اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه، یکی از راه هایی است که‌ اکثر دانشجویان به منظور کاهش هزینه های خود به دنبال آن هستند. در واقع، بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که بتوانند با هزینه های کمتری، از امکانات تحصیلی با کیفیت برخودار شوند. چنانچه شما هم به دنبال بورسیه تحصیلی در ترکیه هستید، ممکن است در این مسیر با سوالات مختلفی روبه رو شوید. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم با بورسیه تحصیلی در ترکیه به صورت کامل آشنا شویم. با ما همراه باشید.

شرایط عمومی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه، از دانشگاه های مختلفی مانند استانبول و آنکارا امکان پذیر است. اما باید به این نکته توجه کنید که تعداد متقاضی بومی دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه و تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور، بسیار زیاد است. علاوه بر متقاضیان بومی، متقاضیانی از کشور های ایران، روسیه و هند نیز به منظور دریافت ظرفیت رقابت می کنند. بنابراین لازم است به این نکته توجه کنید که اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه بر اساس ظرفیت انجام می شود. این امتیاز تنها به افراد واجد شرایط تعلق می گیرد. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، به زبان ترکی است؛ پس دانشجویان باید در آزمون زبان ترکی نمره قابل قبولی کسب کنند. به منظور دریافت مدرک زبان ترکی، باید در دوره های زبان ترکی به نام yos شرکت کرده و نمره مناسبی کسب کنید. همچنین اخذ بورسیه تحصیلی، برای دانشجویان دکتری نیازمند داشتن مقاله ISI به شکل ژورنالی است.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

همانطور که گفته شد، دانشجویانی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی دارند، در ابتدا باید در آزمون زبان ترکی نمره قابل قبولی اخذ کنند. در صورتی که بتوانند از این آزمون ها نمره خوبی را به دست آورند، می توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند. شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی عبارتند از:

اخذ بورسیه در مقطع کارشناسیتوضیحات
مدارک تحصیلیدیپلم ۱۲ ساله به همراه ریز نمرات
گذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدلحداقل معدل بالای ۱۵
امکان دریافت کمک هزینه برای دانشجویان بین الملل وجود ندارد

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی که قصد دارند، پس از گذراندن دوره کارشناسی بورسیه تحصیلی در ترکیه دریافت کنند نیز باید شرایط زیر را داشته باشند:

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشدتوضیحات
مدارک تحصیلی دیپلم ۱۲ ساله+ مدرک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی
مدارک زبانگذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدل حداقل بالای ۱۵
شرایط سنی ذکر نشده
به ندرت دیده می شود

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

به صورت کلی اخذ بورسیه در این مقطع، همانند کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر است. اما لازم است بدانید که ظرفیت برخورداری از کمک هزینه دانشجویی، خوابگاه رایگان، بیمه درمانی رایگان و استفاده از امکانات تحصیلی در این مقطع، محدود است. شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری عبارت است از:

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری توضیحات
مدارک تحصیلی دیپلم ۱۲ ساله + مدرک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
مدارک زبان گذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدلبالای ۱۸ از شرایط بهتری برخوردارند
مقالات علمی ۳ یا ۴ مقاله ISI
تاییدیه های لازم تایید استاد راهنما مرتبط با رشته تحصیلی
امکان دریافت کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است

مدارک لازم جهت ثبت نام بورسیه ترکیه

برای دریافت اقامت ۹۰ روزه ترکیه، متقاضیان ایرانی به ویزا نیاز ندارند. اما به صورت کلی، چنانچه قصد دارید مدت بیش تری را در ترکیه بمانید، باید ویزای این کشور را دریافت کنید. مدارک لازم به منظور اخذ ویزای تحصیلی و دریافت بورسیه در ترکیه عبارتند از:

مدارک مورد نیاز توضیحات
مدارک تحصیلی ارائه مدرک تحصیلی با توجه به مقطع
مدارم هویتی ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار ۱ سال و ارائه اصل شناسنامه
نامه پذیرشارائه نامه پذیرش دوره های زبان ترکی
عکس ویزاییارائه ۴ قطعه عکس ویزایی با پشت زمینه سفید
ارائه انگیزش نامهذکر اهداف خود از تحصیل در ترکیه
ارائه نامه پذیرش دانشگاه
جهت پذیرش در مقطع دکترا نخست یافتن استاد راهنما ضروری است.
ارائه مقالات و دست یابی های علمیارائه مقالات و پژوهش های علنی مزیت محسوب می شود.
نامه عدم سو پیشینهبه منظور مشخص شدن سوابق کیفری

انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی

یکی از مهم ترین مدارکی که برای دریافت بورسیه تحصیلی باید ارائه دهید، انگیزه نامه است. انگیزه نامه باید با دقت و توجه زیادی نوشته شود. افراد متقاضی باید توانایی ها و نقاط قوت خود را در انگیزه نامه ذکر کنند. در حقیقت انگیزه نامه، نامه ای است که دلایل ارائه بورسیه را مطرح می کند. اولین چیزی که برای اختصاص سهمیه بورسیه مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد، انگیزه نامه است. بنابراین، این نامه اصلی ترین معیار بورس تحصیلی ترکیه محسوب می شود. انگیزه نامه باید متنی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه ای باشد، اما به آن مفهوم نیست که بیش از اندازه راجع به خودتان حرف بزنید، بلکه باید دقیق و کامل و به دور از هرگونه اغراق باشد تا بر روی دریافت بورس تحصیلی شما اثر مثبت بگذارد.

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه

انواع بورسیه توضیحات
بورسیه تحصیلی دانشجویان برجسته• در مقاطع مختلف دیده می شود اما معمولا مخصوص دانشجویان مقطع دکتری است.
• رزومه خوب، نمرات و مقالات بسیار مهم است.
• شامل هزینه های تحصیل است.
• برای دریافت کمک هزینه باید توسط استاد راهنما تایید صلاحیت شد.
بورسیه تحصیلی عبدالله گل • برای دانشجویان بین الملل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.
• تمرکزش بر روی کارشناسی است.
• هزینه فرد را در بر می‌گیرد اما کمک هزینه ندارد.
• امکان ارائه دروس به زبان انگلیسی در برخی رشته ها وجود دارد.
• رشته های مانند مدیریت، معماری، ژنتیک و بعضی از مهندسی ها آن را شامل می شوند.
• برای دریافت این بورس علاوه بر مدرک زبان ترکی باید مدرک زبان انگلیسی هم ارائه دهید.

بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های زیادی در کشور ترکیه وجود دارند که بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان سراسر جهان ارائه می دهند. این دانشگاه ها پس از بررسی و تایید مدارک دانشجویان، با درخواست بورسیه تحصیلی آن ها موافقت می کنند. بورسیه برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه عبارتند از:

✓ دانشگاه کوچ

این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده و در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. کسانی که قصد دریافت بورسیه از این دانشگاه را دارند، می توانند برای یکی از چهار دانشکده تحصیلات تکمیلی بازرگانی، تحصیلات تکمیلی علوم و مهندسی، تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی و انسانی، تحصیلات تکمیلی بهداشت در همه مقاطع تحصیلی درخواست بورسیه بدهند. این بورسیه تمام هزینه های مسکن و شهریه را پوشش می دهد. متقاضیان به منظور دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه، ملزم به اخذ یکی از آزمون های آکادمیک بین المللی GRE و گواهی مهارت در زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس هستند. این دانشگاه، تعداد محدودی بورسیه برای مقطع کارشناسی نیز ارائه می دهد که شامل معافیت از پرداخت ۲۵ تا ۱۰۰ درصد شهریه است.

✓ دانشگاه ابن حلدون

این مرکز با وجود این که یک دانشگاه تازه تاسیس است، اما از لحاظ تعداد دانشجویان بین المللی رتبه اول را دارد. این دانشگاه خصوصی بر روی علوم و مطالعات اجتماعی تمرکز دارد و برنامه های مختلف خود را به زبان های عربی، ترکی و انگلیسی ارائه می دهد. دانشگاه ابن حلدون در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چندین بورسیه با بودجه کامل ارائه می دهد. این بورسیه ها به شرح زیر هستند:

۱- بورسیه شایستگی UBB: رقابتی ترین بورسیه این دانشگاه محسوب می شود. این بورسیه به افراد دارای سابقه علمی پژوهشی تعلق گرفته و شامل حقوق ماهانه ۲۵۰۰ لیر و معافیت از شهریه است.

۲- بورسیه تحصیلی کامل TAB: بورسیه TAB بر اساس شایستگی های متقاضیان اعطا می شود. این بورسیه شامل کمک هزینه ۱۵۰۰ لیر و معافیت از شهریه است.

۳- بورسیه معافیت شهریه OGB: افرادی که این بورسیه را دریافت می کنند، از پرداخت شهریه معاف می شوند.

بورسیه فول فاند ترکیه

این بورسیه تنها مخصوص متقاضیان بین المللی است. به منظور دریافت این بورسیه، فرد متقاضی حتما باید ملیتی غیر ترک داشته باشد. از دیگر شرایط آن نیز، می توان به داشتن معدل بالا اشاره کرد.

شرایط بورسیه فول فاند ترکیه در مقطع کارشناسی

این بورسیه به مدت ۴ سال تمام هزینه های تحصیل دانشجو را پرداخت می کند. شرط برخورداری از بورسیه فول فاند، کسب ۷۰ درصد نمره در ۱۲ سال سابقه تحصیلی و حداکثر سن ۲۱ سال است. زمینه هایی که شامل این بورسیه می شوند عبارتند از:

 • علوم اجتماعی
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم بهداشتی
 • موسیقی
 • هنر های زیبا

شرایط بورسیه فول فاند ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

این بورسیه به مدت ۲ سال تمام هزینه های تحصیلی دانشجویان را پرداخت می کند. شرایط این بورسیه کسب ۷۵ درصد نمره در طول ۱۴ سال سابقه تحصیلی و حداکثر سن ۳۰ سال است. زمینه هایی که شامل این بورسیه می شوند عبارتند از:

 • علوم اجتماعی
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • موسیقی
 • هنر های زیبا

شرایط بورسیه فول فاند ترکیه در مقطع دکتری

برای دریافت این بورسیه باید ۱۶ سال سابقه تحصیلی با حداقل نمره ۷۵ درصد ارائه دهید. حداکثر سن برای دریافت این بورسیه، ۳۵ سال است. این نوع بورس در زمینه های زیر ارائه داده می شود:

 • علوم اجتماعی
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • موسیقی
 • هنر های زیبا

دانشگاه های ترکیه

دانشجویان خارجی می توانند بورسیه تحصیلی خود را از دانشگاه های برتر ترکیه دریافت کنند. این دانشگاه ها از امکانات پیشرفته ای برخودار بوده و شرایط خوبی را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده اند. برخی از معروف ترین دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

رتبه جهانیرتبه داخلی نام دانشگاه
۴۰۷۱Istanbul University
۵۰۱۲Bikent University
۵۱۴۳Ankara University
۵۲۱۴Sabanic University
۵۹۳۵Koc University
۶۵۱۶Bogazici University
۶۵۳۷Istanbul technical University
۶۸۹۸Menu university
۷۹۲۹Atilim University
۹۸۳۱۰Hacettepe

بهترین رشته ها جهت اخذ بورسیه تحصیلی

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه قرار دارند که برنامه های مختلفی را جهت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف ارائه می دهند. در حال حاضر بهترین رشته ها به منظور اخذ بورسیه، رشته های کامپیوتر و حقوق هستند. در رشته کامپیوتر بیش از ۱۳۰ نوع بورسیه به متقاضیان بين المللی ارائه می شود. همچنین برای رشته حقوق دو دانشگاه Altinbas و کوچ بهترین بورسیه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. همچنین برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه نیز بورسیه های بسیار خوبی اهدا می شود.

کلام آخر

در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، با تمامی شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه آشنا شدید. با این روش، دانشجویان می توانند هزینه های تحصیلی خود به میزان قابل توجهی، کاهش‌ دهند. همانطور که مشاهده کردید، یکی از شروط اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی، تسلط شما به زبان ترکی است. علاوه بر این شما باید از سطح علمی قابل قبولی نیز برخوردار باشید. بورسیه تحصیلی شرایط مناسبی برای افرادی است که دوست دارند در کشور ترکیه با حداقل هزینه ها، تحصیل کنند.

سوالات متداول

آیا بدون ویزا می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

به منظور اقامت بیش تر از ۹۰ روز ویزا لازم است. بنابراین برای تحصیل در ترکیه، باید چ ویزای خود را دریافت کنید.

جهت ورود به دانشگاه های ترکیه دوره های ترکی لازم است؟

بله، به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه، باید دوره یک ساله زبان ترکی را در این کشور گذرانده باشید و در آزمون پایانی نمره قبولی بگیرید.

اخذ بورسیه در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

اخذ بورسیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.