بدون شک هر کشوری قوانین خاص خود را دارد. وجود این قوانین، برای حفظ نظم و امنیت یک کشور‌ الزامی است. همه افراد یک جامعه موظف اند این قوانین را به خوبی رعایت کنند. قوانین کشور ترکیه نیز باید توسط شهروندان داخلی و خارجی، رعایت شود تا برای ادامه زندگی در این کشور دچار دردسر نشوند. در ادامه، مطالب بیشتری را در مورد قوانین کشور ترکیه بررسی خواهیم کرد. پس اگر قصد مهاجرت به ترکیه یا سفر به این کشور را دارید با ما همراه باشید.

قوانین مربوط به حقوق شهروندان ترکیه

مسلما، شهروندان کشور ترکیه نیز همانند سایر کشور ها، از یکسری حقوق و امتیازات خاص برخوردارند. چنانچه شما موفق به دریافت اقامت کشور ترکیه شوید، شهروند ترکیه محسوب شده و مطابق قوانین کشور ترکیه از حقوق شهروندی برخوردار می شوید. برخی از حقوق شهروندان کشور ترکیه عبارتند از:

✓ آزادی از نظر دینی

✓ حق زندگی کردن

✓ آزادی اجتماعی

✓ حق آزادی بیان

✓ چنانچه پدر یا مادر فردی تُرک باشد، آن فرد ترک محسوب می شود، حتی اگر خارجی باشد.

✓ شهروندان ترکیه از همه امتیازات این کشور برخوردارند، مگر این که تخلفی انجام داده باشند.

✓ افراد بالای ۱۸ سال، اجازه شرکت در انتخابات را دارند.

✓ شهروندان می توانند در هنگام کاهش حقوق، نسبت به آن اعتراض کنند.

✓ رابط بین شهروندان ترکیه با هرگونه مشکل خارجی، سفارتخانه ها و کنسولگری ترکیه است.

استفاده از چه دارو هایی در ترکیه غیرقانونی است؟

مطابق قوانین کشور ترکیه، تعداد معدودی از دارو ها برای سفر به این کشور غیر قانونی است. در واقع، افرادی که تصمیم دارند به این کشور سفر کنند، نباید این دارو ها را به همراه داشته باشند.  برخی از دارو هایی که ورود آن ها به ترکیه غیر مجاز است عبارتند از:

۱- ماریجوانا: ماریجوانا یکی از دارو های روان گردان است که مطابق قوانین کشور ترکیه به همراه داشتن آن ممنوع بوده و کسی که این دارو را به همراه داشته باشد، با مشکل مواجه می شود.

۲- دارو های ترک اعتیاد: دارو هایی که افراد به‌ منظور ترک اعتیاد از آن استفاده می کنند جز دارو های آرامبخش بوده و نباید مسافران هنگام ورود به ترکیه، این دسته از دارو ها را همراه خود داشته باشند. متادون یکی از این دارو ها است.

۳- دارو های آرام بخش: به همراه داشتن هر نوع داروی آرام بخش هنگام ورود به ترکیه ممنوع است. حال به هر شکل و یا دوزی که باشد، باز هم هنگام سفر به ترکیه اجازه به همراه داشتن آن را ندارید.

۴- بنادریل: این دارو در ظاهر مشکلی نداشته و نوعی داروی ضد آلرژی است. اما جز دارو هایی است که هنگام سفر به ترکیه، نباید همراهتان باشد.

علاوه بر مواردی که بیان شد، شما مطابق قوانین کشور ترکیه اجازه اینکه مقدار زیادی دارو با خود ببرید را نیز ندارید. البته چنانچه دارو های مصرفی شما زیاد است، می توانید با نشان دادن نسخه پزشک، آن دارو ها را همراه خود ببرید. در غیر این صورت ممکن است به عنوان قاچاق دارو برای شما دردسر ایجاد شود.

قوانین و آداب و رسوم محلی ترکیه

در بعضی از قسمت های شلوغ ترکیه، به همراه داشتن گذرنامه و کارت اقامت الزامی است. برخی اوقات، پلیس محلی به منظور بررسی هویت افراد آن ها را متوقف می کنند. یکسری ایست بازرسی در ترکیه وجود دارند که برای عبور از آن ها، شما باید مدارک خود را به همراه داشته باشید. مصرف دخانیات در مکان های بسته و حل و نقل عمومی ممنوع است. فروختن آثار باستانی بر خلاف قوانین کشور ترکیه بوده و مجازات سنگینی دارد. عکاسی و فیلم برداری در حوالی مراکز دولتی و نظامی چنانچه بدون هماهنگی باشد ممنوع است. نباید به پرچم و مردم ترکیه بی احترامی کنید؛ زیرا جرم بوده و ۶ ماه تا ۳ سال حبس دارد.

رفتار های غیر معمول در کشور ترکیه

در هر کشوری با توجه به قوانینی که دارد، ممکن است یکسری از کار ها از نظر شما پیش آمدی کوچک باشد، اما از نظر مردم آن کشور، به عنوان توهین و بی ادبی برداشت شود. در کشور ترکیه، لازم است شما در زمان ملاقات با افراد دست بدهید، اما در زمان خدافظی چنین قانونی وجود ندارد. در زمان ملاقات با بزرگ تر ها بوسیدن دست راست آن و قرار دادن دستشان بر روی پیشانی به معنای احترام است. چنانچه شما به مهمانی دعوت می شوید، اما کسی برای احوالپرسی از شما جلو نمی آید، شما باید ابتدا برای احوالپرسی سراغ بزرگان جمع بروید، چنانچه هر کدام از این رفتار ها را انجام ندهید، به عنوان بی ادبی تلقی می شود. همچنین باید به پوشش خود توجه کنید؛ در بخش های شرقی کشور ترکیه پوششی محافظه کارانه دارند و شما در زمان ورود به امکان مذهبی و مقدس باید از لباس های پوشیده استفاده کنید. در مورد هدیه دادن هم ذکر این نکته حائز اهمیت است که هدیه در روابط کاری هیچ معنایی ندارد و گاهی اوقات حتی بار منفی دارد، پس بهتر از به جای هدیه فرد را به یک شام و یا مهمانی دعوت کنید. همچنین مطابق قوانین کشور ترکیه بوسیدن دست و صورت مجاز بوده و جایی در قوانین این کشور بیان نشده که بوسیدن در ملا عام غیر مجاز است.

قوانین ترکیه برای مسافران خارجی

ترکیه از جمله کشور های محبوب برای ایرانیان است. این کشور سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران ایرانی است. اگر شما هم قصد مسافرت به این کشور را دارید، باید به قوانین این کشور پایبند باشید. در غیر این صورت، این کشور اجازه دارد شما را اعمال قانون کند. تعدادی از این قوانین عبارتند از:

✓ گذرنامه یا پاسپورت به هنگام ورود به کشور ترکیه باید حداقل ۵ ماه اعتبار داشته باشد.

✓ گردشگران ایرانی تنها سه ماه اجازه اقامت در ترکیه بدون اخذ ویزای دائم را دارند و برای اقامت بیش تر باید از انواع ویزای بلند مدت استفاده کنند.

✓ به منظور رانندگی در کشور ترکیه، علاوه بر گواهینامه بین المللی حضور مالک اتومبیل نیز ضروری است.

✓ گردشگران به منظور خارج کردن فرش نو از ترکیه، باید از این کشور گواهی خرید و برای خارج کردن فرش قدیمی، لازم است از هیئت مدیره یک موزه مجوز بگیرند.

قوانین جالب کشور ترکیه

بدون شک در هر کشوری، یکسری قوانین وجود دارد که ممکن است برای گردشگران خارجی جالب باشد. برخی از جالب تربت قوانین کشور ترکیه عبارتند از:

• امکان رانندگی به شرط حضور مالک اتوموبیل: چنانچه شما گواهینامه بین المللی داشته باشید، بدون هیچ مانعی می توانید در حضور مالک ماشین رانندگی کنید.

• ممنوعیت جابه‌جایی دارو های ترک اعتیاد: به همراه داشتن دارو های ترک اعتیاد در ترکیه ممنوع بوده و برای شما دردسر به وجود می آورد.

• پرداخت پول برای استفاده از سرویس بهداشتی: در کشور ترکیه، گردشگران باید برای استفاده از سرویس بهداشتی 50 لیر بپردازند.

• خداحافظی به رسم مردم ترکیه: مردم ترکیه هنگام خداحافظی برای احترام به بزرگ تر ها دست راست آن ها را می‌ بوسند و آن را بر روی پیشانی قرار می دهند.

• خوردن قهوه در مراسم خواستگاری: مردم ترکیه در مراسم های خواستگاری خود قهوه میل می کنند. عروس و داماد در مراسم خواستگاری باید قهوه میرا میل کنند؛ آن ها این قهوه را به آرامی می نوشند و اگر به تفاهم برسند، قهوه را روی میز می گذارند و اگر هم همچنان به صحبت نیاز باشد، فنجان قهوه را در دست نگه می دارند. همچنین در کشور ترکیه قهوه خانه، فقط مخصوص مردان است و زنان اجازه ورود به آن را ندارند.

• ممنوع بودن مصرف مشروب در خیابان: در خیابان های ترکیه، افراد اجازه مصرف مشروبات الکی را ندارند. علاوه براین شما نمی توانید بعد از ساعت ۱۰ شب به بعد مشروبات الکی را به فروش برسانید.

سخن آخر

همانگونه که بیان شد، هر کشوری به منظور برقراری هماهنگی و نظم، یکسری قوانین برای ساکنان خود دارد. چنانچه فرد این قوانین را رعایت کند، به آسانی و بدون هیچ مشکلی می تواند به زندگی خود در این کشور ادامه دهد. کشور ترکیه نیز از جمله کشور های قانون مداری است که مردمی با آدام و رسوم خاص دارد. توصیه ما این است که پیش از ورود به ترکیه، با قوانین این کشور به خوبی آشنا شوید تا بدون مشکل بتوانید از اقامت خود لذت ببرید. چنانچه در سفر خود به ترکیه به مشاوره نیاز دارید، هلدینگ هلی ویزا می تواند شما را همراهی کند.

سوالات متداول

آیا به همراه داشتن قرص های آرامبخش برای ورود به ترکیه مجاز است؟

خیر؛ حمل و نقل دارو های آرامبخش در کشور ترکیه ممنوع است.

اگر توسط پلیس محلی دستگیر شویم باید چکار کنیم؟

لازم است از آن ها بخواهید تا شما را به نزدیک ترین کنسولگری ایران ببرند. در این مواقع، بهتر است هیچ مدرکی را امضا نکنید.

آیا امکان استفاده از مشروبات الکلی در مکان های عمومی وجود دارد؟

خیر؛ مصرف نوشیدنی های الکلی در خیابان های ترکیه ممنوع است.