دانشگاه خصوصی یدی تپه ترکیه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است. هر ساله متقاضیان زیادی خواهان اخذ پذیرش از این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستند. دانشگاه یدی تپه در سال ۲۰۱۸ در میان دانشگاه های ترکیه رتبه اول رضایتمندی را کسب کرده است. چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، رشته های هنری و مهندسی را دارید، این دانشگاه یکی از مناسب ترین دانشگاه هاست. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا قصد داریم به صورت کامل دانشگاه یدی تپه را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه یدی تپه

نام این دانشگاه در میان دانشگاه های برتر ترکیه قرار گرفته است. این دانشگاه در زمان تاسیس خود بهترین دانشگاه در میان هم تراز های خود محسوب می شد. رتبه بندی این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی به صورت زیر است:

• رتبه جهانی: ۱۵۰۱

• رتبه داخلی ۲۵

همچنین همکاری این دانشگاه با بیش از ۷۰۰ دانشگاه برتر جهان، سبب شده است که نام این دانشگاه در سطح بین المللی درخشان شود. این دانشگاه در برنامه های مختلف تبادل دانشجو مانند مولانا، فارابی و اراسموس شرکت دارد و بهترین فرصت ها را برای دانشجویان خود فراهم می کند. این دانشگاه دارای ۱۴۰ توافقنامه مبادله ای در برنامه اراسموس است و ۳ تن از پروفسور های این دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشمند برتر ترکیه قرار گرفته اند؛ همچنین این دانشگاه بیش از ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی دارد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه یدی تپه ترکیه

این دانشگاه در بزرگ ترین و زیبا ترین شهر کشور ترکیه یعنی استانبول قرار گرفته است. پردیس این دانشگاه در منطقه آتاشهیر واقع شده است. در محوطه این پردیس، خوابگاه هایی برای اقامت پسران و دختران به صورت جداگانه قرار دارد. پردیس AGUSTUS16 از پردیس های مهم این دانشگاه محسوب می شود که در منطقه کاهش داغی قرار دارد. معماری و سبک ساخت این پردیس برگرفته از معماری دوره سلجوقی بوده و بیش تر امکانات ورزشی، هنری و آموزشی در آن قرار دارد.

دانشکده دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه دانشکده های متنوعی دارد. در این دانشکده ها رشته های تحصیلی مختلفی ارائه داده می شود. متقاضیان باید با توجه به علاقه و برنامه تحصیلی خود، در یکی از این بخش ها مشغول به تحصیل شوند‌. دانشکده های دانشگاه یدی تپه ترکیه عبارتند از:

• دانشکده پزشکی

• دانشکده علوم سلامت

• دانشکده معماری

• دانشکده مهندسی

• دانشکده ارتباطات

• دانشکده علوم مدیریتی

• دانشکده اقتصاد

• دانشکده هنر و علوم

• دانشکده تربیت معلم

• دانشکده دندانپزشکی

• دانشکده داروسازی

رشته های دانشگاه یدی تپه

همانطور که بیان شد، تاپ ترین رشته ها در این دانشگاه تدریس می شوند. در دانشگاه یدی تپه ۴۱ برنامه مقطع دکتری، ۸۱ برنامه مقطع کارشناسی ارشد، ۷۷ برنامه مقطع کارشناسی و ۴ برنامه مقطع کاردانی وجود دارد. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است اما برخی دروس به زبان های ترکی، آلمانی و فرانسوی نیز تدریس می شوند. برخی از مهم ترین رشته های دانشگاه یدی تپه ترکیه عبارتند از:

✓ مدیریت گردشگری و هتلداری

✓ روابط بین الملل

✓ روانپزشکی

✓ مهندسی تغذیه

✓ ژنتیک و مهندسی زیستی

✓ پزشکی

✓ دندانپزشکی

✓ داروسازی

✓ مهندسی پزشکی

✓ فیزیوتراپی

✓ پرستاری

✓ زبان و ادبیات انگلیسی

✓ رادیو، سینما و تلویزیون

✓ علم ارتباطات و تبلیغات

✓ مطالعات ترجمه

✓ تصویر سازی

✓ خوشنویسی

✓ نقاشی

✓ عکاسی

✓ مهندسی سازه

✓ معماری داخلی

✓ روابط عمومی

✓ مدیریت

✓ روزنامه نگاری

✓ مهندسی برق

✓ معماری

✓ ریاضیات

✓ انسان شناسی

✓ جامعه شناسی

✓ مشاوره روانشناختی

✓ تاریخ

✓ اقتصاد

✓ فلسفه

✓ روانشناسی

✓ مهندسی شیمی

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه یدی تپه ترکیه

اکثر دانشجویان بین المللی این دانشگاه بدون آزمون جذب می شوند. دانشجویان واجد شرایط لازم است در اسرع وقت مدارک مورد نیاز را در اختیار دانشگاه قرار دهند. زمان برگزاری آزمون های عملی رشته های هنری نیز، از طریق سایت دانشگاه اعلام خواهد شد. همچنین متقاضیان برای قطعی کردن ثبت نام باید بخشی از شهریه را به عنوان دبپوزیت پرداخت کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه

برای ورود و ثبت نام در دانشگاه یدی تپه ترکیه، متقاضیان باید مدارک و مستندات خاصی را ارائه دهند. این مدارک با توجه به شرایط دانشجو و نوع رشته آن، می تواند متغیر باشد. مسئولین مربوطه پس از بررسی و تایید این مدارک، ثبت نام فرد متقاضی را انجام می دهند. برخی آب مهم ترین مدارک برای ثبت نام در دانشگاه یدی تپه عبارتند از:

۱- نمره قبولی در آزمون های ورودی یدی تپه از جمله یوس

۲- توصیه نامه

۳- انگیزه نامه

۴- عکس ۳*۴

۵- پاسپورت معتبر

۶- ریز نمرات و ترجمه معتبر آن

۷- مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن

همچنین دانشگاه یدی تپه آزمون هایی را نیز برای بورسیه دانشجویان برگزار می کند.  این بورسیه ها ۲۵ تا ۱۰۰ درصد شهریه را ارائه می دهند. همچنین برای دریافت بورسیه دانشگاه یدی تپه، باید رزومه ای قوی داشته باشید. معمولا این دانشگاه به دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی بورسیه ارائه نمی دهد.

امکانات تحصیل در دانشگاه یدی تپه ترکیه

یکی از نکات مثبت این دانشگاه که توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند، امکانات بسیار زیاد آن است. این دانشگاه امکان تحصیل همزمان در دو رشته را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. آموزش در دانشگاه یدی تپه مطابق آخرین متد های روز دنیاست. در این دانشگاه ۴۴ کلوپ دانشجویی وجود دارد که شما می توانيد در هر زمینه ای که به آن علاقه دارید مشغول فعالیت شوید. برخی از امکانات دانشگاه یدی تپه عبارتند از:

✓ همکاری صنعتی با حدود ۴۵ شرکت مختلف

✓ بنیاد دانشگاهی با بیش ترین مشارکت در مسابقات ورزشی

✓ ۴۲ تیم ورزشی

✓ ژنراتور های نوین با قدرت تولید یک میلیون وات برق

✓ استودیو رادیو و تلویزیون

✓ ۴۴ باشگاه ورزشی

✓ خوابگاه های دانشجویی با ظرفیت ۴۲۵۰ نفر

✓ ۱۲ مرکز تحقیقاتی بهداشت و علوم اجتماعی

✓ ۴۶ کارگاه علمی

✓ دارای ۱۷۵ لابراتوار به وسعت دو زمین فوتبال

✓ آزمایشگاه بافت شناسی دانشگاه

✓ بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه

✓ بیمارستان کوشولو دانشگاه

✓ بیمارستان کوزیاتایی دانشگاه

✓ مهمانسرا ها

همچنین دانشگاه یدی تپه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ توانسته است رتبه اول دانشگاه سبز را در میان دانشگاه های خصوصی ترکیه کسب کند. انرژی مورد نیاز بخش های مختلف این دانشگاه از پنل های خورشیدی نصب شده در مجموعه به دست می آید. این دانشگاه قصد دارد مزرعه انرژی بادی با توان ۳۵۰ کیلووات تاسیس کند.

رشته دندانپزشکی دانشگاه

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه یدی تپه، نخستین دانشکده دندانپزشکی در میان دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می شود. دوره های دندانپزشکی این دانشگاه علاوه بر زبان ترکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. این دانشکده دارای آزمایشگاه و کلینیک های مجهزی است که آخرین ابزار و تجهیزات دندانپزشکی را برای دانشجویان خود فراهم می کند. دانشجویان این دانشکده می توانند از بیماران رباتیک در آزمایشگاه های شبیه ساز برای آموزش های پیش بالینی خود استفاده کنند.

رشته پزشکی دانشگاه

دانشکده پزشکی دانشگاه یدی تپه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد. از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۰، ۱۲۰۹ دانشجوی پزشکی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. هم اکنون ۷۶۱ دانشجو، ۱۶۳ مدرس و ۲۷ دستیار پژوهشی در این دانشکده مشغول فعالیت هستند. دانشکده یدی تپه، اولین دانشکده پزشکی در میان دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می شود. با توجه به معتبر بودن مدرک این دانشگاه در فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، فارغ التحصیلان این دانشکده می توانند  در سراسر جهان مشغول فعالیت شوند. همچین، این دانشکده به دانشجویان ممتاز خود امکان تحصیل دکتری پیوسته را نیز می دهد.

فیزیوتراپی دانشگاه یدی تپه ترکیه

این رشته در این دانشکده در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه داده می شود. افراد با تحصیل در رشته فیزیوتراپی در این دانشگاه، می توانند به آسانی وارد بازار کار شوند و در آمد مناسبی را نیز کسب کنند. میانگین درآمد یک فیزیوتراپیست تقریبا ۱۶۵۰۰ لیر در ماه است که معمولا با توجه به مهارت ها و سابقه کار فرد، این مبلغ افزایش پیدا می کند. علاقمندان به این رشته جذاب می توانند با خیال آسوده در دانشگاه یدی تپه به تحصیلات خود ادامه دهند.

شهریه دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه یک دانشگاه شهریه پرداز است. در واقع، برای تحصیل در این مرکز آموزشی، دانشجویان باید سالانه مقدار مشخصی شهریه بپردازند. شهریه این دانشگاه به دلیل ارائه دروس به زبان انگلیسی در مقایسه با سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه، کمی بالاتر است. لیست شهریه تقریبی رشته های مختلف این دانشگاه به صورت زیر است:

✓ مدیریت هتل و جهانگردی: ۹۵۰۰ دلار

✓ زیست شناسی و ژنتیک: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ دندانپزشکی: ۲۷۵۰۰ دلار

✓ داروسازی: ۱۸۵۰۰ دلار

✓ پزشکی: ۲۷۰۰۰ دلار

✓ مهندسی پزشکی: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ مهندسی مکانیک: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ مهندسی مواد و نانوتکنولوژی: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ هنر های زیبا و نقاشی: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ مد و طراحی لباس: ۹۵۰۰ دلار

✓ گرافیک: ۹۵۰۰ دلار

✓ آشپزی: ۹۵۰۰ دلار

✓ فیزیوتراپی: ۸۵۰۰ دلار

✓ پرستاری: ۸۵۰۰ دلار

✓ مهندسی کامپیوتر: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ مهندسی صنایع: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ مهندسی تغذیه: ۱۲۵۰۰ دلار

✓ معماری: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ رادیو، سینما و تلویزیون: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ زبان و ادبیات ترکی: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ علوم سیاسی و روابط بین الملل: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ ریاضیات: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ تاریخ: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ مدیریت بازرگانی بین الملل: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ مدیریت تجارت بین الملل: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ مدیریت دولتی: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ مدیریت بازرگانی: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ اقتصاد: ۱۰۵۰۰ دلار

✓ حقوق: ۱۴۵۰۰ دلار

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه یدی تپه ترکیه را به صورت کامل به شما کاربران معرفی کردیم. همانطور که بیان شد، این دانشگاه دارای رشته های مختلفی بوده و شهریه آن با توجه به امکاناتی که دارد، از سایر دانشگاه های ترکیه بیشتر است. این دانشگاه از طریق آزمون SAT و یوس اقدام به پذیرش دانشجو می کند. دانشگاه یدی تپه از دانشگاه های معتبر جهان بوده و با استفاده از مدرک آن می توانید در سراسر جهان مشغول فعالیت شوید‌. تحصیل در این مرکز آموزشی، می تواند تجربه خوبی را برای دانشجویان بین المللی ایجاد کند.

سوالات متداول

آیا دانشگاه یدی تپه مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران است؟

بله، این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران است.

دانشگاه یدی تپه در کدام قسمت استانبول قرار گرفته است؟

این دانشگاه تقریبا در مرکز شهر استانبول واقع شده است.

رتبه دانشگاه یدی تپه در بین دانشگاه های ترکیه چند است؟

این دانشگاه در رتبه ۲۵ دانشگاه های ترکیه قرار گرفته است.