دانشگاه مامارا، دومین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه است. این دانشگاه، یک دانشگاه دولتی و پیشرفته است که آموزش های خود را با سطح بالایی ارائه می دهد. تمام دانش آموزان ترکیه و سایر کشور ها، آرزوی اخذ پذیرش از این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند. امکانات تحصیلی خوب، بورسیه های مختلف، آموزش با کیفیت و تنوع بالای رشته ها، باعث شده است که هر ساله متقاضیان زیادی برای ورود به این مرکز آموزشی درخواست دهند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه مارمارا ترکیه را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا ترکیه در شهر استانبول ساخته شده است. استانبول، یکی از زیباترین شهر های ترکیه است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. پردیس های مختلف این دانشگاه در قسمت های مختلف شهر استانبول واقع شده اند. اکثر پردیس های این دانشگاه در بخش اروپایی و تعدادی از آن ها در بخش آسیایی قرار دارند. در مجموع، مساحت پردیس های مختلف این دانشگاه ۶,۱۷۷,۸۲۹ متر مربع است. جالب است بدانید یکی از پردیس های دانشگاه مارمارا فقط ۱۷۰ متر مربع مساحت دارد و نام آن شیشلی است.

رتبه دانشگاه مارمارا ترکیه

امروزه برای تعیین کیفیت و سطح مراکز آموزشی، تمامی دانشگاه ها را در چارچوبی مشخص، رتبه بندی می کنند.‌ این رتبه بندی ها نشان دهنده کیفیت آموزشی و امکانات تحصیلی یک دانشگاه است. دانشگاه مارمارا یک دانشگاه چند زبانه است که دانشجویان در آن می توانند به زبان های ترکی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی ادامه تحصیل دهند. رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی به زبان ترکی تدریس می شوند. زبان های دیگر هم به دپارتمان اقتصاد و علوم اداری اختصاص دارد. همه این ها، قدرت و جایگاه ویژه این دانشگاه را بیان می کنند‌.

✓ رتبه ملی دانشگاه: ۱۱

✓ رتبه جهانی دانشگاه: ۱۰۰۱

✓ رتبه دانشگاه از نظر عملکرد پژوهشی: ۹۶۴

✓ رتبه در میان دانشگاه های آسیایی: ۳۵۱ تا ۴۰۰

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا ترکیه

به منظور اخذ پذیرش این دانشگاه لازم است یکسری مدارک لازم را در زمان مشخص شده به دانشگاه ارسال کنید. منظور از مدارک، مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان انگلیسی و یا ترکی، پاسپورت معتبر، توصیه نامه، ریزنمرات، انگیزه نامه، عکس و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. آزمون ورودی برای اخذ پذیرش این دانشگاه آزمون یوس است. همانطور که می دانید این آزمون برای سنجش سطح زبان ترکی دانشجویان می باشد و از آنجایی که تعداد زیادی از رشته های دانشگاه مارمارا به زبان ترکی ارائه داده می شود، این آزمون از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری لازم است علاوه بر آزمون یوس، نمرات قبولی در آزمون آیلتس و یا تافل را نیز ارائه بدهید.

آزمون یوس دانشگاه

همانطور که بیان شد، آزمون ورودی برای دانشگاه مارمارا، آزمون یوس (YOS) می باشد. این آزمون دارای ۳ بخش هوش، ریاضی و هندسه است که در این زمینه ها توانایی و استعداد داوطلبان را می سنجد. همچنین تعداد سوالات این آزمون معمولا ۸۰ عدد است. افرادی که قصد دارند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند، باید در آزمون ورودی نمره قابل قبولی را کسب کنند.‌

زمان ثبت نام در دانشگاه

معمولاً به منظور ثبت نام در مقاطع مختلف این دانشگاه، زمان های مشخصی را اعلام می کنند. شما به منظور اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه های کار دانشجویی، شرکت در برنامه های اراسموس و… لازم است ثبت نام و ارسال مدارک را در موعد مقرر انجام دهید. عموماً ثبت نام در ماه های مرداد و شهریور صورت می گیرد.

شهریه دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا یک دانشگاه شهریه پرداز است. در واقع، برای تحصیل در این مرکز آموزشی، دانشجویان باید سالانه مقدار مشخصی شهریه به دانشگاه بپردازند. میزان شهریه به رشته تحصیلی و شرایط فرد بستگی دارد. معمولا شهریه رشته های پزشکی به نسبت دیگر رشته ها بیشتر است. در این قسمت از مقاله، شهریه رشته های مختلف دانشگاه مارمارا را بررسی می کنیم:

• پزشکی: ۳۸۰۰۰ لیر

• دندانپزشکی: ۳۴۲۰۰ لیر

• مامایی: ۱۱۶۰۰ لیر

• داروسازی: ۳۴۲۰۰ لیر

• فیریوتراپی و توانبخشی: ۱۱۶۰۰ لیر

• پرستاری: ۱۱۶۰۰ لیر

• مهندسی ماشین: ۷۵۰۰ لیر

• روزنامه نگاری: ۴۷۰۰ لیر

• اقتصاد: ۵۶۰۰ لیر

• رادیو، تلویزیون و سینما: ۴۷۰۰ لیر

بورسیه های دانشگاه

این دانشگاه یکی از معتبر ترین و بزرگ ترین دانشگاه های ترکیه است که حدود ۱۱۵ بورسیه به دانشجویان خود ارائه می دهد. بورسیه های تحصیلی می توانند نقش موثری در کاهش هزینه های تحصیلی دانشجویان داشته باشند. بورسیه های این دانشگاه شامل خدمات رایگان غذایی، پرداخت حقوق ماهانه، ارائه بیمه درمانی و… است. علاوه بر این، دانشگاه مارمارا در قالب برنامه های تبادل دانشجویی متعدد مثل اراسموس، مولانا، فارابی و … بورسیه های مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌ دهد. مطابق این برنامه ها دانشجویان می توانند تحصیلات خود را در معتبر ترین دانشگاه های آمریکا و اروپا بگذرانند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ظرفیت بورسیه این دانشگاه از سال ۲۰۲۳ افزایش پیدا کرده است.

دانشکده های دانشگاه مارمارا ترکیه

این دانشگاه دارای ۱۶ دانشکده مجهز و پیشرفته است که هر کدام رشته های تحصیلی خاصی را ارائه می دهند. دانشجویان باید با توجه به علاقه و شرایطی که دارند، در یکی از این دانشکده ها مشغول به تحصیل شوند.  این دانشکده ها عبارتند از:

۱- دانشکده پزشکی

۲- دانشکده ورزش و فیزیک

۳- دانشکده مهندسی

۴- دانشکده ارتباطات

۵- دانشکده حقوق

۶- دانشکده داروسازی

۷- دانشکده تکنولوژی

۸- دانشکده علوم سیاسی

۹- دانشکده الهیات

۱۰- دانشکده هنرهای زیبا

۱۱- دانشکده دندانپزشکی

۱۲- دانشکده آموزش فنی

۱۳-دانشکده علوم سلامت

۱۴- دانشکده مدیریت کسب و کار

۱۵- دانشکده اقتصاد

۱۶- دانشکده هنر و علوم

۱۷- دانشکده آموزش آتاتورک

رشته های دانشگاه مارمارا ترکیه

همانطور که می دانید، رشته های متنوعی در دانشگاه مارمارا ارائه می شود. امروزه افراد می توانند در هر رشته ای که علاقه دارند، در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. هر یک از این رشته ها شرایط قبولی خاص خود را دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین رشته های دانشگاه مارمارا ترکیه اشاره می کنیم:  

✓ پزشکی

✓ دندانپزشکی

✓ داروسازی

✓ حقوق

✓ اقتصاد

✓ معماری

✓ مهندسی عمران

✓ مهندسی صنایع

✓ مهندسی برق

✓ آموزش ورزش

✓ روابط بین الملل

✓ علوم سیاسی

✓ جامعه شناسی

✓ بانکداری

✓ مامایی

✓ بیمه گری

✓ بازار سرمایه

✓ رشته سینما و تلویزیون

✓ انفورماتیک

✓ مدیریت بهره برداری

✓ دبیری تعلیمات دینی

✓ روزنامه نگاری

✓ آرشیو گری

✓ بیولوژی

✓ مهندسی ماشین آلات

✓ دبیری نساجی

✓ و…

تحصیل دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده است. این دانشکده دارای مجهز ترین سالن سخنرانی، سالن های سمینار، آزمایشگاه های شبیه ساز، آزمایشگاه تحقیقاتی، اتاق عمل بیهوشی عمومی و … است که به دانشجویان این امکان را می دهد که دوره تحصیل و کارآموزی خود را به بهترین شکل بگذرانند. این دانشگاه دارای ۳۰۰ یونیت دندانپزشکی مجهز و پیشرفته و یک واحد رادیولوژی است که دانشجویان می توانند در آن آموزشی حرفه ای را تجربه کنند. این دانشکده با توجه به نتایج آزمون موسسات آموزش عالی، برترین دانشکده دندانپزشکی کشور ترکیه است.

خوابگاه دانشگاه مارمارا استانبول

این دانشگاه دارای دو خوابگاه اوزمن آکتار و حاندان ارتوغرول است. ظرفیت آن ها به ترتیب ۳۳۶ و ۷۲ نفر است. این خوابگاه ها تمامی امکانات رفاهی از جمله حمام، اسنک بار، اتاق مطالعه، اتاق استراحت تلویزیون، توالت، لباسشویی، آرایشگاه، مرکز رایانه متصل به اینترنت رایگان، و اتاق مهمان را دارند. این دانشگاه خوابگاه مشخصی را برای دانشجویان پسر در نظر نگرفته است اما امکان اسکان آن ها در خوابگاه های موسسه اعتباری آموزش عالی وجود دارد.

امکانات دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا توانسته با امکانات فوق‌ العاده خود دانشجویان را سوپرایز کند. این امکانات تحصیلی باعث شده اند که افراد زیادی برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند. بدون شک هر چقدر امکانات و دسترسی های دانشگاه بیشتر باشد، محبوبیت و شهرت آن نیز بیشتر خواهد بود. از جمله امکانات دانشگاه مارمارا ترکیه عبارتند از:

✓ خوابگاه های جدا برای دختران و پسران

✓ محوطه سرسبز و زیبا

✓ اینترنت رایگان و نامحدود

✓ سالن غذاخوری و رستوران

✓ سالن های ورزشی متعدد

✓ آزمایشگاه های مجهز

✓ منوی غذای خوشمزه با قیمت مناسب

✓ امکانات حمل و نقل رایگان

✓ کتابخانه های تخصصی و فوق تخصصی

✓ خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان

✓ دسترسی به منابع علمی معتبر جهان

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به معرفی دانشگاه مارمارا استانبول پرداختیم. با توجه به مطالب بیان شده، این مرکز آموزشی دومین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه است. به دلیل رنکینگ خوب و امکانات مناسبی که این مرکز آموزشی دارد، همواره متقاضیان زیادی برای ورود به آن اقدام می کنند. همچنین، این دانشگاه به دلیل دولتی بودن، شهریه مناسبی را از دانشجویان دریافت می کند و بورسیه های مختلفی را نیز برای آن ها در نظر گرفته است. تحصیل و آموزش در دانشگاه مارمارا، می تواند تجربه خوبی را برای متقاضیان به همراه داشته باشد.‌

سوالات متداول

رتبه مارمارا در میان دانشگاه های جهان و ترکیه چند است؟

این دانشگاه دارای رنکینگ جهانی ۱۰۰۰ بوده و یازدهمین دانشگاه برتر ترکیه است.

شرایط پذیرش در دانشگاه مارمارا چیست؟

این دانشگاه با توجه به نمره آزمون یوس (YOS)، اقدام به جذب دانشجو می کند

در این دانشگاه به چه زبان هایی تدریس صورت می گیرد؟

در این دانشگاه، آموزش در زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی انجام می شود.