تحصیل رشته پرستاری در ترکیه، محبوبیت بسیار زیادی در میان دانشجویان ایرانی دارد. امروزه بسیاری از دانشجویان بین المللی، علاقمند به تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور هستند. دانشگاه های ترکیه با استفاده از متد های آموزشی جدید، فرصت بسیار مناسبی را برای تحصیل در رشته پرستاری فراهم کرده اند. از طرف دیگر، به دلیل معتبر بودن مدرک پرستاری دانشگاه های ترکیه، دانشجویان رشته پرستاری پس از فارغ التحصیلی به آسانی می توانند در تمام نقاط جهان علل الخصوص آمریکا و اروپا مشغول به کار شوند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تحصیل در رشته پرستاری ترکیه را به صورت کامل برای شما کاربران بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

به دلیل وجود دانشگاه های معتبر و تراز اول، رشته های پزشکی و پیراپزشکی کشور ترکیه در سطح جهان بسیار معتبر هستند. همین عامل سبب می شود که تحصیل در رشته پرستاری و همچنین تحصیل داروسازی در ترکیه در دانشگاه های این کشور بسیار محبوب باشد. البته به این نکته نیز دقت کنید که ظرفیت جذب پزشکی و پرستاری بسیار محدود است و لازم است فرد متقاضی شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه را داشته باشد. اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه شرایط خاصی دارد. به صورتیکه برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی لازم است حداقل نمره را در آزمون های ورودی دانشگاه ها کسب کنید. اما داوطلبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه اغلب نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارند و معیار ورود بعضی از این دانشگاه ها ریز نمرات فرد است. بنابراین تنها با داشتن شرط معدل، افراد می توانند در دانشگاه های خصوصی ترکیه در رشته پرستاری مشغول تحصیل شوند.

آزمون های لازم برای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

برای تحصیل در رشته پرستاری، اغلب دانشگاه های دولتی کشور ترکیه شرط کسب نمره قبولی در آزمون یوس را دارا می باشند. البته این شرط در برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز برقرار است اما در سایر موسسات آموزش عالی خصوصی این کشور تنها شرط ارائه دیپلم با حداقل معدل وجود دارد. همچنین برخی از دانشگاه های ترکیه نیز با استفاده از نتیجه آزمون سات اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. در ادامه با این آزمون ها بیش تر آشنا خواهید شد.

آزمون یوس (YOS) برای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

این آزمون، آزمونی است که به وسیله آن افراد خارجی می توانند از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند. در گذشته آزمون یوس به این صورت بود که مانند کنکور سراسری ایران، سالانه برگزار می شد؛ اما با گذشت زمان، روند این آزمون تغییر کرد و اکنون هر یک از دانشگاه هایی که از طریق آزمون یوس اقدام به پذیرش دانشجو می کنند، برای خود یک آزمون جداگانه دارند. افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی، لازم است در آزمون یوس شرکت کنند. برای شرکت در این آزمون باید فرد دارای مدرک دیپلم بوده و یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشد. آزمون یوس به دو بخش مجزا تقسیم می شود. بخش اول آن مربوط به هوش و ریاضیات بوده که شامل ۴۵ سوال است. بخش دوم آن نیز مربوط به زبان ترکی است. البته به این نکته دقت کنید که اگر زبان انگلیسی را انتخاب کنید و دارای مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل باشید، لازم نیست دفترچه دوم را امتحان دهید.

لازم نیست بابت سختی آزمون یوس نگرانی داشته باشید؛ زیرا این آزمون به آن اندازه که فکر می کنید دشوار نیست و با استفاده از منابع مناسب به راحتی می توانید در آن نمره قبولی کسب کنید. همچنین افرادی که بخش اول این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذرانند، می توانند به آسانی از دوره ۶ ماهه زبان ترکی استفاده نمایند، همین مسئله نشان دهنده این است که بخش اول آزمون بسیار مهم تر از بخش دوم آن است. البته به شما توصیه می کنیم که زبان ترکی را فرا بگیرید؛ زیرا تحصیل در اکثر دانشگاه های ترکیه نیازمند تسلط به زبان ترکی است و دانشگاه هایی که در آن ها دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اغلب خصوصی بوده و بابت تحصیل شهریه بسیار بالایی دریافت می کنند. از سمتی دیگر، شما قصد دارید مدتی در این کشور زندگی کنید و اکثر مردم ترکیه با زبان انگلیسی آشنایی ندارند، در نتیجه برای ارتباط گرفتن با مردم و گذاران زندگی لازم است به زبان ترکی مسلط باشید. به صورت کلی، آزمون یوس ۵۰ نمره است و به ازای هر ۴ سوال نادرست یک سوال درست حذف می شود. مدت زمان این آزمون نیز بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه است. همانطور که می دانید، آزمون یوس آزمونی است که تنها در کشور ترکیه برگزار می شود و برای پذیرش از دانشگاه های این کشور است و تنها ۲ سال اعتبار دارد. هزینه شرکت در آزمون یوس با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است اما هزینه نسبی این آزمون ۴۰۰ لیر است. برگزاری این آزمون نیز به دو صورت سیستمی و کاغذی صورت می گیرد و افراد می توانند به دلخواه خود یکی از این روش ها را انتخاب کنند.

آزمون سات (SAT) برای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

آزمون سات نیز یکی دیگر از آزمون های معتبر در ترکیه است که به وسیله آن می توان در این کشور مشغول تحصیل در رشته پرستاری شد. آزمون سات بکی از اصلی ترین آزمون های ترکیه برای پذیرش دانشجو محسوب می شود و بیش از ۱۰۰ دانشگاه از میان دانشگاه های ترکیه، از طریق این آزمون، اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. این آزمون حدودا ۴ بار در سال و در ماه های اسفند، اردیبهشت، شهریور و آذر برگزار می شود. حوزه های آزمون نیز شهر های ازمیر، ارزروم، استانبول، آنکارا و آنتالیا بوده و هزینه شرکت در این آزمون نیز ۹۸ دلار است. آزمون سات از دو بخش اصلی ریاضی و زبان انگلیسی تشکیل شده است. بخش ریاضی آزمون سات در مقایسه با کنکور سراسری ایران بسیار ساده بوده و دانشجویان با کمی مطالعه به راحتی می توانند در این آزمون نمره بالای ۶۰۰ کسب کنند؛ اما بخش انگلیسی این آزمون دشوار است و تنها کسانی که تسلط بالایی روی زبان انگلیسی دارند، موفق به کسب نتیجه مطلوب در این آزمون می شوند. این آزمون از ۳ بخش تشکیل شده است؛ ۲ بخش اصلی و یک بخش اختیاری و مدت زمان آن نیز ۳ ساعت است. سوالات آزمون با بخش درک مطلب و نگارش آغاز می شود. مدت زمان پاسخگویی این بخش ۱۰۰ دقیقه است. این قسمت نمره منفی ندارد و نمره آن از ۲۰۰ تا ۸۰۰ نمره است. دومین بخش نیز شامل ۵۸ سوال ریاضی است که زمان پاسخگویی به آن ۸۰ دقیقه می باشد. بخش اختیاری آزمون سات نیز ۵۰ دقیقه زمان دارد و متقاضی باید درباره موضوع درخواستی انشایی بنویسد. نمره این قسمت از سایر قسمت ها جدا محاسبه می شود و تعداد کمی از دانشگاه ها به این قسمت نیز اهمیت می دهند. حداقل نمره قبولی در رشته پرستاری برای دانشگاه های مختلف متفاوت است، این نمره عبارت است از:

✓ دانشگاه مرسین: حداقل ۱۱۰۰ نمره

✓ دانشگاه کارادنیز تکنیک: حداقل ۱۰۰۰ نمره

✓ دانشگاه هاران: حداقل ۱۰۰۰ نمره

✓ دانشگاه ارجیس: حداقل ۱۰۰۰ نمره

✓ دانشگاه چوکوروا: حداقل ۱۰۰۰نمره

✓ دانشگاه آنادولو: حداقل ۱۰۰۰ نمره

✓ دانشگاه آک دنیز: حداقل ۱۱۰۰ نمره

✓ دانشگاه آبانت عزت بایسال: حداقل ۱۰۰۰ نمره

✓ دانشگاه سابانجی: حداقل ۱۱۰۰ نمره

✓ دانشگاه قاضی: حداقل ۱۲۰۰ نمره

✓ دانشگاه بیلکنت: حداقل ۱۲۰۰ نمره

✓ دانشگاه فنی استانبول: حداقل ۱۳۰۰ نمره

✓ دانشگاه کوچ: حداقل ۱۴۴۰ نمره

✓ دانشگاه حاجت تپه: حداقل ۱۲۰۰ نمره

✓ دانشگاه فنی خاورمیانه: حداقل ۱۲۰۰ نمره

معادل سازی مدرک پرستاری در کشور ترکیه

به منظور تطبیق مدرک پرستاری در ترکیه لازم است دانشجویان به مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت مراجعه نمایند و با رعایت اصول کلی معدل سازی و ارزشیابی مدارک، پروسه معادل سازی را شروع کنند. ضوابط مربوط به معادل سازی مدرک پرستاری به شرح زیر است:

۱- ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی، با توجه به ضوابط و عناوین مقاطع تحصیلی رسمی در دانشگاه های داخل کشور می باشد.

۲- تحصیلات غیر حضوری و مکاتبه ای فاقد ارزش بوده و اصلا مورد بررسی قرار نمی گیرند.

۳- ملاک ارزیابی مدارک دانشجویان خارج از کشور، مصوبات شورای عالی ارزشیابی است.

۴- منظور از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت، دانشگاه هایی هستند که با توجه به ضوابط مربوط به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتبر می باشند. مرکز خدمات آموزشی موظف است سالانه فهرست دانشگاه های معتبر بر اساس آخرین مصوبات شورای عالی ارزشیابی اعلام کند. این فهرست برای اطلاع متقاضیان در سایت gov.ir در دسترس است.

۵- داوطلبان به منظور پرداخت هزینه تطبیق لازم است به سایت gov.ir بروند و پس از اخذ شناسه پرداخت به بانک مراجعه کرده و مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند.

۶- تمامی افرادی که درخواست معادل سازی مدارک خود را دارند لازم است پیش از شروع فرآیند، تعهد محضری ارائه بدهند.

۷- لازم است داوطلبان با مراجعه به سایت آموزش و پرورش، تاییدیه مدرک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی را دریافت کنند.

۸- تمامی مدارک خارجی لازم است در سامانه میخک وزارت امور خارجه ثبت شده و تصاویر آن ها در سامانه ارزشیابی بارگزاری شده باشد.

مدت زمان تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

به صورت کلی تحصیل در این رشته در کنار رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بسیار محبوب بوده و افراد زیادی از سراسر جهان خواهان اخذ پذیرش در رشته پرستاری از دانشگاه های این کشور هستند. به دلیل محبوبیت رشته پرستاری، دانشگاه های ترکیه برنامه ویژه ای را برای تحصیل دانشجویان خود فراهم کرده اند. در دپارتمان پرستاری و خدمات بهداشتی، دوره لیسانس ۴ ساله و طی ۸ ترم ارائه داده می شود. به این ترتیب لازم است دانشجویان ۲۴۰ واحد درسی مطابق با سیستم کمی واحد های کمیسیون آموزشی اتحادیه اروپا بگذرانند تا بتوانند مدرک کارشناسی پرستاری را از دانشگاه مورد نظر خود اخذ کنند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته پرستاری نیز وجود دارد و هدف مقطع کارشناسی ارشد است که دانشجویانی تربیت کند که بتوانند در زمینه پرستاری دانش عمیقی کسب کرده و آن را در حوزه عملی به کار ببرند. علاوه بر آن، لازم است دانشجویان بتوانند به اطلاعات موجود در زمینه های مختلف علمی دسترسی داشته و به صورت انتقادی به ارزیابی آن بپردازند. برای پذیرش در این مقطع لازم است دانشجویان در آزمون های علمی و زبان شرکت کنند. همچنین طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ۲ سال می باشد.

دکتری پرستاری در ترکیه

برنامه دکتری پرستاری در ترکیه، اهدافی مانند بهبود کیفیت آموزش پرستاری، درس های عملی و تئوری را دنبال می کند. پرستاری که از این مقطع فارغ التحصیل می شوند، توانایی لازم برای کمک کردن به پزشکان در حوزه مراقبت های بالینی را به دست می آورند. طول مدت تحصیل در مقطع دکتری پرستاری نیز ۸ ترم است که شامل ۴ ترم تئوری و ۴ ترم عملی می باشد. البته دانشجویان می توانند این مقطع را طی ۳ سال بگذرانند اما لازم است تمامی واحد ها و دروس تعیین شده را تکمیل کرده باشند. چند برنامه آموزشی در مقطع دکتری پرستاری وجود دارد که عبارتند از:

۱- مبانی و مدیریت پرستاری

۲- پرستاری بهداشت و بیماری های کودک

۳- پرستاری بهداشت و بیماری های زنان

۴- پرستاری بیماری های داخلی

۵- پرستاری داخلی

۶- پرستاری روان پزشکی

تخصص در رشته پرستاری

دانشگاه های کمی در کشور ترکیه وجود دارند که مقطع تخصص پرستاری را ارائه می دهند؛ اما با تحصیل در این مقطع، می توانید به یکی از متخصصان این رشته تبدیل شوید. برخی از مهم ترین تخصص های رشته پرستاری عبارتند از:

✓ مدیریت در پرستاری

✓ تدریس در رشته پرستاری

✓ پرستاری بهداشت عمومی

✓ پرستاری بهداشت روان و بیماری ها

✓ پرستاری بهداشت و بیماری های کودک

✓ پرستاری بهداشت و بیماری های زنان

✓ پرستاری جراحی بیماری ها

✓ پرستاری داخلی

✓ مبانی پرستاری

بورسیه برای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته پرستاری در کشور ترکیه را دارند، می توانند با دریافت بورسیه این کشور، از خدمات تحصیل رایگان استفاده کنند. امروزه دانشگاه های برتر کشور ترکیه ظرفیت خاصی را برای جذب استعداد ها و نیرو های برتر کنار گذاشته است. تعداد افرادی که خواهان دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه هستند، بسیار زیاد است؛ به همین دلیل لازم است که تمام شرایط دریافت بورسیه را داشته باشید. از نظر سنی، برای دریافت بورسیه  در مقطع کارشناسی باید زیر ۲۵ سال، در مقطع کارشناسی ارشد زیر ۳۴ سال و در مقطع دکتری نیز باید زیر ۴۰ سال باشید. حداقل معدل ها نیز برای تحصیل در رشته پرستاری به ترتیب برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، ۱۲، ۱۴، ۱۵ و ۱۸ است و باید رزومه خوبی نیز داشته باشید. داشتن مدرک آیلتس با نمره ۷ به بالا و یه تافل با نمره ۸۵ به بالا، مقاله چاپ شده در ژورنال های معتبر، داشتن معدل بالا و ریز نمرات مرتبط عالی شانس شما را برای دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه افزایش می دهد. گرفتن بورسیه پرستاری از دانشگاه های دولتی ترکیه مزایای زیادی مانند خوابگاه و تغذیه رایگان، تحصیل رایگان و کمک هزینه تحصیلی به همراه دارد. البته تسهیلات بورسیه پرستاری در هر دانشگاه متفاوت بوده و توسط خود آن ها اعلام می شود. چنانچه علاقمندید در این زمینه اطلاعات بیش تری کسب کنید، می توانید با هلدینگ هلی ویزا تماس بگیرید.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

به دلیل این که رشته پرستاری به نسبت سایر رشته های پزشکی و پرستاری هزینه کم تر و بازار کار بهتری دارد، بسیاری از افراد خواهان ادامه تحصیل در این رشته هستند. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه های ترکیه دوره تحصیل پرستاری را در برنامه خود گنجانده اند و در این رشته دانشجو می پذیرند. هزینه تحصیل در رشته پرستاری با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است. با این وجود، شهریه رشته پرستاری در دانشگاه های دولتی از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ لیر  و در دانشگاه های خصوصی از ۴۰۰۰ دلار تا ۱۲۰۰۰ دلار متغیر است. لیست شهریه رشته پرستاری در بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه عبارت است از:

✓ دانشگاه خصوصی اوکان ۴۵۶۰ دلار

✓ دانشگاه خصوصی مدی پل ۳۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه خصوصی نیشانتشی ۵۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه خصوصی باغچه شهیر ۳۰۰۰ دلار

✓ دانشگاه خصوصی آجی بادم ۳۶۰۰ دلار

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته پرستاری

خوشبختانه به دلیل استقبال بسیاری که از رشته های پیراپزشکی می شود، دانشگاه های بسیاری در ترکیه وجود دارند که رشته پرستاری را ارائه می دهند. در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته پرستاری اشاره می کنیم:

• دانشگاه حاجت تپه

• دانشگاه آنکارا

• دانشگاه گلیشیم

• دانشگاه تیناز تپه

• دانشگاه نیشانتاشی

• دانشگاه بیکنت

• دانشگاه باشکنت

• دانشگاه گازی

• دانشگاه بیرونی

• دانشگاه کوچ

• دانشگاه باغچه شهیر

• دانشگاه اوکان

• دانشگاه بیلیم استانبول

• دانشگاه مدی پل استانبول

بازار کار رشته پرستاری در ترکیه

هم اکنون بیش تر از هر زمان دیگری ارزش نیروی پرستاری در جوامع مختلف درک می شود. این مسئله در کشور ترکیه به دلیل وجود کادر درمان مجرب و استفاده از امکانات درمانی بسیار پیشرفته، بیشتر دیده می شود. اما به صورت کلی، افرادی که از رشته پرستاری فارغ التحصیل می شوند،می توانند در بخش خدمات درمانگاه ها و بیمارستان ها، قسمت های بیمه درمانی، حقوقی، سازمان های غیر انتفاعی و آموزش عالی ترکیه مشغول به کار شوند. همچنین افراد پس از تکمیل دوره چهار ساله لیسانس خود و اخذ مدرک کارشناسی، به راحتی می توانند وارد بازار کار شده و یا اقدام به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر کنند. بدون شک وجود این شرایط عالی، افراد زیادی را برای تحصیل در این رشته مجاب می کند.

حقوق پرستاران در کشور ترکیه

به صورت کلی فردی که به عنوان پرستار در کشور ترکیه مشغول کار می شود، درآمد ۶۳۳۰ لیر در ماه را دارد. از طرف دیگر، درآمد رشته پرستاری از ۳۱۸۰ لیر تا ۹۸۲۰ لیر در ماه متغیر است. البته دقت کنید که این میزان حقوق به عواملی مانند میزان سابقه تحصیلی، مهارت های افراد، موقعیت شغلی و جنسیت افراد بستگی دارد. با توجه به سابقه پرستاران حقوق آن ها در کشور ترکیه به صورت زیر است:

✓ افراد با سابقه بیش تر از ۲۰ سال: ۹۲۹۰ لیر

✓ افراد با سابقه ۱۵ تا ۲۰ سال کار: ۸۶۵۰ لیر

✓ افراد با سابقه ۱۰ تا ۱۵ سال کار: ۸۰۳۰ لیر

✓ افراد با سابقه ۵ تا ۱۰ سال کار: ۶۷۳۰ لیر

✓ افراد با سابقه ۲ تا ۵ سال کار: ۵۰۳۰ لیر

✓ افراد با سابقه کم تر از ۲ سال کار: ۳۸۰۰ لیر

تحصیل کمک پرستاری در کشور ترکیه

از آنجایی که پرستاری در زمره شغل های پر تقاضا قرار دارد، شما هیچ وقت با مدرک پرستاری و یا کمک پرستاری، بیکار نخواهید ماند. بیش تر اوقات پرستار ها در کلینیک ها و بیمارستان ها مشغول به کار می شوند؛ اما بعضی از موسسات مانند خانه سالمندان، مراکز ترک اعتیاد، کمپ ها و بهداری ها نیز به پرستار نیاز دارند. به همین دلیل تمام افرادی که دوره پرستاری را گذرانده باشند، می توانند در این موسسات به عنوان پرستار و یا کمک پرستار مشغول کار شوند. این افراد به دلیل مدرک پایین تر و تجربه کمتر، حقوق پایین تری را نسبت به پرستاران دریافت می کنند؛ اما با کسب تجربه و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، می توانند پایه حقوق خود را افزایش بدهند. برای دریافت مدرک کمک پرستاری لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

• ارائه نامه درخواست و مدارک مربوطه

• ارائه ویزای کاری

• تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی

• سابقه در شغل پرستاری حداقل به مدت ۶ ماه

• رنج سنی ۲۵ تا ۴۵ سال

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تحصیل رشته پرستاری در ترکیه را به صورت کامل شرح دادیم. همانطور که متوجه شدید، ترکیه از کشور های بسیار مناسب و شناخته شده در خاورمیانه برای تحصیل در رشته پرستاری است. هزینه تحصیل در این کشور، به نسبت سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب بوده و مدرک دانشگاه های آن نیز بسیار معتبر است. علاوه بر این، رشته پرستاری از بازار کار خوبی برخوردار بوده و فارغ التحصیلان این رشته به راحتی می توانند در بیمارستان ها و مراکز مختلف مشغول کار شوند.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پرستاری کدامند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه ساکاریا، دانشگاه اژه، دانشگاه استانبول، دانشگاه قاضی، دانشگاه آنکارا و دانشگاه آکدنیز از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پرستاری هستند.

شهریه دانشگاه های ترکیه برای رشته پرستاری چقدر است؟

این هزینه با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است. با این حال، شهریه رشته پرستاری در دانشگاه های دولتی از ۱۰۰۰ لیر تا ۱۵۰۰۰ لیر و در دانشگاه های خصوصی از ۴۰۰۰ دلار تا ۱۲۰۰۰ دلار است.

آیا می توان برای رشته پرستاری بورسیه دریافت کرد؟

بله؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته پرستاری در ترکیه وجود دارد.