دانشگاه کارادنیز ترکیه یکی از مهم ترین مراکز تحصیلی این کشور است. این دانشگاه در شهر ترابوزان ترکیه قرار گرفته و از برترین مراکز تحصیلی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. امروزه بسیاری از دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند، این دانشگاه را انتخاب می کنند. در ادامه این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، اطلاعات کاملی درباره دانشگاه کارادنیز ترکیه به شما کاربران ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه کارادنیز ترکیه

یکی از مهم ترین مواردی که حین بررسی یک دانشگاه باید در نظر داشت، رتبه و رنکینگ آن است. رنکینگ نشان می دهد که یک دانشگاه از چه سطح آموزش و کیفیتی برخوردار است. دانشگاه کارادنیز بیست و ششمین دانشگاه برتر کشور ترکیه محسوب می شود و در میان دانشگاه های آسیا، در رتبه ۲۸۰ قرار گرفته است. اما رنکینگ این دانشگاه در میان دانشگاه های جهان ۲۱۳۰ می باشد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه کارادنیز ترکیه

این دانشگاه برخلاف اکثر دانشگاه های دولتی، تنها یک پردیس دارد. به همین دلیل دانشجویان به تمام قسمت های اداری و غیر اداری دانشگاه دسترسی راحت دارند. برای دسترسی به این دانشگاه حمل و نقل عمومی وجود دارد و فاصله این دانشگاه تا فرودگاه آنتالیا ۱۵ تا ۲۵ دقیقه با تاکسی است. این شهر یکی از بهترین شهر های ترکیه برای تحصیل می باشد.

دانشکده های دانشگاه کارادنیز ترکیه

پردیس های این دانشگاه محیط بسیار مناسبی برای تحصیل علم محسوب می شوند. در این قسمت قصد داریم دانشکده های این دانشگاه را به شما معرفی کنیم؛ این دانشکده عبارتند از:

✓ دانشکده تکنولوژی

✓ دانشکده علوم دریایی

✓ دانشکده ارتباطات

✓ دانشکده حقوق

✓ دانشکده هنر های زیبا

✓ دانشکده داروسازی

✓ دانشکده دندانپزشکی

✓ دانشکده علوم

✓ دانشکده ادبیات

✓ دانشکده جنگل داری

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده پزشکی

✓ دانشکده اقتصاد و علوم اداری

✓ دانشکده علوم بهداشتی

اخذ پذیرش از دانشگاه کارادنیز ترکیه

کسانی که علاقمند به ادامه تحصیل در این دانشگاه و اخذ اقامت ترکیه هستند، باید در آزمون هایی که این دانشگاه در نظر گرفته است شرکت کرده و نمره قابل قبولی را کسب کنند. آزمون های یوس و سات مهم ترین آزمون های ورودی این دانشگاه محسوب می شوند که با شرکت در آن، می توانید پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید. البته این دانشگاه کارادنیز شرایط پذیرش بدون آزمون را هم برای متقاضیان در نظر گرفته است. علاوه بر همه این ها، به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است مدارکی را در موعد مقرر به این دانشگاه ارائه بدهید؛ این مدارک عبارتند از:

۱- ارائه ویزا، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه

۲- شرکت در آزمون ترکی استانبولی تومر یا TYS

۳- ترجمه ریز نمرات و رزومه تحصیلی به زبان ترکی و یا انگلیسی

۴- کسب حداقل نمره ۴۰ در آزمون یوس

شهریه دانشگاه کارادنیز ترکیه

در این قسمت شهریه رشته های پرطرفدار این دانشگاه را به شما ارائه می دهیم. این دانشگاه از جمله موسسات دولتی ترکیه محسوب می شود و شهریه نسبتا مناسبی دارد؛ شهریه رشته های محبوب این دانشگاه به صورت زیر است:

✓ باستان شناسی ۵۵۰۰ لیر

✓ اقتصاد ۶۰۰۰ لیر

✓ کسب و کار ۶۰۰۰ لیر

✓ معماری ۸۰۰۰ لیر

✓ مهندسی عمران ۸۰۰۰ لیر

✓ مهندسی برق ۸۰۰۰ لیر

✓ مهندسی کامپیوتر ۸۰۰۰ لیر

✓ مهندسی نرم افزار ۸۰۰۰ لیر

✓ پرستاری ۵۵۰۰ لیر

✓ داروسازی ۱۵۰۰۰ لیر

✓ دندانپزشکی ۱۷۰۰۰ لیر

✓ پزشکی ۳۸۰۰۰ لیر

امکانات دانشگاه کارادنیز ترکیه

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود که انتخاب بسیاری از ایرانیان است. امکانات و تجهیزات پیشرفته این مرکز آموزشی، محبوبیت آن را دو چندان می کند. این دانشگاه در پردیس خود امکانات بسیاری را به دانشجویان ارائه می دهد که برخی از آن ها عبارتند از:

✓ سالن تئاتر و آمفی تئاتر

✓ استخر روباز و سرپوشیده

✓ سالن بدنسازی

✓ بانک

✓ زمین ورزشی

✓ دفتر پست

✓ کتابخانه

✓ رستوران

✓ خوابگاه

پس از ورود به دانشگاه کارادنیز ترکیه، می توانید از تمامی این امکانات استفاده کنید. تمامی نیاز های دانشجو در محوطه دانشگاه برطرف می شود و دانشجویان تنها در صورتی که بخواهند از شهر آنتالیا دیدن کنند، لازم است از دانشگاه خارج شوند. حتی این دانشگاه بانک نیز دارد که سبب می شود، دانشجویان برای کار های بانکی نیز نیازی به خروج از دانشگاه نداشته باشند.

خوابگاه دانشگاه

دانشجویان برای اسکان و همچنین تغذیه، لازم است هزینه پرداخت کنند. متقاضیان برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود، می توانند به صورت نیمه وقت در این کشور مشغول به کار شوند. هزینه خوابگاه با توجه به دسترسی های اتاق و همچنین امکانات آن، متغیر است. به صورت کلی، هزینه اسکان و تغذیه در دانشگاه کارادنیز ترکیه، تقریبا بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکا است.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به صورت کامل دانشگاه کارادنیز ترکیه را معرفی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، این دانشگاه از جمله دانشگاه های محبوب برای ایرانی ها محسوب می شود. این دانشگاه در شهر ترابوزان ترکیه قرار گرفته و فاصله آن تا فرودگاه شهر آنتالیا، تنها ۱۵ تا ۲۵ دقیقه است. دانشگاه کارادنیز امکانات بسیاری را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. راه بهره مندی از این امکانات، کسب نمره قبولی در آزمون یوس و یا سات است. تحصیل در این مرکز آموزشی، می تواند فرصت خوبی برای دانشجویان بین المللی باشد.

سوالات متداول

دانشکاه کارادنیز یک دانشگاه خصوصی است و یا دولتی؟

این دانشگاه، یک دانشگاه دولتی محسوب می شود.

این دانشگاه در کدام شهر ترکیه قرار گرفته است؟

این دانشگاه در شهر ترابوزان قرار گرفته است.

شرایط پذیرش این دانشگاه چگونه است؟

این دانشگاه از طریق آزمون های یوس و یا سات اقدام به پذیرش دانشجو می کند. البته شما می توانید بدون آزمون نیز پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید.