دانشگاه سلجوق ترکیه، یکی از محبوب ترین و برترین دانشگاه های این کشور است. این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی بالا، همه ساله پذیرای دانشجویان داخلی و بین المللی بسیاری است. بیشتر متقاضیان برای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه را انتخاب می کنند. در ادامه این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه سلجوق ترکیه را به صورت کامل به شما معرفی می کنیم. پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه دارید با ما همراه باشید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه سلجوق ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۷۵ به عنوان یک دانشگاه دولتی تاسیس شد. دانشگاه سلجوق، موسسه ای پروهش محور است که در زمینه های بهداشت، صنعت، علم، فناوری و کشاورزی مطالعات گسترده ای انجام داده است. این دانشگاه دارای ۲۳ دانشکده، ۵ مدرسه عالی، ۵۲ مرکز کاربری و تحقیقاتی، ۱ کنسرواتور موسیقی و هنر های زیبا و ۷ موسسه تحصیلات تکمیلی دارد. این دانشگاه در طول ۴۰ سال فعالیتش، زیر ساخت های خود را با استاندارد های روز دنیا هماهنگ کرده و جمعیت آن به بیش از ۷۵ هزار نفر رسیده است. هم اکنون ۷۰ هزار دانشجو در دانشگاه سلجوق در حال تحصیل هستند.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه سلجوق ترکیه

پردیس اصلی این دانشگاه با مرکز شهر ۲۰ کیلومتر فاصله دارد. دانشجویان می توانند به وسیله تراموا و مینی بوس به آسانی به این دانشگاه دسترسی پیدا کنند. پردیس این دانشگاه در منطقه سلجوقلو قرار گرفته است و تمامی دانشکده های آن به جز دانشکده الهیات، دانشکده علوم تربیتی و دانشکده پزشکی مرام در این پردیس قرار گرفته اند. در مجموع، دانشگاه سلجوق دارای امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری است. از کافه و رستوران گرفته تا پارک و مرکز خرید، همگی در نزدیکی دانشگاه سلجوق قرار گرفته اند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه سلجوق ترکیه

این دانشگاه به علت مشارکت فعال در عرصه جهانی، همواره در حال توسعه و پیشرفت است و هم اکنون در بین ۲۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است. رنکینگ دانشگاه سلجوق به صورت زیر است:

• رنکینگ جهانی: ۱۲۰۱ تا ۱۵۰۰

• رتبه در داخل ترکیه: ۱۶

رشته های دانشگاه سلجوق ترکیه

این دانشگاه دارای ۲۳ دانشکده، ۲۰ مرکز تحقیقاتی، ۲۲ مدرسه فنی حرفه ای، ۵ انستیتو، ۴ مدرسه عالی و یک مدرسه زبان خارجی است. این دانشگاه طیف گسترده ای از رشته ها را به دانشجویان ارائه می دهد که از بین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓ مهندسی کامپیوتر

✓ مدیریت گردشگری

✓ رادیولوژی

✓ دندانپزشکی

✓ پزشکی

✓ داروسازی

✓ شیمی

✓ مدیریت ورزشی

✓ بیوتکنولوژی

✓ مهندسی مکاترونیک

✓ پزشکی داخلی

✓ مدیریت گردشگری

✓ دامپزشکی

✓ خدمات اجتماعی

✓ گرافیک

✓ معماری داخلی

✓ صنایع دستی

✓ گفتار درمانی

✓ شنوایی سنجی

✓ تغذیه و رژیم درمانی

✓ طراحی لباس

✓ طراحی صنعتی

✓ معماری

✓ مدیریت

✓ مهندسی عمران

✓ روابط بین الملل

✓ مهندسی صنایع

✓ باستان شناسی

✓ علوم سیاسی

✓ آشپزی

✓ پرستاری

✓ حقوق

مزایای تحصیل در دانشگاه سلجوق ترکیه

این دانشگاه، از دانشگاه های برتر ترکیه محسوب می شود و رتبه داخلی و جهانی بسیار خوبی دارد. برخی از مزایای این دانشگاه عبارتند از:

✓ پارک علم و فناوری قونیه

✓ اجرای دوره های انترنی و کارآموزی مهندسی

✓ برگزاری همایش و کنفرانس های بین المللی

✓ همکاری دانشگاه و صنعت

✓ شرکت در ۱۱ پروژه تخصص و تمایز ماموریت

✓ عضویت در پروژه YOK Anatolia

✓          ۱۲۴۲هیئت علمی

✓ ۳۳۳ دانشیار

✓ ۴۷۶ پرفسور

✓ ۵۵۳ استاد 

شرایط پذیرش در دانشگاه

این دانشگاه به منظور پذیرش دانشجویان، نتیجه آزمون یوس، معدل و نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی متقاضیان را بررسی می کند. بنابراین با داشتن معدل بالا در دوران دبیرستان و کسب حداقل ۴۵ نمره در آزمون یوس می توانید پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید. علاوه بر این، آزمون SAT نیز مورد قبول این دانشگاه است. لازم است حداقل نمره ۱۰۰۰ در این آزمون را کسب کنید. همچنین با توجه به زبان تدریس، لازم است یک مدرک زبان معتبر مانند آیلتس، تافل و یا تومر برای زبان ترکی به دانشگاه ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه سلجوق ترکیه

به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه سلجوق ترکیه، در ابتدا باید وارد سایت آن شوید. پس از آپلود مدارک مورد نیاز، لازم است درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. سپس درصورت قبولی باید مدارک را به زبان انگلیسی و یا ترکی ترجمه کرده و به صورت حضوری به دانشگاه ارائه دهید. این مدارک عبارتند از:

۱- گواهی قبولی در آزمون یوس یا SAT

۲- رسید پرداخت هزینه درخواست

۳- گواهی عدم سابقه کیفری

۴- گواهی تمکن مالی

۵- مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

۶- ویزای دانشجویی

۷- گذرنامه معتبر

۸- مدرک زبان معتبر متناسب با رشته تحصیلی

۹- کلیه ریز نمرات تحصیلی

۱۰- مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی موقت فارغ التحصیلی

شهریه دانشگاه سلجوق ترکیه

دانشگاه سلجوق یک دانشگاه دولتی است. این موضوع باعث می شود که شهریه آن به نسبت دیگر دانشگاه ها، کمتر باشد. مبلغ شهریه به عواملی مختلفی از جمله زبان تحصیلی، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی بستگی دارد. در ادامه فهرست برخی از رشته های پرطرفدار به همراه شهریه آن ها را بررسی می کنیم:

• دانشکده موسیقی: ۱۳۰۰۰ لیر

• دانشکده دندانپزشکی: ۱۱۰۰۰ لیر

• دانشکده پزشکی: ۱۳۰۰۰ لیر

• دانشکده داروسازی: ۱۱۰۰۰ لیر

• دانشکده کشاورزی: ۸۵۰۰ لیر

• دانشکده تکنولوژی: ۸۵۰۰ لیر

• دانشکده مهندسی و معماری: ۸۵۰۰ لیر

• دانشکده دامپزشکی: ۸۴۰۰ لیر

• دانشکده هنر های زیبا: ۶۹۰۰ لیر

• دانشکده اقتصاد و علوم اداری: ۶۸۰۰ لیر

• دانشکده علوم پایه: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده ارتباطات: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده تربیت بدنی: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده علوم بهداشت: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده علوم اسلامی: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده پرستاری: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده تربیت معلم: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده ادبیات: ۶۲۰۰ لیر

• دانشکده جهانگردی: ۶۲۰۰ لیر

امکانات دانشگاه سلجوق ترکیه

دانشگاه سلجوق از امکانات آموزشی، رفاهی و خدماتی بسیاری برخوردار است. وجود این تجهیزات، تحصیل را برای افراد متقاضی راحت تر کرده است. در ادامه برخی از مهم ترین امکانات دانشگاه سلجوق ترکیه را بررسی می کنیم:

✓ وعده های غذایی با کیفیت: این دانشگاه به منظور حفظ سلامت دانشجویان خود، وعده های غذایی ارزان و با کیفیتی را فراهم می کند. در منوی غذایی، تمامی نیاز های غذایی دانشجویان توسط متخصصان تغذیه رفع می شود.

✓ کتابخانه غنی: کتابخانه این دانشگاه در سال ۱۹۷۷ تاسیس شده و دارای بیش از ۲۶ هزار جلد کتاب، ۶ اتاق مطالعه گروهی، ۱۲ کیوسک اسکن و آزمایشگاه است.

✓ خوابگاه های دانشجویی: خوابگاه های دانشگاه سلجوق، شامل ۵ بلوک با ظرفیت ۲۱۶۰ نفر هستند. این خوابگاه ها به صورت اتاق های ۱، ۲ و ۴ نفره د اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد.

کلام آخر

در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه سلجوق قونیه را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که متوجه شدید، این دانشگاه از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود که همه ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان، خواهان اخذ پذیرش از آن هستند. در این دانشگاه، رشته های مختلفی ارائه می شود که با توجه به دولتی بودن دانشگاه سلجوق شهریه آن بسیار مناسب است. همچنین این دانشگاه امکانات آموزشی و رفاهی بسیار مناسبی را برای دانشجویان در نظر گرفته است تا متقاضیان در کنار تحصیل بتوانند از این امکانات استفاده کنند. تحصیل در دانشگاه سلجوق ترکیه می تواند تجربه خوبی را برای متقاضیان به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

آیا مدرک دانشگاه سلجوق ترکیه، مورد تائید ایران هیت و در ایران اعتبار دارد؟

مدرک این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران است. علاوه بر این، این دانشگاه در برنامه های تبادل دانشجویی فارابی، مولانا، اراسموس و معاهده بولونیا نیز شرکت دارد.

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید در چه آزمونی شرکت کنیم؟

برای ثبت نام در این دانشگاه، لازم است در آزمون یوس یا آزمون های بین المللی معادل با آن شرکت کنید.

آیا دانشگاه سلجوق خوابگاه دخترانه و پسرانه دارد؟

بله؛ خوابگاه مجهز آتاتورک در محوطه دانشگاه سلجوق قرار گرفته است.