یکی از جذاب ترین گزینه ها برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه دارند، تحصیل در رشته پزشکی است؛ چرا که آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه در مقایسه با کنکور ایران بسیار آسان تر است. علاوه بر این، وجود تعداد زیادی از دانشگاه های برتر جهان در ترکیه و بورسیه های مختلف، افراد زیادی را برای تحصیل در این کشور ترغیب می کند. تحصیل رشته پزشکی در ترکیه، به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر است. به دلیل اعتبار بالای مدرک این دانشگاه ها، دانشجویان می توانند پس از از فارغ التحصیلی به بهترین کشور های دنیا مهاجرت کنند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه به نسبت سایر کشور های جهان، بسیار مناسب است. افراد متقاضی می توانند در حین تحصیل خود، به صورت نیمه وقت نیز مشغول به کار شوند. در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، شرایط، مدارک و مراحل تحصیل در رشته پزشکی ترکیه را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آزمون های لازم برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی ترکیه را دارند، باید در آزمون پذیرش دانشگاه های این کشور نمره قابل قبولی را کسب کنند. آزمون یوس (YAS) و آزمون سات (SAT)، دو آزمونی هستند که متقاضیان لازم است در یکی از آن ها قبول شوند. برخی از دانشگاه ها از طریق آزمون یوس دانشجو می پذیرند و برخی دیگر از طریق آزمون سات اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. داوطلبان با توجه به دانشگاه انتخابی خود و آزمون مورد تائید آن دانشگاه، لازم است در یکی از این آزمون ها شرکت کنند.این آزمون ها برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه و همچنین تحصیل رشته پرستاری در ترکیه نیز ممکن است الزامی باشند.

آزمون یوس (YOS) برای رشته پزشکی ترکیه

این آزمون توسط دانشگاه ها و به صورت جداگانه برگزار می شود. داوطلبی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارد، باید ابتدا در آزمون یوس دانشگاه مورد نظر خود، نمره قبولی کسب کند. این آزمون دارای دو بخش است. بخش اول دانش ریاضی، هوش و هندسه افراد را می سنجد و بخش دوم، سوالاتی درباره زبان ترکی را شامل می شود. دفترچه سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی آماده شده است و هر یک از متقاضیان به زبانی پاسخ می دهند که هنگام ثبت نام آن را انتخاب کرده اند. نمره این آزمون از ۱۰۰ محاسبه می شود و به ازای هر ۴ سوال غلط، یک جواب صحیح حذف می شود.

آزمون سات (SAT) برای رشته پزشکی ترکیه

تعداد داوطلبان آزمون سات برای رشته پزشکی ترکیه سالانه در حال افزایش است. این آزمون مجموعا در ۱۰۰۰ شعبه در سراسر جهان برگزار می شود. این آزمون یک نوع ارزیابی برای داوطلبان بالای ۱۸ سال است. علاوه بر این آزمون سات، یکی از پرکاربرد ترین آزمون ها برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه می باشد. به منظور تحصیل دانشگاه هایی مانند قاضی و آنکارا کسب نمره قبولی در آزمون سات ضروری است. قسمت اول این آزمون مربوط به سوالات زبان انگلیسی و هوش بوده و قسمت دوم آن برای سنجش اطلاعات علوم پایه است. میانگین نمره آزمون سات برای تحصیل در پزشکی ۱۰۶۸ است که هر ساله این عدد تغییر می کند. علاوه بر این دانشگاه های مختلف هر کدام حداقل نمره ای را برای این رشته در نظر گرفته اند. یک زمان واحد برای این آزمون وجود ندارد و هر یک از دانشگاه ها این آزمون را در بازه زمانی مورد نظر خود برگزار می کنند.

آزمون TUS برای ورودی تخصص پزشکی در ترکیه

پس از قبولی در آزمون های یوس و یا سات و گذراندن دوره عمومی، چنانچه فرد قصد ادامه تحصیل در مقطع تخصص را داشته باشد، لازم است در آزمون TUS شرکت کند. این آزمون میزان دانش افراد را در مورد اطلاعات پزشکی عمومی می سنجد.

آزمون STS برای معادل سازی مدارک پزشکی

آزمون STS برای معادل سازی مدارک پزشکی و دندانپزشکی برگزار می شود. علاوه بر این، این آزمون برای تعیین سطح پزشکان و کار کردن آن ها به عنوان یک پزشک در کشور ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون STS برخلاف آزمون TUS  که تنها مخصوص رشته پزشکی است، برای معادل سازی مدارک سایر رشته ها مانند دبیری، داروسازی و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون های زبان مورد نیاز برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی، فرد باید یکی از مدارک زبان TOFEL، PTE و یا IELTS را داشته باشد و یا در آزمون زبان دانشگاه مورد نظر موفق به کسب نمره قبولی شود. همچنین اگر فرد قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی را داشته باشد، لازم است در آزمون تومر قبول شده و مدرک آن را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.

رویکرد آموزشی تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه، حدود شش سال زمان می برد. طی این مدت، دانشجویان آموزش های مختلفی را به صورت تئوری و عملی می بینند‌. این آموزش طبق رویکرد های خاصی انجام می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

✓ تدریس علوم پایه به صورت تئوری در سال اول و دوم.

✓ از سال سوم دانشجو به صورت تئوری و عملی با بیماری ها آشنا می شود.

✓ سال چهارم پنجم تمام آموزش ها به صورت عملی است.

✓ سال ششم، آخرین سال تحصیل پزشکی محسوب می شود و دانشجویان مانند یک پزشک در بیمارستان دانشگاه مشغول کار و یادگیری هستند.

مدارک لازم جهت تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

داوطلبان پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه، برای تحصیل در رشته پزشکی باید مدارک مخصوصی را ارائه دهند. آزمون های پذیرش پزشکی در مقطع عمومی در تمام شهر های ترکیه برگزار می شود، اما آزمون تخصص تنها در شهر آنکارا برگزار می شود. شرایط پذیرش هریک از دانشگاه های ترکیه با یکدیگر متفاوت است اما به یکسری مدارک کلی نیاز دارند که عبارتند از:

• داشتن نمره آزمون ورودی

• فیش پرداختی درخواست تحصیل در رشته پزشکی بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار

• گواهی تمکن مالی

• داشتن مدرک زبان انگلیسی در صورت تحصیل به زبان انگلیسی

• فرم درخواست به صورت تکمیل شده

• ترجمه ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان ترکی و یا انگلیسی

• ترجمه مدرک دیپلم به زبان ترکی و یا انگلیسی

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه دانشگاه های بسیار زیادی دارد. اکثر این دانشگاه ها از جایگاه ویژه ای در سطح جهان برخودار هستند. کیفیت آموزشی بالا، امکانات پیشرفته و پذیرش نسبتا راحت، محبوبیت این دانشگاه ها را دو چندان می کند. در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه اشاره می کنیم:

۱- دانشگاه حاجت تپه: این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا تاسیس شده است و از جمله دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه رتبه اول را در بین مدارس و دانشگاه های پزشکی ترکیه کسب کرده است. رتبه جهانی این دانشگاه نیز ۱۲۲ است. دانشگاه حاجت تپه علاوه بر دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشکده های دیگری نیز دارد. دوره پزشکی در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار می شود. این مرکز آموزشی همکاری گسترده ای با دانشگاه هاروارد در زمینه پزشکی دارد.

۲- دانشگاه استانبول ترکیه: این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود و در جایگاه دوم دانشگاه های برتر این کشور قرار گرفته است. دانشگاه استانبول دارای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری بوده و از دانشگاه های قدیمی کشور ترکیه محسوب به شمار می رود.

۳- دانشگاه آنکارا: از دیگر دانشگاه های دولتی ترکیه، می توان به دانشگاه آنکارا اشاره کرد. از دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود که در جایگاه پنجم قرار گرفته است و دارای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد.

۴- دانشگاه اژه: این دانشگاه در شهر ازمیر ترکیه قرار گرفته است و ششمین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود. زبان تحصیلی در دانشگاه اژه، ترکی استانبولی بوده و دارای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد.

۵- دانشگاه آتاتورک: این دانشگاه در شهر ارزروم ترکیه واقع شده است و چهاردهمین دانشگاه برتر این کشور محسوب می شود. این دانشگاه رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی را به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

۶- دانشگاه کوچ: این دانشگاه خصوصی، شانزدهمین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود. شهریه دانشگاه کوچ به دلیل غیر دولتی بودن، از دیگر دانشگاه های ترکیه بیشتر است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده و رشته پزشکی آن از کیفیت بالایی برخوردار است. این دانشگاه به زبان انگلیسی بسیار اهمیت می دهد و حتی سال اول شروع رشته پزشکی را به آموزش زبان انگلیسی اختصاص داده است. رشته پزشکی در این دانشگاه صرفا به زبان انگلیسی تدریس می شود.

۷- دانشگاه یدی تپه: این دانشگاه چهلمین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود که خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه بزرگ ترین دانشگاه خصوصی ترکیه است و دانشکده های مختلفی چون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دارد. همچنین این دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

هزینه مورد نیاز برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل رشته پزشکی در کشور ترکیه، به نسبت سایر کشور های جهان بسیار مناسب تر است. این مسئله باعث شده است که متقاضیان زیادی از سراسر جهان از جمله ایران خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باشند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است؛ اما به صورت کلی اگر دانشگاه مورد نظر دولتی باشد، این هزینه بین ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار بوده و اگر دانشگاه مورد نظر خصوصی باشد، شهریه سالانه از ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار است. به دلیل این که قبولی در آزمون یوس برای دریافت پذیرش دانشگاه های ترکیه کمی دشوار است و رقابت بسیار شدیدی بین داوطلبان وجود دارد، بسیاری از افراد در دانشگاه های خصوصی ترکیه به تحصیل می پردازند.

گرفتن بورسیه برای تحصیل پزشکی در ترکیه

چنانچه متقاضی بتواند در آزمون یوس نمره قبولی کسب کند و از دانشگاه های دولتی ترکیه پذیرش بگیرد، حداکثر سالانه ۱۵۰۰ دلار شهریه می پردازد که اگر در سال اول و دوم تحصیل خود، نمرات عالی کسب کند، می تواند بورسیه تحصیلی دریافت کند. به صورت کلی داوطلبان می توانند به وسیله بورس های تحصیلی به صورت رایگان در کشور ترکیه پزشکی بخوانند و از اقامت رایگان نیز بهره ببرند.

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

افرادی که پس از تحصیل در پزشکی عمومی قصد ادامه تحصیل در مقطع تخصص را دارند، لازم است مراحل زیر را طی کنند:

۱- در مرحله اول، لازم است شخص از سطح زبان مناسبی برخوردار باشد.

۲- در مرحله دوم، فرد باید از دانش بالایی در پزشکی عمومی برخوردار باشد.

۳- در مرحله سوم، فرد متقاضی باید در دو آزمون STS و TUS شرکت کند.

آزمون STS برای تعیین سطح زبان فرد برگزار می شود و در مرحله بعد،  آزمون TUS  را از فرد می گیرند تا دانش او را بسنجند. افرادی که این دو آزمون را با موفقیت سپری می کنند، امکان ادامه تحصیل در مقطع تخصص را خواهند داشت. این آزمون در ماه آپریل در شهر آنکارا برگزار شده و پس از ۲۴ ساعت، نتیجه آن اعلام می شود. چنانچه فرد بتواند از ۱۰۰ نمره، نمره ۶۰ را کسب کند، در این آزمون موفق خواهد بود.

درآمد پزشکان در کشور ترکیه

پزشکان براساس سابقه کاری، نوع تخصص و محل خدمت، از درآمد های مختلفی برخوردار هستند. به طور متوسط درآمد یک پزشک در کشور ترکیه، ۱۸۴۰۰ لیر است. کم ترین درآمد یک پزشک ۶۷۶۰ لیر بوده و بیش ترین آن ۳۱۱۰۰ لیر است. در ادامه درآمد تقریبی پزشکان را برای شما آورده ایم:

✓ اورولوژیست: ۲۷۲۰۰ لیر

✓ روانپزشک: ۲۰۸۰۰ لیر

✓ پزشک بیماری عفونی: ۲۰۱۰۰ لیر

✓ پزشک سالمندان: ۱۵۰۰۰ لیر

✓ پزشک اورژانس: ۱۸۰۰۰ لیر

✓ فیزیوتراپیست: ۱۲۶۰۰ لیر

✓ متخصص اطفال: ۱۹۰۰۰ لیر

✓ اپتومتریست: ۱۷۲۰۰ لیر

✓ چشم پزشک: ۱۶۲۰۰ لیر

✓ متخصص زنان و زایمان: ۲۱۶۰۰ لیر

✓ متخصص فیزیولوژی عصبی: ۷۱۵۰ لیر

✓ متخصص مغز و اعصاب: ۲۵۰۰۰ لیر

✓ درمانگر سلامت روان: ۱۴۰۰۰ لیر

✓ متخصص قلب: ۳۳۰۰۰ لیر

✓ پزشک داخلی: ۲۵۰۰۰ لیر

✓ مشاور ژنتیک: ۱۲۵۰۰ لیر

✓ پزشک عمومی: ۱۶۵۰۰ لیر

✓ آسیب شناسی قانونی: ۲۰۵۰۰ لیر

✓ فیزیولوژیست ورزشی: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ پزشک بخش اورژانس: ۱۸۵۰۰ لیر

✓ متخصص تغذیه: ۱۶۰۰۰ لیر

✓ متخصص پوست: ۲۳۷۰۰ لیر

✓ روانشناس مشاوره: ۱۹۳۰۰ لیر

✓ متخصص درمان اصلاحی: ۱۴۳۰۰ لیر

✓ روانشناس بالینی: ۲۴۵۰۰ لیر

✓ متخصص سلامت رفتار: ۸۶۰۰ لیر

✓ متخصص آلرژی: ۱۴۵۰۰ لیر

اعتبار مدرک پزشکی ترکیه در ایران

برای کسانی که متقاضی ادامه تحصیل در کشور ترکیه هستند، بسیار مهم است که آیا مدرکی که از دانشگاه های ترکیه اخذ می کنند مورد تائید وزارت بهداشت ایران است یا نه. برای پاسخ به این سوال باید گفت که تنها مدرک برخی از دانشگاه های ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار دارند و لازم است متقاضیان پیش از اینکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند، از تایید مدارک خود در ایران اطمینان حاصل نمایند.

موقعیت شغلی پزشکان در کشور ترکیه

یک پزشک در کشور ترکیه با توجه به مهارت هایی که دارد، به بیمار کمک می کند تا سلامتی خود را به دست آورد. این عمل با بررسی دقیق بیمار و عوامل محیطی صورت می گیرد. پزشک باید از بیماری ها، کمبود ها و علائم بیمار به صورت کامل مطلع شود. به منظور درمان بیمار، لازم است پزشک برنامه درمانی خود که می تواند شامل جراحی، تمرینات بدنی، پرتو درمانی و دارو های شیمیایی باشد را اجرا کند. در این کشور، نیمی از پزشکان به عنوان جراح و متخصص در مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند. برای هر یک از رشته ها، گرایش و زیر گروه های مختلفی وجود دارد؛ به صورتی که یک دانشجوی پزشکی می تواند متخصص جراحی مغز و اعصاب را به گرایش جراحی مغز و اعصاب کودکان در فوق تخصص تبدیل کند. نیم دیگر پزشکان ترکیه نیز پزشکان عمومی هستند که در سطح اول مواجهه با بیماران قرار گرفته اند. این افراد با بررسی و تشخیص بیماری، به درمان آن می پردازند و اگر علائم خاصی مشاهده کنند، بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می دهند. پزشکان عمومی نیز می توانند در گرایش های مختلف اطفال، زنان، داخلی و … فعالیت کنند. برخی از دانشجویان پزشکی نیز به تحقیق و پژوهش علاقمندند و در زمینه های مختلف مانند اختلالات عصبی، سرطان سینه و … به پژوهش و تحقیق می پپردازند

کسانی که در سال ششم پزشکی قرار دارند و ساکن کشور ترکیه هستند، به عنوان کارورز و پزشک معمولی حقوق دریافت می کنند و چنانچه بخواهند، می توانند در رشته های مختلف تخصص دریافت کنند. فرصت های مختلفی برای اشتغال پزشکان در کشور ترکیه وجود دارد. این افراد می توانند در مراکز پزشکی، درمانگاه ها و بیمارستان های خصوصی و دولتی فعالیت خود را آغاز کنند. البته برخی از پزشکان نیز در مطب های شخصی خود مشغول به کار هستند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که پزشکان ترکیه زیاد کار می کنند و لازم است به صورت دائم بیمار خود را تحت کنترل داشته باشند. در این کشور، پزشکان زمان زیادی را صرف دیدن بیمار در مطب، بیمارستان و کلینیک می کنند و به تحلیل آزمایش های آن ها و تجویز دارو می پردازند. پزشکی که جراح است در این کشور معمولا دو تا سه روز را در مطب کار می کند و دو تا سه روز را هم در بیمارستان جراحی می کند. این افراد باید در مواقع اضطراری نیز در دسترس باشند. شرایط درمانی در کشور ترکیه بسیار شبیه کشور ایران است و پزشکان دائما در حال ارائه خدمات درمانی هستند، به صورتیکه بیکاری در این قشر معنایی ندارد.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تحصیل رشته پزشکی در ترکیه را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، به دلیل معتبر بودن دانشگاه های ترکیه در سطح جهان، متقاضیان زیادی خواهان تحصیل رشته پزشکی در این کشور هستند. هزینه تحصیل در کشور ترکیه نیز در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، بسیار به صرفه و مناسب است. دانشگاه های ترکیه از طریق آزمون یوس و یا سات اقدام به جذب دانشجو پزشکی می کنند. امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور وجود دارد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه می توانند به کشور ترکیه و یا سایر کشور ها به راحتی مشغول به کار شوند و کسب درآمد کنند.

سوالات متداول

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه چند سال طول می کشد؟

تحصیل در این رشته ۶ سال طول می کشد که دانشجویان در سال ششم، در بیمارستان ها مستقر می شوند.

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه کدام است؟

آزمون مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه یوس و سات است. البته فراموش نکنید که برای ثبت نام تخصص پزشکی، آزمون های TUS و STS مورد نیاز است.

شرایط کار پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟

پزشکی در ترکیه از مشاغل پر درآمد محسوب می شود. افراد می توانند در بیمارستان ها و مراکز مختلف این کشور مشغول به کار شوند.