دانشگاه فرات انتخابی مناسب برای کسانی است که به کیفیت تحصیل خود اهمیت می دهند و رشته های مختلفی چون ریاضی، تجربی و انسانی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. این دانشگاه با توجه به تاریخچه خاص خود، یکی از بزرگ ترین مراکز علمی کشور ترکیه محسوب می شود. در واقع می توان گفت که رشته دامپزشکی این دانشگاه، یکی از برترین و قدیمی ترین رشته ها در کشور ترکیه است و شرایط خوبی برای تحصیل مدیریت در ترکیه دارد. در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، ما به صورت کامل دانشگاه فرات ترکیه را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه فرات ترکیه

با نگاهی ساده به رتبه دانشگاه فرات و مقایسه آن با سال های گذشته، متوجه روند صعودی رنکینگ این دانشگاه خواهیم شد. رنکینگ نشان دهنده جایگاه و کیفیت یک دانشگاه است. هر چقدر این مراکز امکانات تحصیلی و سطح آموزشی بهتری داشته باشند، از رتبه بندی مناسب تری در دنیا برخوردار می شوند‌. دانشگاه فرات جز ۳۰ دانشگاه برتر کشور ترکیه محسوب می شود و در رشته دامپزشکی بسیارر محبوب و مشهور است.

✓ رتبه ملی دانشگاه: ۳۰

✓ رتبه جهانی دانشگاه: ۱۴۰۵

این رتبه و جایگاه خوب در سطح ترکیه و دنیا، بیانگر کیفیت بالای دانشگاه فرات است. بنابراین، دانشجویان بین المللی می توانند با خیال راحت، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه فرات ترکیه

این دانشگاه در شهر الازیغ ترکیه قرار گرفته است. این شهر از نظر تاریخ فرهنگی بسیار غنی می باشد. دانشگاه فرات در ابتدا فعالیت های خود را با خدمات آموزشی شروع کرد و بعد تبدیل به یک موسسه آموزش عالی شد. نام این دانشگاه از رودخانه ای که نزدیک این شهر قرار دارد، الهام گرفته شده است. این شهر در شرق ترکیه و در ناحیه آناتولی قرار گرفته است. شهر الازیغ در گذشته خاپورت نام داشت، اما به تدریج تغییر نام یافت. امروزه بیش از ۵۰۰ هزار نفر کرمانج، ترک، زازاکی و ترکمن در این شهر زندگی می کنند.

دانشکده های دانشگاه فرات ترکیه

هر دانشگاهی از یکسری دانشکده متفاوت ساخته شده است. در این دانشکده ها، رشته های تحصیلی مختلفی تدریس می شوند. افراد باید با توجه به برنامه تحصیلی خود، در یکی از این دانشکده ها مشغول به تحصیل شوند‌. به طور کلی، دانشگاه فرات ۱۲ دانشکده دارد. در ادامه به بررسی این دانشکده ها می پردازیم:

۱- دانشکده دامپزشکی

۲- دانشکده پزشکی

۳- دانشکده فنی

۴- دانشکده فنی و مهندسی

۵- دانشکده شیلات

۶- دانشکده مهندسی

۷- دانشکده ارتباطات

۸- دانشکده الهیات

۹- دانشکده اقتصاد ک علوم اداری

۱۰- دانشکده علوم و ادبیات

۱۱- دانشکده ارتباطات

۱۲- دانشکده تربیت دبیر

شهریه دانشگاه فرات ترکیه

دانشگاه فرات یک دانشگاه شهریه پرداز است. در حقیقت، افرادی که قصد دارند در این دانشگاه تحصیل کنند، لازم است سالانه مقدار مشخصی شهریه بپردازند. این شهریه می تواند با توجه به رشته تحصیلی و شرایط دانشجو، متغیر باشد. شهریه برخی از رایج ترین رشته های تحصیلی دانشگاه فرات ترکیه عبارتند از:

✓ تاریخ: ۲۱۴۵ لیر

✓ زبان و ادبیات ترکی: ۲۱۴۵ لیر

✓ شیمی: ۲۱۴۵ لیر

✓ روزنامه نگاری: ۶۴۳۵ لیر

✓ رادیو، سینما و تلویزیون: ۶۳۴۵ لیر

✓ زیست: ۲۱۴۵ لیر

✓ ریاضی: ۲۱۴۵ لیر

✓ فیزیک: ۲۱۴۵ لیر

✓ اقتصاد: ۳۲۱۷ لیر

✓ مدیریت: ۳۲۱۷ لیر

✓ علوم سیاسی: ۳۲۱۷ لیر

✓ پرستاری: ۷۵۰۵ لیر

✓ پزشکی: ۶۶۵۰۲ لیر

✓ دندانپزشکی: ۵۵۷۷۵ لیر

✓ مهندسی مکانیک: ۵۳۶۳ لیر

✓ مهندسی عمران: ۸۵۸۰ لیر

✓ مامایی: ۷۵۰۸ لیر

✓ معماری: ۸۵۸۰ لیر

✓ مهندسی کامپیوتر: ۸۵۸۰ لیر

✓ مهندسی الکتریک و الکترونیک: ۸۵۸۰ لیر

شرایط تحصیل در دانشگاه فرات ترکیه

مسلما تحصیل در هر دانشگاه، یکسری شرایط خاص دارد. به منظور تحصیل در دانشگاه فرات، لازم است دانشجویان در آزمون یوس شرکت کرده و نمره قابل قبولی را کسب کنند. علاوه بر این، متقاضیان باید اسناد و مدارکی را نیز در اختیار دانشگاه قرار دهند. از جمله مهم ترین مدارک برای ثبت نام در دانشگاه فرات ترکیه عبارتند از:

۱- ارائه رزومه، علل الخصوص برای گرفتن بورسیه

۲- انگیزه نامه و توصیه نامه

۳- مدرک آزمون یوس خود دانشگاه

۴- مدرک زبان

۵- مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن

۶- ریز نمرات و ترجمه معتبر آن

۷- چند قطعه عکس ۳*۴

۸- کپی از پاسپورت

به دلیل این که زبان آموزشی در دانشگاه فرات، ترکی است، لازم است با آزمون تومر زبان ترکی آشنایی داشته باشید؛ چرا که مدرک یوس و تومر، دو مورد از الزامات اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌ باشند.

امکانات دانشگاه فرات ترکیه

قاعدتا برای شما مهم است که دانشگاه مورد نظرتان از چه امکاناتی برخوردار است. دانشگاه فرات علاوه بر قسمت های علمی و فرهنگی، خدمات رفاهی فوق العاده ای را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌ دهد. به همین دلیل، دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌ شوند، رضایتمندی بالایی دارند. همچنین از جمله امکانات علمی و فرهنگی این دانشگاه که می توان به آن اشاره کرد، برنامه های تبادل دانشجو با اروپاست. در حال حاضر دانشگاه فرات با ۱۸۴ دانشگاه از ۱۵ کشور اروپایی، تبادل دانشجو انجام می دهد. برنامه اراسموس فرصتی است که به وسیله آن دانشجویان می توانند در دانشگاه های برتر اروپا، تجربه کسب کنند. از سایر امکانات این دانشگاه می توان به محل های مناسب برای اسکان اشاره کرد. دانشگاه فرات تنها برای کارکنان خود ۳۰۴ آپارتمان در نظر گرفته است. کتابخانه های بزرگ برای رشته ها، سالن های غذا خوری بزرگ و مجهز و امکانات ورزشی مانند استخر، زمین بازی و سالن بندسازی، از سایر امکانات این دانشگاه محسوب می شوند. دانشجویان بین المللی می توانند با پذیرش در این دانشگاه، از امکانات فوق‌العاده آن بهره‌مند شوند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به صورت کامل دانشگاه فرات ترکیه را بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه جز ۳۰ دانشگاه برتر ترکیه است. دانشگاه فرات دارای تنوع رشته ای بی نظیری است که از معروف ترین این رشته ها، می توان به دامپزشکی اشاره کرد. آزمون ورودی این دانشگاه، آزمون یوس (YOS) می باشد. این مرکز آموزشی، امکانات رفاهی گوناگونی را نیز برای دانشجویان خود فراهم کرده است که از مهم ترین آن ها برنامه نقل و انتقال دانشجویان به اروپاست. با تحصیل در این دانشگاه، متقاضیان خارجی می توانند تجربه خوبی را به دست بیاورند.

سوالات متداول

شهریه دانشگاه فرات، برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چقدر است؟

شهریه این دانشگاه برای رشته پزشکی سه هزار و صد دلار آمریکا و برای رشته دندانپزشکی دو هزار و ششصد دلار آمریکا می باشد. توجه داشته باشید که رشته داروسازی در دانشگاه فرات تدریس نمی شود.

دانشگاه فرات از چه طریق دانشجو جذب می کند؟

این دانشگاه از طریق آزمون یوس اقدام به جذب دانشجو می کند.

دانشگاه فرات دولتی است و یا خصوصی؟

این دانشگاه از دانشگاه های دولتی ترکیه بوده و جز بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی است.