دانشگاه قاضی یکی از بهترین دانشگاه های دولتی و مقصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه است. این دانشگاه می تواند محیط مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد.  از آنجایی که تقریبا تمام رشته های این دانشکده مورد تائید وزارت علوم و بهداشت می باشند، بسیاری از متقاضیان ایرانی خواهان ادامه تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه علاوه بر ایران، در تمام کشور های اروپایی و آمریکا از اعتبار خوبی برخوردار است. این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا قرار دارد و دسترسی خوبی به خوابگاه ها، مراکز تفریحی، درمانگاه ها، مراکز خرید و … دارد. با تحصیل در این دانشگاه، شما می‌ توانید زندگی در پایتخت ترکیه را تجربه کنید. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی اطلاعات لازم برای آشنایی با دانشگاه قاضی ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه در سال ۱۹۲۶ به دستور آتاتورک در شهر آنکارا و به عنوان مرکز تربیت معلم تاسیس شد. در سال ۱۹۲۹ به مرکز تربیت معلم قاضی تغییر نام یافت و سرانجام در سال ۱۹۸۲ دانشگاه قاضی نام گرفت. در چند دهه اخیر دانشکده فنی حرفه ای، آکادمی معماری و مهندسی، آکادمی علوم تجاری و اقتصادی، آکادمی مهندسی دولتی آنکارا و دانشکده فنی حرفه ای دختران، سبب به شهرت رسیدن دانشگاه قاضی شده است. این دانشگاه دارای ۴ مدرسه، ۲۱ دانشکده، ۱۱ موسسه فنی حرفه ای، ۴۸ مرکز تحقیقاتی و ۷ موسسه تحصیلی تکمیلی است. هم اکنون تعداد ۷۹,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. اعضای هیئت علمی دانشگاه قاضی، حدود ۳۰۰۰ نفر هستند. زبان تحصیل در دانشگاه قاضی ترکی، آلمانی و انگلیسی است. افراد می توانند با توجه به شرایطی که دارند، با یکی از این زبان ها مشغول تحصیل شوند‌.

رنکینگ دانشگاه قاضی ترکیه در جهان

همانطور که گفته شد، این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های کشور ترکیه محسوب می شود. از جمله مهم ترین مواردی که هنگام بررسی یک دانشگاه باید به آن توجه کرد، رنکینگ و رتبه بندی آن است. مطابق آخرین آمار ها، دانشگاه قاضی رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ را در سطح جهان دارد. همچنین این دانشگاه در بین دانشگاه های ترکیه در جایگاه هشتم قرار گرفته است. تمام این موارد نشان می دهند که این مرکز آموزشی، مکان مناسبی برای رشد و تحصیل دانشجویان خارجی است.

دانشکده های دانشگاه قاضی ترکیه

این دانشگاه دارای چندین دانشکده بوده که در هر یک از آن ها رشته های زیادی تدریس می شود. تنوع بالای رشته های تحصیلی، سالانه افراد زیادی را به این دانشگاه جذب می کند. افراد متقاضی باید با توجه به رشته و شرایطی که دارند، در یکی از این دانشکده ها مشغول به تحصیل شوند‌. دانشکده ها و موسسات آموزشی دانشگاه قاضی ترکیه عبارتند از:

دانشکده های دانشگاه

✓ دانشکده آموزش شغلی

✓ دانشکده توریسم

✓ دانشکده آموزش بهداشت

✓ دانشکده پزشکی

✓ دانشکده آموزش فنی

✓ دانشکده کشاورزی

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده ارتباطات

✓ دانشکده اقتصاد و علوم بازرگانی

✓ دانشکده حقوق

✓ دانشکده هنر های صنعتی

✓ دانشکده هنر های زیبا

✓ دانشکده علوم و هنر

✓ دانشکده دندانپزشکی

✓ دانشکده علوم و هنر

✓ دانشکده دندانپزشکی

✓دانشکده علوم آموزشی

موسسات دانشگاه

✓ مرکز آموزش موسیقی

✓ مدرسه آموزش عالی زبان های خارجی

✓ مدرسه آموزش عالی دانشگاه قاضی

✓ موسسه علوم بهداشتی

✓ موسسه تحقیق و پیشگیری از تصادفات

✓ موسسه علوم آموزشی

✓ موسسه علوم فنی

✓ مدارس آموزش عالی فنی حرفه ای

✓ مدرسه آموزش عالی فنی حرفه ای خدمات بهداشتی

آدرس دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی در شهر زیبای آنکارا قرار گرفته است و به عنوان اولین مرکز علمی و پژوهشی این شهر شناخته می شود. به دلیل مساحت زیاد، این دانشگاه دارای امکانات رفاهی فوق العاده خوبی است. همچنین دسترسی این دانشگاه به مرکز شهر و امکانات شهری مثل مراکز خرید، رستوران، بیمارستان و… بسیار مناسب است.

شرایط پذیرش در دانشگاه قاضی ترکیه

به منظور قبولی در دانشگاه قاضی، تنها دو راه شرکت در آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون وجود دارد. هر کدام از آن ها، شیوه های مختلف خود را دارند. البته بورسیه تحصیلی را هم می توان به عنوان راه حل سوم در نظر گرفت که در ادامه با آن بیش تر آشنا می شوید. ظرفیت رشته های پرطرفدار دانشگاه قاضی به صورت زیر است:

✓ معماری: ۱۰ نفر

✓ فیزیوتراپی: ۱۰ نفر

✓ داروسازی: ۱۰ نفر

✓ دندانپزشکی: ۱۰ نفر

✓ پزشکی: ۱۰ نفر

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان شرط معدل گذاشته است. در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی، حداقل نمره دیپلم باید ۱۸ و در رشته های علوم انسانی و مهندسی، لازم است معدل متقاضیان بالای ۱۷ باشد‌.

پذیرش دانشگاه قاضی ترکیه از طریق آزمون SAT

این آزمون توسط موسسه کالج برد آمریکا سالانه ۴ بار برگزار می شود. ترکیه یکی از کشور هایی است که به وسیله نمره این آزمون اقدام به پذیرش دانشجو می کند. دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. حداقل نمره برای اخذ پذیرش از دانشگاه قاضی ترکیه نمره ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ است. همچنین به منظور قبولی در رشته های دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، فنی مهندسی و معماری، لازم است در بخش ریاضی این آزمون حداقل نمره ۶۶۰ از ۸۰۰ را به دست آورید.

پذیرش بدون آزمون دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی دارای چند ظرفیت خالی برای افراد با شرایط خاص است. در حقیقت، برخی از افراد می توانند بدون شرکت در آزمون، در این دانشگاه پذیرش شوند. این دانشجویان را معمولا رئیس دانشگاه و یا معاون آن انتخاب می کنند. دانشجویانی که از طریق طریق وارد دانشگاه می شوند، در ابتدا بورسیه می شوند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه قاضی ترکیه

مسلما برای ثبت نام در دانشگاه قاضی ترکیه، متقاضیان باید یکسری مدارک خاص را ارائه دهند. مسئولین مربوطه پس از بررسی و تایید مدارک ارسال شده، سایر مراحل پذیرش دانشجویان را انجام می دهند. برخی از مهم ترین مدارک برای ثبت نام در این دانشگاه عبارتند از:

• ترجمه مدرک و ریز نمرات دیپلم

• ترجمه مدرک و ریز نمرات پیش دانشگاهی

• عکس پرسنلی

• مدارک هویتی

• انگیزه نامه

• گواهی پزشکی

شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه قاضی ترکیه

دانشجویان بین المللی که خواهان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، می توانند برای بورسیه ثبت نام کنند. بورسیه می تواند شرایط تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی راحت تر کند. برای ثبت نام لازم است متقاضیان شرایط زیر را داشته باشند:

• به منظور ادامه تحصیل در مقطع دکتری، متقاضی باید متولد ۱۹۸۵ و بعد از آن باشد.

• به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضی باید متولد ۱۹۹۰ و بعد آن باشد.

• سن مجاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز کم تر از ۲۰ سال است.

• به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نباید معدل کل داوطلب کم تر ۱۵ باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام بورسیه

برای دریافت بورسیه دانشگاه قاضی ترکیه، متقاضیان باید مدارک مختلفی را ارائه دهند. برخی از این مدارک شامل موارد زیر هستند:

✓ اسکن عکس

✓ ارائه مدارک بین المللی آیلتس یا تافل

✓ فعالیت های علمی، مقالات، شرکت در همایش ها، ثبت اختراعات و…

✓ توصیه نامه از اساتید

✓ ارائه گواهی قبولی آزمون

✓ مدارک شناسایی معتبر

✓ مدرک تحصیلی و تمامی ریز نمرات از مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی

شهریه رشته های مختلف

دانشگاه قاضی ترکیه یک دانشگاه شهریه پرداز است. بنابراین، برای تحصیل در این دانشگاه، دانشجویان باید سالانه مقدار مشخصی را پرداخت کنند. شهریه دانشگاه قاضی با توجه به رشته تحصیلی و شرایط دانشجویان تعیین می شود. در ادامه به بررسی شهریه برخی از رشته های دانشگاه قاضی ترکیه می پردازیم:

✓ پزشکی ۱۰۱ هزار لیر

✓ دندانپزشکی ۳۷ هزار لیر

✓ داروسازی ۳۷ هزار لیر

✓ پرستاری ۱۰ هزار لیر

✓ فیزیوتراپی و توانبخشی ۱۰ هزار لیر

✓ شنوایی سنجی ۱۰ هزار لیر

✓ مهندسی عمران ۱۵ هزار لیر

✓ مهندسی شیمی ۱۵ هزار لیر

✓ مهندسی مکانیک ۱۵ هزار لیر

✓ معماری ۱۵ هزار لیر

امکانات دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه قاضی از امکانات مختلفی تشکیل شده است. از امکانات این دانشگاه می توان به پارک تکنولوژی اشاره کرد که به شرکت هایی که درباره فناوری های روز دنیا مطالعه می کنند، خدمات علمی و پژوهشی ارائه می دهد. این پارک در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. این دانشگاه دارای کتابخانه ای متشکل از ۱۵۰ هزار کتاب، ۱۰ هزار پایان‌ نامه و ۶۲ هزار نشریه دوره ای به زبان های مختلف آلمانی، انگلیسی و ترکی است. همچنین این دانشگاه دارای امکانات ورزشی کاملی است. از معروف ترین امکان ورزشی این دانشگاه می توان به استخر المپیک اشاره کرد. دو سالن ورزشی سربسته، مرکز بدنسازی و تعداد زیادی از مکان های ورزشی در زمینه تنیس، والیبال، فوتبال و بسکتبال از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه هستند. علاوه بر این، دانشگاه دوکوز ایلول فصل تابستان فستیوال هایی را برگزار می کند که در آن از طنزپردازان و خواننده های مختلف دعوت می شود.

خوابگاه دانشگاه قاضی

خوابگاه این دانشگاه همانند ساختمان آن در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته و به مراکز تفریحی و درمانی نزدیک است. همچنین این خوابگاه ها در نزدیک ایستگاه های مترو و اتوبوس قرار گرفته اند که دسترسی راحت به تمام نقاط شهر را برای دانشجویان فراهم می کنند. این دانشگاه دارای ۲۴ خوابگاه است که ۱۶ خوابگاه به دانشجویان دختر و ۸ خوابگاه به دانشجویان پسر اختصاص دارد.

سخن آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه قاضی ترکیه را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه در شهر آنکارا قرار گرفته است و هشتمین دانشگاه برتر ترکیه و یکی از دانشگاه های مطرح در جهان است. راه ورود به این دانشگاه از طریق آزمون SAT است. این دانشگاه بورسیه های متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. علاوه بر این، دانشگاه دوکوز ایلول دارای تنوع زیادی برای رشته های تحصیلی است و امکانات رفاهی مناسبی را برای متقاضیان فراهم کرده است. تحصیل در این دانشگاه می تواند فرصت مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد.

سوالات متداول

آیا مدرک دانشگاه قاضی مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران است؟

بله؛ خوشبختانه تمام رشته های این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران است.

چه روش هایی برای تحصیل در دانشگاه قاضی وجود دارد؟

از طریق آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور و بورسیه تحصیلی می توان در این دانشگاه مشغول به تحصیل شد.

دانشگاه قاضی در بین دانشگاه های ترکیه در رتبه چندم قرار گرفته است؟

این دانشگاه هشتمین دانشگاه ترکیه و در بین دانشگاه های رشته پزشکی، در رتبه پنج قرار گرفته است.