی، علوم پایه داروسازی و علوم پایه پزشکی، بیوشیمی بالینی، قوانین داروسازی، فایر دارویی و… به دانشجویان آموزش داده می شود. در یک سال باقی مانده نیز لازم است دانشجویان در دوره کارآموزی در داروخانه یا مجموعه های داروسازی شرکت کنند. این مسئله به این دلیل است که با بیماران تعامل کنند و بهتر بتوانند دارو های مناسب آن ها را شناسایی کنند.

معادل سازی مدرک داروسازی ترکیه

برای خیلی از افراد سوال است که کدام یک از دانشگاه های کشور ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند. همانطور که می دانید معادل سازی مدرک این دانشگاه ها بسیار آسان می باشد. دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران در ترکیه عبارتند از:

• دانشگاه بغازیچی

• دانشگاه آنادولو

• دانشگاه مارمارا

• دانشگاه قاضی

• دانشگاه استانبول

• دانشگاه کوچ

• دانشگاه حاجت تپه

• دانشگاه آنکارا

• دانشگاه اژه

• دانشگاه آتاتورک

حساسیت های رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باعث می شود که دانشجویان برای معادل سازی مدارک خود از دقت بیشتری استفاده کنند. به این نکته دقت کنید که فرآیند معادل سازی مدرک داروسازی از دانشگاه های ترکیه، کمی زمانبر است. وزارت بهداشت برای معادل سازی مدارک هزینه ای را در نظر گرفته است که افراد برای معادل سازی مدارک خود ملزم به پرداخت آن هستند. به این نکته دقت کنید که مدرک معادل سازی شده ترکیه تنها ۵ سال اعتبار دارد. این مدارک پس از ۵ سال لازم است دوباره مورد بررسی قرار بگیرد.

فوق لیسانس داروسازی در ترکیه

علاقمندان به رشته داروسازی در کشور ترکیه پس از طی کردن مقطع کارشناسی خود، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی طی ۳ سال صورت می گیرد و دانشجو می تواند در یکی از رشته های داروسازی گیاهی و داروسازی بالینی مشغول تحصیل شود. از مهم ترین شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته داروسازی شرکت در آزمون EUC و کسب نمره قبولی در این آزمون است. علاوه بر این برای از دانشگاه های ترکیه مانند حاجت تپه، متقاضیان را به کسب نمره قبولی در آزمون آلس و طی کردن یک سال پیش نیاز نیز اجبار می کنند.

دکتری داروسازی در ترکیه

اکثر دانشگاه های کشور ترکیه مقطع دکتری رشته داروسازی را ارائه می دهند. تحصیل در این مقطع چهار سال طول می کشد. افراد با تحصیل در این دوره آموزشی، به یک استاد و یا محقق در رشته داروسازی تبدیل می شوند و بعد از فارغ التحصیلی می توانند در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها مشغول کار شوند. از محبوب ترین و مطرح ترین رشته ها و تخصص هایی که در این مقطع ارائه می شود می توان به سم شناسی دارویی، شیمی دارویی، فارماکولوژی و فارماکوگنوزی اشاره کرد.

تخصص داروسازی در ترکیه

یکی از دغدغه های فکری دانشجویان داروسازی در ترکیه، تحصیل در تخصص است. در کشور ترکیه هر یک از دانشگاه ها به یک صورت رشته داروسازی را ارائه می دهند. این رشته در بیش تر دانشگاه ها به صورت دکتری و در برخی از دانشگاه ها مانند آتاتورک در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود. البته در هر صورت تحصیل در دوره تخصص ۵ سال زمان می‌ برد. افرادی که در دانشگاه هایی که در آن ها رشته داروسازی به صورت کارشناسی ارشد ارائه می شود، تحصیل کرده اند می توانند در خود این دانشگاه ها و یا دانشگاه هایی که به صورت ناپیوسته تخصص را ارائه می دهند، ادامه تحصیل دهند. دانشجویان پس از طی کردن دوره ۵ ساله موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند و می توانند به عنوان داروساز عمومی مشغول فعالیت شوند. اما اگر این افراد بخواهند به عنوان یک متخصص داروسازی در بیمارستان ها، کلینیک ها و داروخانه ها مشغول به کار شوند، لازم است در دوره های تخصص داروسازی شرکت نمایند. دوره تخصص ۳ سال طول می کشد و افراد برای تحصیل در این دوره لازم است در آزمون EUC شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند.

رشته های تخصص داروسازی در ترکیه

این رشته دارای تخصص ها و گرایش های مختلفی است که فرد با تحصیل در این مقطع می تواند فرصت های شغلی بهتر و با درآمد بیش تر پیدا کند. از جمله تخصص های رشته داروسازی عبارتند از:

✓ اقتصاد مدیریت و دارو

✓ فارماسیوتیکس

✓ کنترل دارویی

✓ نانو فناوری دارویی

✓ داروسازی هسته ای

✓ بیوتکنولوژی دارویی

✓ فارماکوکنزی

✓ صنعت

✓ داروشناسی

✓ سم شناسی

✓ شیمی دارویی

✓ گیاهان دارویی

✓ داروسازی بالینی

تخصص داروسازی بالینی در ترکیه

یکی از محبوب ترین گرایش ها و تخصص های رشته داروسازی در کشور ترکیه، داروسازی بالینی است. این تخصص در کشور ترکیه معادل مدرک کارشناسی ارشد محسوب می شود. دانشجو با دریافت این مدرک می تواند بر روند درمان دارویی بیماران در تمام مراکز درمانی و بیمارستان ها نظارت کند. به دلیل این که هر بیمارستان حداقل به یک متخصص داروسازی بالینی نیاز دارد، این رشته از بازار کار و آینده شغلی بسیار مناسبی برخوردار است.

هزینه تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه به نسبت سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب است. این هزینه در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز حدودا ۲۰۰۰۰ دلار هزینه دارد. هزینه تحصیل در رشته داروسازی به زبان ترکی، به صورت زیر است:

✓ دانشگاه ینی یوزییل ۹۷۰۰۰ لیر

✓ دانشگاه نیشانتاشی ۱۹۵۰۰ دلار

✓ دانشگاه هالیچ ۱۴۲۵۰ لیر

✓ دانشگاه باهچه شهیر ۲۵۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه یوکسک احتساس ۹۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه آجی بادام ۲۷۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه لقمان حکیم ۱۱۶۰۰ دلار

✓ دانشگاه تینازتپه ۱۰۳۰۰ دلار

✓ دانشگاه بیرونی ۱۳۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه کوچ ۲۶۵۰۰ دلار

✓ دانشگاه آرل ۱۳۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه اوکان ۱۹۵۰۰ دلار

✓ دانشگاه ایستینیه ۲۰۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه اسکودار ۱۳۳۰۰ دلار

✓ دانشگاه یدی تپه ۲۷۵۰۰ دلار

✓ دانشگاه آلتین باش ۱۹۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه مدیپول استانبول ۱۹۹۰۰ دلار

✓ دانشگاه مدیپول آنکارا ۱۳۸۰۰ دلار

✓ دانشگاه مال تپه ۱۰۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه اطلس ۱۱۶۸۰ دلار

✓ دانشگاه آتیلیم ۱۵۰۰۰ دلار

تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های خصوصی بسیاری وجود دارند که رشته داروسازی را ارائه می دهند. این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی شهریه بسیار بالاتری دریافت می کنند؛ اما به همان میزان، آموزش خود را با کیفیت بالاتر و تجهیزات پیشرفته تر ارائه می دهند. از مهم ترین این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- دانشگاه آلتین باش

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای رشته داروسازی است. دانشجویان با قبولی در آزمون سات و یا یوس می توانند موفق به اخذ پذیرش در رشته داروسازی این دانشگاه شوند. داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود و پذیرش بدون آزمون و با شرط معدل نیز در این دانشگاه وجود دارد.

۲- دانشگاه یدی تپه

این دانشگاه یکی از بهترین و معتبر ترین دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز است. علاوه بر این، به دلیل شرکت در برنامه های اراسموس، فارابی و مولانا، مدرک این دانشگاه در سطح جهان معتبر است. رشته داروسازی در دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی برگزار می شود و اصلی ترین شرط اخذ پذیرش از آن، ارائه مدرک معتبر زبان و کسب نمره قبولی در آزمون سات است.

۳- دانشگاه آجی بادام

یکی دیگر از دانشگاه های کشور ترکیه که رشته داروسازی را ارائه می دهد، دانشگاه آجی بادام می‌ باشد. این دانشگاه در سطح بین المللی افتخارات بی شماری را کسب کرده است و مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد. دانشکده داروسازی دانشگاه آجی بادام، از ۳ بخش علوم پایه دارویی، علوم تخصصی دارویی و تکنولوژی دارویی تشکیل شده است. اصلی ترین شرط اخذ پذیرش از این دانشگاه نیز کسب نمره قبولی از آزمون سات است. علاوه بر این، برخورداری از یک مدرک زبان معتبر نیز برای تحصیل در این دانشگاه ضروری می باشد.

۴- دانشگاه باشکنت

این دانشگاه در شهر آنکار تاسیس شده و از معتبر ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود که مورد تائید وزارت بهداشت نیز قرار دارد. اصلی ترین شرط اخذ پذیرش در رشته داروسازی این دانشگاه، کسب نمره قبولی در یکی از دو آزمون یوس و یا سات است. با این حال داوطلبان دارای دیپلم با معدل بالا می توانند بدون کنکور نیز موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شوند.

بازار کار داروسازی

رشته داروسازی یکی از رشته های پردرآمد علوم پزشکی محسوب می شود. این رشته دارای بازار کار بسیار مناسبی است و فارغ التحصیلان آن به راحتی می توانند در شرکت ها، مراکز تحقیقاتی و بیمارستان ها مشغول کار شوند. علاوه بر این، اخذ مدرک داروسازی از دانشگاه های ترکیه باعث می شود که فرد بتواند وارد بازار کار اروپا شده و در حوزه تخصصی خود کسب درآمد کند.

درآمد داروساز در کشور ترکیه

همانطور که مطالعه کردید، بازار کار رشته داروسازی در کشور ترکیه بسیار مناسب است؛ بنابراین فارغ التحصیلان این رشته بیکار نمی مانند. درآمد این رشته نیز در ترکیه بسیار مناسب است و متخصصان این رشته از درآمد بسیار بالایی برخوردار هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درآمد و میزان حقوق داروسازان، می توانید به صورت مجازی و یا حضوری تحقیق کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به شرح کامل تحصیل رشته داروسازی در ترکیه پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید، در کشور ترکیه دانشگاه های بسیاری وجود دارند که این رشته پر طرفدار را ارائه می دهند. هزینه تحصیل در این رشته نیز در کشور ترکیه بسیار مناسب است. همین مسئله سبب می شود که افراد زیادی از سراسر جهان خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در رشته داروسازی باشند. همچنین، با توجه به این که دانشگاه های ترکیه در سطح جهان بسیار معتبر هستند، فارغ التحصیلان این رشته به راحتی می توانند در هر کشوری که بخواهند مشغول به کار شوند.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌ های کشور ترکیه برای تحصیل در رشته داروسازی کدامند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه آلتین باش، دانشگاه قاضی و دانشگاه آنکارا برخی از این دانشگاه ها هستند.

درآمد متوسط یک متخصص داروسازی در کشور ترکیه چقدر است؟

حداکثر حقوق داروساز ماهانه ۱۵۵۰۰ لیر و میانگین حقوق آن ها ۱۰۳۰۰ لیر است.

کدام دانشگاه های ترکیه در وزارت بهداشت مورد تائید هستند؟

دانشگاه های کوچ، استانبول، آتاتورک، اژه شهیر، آنکارا و حاجت تپه مورد تائید وزارت بهداشت هستند.