ترکیه یکی از کشور های خاورمیانه است که در شمال غرب ایران قرار دارد. این کشور دارای جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر است. به دلیل نزدیک بودن کشور ترکیه به کشور ایران و شباهت های فرهنگی و مذهبی بسیار میان مردمان این دو کشور، افراد زیادی از ایران خواهان مهاجرت به کشور ترکیه و زندگی در آن هستند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم کاریابی در ترکیه را به صورت کامل برسی کنیم تا اطلاعات جامعی در اختیار کسانی که قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارند قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشور های توریستی جهان است و از نظر تنوع فرهنگی و امکانات تحصیلی، شباهت های بسیاری با کشور های اروپایی دارد. با این وجود، هزینه زندگی در این کشور به نسبت کشور های اروپایی، بسیار کمتر است. در سال های اخیر، به دلیل تبلیغات گسترده ترکیه برای مهاجرت و گردشگری، افراد زیادی برای بازدید از این کشور زیبا وسوسه می شوند. برای مهاجرت به ترکیه، لازم است افراد تحقیقات بسیاری را انجام دهند تا از مناسب بودن این کشور برای خودشان اطمینان حاصل کنند. کسانی که کشور ترکیه را برای مهاجرت انتخاب می کنند، اهداف مختلفی دارند که از آن ها می توان به کار، تحصیل و سرمایه گذاری اشاره کرد. کشور ترکیه یکی از بهترین کشور های جهان برای مهاجرت ایرانیان است؛ زیرا در این کشور دین اسلام رواج دارد و سبک زندگی مردم بسیار شبیه ایرانیان است. ترکیه به متقاضیان اجازه می دهد تا مسیر مهاجرت را به شیوه ای ساده تر از کشور های اروپایی تجربه کرده و امکان زندگی در شهر های پیشرفته را برای افراد فراهم می کند. بر اساس آمار به دست آمده، در سال های اخیر مهاجرت به کشور ترکیه بسیار افزایش پیدا کرده است؛ چرا که این کشور از نظر اقتصادی، تحصیلی و سرمایه گذاری در وضعیت مناسبی قرار دارد.

شرایط کلی مهاجرت به کشور ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه با توجه به این که افراد کدام یک از روش های مهاجرتی را انتخاب می کنند، متفاوت است. اما با وجود این مسئله، یکسری شرایط مشترک در تمامی روش های مهاجرتی وجود دارد. یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت، داشتن تمکن مالی است. در حقیقت، افراد برای مهاجرت به کشور ترکیه، باید توانایی تامین مخارج زندگی را داشته باشند. البته چنانچه فرد شغلی با درآمد مناسب پیدا کند، دیگر نیازی به اثبات تمکن مالی نیست‌. از شرایط دیگر مهاجرت به کشور ترکیه، می توان به تسلط به زبان ترکی اشاره کرد؛ زیرا افراد باید بتوانند با مردم این کشور ارتباط برقرار کنند. عدم سو پیشینه، ارائه پاسپورت، برخورداری از بیمه و… از دیگر شرایط مهم مهاجرت به کشور ترکیه هستند. برای مهاجرت به این کشور، افراد نیاز به پیشنهاد کاری دارند. در صورتی که پنج سال در این کشور کار کنند، امکان دریافت اقامت دائم برای آن ها فراهم است.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت کاری است. کسانی که قصد مهاجرت کاری به کشور ترکیه را دارند، لازم است به زبان ترکی مسلط باشند تا بتوانند توقعات کارفرمایان را برآورده کنند. به این نکته توجه کنید که این افراد پیش از هر اقدامی، لازم است مجوز کاری وزارت کار و رفاه کشور ترکیه را دریافت کنند. البته متقاضی باید در ابتدا مراحل جستجوی شغل و مصاحبه را گذرانده و با یک کارفرمای ترک برای کار به توافق رسیده باشد. بعد از این مراحل، فرد باید برای دریافت مجوز کاری از سوی کارفرما اقدام کند. در ویزای کار ترکیه، ابتدا به فرد اقامتی ۱ ساله می دهند و سپس با تایید کارفرما و ادامه همکاری، امکان تمدید این مدت وجود دارد.

راه های کاریابی در ترکیه

راه های مختلفی برای پیدا کردن کار در ترکیه وجود دارد. افراد می توانند پیش از ورود به ترکیه، نسبت به پیدا کردن کار و هماهنگی های پیش از ورود به این کشور اقدام کنند. این کار می تواند یک تخصص حرفه ای و یا کارهای نظافتی، خدماتی و کارگری باشد. افراد می توانند کار های مورد نظر خود را با استفاده از روش های زیر پیدا کنند. شیوه پیدا کردن کار در ترکیه بسیار مهم است. برای کاریابی در کشور ترکیه می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

۱- کانال های تلگرامی کاریابی در کشور ترکیه

۲- پیدا کردن کار در شبکه های اجتماعی مانند لینکدین

۳- مراجعه به سفارت ترکیه

۴- سایت های کاریابی

۵- مراجعه به موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه

موسسه کاریابی در ترکیه برای ایرانیان

وجود موسسات کاریابی برای پیدا کردن کار در کشور ترکیه لازم است. برای اشتغال در این کشور، تنها مدارک تحصیلی مهم نیست؛ در واقع، برای داشتن شغلی مناسب در ترکیه، متقاضیان باید علاوه بر تحصیلات لازم، در یک زمینه خاص نیز مهارت داشته باشند. علاوه بر این، تخصص، تجربه و تسلط در زبان ترکی، کمک زیادی به کارجویان می کند‌. در این شرایط دیگر به دلیل خارجی بودن، حقوق کمتری دریافت نمی کنید. در صورتی که فرد متقاضی به زبان ترکی تسلط نداشته باشد و یا از تخصص خاصی برخوردار نباشد، کار های سیاه به او پیشنهاد می شود. روی آوردن به کارهای سیاه به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا ممکن است کارفرما حقوق و دستمزد شما را به بهانه عدم برخورداری از مجوز کار و یا هر بهانه دیگری پرداخت نکند و یا کمتر از میزان توافق شده، دستمزد پرداخت کند‌. در این صورت به دلیل این که پشتوانه قانونی ندارید، ضرر می کنید.

کاریابی در ترکیه برای افغان ها

موسسات مختلفی هستند که در زمینه کاریابی برای افغان ها فعالیت می کنند؛ اما پیش از هر اقدامی، باید دقت کنید که کاریابی در ترکیه بدون داشتن اقامت این کشور کار دشواری است. خارجی ها و افغان هایی که به کشور ترکیه مهاجرت می کنند، عموما به دو شیوه زیر استخدام می شوند:

۱- شیوه اول، کار به صورت قانونی است. در این روش، افراد روال قانونی را سپری کرده و کار پیدا کنند. این شیوه زمانبر است و هزینه های خاص خود را دارد.

۲- شیوه دوم نیز کار به صورت غیر قانونی در کشور ترکیه است؛ در این روش، نیازی به سپری کردن مراحل قانونی و پرداخت هزینه های زیاد نیست؛ اما امکان این که کارفرما کلاه برداری کند وجود دارد؛ زیرا اگر حقوق افراد را پرداخت نکند، به دلیل غیر قانونی بودن کار و شغل آن ها، امکان شکایت از کارفرما وجود ندارد.

مدارک لازم برای کاریابی ترکیه

افراد زیادی با مراجعه به سایت های کاریابی، به دنبال این هستند که کار مناسبی را در کشور ترکیه پیدا کنند. این کشور از نظر اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار گرفته و جز ۲۰ کشور برتر اقتصادی دنیاست‌. فرصت های شغلی بسیار مناسب ترکیه، سالانه افراد زیادی از سراسر جهان را به این کشور جذب می کند. افرادی که قصد کار در کشور ترکیه را دارند، لازم است ابتدا مجوز کار نیمه وقت یا تمام وقت را دریافت کنند و سپس از یک کارفرمای معتبر دعوت نامه داشته باشند. مدارک مورد نیاز موسسات کاریابی عبارتند از:

• مدارک هویتی برای بحث ازدواج

• نامه درخواست برای اجازه کار در کشور ترکیه

• رزومه کاری فرد متقاضی

• پرینت حساب برای اثبات تمکن مالی

• مدارک تحصیلی دو مقطع گذشته

• ارائه نامه عدم سو پیشینه

• نامه گواهی سلامت

• ۴ قطعه عکس پاسپورتی

• ارائه مدرک هویتی

• ارائه اصل پاسپورت متقاضی

• نامه قرارداد امضا شده متقاضی، از طرف کارفرما

نکات مهم کاریابی در ترکیه

برای کاریابی در کشور ترکیه، افرادی که به زبان ترکی مسلط هستند، از شانس بسیار بیش تری برخوردارند و شغل هایی با درآمد بیشتر پیدا می کنند. در عین حال، افرادی که به زبان ترکی تسلط کافی ندارند، شغل هایی با درآمد کمتر پیدا می کنند. بیشترین مشاغل کشور ترکیه مربوط به کشاورزی و توریستی است. ساعت کاری در کشور ترکیه ۴۵ ساعت در هفته است که این میزان کار در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بیشتر است. پس از اینکه شخص دعوت نامه را دریافت و فرم ها و مدارک لازم را تکمیل و ارسال کرد، لازم است در ابتدا برای دریافت مجوز کار یکساله مبلغ ۶۲۰ لیر را پرداخت کند. پس از این که مدت یکساله تمام شد، در صورت ادامه همکاری فرد می تواند برای درخواست اقامت اقدام کند که در این حالت اقامت دو ساله دریافت می کند. در نهایت، کارجو پس از ۸ سال کار در این کشور می تواند اقامت دائم آن را دریافت کند.

لیست موسسات کاریابی در ترکیه

موسسات مختلفی در ترکیه در زمینه کاریابی فعالیت می کنند که تعدادی زیادی از آن ها معتبر هستند. این موسسات با توجه به شرایط و تخصص فرد و اینکه به دنبال کار تمام وقت و یا نیمه وقت است، شغل مناسب او را پیدا می کنند. لازم است افراد با ارسال رزومه خود به موسسات کاریابی، شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. این موسسات جهت معرفی حق، الزحمه ای را دریافت می کنند. برخی بهترین موسسات کاریابی ترکیه عبارتند از:

OyOyster.com.tr

Mento

Manpower Genel Muduluk

Michael Page International Turkey

Arbeitsvermittlung

HRM Danismanlik

Nunu

لیست سایت های کاریابی ترکیه

در ترکیه و بسیاری از کشور های پیشرفته، افرادی که به دنبال جذب نیرو هستند، آگهی های مربوط به استخدام را در سایت های استخدام آنلاین قرار می دهند و از این طریق، نیروی مورد نظر خود را استخدام می کنند. ما در هلدینگ هلی ویزا لیستی از بهترین سایت های کاریابی ترکیه را برای شما فراهم کرده ایم، این سایت ها عبارتند از:

Learn4Good

Job in Istanbul

Iskur

Expat.com

میزان حقوق برای کار در ترکیه

با توجه به گزارش مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری در این کشور کاهش پیدا کرده است و وضعیت روبه رشدی دارد. آگاهی از میانگین درآمد و حقوق در ترکیه برای افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند، ضروری است. میانگین درآمد شغل های مختلف در ترکیه عبارت است از:

✓ در آمد پزشک متخصص: ۱۰۰۰۰ لیر

✓ درآمد مهندس در ترکیه: ۸۵۰۰ لیر

✓ حقوق پروفسور در ترکیه: ۱۲۰۰۰ لیر

✓ حقوق وکیل در ترکیه: ۷۶۰۰ لیر

✓ حقوق معلم در ترکیه: ۶۰۰۰ لیر

✓ حقوق باران کافه در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق متخصص تجارت الکترونیک: ۴۲۰۰ لیر

✓ حقوق کارمند بخش آرایشی بهداشتی: ۳۵۰۰ لیر

✓ حقوق مشاور املاک: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق راننده شخصی: ۴۰۰۰ لیر

✓ حقوق جوشکار در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق منتاژ کار مبل در ترکیه: ۴۰۰۰ لیر

✓ حقوق گارسون در ترکیه: ۳۵۰۰ لیر

✓ حقوق چرخکار در ترکیه: ۳۵۰۰ لیر

✓ حقوق نیرو خدماتی نظافتی در ترکیه: ۴۰۰۰ لیر

✓ دستمزد پرستار در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ دستمزد تکنسین در ترکیه: ۴۵۰۰ لیر

✓ دستمزد دستیار تحقیق در ترکیه: ۶۵۰۰ لیر

✓ حقوق کارمند دولت در ترکیه: ۴۸۰۰ لیر

✓ درآمد کارمند بخش توریسم: ۴۰۰۰ لیر

✓ حقوق فروشنده در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق پاسخگوی تلفنی در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ دستمزد مشاور حسابدار در ترکیه: ۹۰۰۰ لیر

✓ دستمزد پرستار کودک در ترکیه: ۵۰۰۰ لیر

✓ درآمد اپراتور صدا، نور و تصویر: ۶۵۰۰ لیر

✓ حقوق گرافیست: ۵۰۰۰ لیر

✓ درآمد آرایشگر: ۵۰۰۰ لیر

✓ درآمد تابلو ساز ال ای دی: ۵۵۰۰ لیر

✓ حقوق کارگر ساده: ۲۵۰۰ لیر

✓ حقوق متخصص رسانه های اجتماعی: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق مدرس زبان انگلیسی: ۵۰۰۰ لیر

✓ حقوق پرسنل هتل: ۵۰۰۰ لیر

نرخ بیکاری در کشور ترکیه

قبل از مهاجرت، لازم است در ابتدا نرخ بیکاری کشور مقصد را بررسی کنید. پایین بودن نرخ بیکاری، توسعه صنایع، رونق اقتصادی و پویایی تجارت های یک کشور را نشان دهد. هرچه این نرخ پایین تر باشد، رشد اقتصادی بالاتر است. در سال های اخیر، نرخ بیکاری کشور ترکیه حدود ۱۳ درصد بوده است. این عدد نشان می دهد که پیدا کردن فرصت شغلی مناسب در کشور ترکیه، کمی سخت است. با این وجود، ایرانیان به دلیل اشتراکات فرهنگی و مذهبی نزدیک با ترکیه، همچنان تمایل به کار در این کشور دارند. نرخ بیکاری یکی از مواردی است که در شناخت بازار کار یک کشور بسیار مهم می باشد. بنابراین، توصیه می کنیم که قبل از مهاجرت به ترکیه، نرخ بیکاری و بازار کار این کشور را به طور کامل بررسی کنید.

مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۲۳ ترکیه

دولت ترکیه سالانه لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می کند. این مشاغل به تجربه، مهارت و تحصیلات آکادمیک نیاز دارند. این لیست به متقاضیان کمک می کند تا بتوانند زمینه و اطلاعات کافی را در زمینه شغل های مختلف به دست بیاورند و مهارت ها و تخصص خود را ارتقا دهد. برخی از مشاغلی که کشور ترکیه در سال ۲۰۲۳ در آن با کمبود مواجه است، عبارتند از:

• فروشنده یا مدیر فروش

• تعمیرات

• کارهای مرتبط با حمل و نقل

• محیط زیست

• مشاور امور مالی

• پتروشیمی

• صنعت خودروسازی

• الکترونیک

• فناوری اطلاعات

• صنعت کشاورزی

• مشاغل مرتبط با ساخت و ساز

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به صورت کامل کاریابی در ترکیه را بررسی کردیم. همانطور که متوجه شدید، به دلیل نزدیکی کشور ترکیه به ایران و تشابهات فرهنگی بسیار این کشور با ایران، افراد زیادی علاقمندند که در این کشور کار کنند. این افراد برای آن که بتوانند در کار مناسبی مشغول شوند، لازم است از موسسات کاریابی در ترکیه کمک بگیرند. نرخ بیکاری در ترکیه بالاست و این نشان می دهد که این کشور، کشور مناسبی برای مهاجرت کاری نیست. همچنین در این مقاله به مشاغل مورد نیاز در ترکیه نیز اشاره کردیم تا با آگاهی کامل، حرفه مورد نظر خود را انتخاب کنید. کشور ترکیه به افرادی که به این کشور مهاجرت کاری انجام می دهند، ابتدا یک اقامت ۱ ساله می هد، چنانچه پس از ۱ سال فرد همچنان مشغول به کار باشد و کارفرما از عملکرد او رضایت داشته باشد، اینبار اقامت او دو ساله تمدید می شود. در آخر، چنانچه فرد ۸ سال در ترکیه مشغول کار باشد، می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند.

سوالات متداول

بهترین شهر های ترکیه برای کار کدامند؟

به دلیل این که حقوق پرداختی در شهر استانبول از سایر شهر های ترکیه بیش تر است و تعداد ایرانیان شاغل در شهر استانبول بسیار زیاد است، زندگی و کار در شهر استانبول بسیار توصیه می شود.

حداقل حقوق در کشور ترکیه چقدر است؟

حداقل حقوق برای کارگر ساده ای در نظر گرفته می شود که نیاز به تخصص خاصی ندارد؛ مبلغ این حقوق ماهانه ۲۵۰۰ لیر است.

آیا ترکیه ویزای همراه دارد؟

پس از این که افراد ویزای کار خود را دریافت کردند، اجازه دارند برای ویزای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز اقدام کنند. به صورتی که نخست کارت آبی دریافت کرده باشند و بعد برای خانواده خود اقدام به دریافت اقامت کنند.