دانشگاه ساکاریا در نزدیکی بزرگ ترین شهر ترکیه، یعنی استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه بسیار بزرگ و محبوب بوده و سالانه تعداد زیادی دانشجو بین المللی پذیرش می کند. چنانچه قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید، لازم است شناخت کافی از آن داشته باشید. این دانشگاه به دلیل آموزش های با کیفیت و امکانات پیشرفته ای که دارد، از شهرت خاصی در سطح جهان برخوردار است. دانشگاه ساکاریا ترکیه، در ابتدا یک مدرسه مهندسی و معماری بود اما هم اکنون ۵۳ هزار دانشجوی ترک و خارجی در رشته های مختلف در آن مشغول تحصیل هستند. در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم که به بررسی بیشتری از این دانشگاه بپردازیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه ساکاریا ترکیه

رتبه دانشگاه ها با توجه به میزان فعالیت های علمی آن ها از جمله تعداد کتاب های تالیفی، تعداد مقالات در زمینه های مختلف، تعداد اعضای هیئت علمی، مقالات جهانی و… تعیین می شود. در واقع هرچه رتبه دانشگاه بهتر باشد، اعتبار مدرک تحصیلی آن بیش تر است. دانشگاه ساکاریا در رتبه ۱۱۲۶ جهان و ۱۱ ترکیه قرار گرفته است. بنابراین می توان گفت که این دانشگاه از جایگاه علمی مناسبی در جهان برخودار است.

شرایط پذیرش دانشگاه ساکاریا ترکیه

دانشگاه ساکاریا از دانشگاه های قدیمی و پیشرو ترکیه در زمینه تبادل دانشجو است. این دانشگاه در برنامه اراسموس شرکت دارد و با بهترین دانشگاه های اروپایی به تبادل دانشجو می‌ پردازد. به دلیل این که دانشگاه ساکاریا آزمون یوس برگزار نمی کند، برای دریافت پذیرش آن، باید در آزمون یوس مورد تائید این دانشگاه نمره قبولی کسب کنید. حداقل نمره کل برای رشته های مختلف، متفاوت است که شما با مراجعه به سایت این دانشگاه می‌ توانید از آن آگاه شوید. علاوه بر همه این ها، لازم است که مدارک و رزومه کامل خود را به زبان انگلیسی و یا ترکی ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال کنید.

دانشکده های دانشگاه ساکاریا

این دانشگاه از دانشکده های مختلفی تشکیل شده است. در هر یک از این دانشکده ها، رشته های تحصیلی م متنوعی آموزش داده می شوند. دانشکده های دانشگاه ساکاریا عبارتند از:

✓ دانشکده پزشکی

✓ دانشکده دندانپزشکی

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده هنر های زیبا

✓ دانشکده علوم و هنر

✓ دانشکده مدیریت

✓ دانشکده علوم سیاسی

✓ دانشکده حقوق

رشته های دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا، رشته ها و برنامه های تحصیلی مختلفی را ارائه می دهد. این رشته ها بسیار متنوع بوده و در دانشکده های مختلف تدریس می شوند. افراد متقاضی می توانند با توجه به شرایط و علاقه ای که دارند، رشته مورد نظر خود را در این دانشگاه انتخاب کرده و ادامه تحصیل دهند.‌ برخی از مهم ترین رشته های دانشگاه ساکاریا ترکیه عبارتند از:

✓ پزشکی

✓ دندانپزشکی

✓ مامایی

✓ پرستاری

✓ فیزیک

✓ شیمی

✓ ژئوفیزیک

✓ زبان و ادبیات ترکی

✓ زبان های خارجی

✓ مدیریت

✓ صنایع

✓ الکترونیک

✓ روابط بین الملل

✓ حقوق

✓ اقتصاد

✓ فلسفه

✓ و…

آدرس دانشگاه ساکاریا ترکیه

ساختمان اصلی این دانشگاه، در سال ۱۹۷۰ به عنوان مدرسه مهندسی و معماری تاسیس شد. این مدرسه به دانشگاه فنی استانبول وابسته بوده و در سال ۱۹۷۱ تبدیل به آکادمی مهندسی و معماری شد. در حد فاصل سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۲، این آکادمی به عنوان دانشکده مهندسی و معماری فعالیت می کرد. در سال ۱۹۹۲ به عنوان یک دانشگاه مستقل فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه ۲ تا ۳ ساعت ار فرودگاه آتاتورک فاصله دارد. متقاضیان می توانند به وسیله قطار، اتوبوس و یا خودروی شخصی این مسیر را طی کنند. این دانشگاه در ابتدای شهر ساکاریا قرار گرفته است و ۱۰ کیلومتر با ترمینال و ۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

شهریه دانشگاه

دانشگاه ساکاریا یک دانشگاه شهریه پرداز است. افراد برای تحصیل در این مرکز آموزشی، باید شهریه های مشخصی را بپردازند. همانطور که می دانید، هزینه تحصیل از رشته های به رشته ای دیگر متفاوت است. همچنین، هزینه های دانشگاه های خصوصی نیز از دانشگاه های دولتی بیش تر است. دانشگاه دولتی ساکاریا، گزینه بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل محسوب می شود. همچنین این دانشگاه بورسیه تحصیلی در ترکیه ارائه می دهد. شهریه برخی از رشته های این دانشگاه عبارت است از:

✓ اقتصاد: ۱۳۲۰۰ لیر

✓ حقوق: ۱۷۰۰۰ لیر

✓ روانشناسی: ۱۵۷۰۰ لیر

✓ مدیریت: ۱۵۰۰۰ لیر

✓ مهندسی نرم افزار: ۳۰۰۰۰ لیر

✓ مهندسی کامپیوتر: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ معماری: ۱۸۸۰۰ لیر

✓ فیزیوتراپی: ۷۵۰۰ لیر

✓ مامایی: ۱۱۸۰۰ لیر

✓ دندانپزشکی: ۴۵۷۰۰ لیر

✓ پزشکی: ۷۵۸۰۰ لیر

امکانات دانشگاه

دانشگاه ساکاریا امکانات بسیار مناسبی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. از جمله این امکانات می توان به خوابگاه، امکانات سلامت و پزشکی، امکانات فرهنگی، امکانات ورزشی و… اشاره کرد. دانشجویان می‌ توانند از خدمات پزشکی ارائه شده در این دانشگاه بهره ببرند. مرکز خدمات پزشکی دانشگاه ساکاریا دارای یک متخصص زنان، دو دندانپزشک، چهار پزشک عمومی، هفت پرستار و یک تکنسین آزمایشگاه است. همچنین این مرکز مجهز به ۲ کلینیک، ۲ مطب دندانپزشکی، ۱ اتاق اورژانس، ۱ آزمایشگاه، تجهیزات عکس برداری با اشعه ایکس و… می باشد. علاوه بر این، این دانشگاه دارای خوابگاه های خصوصی و دولتی مجهز می باشد. از جمله امکانات این خوابگاه می توان به کتابخانه، سالن غذا خوری و سالن لباسشویی اشاره کرد.

کلام آخر

در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه ساکاریا ترکیه را به صورت کامل شرح دادیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از دانشگاه های برتر ترکیه است و رشته های مختلفی در آن تدریس می شود. متقاضیان از طریق شرکت در آزمون یوس می توانند پذیرش این دانشگاه را دریافت کنند. دانشگاه ساکاریا از امکانات گوناگونی برخوردار بوده و شهریه آن نیز بسیار مناسب است. تحصیل و آموزش در این دانشگاه، می تواند تجربه خوبی را برای متقاضیان بین المللی به ارمغان بیاورد.  

سوالات متداول

دانشگاه ساکاریا ترکیه در کدام شهر و کدام منطقه قرار گرفته است؟

این دانشگاه در شهر ساکاریا و در شمال غرب ترکیه و در نزدیکی استانبول قرار گرفته است.

شهریه رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه چقدر است؟

شهریه رشته پزشکی سالانه ۲۲,۰۰۰ دلار و شهریه دندانپزشکی سالانه ۱۲,۰۰۰ دلار می باشد.

آزمون ورودی دانشگاه ساکاریا ترکیه چیست؟

برای اخذ پذیرش از دانشگاه ساکاریا، باید در آزمون یوس شرکت کنید.