دانشگاه دوکوز ایلول  یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر قدیمی و تاریخی ازمیر قرار دارد. این مرکز آموزشی در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده و دارای رشته های بسیار متنوعی می باشد. این موضوع باعث شده است که سالانه افراد زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

این دانشگاه در شهر زیبا و تاریخی ازمیر قرار گرفته است. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه و دومین شهر بندرگاهی این کشور است. این شهر دارای آب و هوایی مدیترانه ای است و یکی از شهر های توریستی ترکیه محسوب می شود. آدرس این دانشگاه در شهر ازمیر، منطقه آسلان چاک و بلوار کامهوریت است.

رتبه دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

دانشگاه دوکوز ایلول در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه از نظر پایگاه رتبه بندی THE، در رتبه ۱۰۰۱ جهان قرار گرفته است. رنکینگ این دانشگاه در میان دانشگاه های جهان بین ۳۵۱ تا ۴۰۰ است و در میان دانشگاه های آسیایی، در رتبه ۴۰۱ قرار دارد. این دانشگاه اولین دانشگاه ترکیه است که متد یادگیری به وسیله حل مسئله را شروع کرده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه دولتی دوکوز ایلول ترکیه

به منظور تحصیل در این دانشگاه، دانشجویان باید مدارک و مستندات خاصی را ارائه دهند‌.  لازم است متقاضیان درخواست خود را به شکل آنلاین برای پذیرش دانشگاه ارسال کنید. همچنین، این افراد باید مدارک خود را ترجمه کرده و در سایت آپلود کنند. برخی از مدارک ثبت نام عبارتند از:

۱- پاسپورت معتبر

۲- مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن

۳- ریز نمرات و ترجمه معتبر آن

۴- عکس ۳*۴

۵- مدارک آزمون زبان انگلیسی و ترکی

۶- مدارک هویتی

نکاتی برای پذیرش در دانشگاه دوکوز ایلول

برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه دوکوز ایلول، دانشجویان باید نکات مختلفی را مد نظر داشته باشند. دانستن و رعایت این نکات، می تواند روند تحصیلی و پذیرش دانشجویان را هموار تر کند.‌ اگر قصد دارید در این دانشگاه تحصیل کنید، باید در آزمون یوس شرکت کنید؛ زیرا این دانشگاه تنها آزمون یوس ۴ دانشگاه دیگر را قبول دارد. متقاضیان می توانند به منظور انتخاب رشته، آزمون های بین المللی خود را نیز ارائه دهند. برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به ثبت نام و شرایط تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول، می توانید به سایت این مرکز آموزشی مراجعه کنید‌.

هزینه تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

دانشگاه  دوکوز ایلول از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است و نسبت به دانشگاه های خصوصی این کشور، هزینه های به مراتب کم تری دریافت می کند که این دانشگاه را برای تحصیل مدیریت در ترکیه بسیار مناسب می کند. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در این دانشگاه به صورت زیر است:

• دانشکده پزشکی ۵۰۰۰۰ لیر

• مهندسی صنایع ۶۶۰۰ لیر

• مهندسی کامپیوتر ۶۶۰۰ لیر

• مهندسی معدن ۶۶۰۰ لیر

• مهندسی مکانیک ۶۶۰۰ لیر

• مهندسی نساجی ۶۶۰۰ لیر

• معماری ۶۶۰۰ لیر

• هتلداری ۴۴۰۰ لیر

• بازاریابی ۴۴۰۰ لیر

• الهیات ۴۴۰۰ لیر

• حسابداری ۴۴۰۰ لیر

• اقتصاد ۴۴۰۰ لیر

• پرستاری ۶۶۰۰ لیر

• حقوق ۶۶۰۰ لیر

• شیمی ۶۶۰۰ لیر

• ریاضی ۶۶۰۰ لیر

• فیزیوتراپی ۶۶۰۰ لیر

• هنر های زیبا ۶۶۰۰ لیر

• روابط بین الملل ۴۴۰۰ لیر

• تجارت بین الملل ۴۴۰۰ لیر

• کسب و کار ۴۴۰۰ لیر

رشته های دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

امروزه رشته های متنوعی در دانشگاه های جهان آموزش داده می شود. هر دانشگاه با توجه به نوع آموزشی که دارد، یکسری از این رشته ها را پوشش می دهد. دانشگاه دوکوز ایلول دارای ۱۷ دانشکده،۱ هنرستان موسیقی، ۱۰ موسسه،  ۳ دبیرستان، ۶۱ مرکز تحقیقاتی و ۶ هنرستان فنی است که رشته های مختلفی را ارائه می دهند. برخی از رشته های پر طرفدار این دانشکده عبارتند از:

✓ دبیری مقطع ابتدایی

✓ دبیری زبان فرانسه

✓ پزشکی

✓ دامپزشکی

✓ دبیری زبان ترکی استانبولی

✓ دبیری جغرافیا

✓ دبیری زیست

✓ دبیری زبان آلمانی

✓ دبیری تاریخ

✓ دبیری شیمی

✓ دبیری ریاضی

✓ مترجمی

✓ زبان و ادبیات ترکی

✓ زبان و فرهنگ آمریکایی

✓ باستان شناسی

✓ تاریخ

✓ دبیری فیزیک

✓ شیمی

✓ ریاضی

✓ زیست

✓ جامعه شناسی

✓ دانشکده دریایی

✓ روانشناسی

✓ اقتصاد

✓ مدیریت

✓ روابط بین الملل

✓ معماری

✓ حقوق

✓ فیزیک

✓ مهندسی ژئوفیزیک

✓ مهندسی صنایع

✓ مهندسی معدن

✓ مهندسی مکانیک

✓ مهندسی نساجی

✓ فیزیوتراپی

✓ مهندسی کامپیوتر

✓ مهندسی الکترونیک

✓ مهندسی عمران

دانشکده ها و موسسات دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

دانشگاه دوکوز ایلول از دانشکده های مختلفی تشکیل شده است. هر یک از این دانشکده ها، رشته های خاصی را ارائه می دهد.‌ دانشجویان با توجه به رشته و گرایش تحصیلی که دارند، در یکی از این دانشکده ها و موسسات مشغول به تحصیل می شوند. در ادامه دانشکده ها و موسسات آموزشی این دانشگاه را بررسی می کنیم:

لیست موسسات دانشگاه دوکوز ایلول

✓ موسسه همودیالیز و پیوند

✓ موسسه علوم اجتماعی

✓ موسسه علوم سلامت

✓ موسسه انکولوژی

✓ مرکز تحقیقاتی بیوپزشکی ازمیر

✓ موسسه هنر های زیبا

✓ موسسه علوم دریایی و تکنولوژی

✓ موسسه علوم تحصیلی

✓ موسسه علوم مذهبی

✓ موسسه تاریخ انقلاب ترکیه و قوانین آتاتورک

لیست دانشکده های دانشگاه

✓ دانشکده دامپزشکی

✓ دانشکده پزشکی

✓ دانشکده علوم ورزشی

✓ دانشکده علوم سلامت

✓ دانشکده گردشگری رها میدیلی فوچا

✓ دانشکده مهندسی

✓ دانشکده معماری

✓ دانشکده کسب و کار

✓ دانشکده الهیات

✓ دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

✓ دانشکده حقوق

✓ دانشکده پرستاری

✓ دانشکده هنر های زیبا

✓ دانشکده ادبیات

✓ دانشکده علوم

✓ دانشکده دریانوردی

✓ دانشکده آموزش بوکا

مدارس دانشگاه

✓ مدرسه زبان های خارجه

✓ مدرسه علوم کاربردی

✓ مدرسه فیزیک درمانی و احیا

✓ مدرسه هنرستان دولتی

مدارس فنی و حرفه ای دانشگاه

✓ هنرستان فنی و حرفه ای علوم اجتماعی

✓ هنرستان فنی و حرفه ای تربالی

✓ هنرستان فنی و حرفه ای خدمات سلامت

✓ هنرستان فنی و حرفه ای علوم سلامت

✓ هنرستان فنی و حرفه ای ازمیر

✓ هنرستان فنی و حرفه ای افس

✓ هنرستان فنی و حرفه ای برگاما

✓ هنرستان فنی و حرفه ای قضاوت

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

پزشکی و دندانپزشکی دو مورد از پر طرفدار ترین رشته های دنیا هستند. سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته ها، به کشور های خارجی مهاجرت می کنند. دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه نیز، امکان تحصیل در این رشته ها را فراهم کرده است. پزشکی و دندانپزشکی جز بهترین رشته های این دانشگاه محسوب می شوند. دوره پزشکی در این دانشگاه ۶ ساله بوده و شهریه تحصیلی آن نیز ۵۰,۰۰۰ لیر است. گروه پزشکی این دانشگاه در سال ۲۰۰۰ تاسیس شده و از آن زمان فعالیت تخصصی خود را آغاز کرده است. همچنین یکی از بهترین بیمارستان های ترکیه نیز به این دانشگاه اختصاص دارد. در کل، علاقمندان به این دو رشته، می توانند با دارا بودن شرایط های مورد نیاز، در دانشگاه دوکوز ایلول شروع به تحصیل کنند‌.

شرایط و مدارک بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

بدون شک، بورسیه یکی از بهترین شرایطی است که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند. بورسیه در واقع به متقاضیان این امکان را می دهد که بتوانند با صرف هزینه های بسیار کمی، به تحصیلات خود ادامه دهند.‌ امروزه بورسیه های مختلفی وجود دارند که می توانند درصد متفاوتی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهند. دانشگاه دوکوز ایلول هر سال ظرفیت بورسیه خود را برای دانشجویان بین الملل اعلام می کند. دانشجویان می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه این دانشگاه امتحان کنند. بورسیه تحصیلی شرایط و مدارک خاصی را نیاز دارد که از طرف سازمان بورسلاری ترکیه مشخص می شود. در ادامه با این مدارک آشنا می شوید:

✓ عکس پرسنلی

✓ ویزای تحصیلی

✓ پاسپورت معتبر

✓ رزومه مقالات و فعالیت های پژوهشی

✓ ارائه انگیزه نامه

✓ ارائه توصیه نامه

✓ ترجمه ریز نمرات

✓ ترجمه مدارک تحصیلی قبلی به زبان ترکی و یا انگلیسی

مزایای دریافت بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول

همانطور که پیش تر هم گفته شد، دریافت بورسیه تحصیلی می تواند امکانات خوبی را برای افراد متقاضی فراهم کند. در حقیقت، بورسیه می تواند شرایط تحصیل و زندگی را برای دانشجویانی که از اوضاع مالی چندان مناسبی برخوردار نیستند، راحت تر کند. در ادامه به بررسی برخی از مزایای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه دوکوز ایلول می پردازیم:

✓ بلیط رفت و برگشت

✓ دوره رایگان یک ساله زبان ترکی

✓ مخارج مربوط به سلامتی

✓ کمک هزینه زندگی

✓ اقامت رایگان

✓ بورسیه ماهانه

✓ بورسیه کامل برای طول دوره تحصیل

امکانات دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

مسلما، دانشگاه ها امکانات مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند.‌ این دسترسی ها، شرایط آموزش و تحصیل افراد را آسان تر می کند. دانشگاه دوکوز ایلول دارای امکانات خدماتی، رفاهی، علمی، فرهنگی، اقامتی و آموزشی زیادی است. کتابخانه های این دانشگاه بسیار غنی و مجهز هستند و تمامی علاقمندان به علم می توانند از این کتابخانه ها استفاده کنند. در کل ۲۱۵ هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد. این دانشگاه دارای امکانات ورزشی نظیر زمین های فوتبال، سالن های ورزشی، والیبال، تنیس، بدنسازی و … است. در کنار همه این ها، چنانچه دچار بیماری شوید، می توانید با صرف هزینه های بسیار کمی از درمانگاه ها و بیمارستان های این دانشگاه استفاده کنید. علاوه بر این، دانشگاه دوکوز ایلول دارای ۳ خوابگاه دخترانه است که دانشجویان می توانند از آن بهره ببرند.

سخن آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه دوکوز ایلول را به صورت کامل معرفی کردیم. همانطور که متوجه شدید، این دانشگاه از موسسات برتر ترکیه است که امکانات بسیار خوبی دارد. همچنین این دانشگاه بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان برتر خود در نظر گرفته است. تنها راه ورود به این دانشگاه، شرکت در آزمون یوس بوده و لازم است در آن نمره خوبی کسب کنید. تحصیل در این دانشگاه، می تواند تجربه خوبی را برای دانشجویان بین المللی ایجاد کند.

سوالات متداول

دانشگاه دوکوز ایلول در کدام شهر ترکیه قرار گرفته است؟

این دانشگاه در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است.

دانشگاه دوکوز ایلول دولتی است یا خصوصی؟

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود.

آیا دانشگاه دوکوز ایلول مورد تائید ایران است؟

بله، این دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است.