این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا تاسیس شده است. دانشگاه حاجت تپه ترکیه، به دلیل تعدد رشته و همچنین سطح عالی آموزش، شهرت بسیار زیادی دارد. این دانشگاه بهترین دانشگاه ترکیه از نظر پژوهش است. در این دانشگاه، دروس به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه داده می شوند. این دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز می باشد. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی نکات مربوط به دانشگاه حاجت تپه لازم است، بیان کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه یکی از معتبر ترین دانشگاه های ترکیه است. در حال حاضر رشته های مختلفی در این مرکز آموزشی ارائه داده می شود. دانشگاه حاجت تپه دارای ۲ پردیس دانشگاهی، ۹ دانشکده، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۱۴ مدرسه، ۱ مدرسه هنر و ۱۲ موسسه علمی است. تحصیل در رشته های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی در این دانشگاه هزینه بالایی دارد؛ اما مدرک آن در ایران و سایر کشور های دنیا معتبر است. این دانشگاه دارای ۵۰ هزار دانشجو می باشد که ۲ هزار نفر از آن ها دانشجو های بین المللی هستند. هم اکنون ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۱۷۳ رشته در مقاطع بالاتر در این دانشکده آموزش داده می شود. همه رشته هایی که در این دانشکده ارائه می شوند، مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند. دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیلات خود، می توانند به آسانی وارد بازار کار ایران شوند.

آدرس دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه در بهترین شهر ترکیه و پایتخت این کشور یعنی آنکارا قرار گرفته است. آب و هوای خوب همراه با زمستان های سرد و بهار های معتدل سبب اجتماع افراد زیادی در شهر آنکارا شده است. این شهر به دلیل این که پایتخت کشور ترکیه است، دارای بازار و اقتصاد خوبی بوده و از امکانات مناسبی برخوردار است. این مسئله سبب شده که افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در این دانشگاه باشند.

رتبه دانشگاه حاجت تپه در جهان

امروزه تمام دانشگاه های جهان از جهت های مختلفی بررسی شده و رتبه بندی می شوند. رتبه بندی یک دانشگاه، نشان دهنده میزان کیفیت آموزشی آن است. هر چقدر که کیفیت آموزش و امکانات تحصیلی بهتر باشد، دانشگاه از جایگاه بهتری برخودار می شود. دانشگاه حاجت تپه در رتبه بندی جهانی در رتبه ۵۳۱ جهان قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه نهمین دانشگاه برتر کشور ترکیه است. این رتبه بندی نشان می دهد که دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه بسیار مناسبی برای تحصیل است.

شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه از طریق آزمون یوس دانشجو نمی‌ پذیرد و تنها آزمونی که برای پذیرش در این دانشگاه مورد قبول است، آزمون SAT است. همچنین این دانشگاه علاوه بر شیوه مطرح شده، از طریق بورسیه نیز اقدام به جذب دانشجو می کند. زمان بورسیه این دانشگاه از اواخر دی ماه تا اوایل اسفند است. افرادی که در آزمون SAT نمره بالای ۱۲۰۰ کسب کرده اند، می توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. همچنین برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید به ترتیب حداقل نمره ۱۴۵۰ و ۱۶۰۰ را در این آزمون کسب کنند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برای تحصیل در این دانشگاه باید معدل دو سال آخر مدرسه دانشجویان، بالای ۱۸ باشد.

آزمون SAT دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه آزمون استانداردی را برای پذیرش دانشجویان خود در نظر گرفته است. افرادی که قصد دارند پذیرش این دانشگاه را دریافت کنند، باید خود را برای این آزمون آماده کنند. این آزمون از ۳ بخش مجزا تشکیل شده است که شامل درک مطلب، ریاضی و نگارش است و در طول سال ۶ بار برگزار می شود. هزینه ثبت نام در این آزمون ۳۰۰ لیر بوده که نتیجه آن در سایر کشور های اروپایی نیز دارای اعتبار است. دانشجویان می توانند به مدت ۵ سال از اعتبار آن استفاده کنند. این آزمون نمره منفی نیز ندارد.

پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه در مقاطع ارشد و دکتری

کسانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه در مقاطع بالا تر را دارند، باید در آزمون های GRE و ALES شرکت کنند. آزمون ALES مختص دانشجویان ترک زبان و اهل کشور ترکیه بوده و آزمون GRE، آزمونی اصلی است که همه متقاضیان چه داخلی و چه خارجی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

بورسیه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دولت ترکیه فاند ها و کمک هزینه های مختلفی را برای افرادی که بورسیه می شوند در نظر گرفته است. در دانشگاه حاجت تپه، کمک هزینه های متنوعی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. از جمله خدماتی که بورسیه های دانشگاهی برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته است عبارتند از:

✓ امکان تحصیل رایگان: شهریه های دانشگاه های ترکیه به نسبت سایر دانشگاه های کشور های اروپایی بسیار مناسب است. چنانچه دانشجویان موفق شوند بورسیه این دانشگاه را نیز به دست آورند، همین هزینه نیز رایگان خواهد شد.

✓ برگزاری کلاس ها و دوره های رایگان: دانشجویانی که بورسیه می شوند می توانند به صورت رایگان از دوره های یکساله آموزش زبان ترکی و انگلیسی استفاده کنند.

✓ خدمات و تسهیلات رایگان: دانشجویان بورسیه می توانند از خدمات درمانی رایگان، تخفیف گشت و گذار و بازدید از اماکن توریستی و … بهره ببرند.

✓ پرداخت حقوق ماهیانه: چنانچه دانشجویانی که بورسیه می شوند از وسع مالی خوبی برخوردار نباشند و نیاز به کمک داشته باشند، از طرف دانشگاه حقوق دریافت می کنند.

✓ هزینه رفت و آمد: دانشگاه به دانشجویان بین و ملل خود هزینه چند بار رفت و آمد سالانه به کشور خود را می دهد. این موضوع می تواند شرایط تحصیلی در کشور ترکیه را برای متقاضیان خارجی راحت تر کند‌.‌

شرایط بورسیه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

همانطور که گفته شد، یکی از دانشگاه های ترکیه که بورسیه ارائه می دهد، دانشگاه حاجت تپه است. مسلما دریافت بورسیه با یکسری شرایط خاص همراه است. به منظور دریافت بورسیه این دانشگاه باید مدارک زیر را داشته باشید:

• معدل و ریز نمرات دبیرستان به صورت ترجمه شده ارائه داده شوند که لازم است فرد دارای معدل بالای ۱۸ باشد.

• انگیزه نامه که بسیار مهم بوده و لازم از در نوشتن آن از افراد متخصص کمک بگیرند.

• داشتن مقاله معتبر، اختراع، کتاب و رزومه قوی نکته ای است که به شدت تاثیر گذار است.

• مدرک زبان مثل تومر، تافل و یا آیلتس در قبولی شما تاثیر زیادی دارد.‌

شهریه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه در کشور ترکیه دارای متقاضیان زیادی بوده و با توجه به قرار گرفتن این دانشگاه در پایتخت کشور ترکیه، هزینه های تحصیل در آن به نسبت بالاست. شهریه بعضی از رشته های این دانشگاه به صورت زیر است:

✓ پزشکی: ۴۶.۶۳۲.۰۰ TL

✓ دندانپزشکی: ۱۶.۸۲۱.۰۰ TL

✓ داروسازی: ۱۶.۸۲۱.۰۰ TL

✓ مهندسی: ۹.۱۷۱.۰۰ TL

✓ هنر های زیبا: ۱۱.۵۴۴.۰۰ TL

✓ علوم: ۷.۶۸۶.۰۰ TL

✓ حقوق: ۶.۹۳۰.۰۰ TL

✓ پرستاری: ۶.۱۵۹.۰۰ TL

✓ علوم اداری و اقتصادی: ۶.۹۳۰.۰۰ TL

✓ علوم بهداشت: ۶.۱۵۹.۰۰ TL

✓ آموزش: ۶.۱۵۹.۰۰ TL

✓ ادبیات: ۶.۱۵۹.۰۰ TL

✓ علوم ورزش: ۶.۱۵۹.۰۰ TL

رشته های دانشگاه حاجت تپه ترکیه

این دانشگاه تعداد زیادی دانشکده دارد که در آن علوم خاصی تدریس می شود. برجسته ترین رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند، پزشکی و دندانپزشکی هستند. علاوه بر این، رشته های دیگری نیز در این دانشگاه وجود دارد که همه ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کنند. این رشته ها عبارتند از:

• رشته داروسازی

• رشته اقتصاد

• رشته زبان و ادبیات انگلیسی

• رشته فیزیوتراپی

• رشته پرستاری

• رشته علوم ارتباطات

• رشته حقوق

• رشته علوم بهداشت

• رشته علوم ورزش

• رشته های مهندسی

• و …

برنامه های کمک هزینه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

برخی از رشته های تاپ و پرطرفدار دانشگاه حاجت تپه،  کمک هزینه های خاصی را به دانشجویان ارائه می دهد. در ادامه لیست این برنامه ها و کمک هزینه ها را بررسی می کنیم:

۱- کمک هزینه تحصیلی علوم اجتماعی ابن خلدون

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های علوم اجتماعی را دارند، می توانند از این برنامه کمک هزینه استفاده کنند. این کمک هزینه شامل بورسیه تحصیلی شهریه، استفاده از خدمات درمانی و پزشکی رایگان، کلاس رایگان یادگیری زبان ترکی، هزینه خوابگاه رایگان و کمک هزینه بازدید از جاذبه های گردشگری می باشد.

۲- برنامه کمک هزینه دانشجویی علمی و فناوری علی کوشجو

چنانچه علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با علوم و تکنولوژی هستید، می توانید اقدام به دریافت کمک هزینه علی کوشجو کنید.

۳- برنامه کمک هزینه زبان ترکیه ای یونس امره

چنانچه قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید و همزمان علاقمند به یادگیری زبان ترکی هستید، می توانید از این کمک هزینه استفاده کنید. شما با استفاده از این برنامه امکان استفاده از کلاس های رایگان زبان ترکی را خواهید داشت.

۴- برنامه کمک هزینه تحصیل علوم پزشکی ابن سینا

چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی و دامپزشکی را دارید می توانید از کمک هزینه ابن سینا استفاده کنید.

۵- برنامه کمک هزینه توبیتاک برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی که در مقطع ارشد رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم کشاورزی، مهندسی، علوم فناوری، علوم طبیعی و علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند، می توانند اقدام به دریافت این برنامه کنند.

پردیس های دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه مساحت زیادی دارد. امکانات و تجهیزات مختلفی در این مرکز آموزشی وجود دارد.‌ به صور کلی، این دانشگاه شامل دو پردیس است. این دو پردیس عبارتند از:

۱- پردیس صحیه

این پردیس، پردیس رشته های علوم پزشکی بوده و پردیس اصلی این دانشگاه است. این پردیس در منطقه صحیه شهر آنکارا قرار گرفته است و دانشکده های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، علوم بهداشت، بهداشت عمومی و جمعیت، بهداشت کودکان، روانشناسی، علوم اعصاب، دانشکده های مدیریت، بهداشت و فناوری سلامت، فیزیوتراپی و … در این پردیس قرار گرفته اند. همچنین این پردیس دارای خوابگاه دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی، ۳ بیمارستان آموزشی، کتابخانه و مرکز توانبخشی است.

۲- پردیس بیتپه

این پردیس به منظور افزایش دانشکده ها و گسترش دانشگاه حاجت تپه تاسیس شده است. این پردیس دارای محیط بسیار بزرگی به مساحت ۶۰۰ هکتار بوده که دارای فضای باز، جنگل و کوهستان است. این پردیس در ۱۴ کیلومتری شهر قرار گرفته و از نظر امکاناتی، کامل است. معمولا تمام رشته هایی که به پزشکی مربوط نیستند، در این پردیس تدریس می شوند. از این رشته ها می توان به علوم کامپیوتر، علوم ورزش، علوم هسته ای، مهندسی و … اشاره کرد.

دانشکده های دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در بین دانشگاه های ترکیه توانسته است بیش ترین مقالات را در مجلات علمی منتشر کند. به همین دلیل این دانشگاه از پرطرفدار ترین دانشگاه های ترکیه به شمار می رود. دانشکده های متنوعی در این مرکز آموزشی وجود دارد. متقاضیان بین المللی می توانند با توجه به علاقه ای که دارند، در یکی از این دانشکده ها مشغول به تحصیل شوند‌. برخی از دانشکده های دانشگاه حاجت تپه ترکیه عبارتند از:

✓ دانشکده پزشکی: این دانشکده رتبه اول را در ترکیه داشته و از ۳ بخش علوم پایه، علوم پزشکی و جراحی برخوردار است. علاقمندان رشته پزشکی می توانند از آموزش عالی و امکانات تحصیلی این دانشکده بهره‌مند شوند.

✓ دانشکده دندانپزشکی: دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های موجود در سطح جهان است. این رشته در دانشگاه حاجت تپه ۷ بخش دارد و حدوداً ۵ سال طول می کشد‌.

✓ داروسازی: این دانشکده سه بخش علوم داروسازی پایه، علوم تخصصی داروسازی و تکنولوژی داروسازی دارد که هر کدام شاخه های مختلفی دارند. علاقمندان به این رشته جذاب، می توانند در یکی از این بخش ها تحصیلات خود را ادامه دهند.

✓ دانشکده علوم اقتصاد: این دانشکده از پنج بخش مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین‌المللی، مدیریت دولتی و امور مالی برخوردار است‌ دانشکده علوم اقتصاد به منظور تامین نیاز معلمان و متخصصان آموزشی تاسیس شده است.

✓ دانشکده مهندسی: این دانشکده دارای ۵۰ آزمایشگاه بوده و بیش از ۳۰ رشته را برای تحصیل پوشش می دهد. این دانشکده دو زیر گروه دارد.‌ مهندسی شیمی، الکترونیک، محیط زیست، علوم کامپیوتر، تغذیه، زمین شناسی، مهندسی معدن، مهندسی هسته ای و مهندسی فیزیک از جمله رشته های این دانشکده هستند.

✓ دانشکده هنر های زیبا: این دانشکده دارای بخش های گرافیک، طراحی داخلی، نقاشی، مجسمه سازی و سفالگری بوده و سالانه ۱۰۰ دانشجو جذب می کند.

✓ دانشکده ادبیات: این دانشکده در ۱۸ رشته و ۱۵ گروه دانشجو جذب می کند که این گروه ها عبارتند از: فرهنگ و ادبیات آمریکا، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ، تاریخ هنر، زبان شناسی، فلسفه، روان شناسی، جامعه شناسی، ترجمه و ترجمه شفاهی، زبان و ادبیات ترکیه.

✓ دانشکده علوم: این دانشکده دارای چهار گروه زیست، شیمی، ریاضیات و آمار است. در واقع، در این دانشگاه دانشجویان به تحصیل علوم پایه می پردازند.

بیمارستان های دانشگاه حاجت تپه

در محوطه دانشگاه حاجت تپه ۴ بیمارستان آموزشی درمانی مجهز و پیشرفته تاسیس شده است. این بیمارستان ها عبارتند از:

• بیمارستان کودکان

• بیمارستان بزرگسالان

• بیمارستان انکولوژی

• بیمارستان آوران

خوابگاه های دانشگاه حاجت تپه

یکی از مهم ترین دغدغه دانشجویان خارجی، موضوع خوابگاه و اسکان است. خوشبختانه دانشگاه حاجت تپه، اقامتگاه های مختلفی را برای رفاه دانشجویان خود در نظر گرفته است. پردیس صحیه دارای سه بلوک خوابگاه بوده که در هریک از اتاق های آن، معمولا یک یا دو دانشجو اسکان می ‌گیرد. پردیس بیتپه نیز دارای دو نوع خوابگاه خانه دانشجویی و خصوصی است. ظرفیت خانه های دانشجویی ۱۸۸۰ و خوابگاه های خصوصی ۱۳۴۰ نفر است. همچنین هزینه های مربوط به خوابگاه نیز بین ۲۰۵ تا ۳۱۰ لیر در ماه است.

رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ و دانشکده دندانپزشکی در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده اند. بر اساس اسناد  بین المللی، دانشکده پزشکی حاجت تپه در بین دانشکده های پزشکی ترکیه، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. دانشکده پزشکی دارای ۱۰ آزمایشگاه می باشد. همچنین دانشکده دندانپزشکی حاجت تپه از سال ۲۰۰۷ در برنامه اراسموس شرکت دارد و از این جهت گزینه ایده آلی برای تحصیل است.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا دانشگاه حاجت تپه را به صورت کامل شرح دادیم. همانطور که متوجه شدید، این دانشگاه از دانشگاه های برتر ترکیه است که همواره متقاضیان زیادی خواستار حضور در آن هستند. علاوه بر این مدرک این دانشکده از سوی وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز مورد تایید است. علاقمندان می توانند با ارائه مدارک و مستندات لازم، در این دانشگاه بی نظیر به تحصیل بپردازند.

سوالات متداول

آیا دانشگاه حاجت تپه مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت است؟

بله، این مرکز آموزشی مورد تایید این دو وزارتخانه است.

آیا دانشگاه حاجت تپه ورودی بدون آزمون دارد؟

خیر، تنها راه ورود به این دانشگاه شرکت در آزمون SAT  است.

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه چقدر است؟

این هزینه با توجه به رشته و مقطع مورد نظر متفاوت است. با مراجعه به سایت اصلی دانشگاه حاجت تپه، می توانید از هزینه های تحصیلی آن مطلع شوید‌.