دانشگاه بغازیچی ترکیه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه و موجود در دنیا است. اکثر دانشجویان این دانشگاه به آسانی فاند دانشگاه های معتبر آمریکا و کانادا را دریافت می کنند. دانشگاه بغازیچی ترکیه، امکان بورسیه و پذیرش بدون کنکور را برای دانشجویان فراهم کرده است. این موضوع می تواند فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد. این دانشگاه در واقع ادامه کالج روبرت است که در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده است. در واقع، این مرکز آموزشی اولین دانشکده متعلق به آمریکا است که در خارج از کشور ساخته شد. به همین دلیل، دانشگاه بغازیچی سطح علمی بالایی داشته و دارای اساتیدی مجرب و بین المللی است. در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم به بررسی بیشتری از بین دانشگاه بپردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۷۱ به صورت رسمی در منطقه ببک ترکیه شروع به فعالیت کرده است. این دانشگاه، یک دانشگاه دولتی است که در بین متقاضیان آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه، طرفداران زیادی دارد. تقریبا مانند دانشگاه تهران در ایران، محل تحصیل دانشجویان برتر است. دلیل شهرت این دانشکده رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم آموزشی، علوم شغلی، علوم اجتماعی و هنر های زیبا است. این دانشگاه لقب دانشگاه سبز و پایدار را به خود اختصاص داده و هدف آن کسب موفقیت های بسیار است.

آدرس دانشگاه بغازیچی ترکیه

این دانشگاه دارای شش پردیس شمالی، جنوبی، کندیلی، هزار اوچاکسوار و کیلیوس است. اگر نام تنگه بسفر را شنیده باشید، شش پردیس دانشگاه تقریبا همگی در بخش شمالی شهر استانبول قرار دارند. تنها با یک سرچ کوچک در اینترنت متوجه موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار زیبای تنگه بسفر خواهید شد. مساحت کلی این دانشگاه حدود ۱۶۸۰۰۴۳ متر مربع است.

رتبه دانشگاه بغازیچی ترکیه

همانطور که گفته شد، دانشجویان بسیاری خواهان پذیرش در دانشگاه بغازیچی هستند. این موضوع می تواند به دلیل رتبه قابل توجه و رنکینگ بالای این دانشگاه باشد. رتبه بندی در واقع کیفیت و امکانات آموزشی یک دانشگاه را مشخص می کند. این دانشگاه در میان دانشگاه های ترکیه، جایگاه بهترین دانشگاه را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، بر اساس رتبه بندی های جهانی در رتبه ای بین ۲۳۰ تا ۴۰۰ قرار گرفته است.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه بغازیچی ترکیه

برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی این دانشگاه، شرکت در آزمون SAT و برای مقاطع بالاتر شرکت در آزمون GRE لازم است. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است البته یک دوره یکساله زبان نیز برگزار می کند. آزمون SAT در حقیقت آزمون ریاضیات و قرائت است که افراد باید از آن حداقل نمره ۱۰۰۰ کسب کنند. برای زبان انگلیسی نیز نمره ۷۹ تافل و یا ۶.۵ آیلتس لازم است. در ابتدای پذیرش در این دانشگاه مدارکی مثل فرم درخواست، اسکن مدرک دیپلم، اسکن مدارک دانشگاهی، ریز نمرات، قبولی در آزمون YGS-LYS، قبولی در آزمون SAT، نمره آیلتس یا تافل و مدرک آن و رسید پرداخت هزینه را باید به همراه داشته باشید. در مراحل بعدی باید دو قطعه عکس ۴*۳، پاسپورت معتبر به همراه کپی تمام صفحات آن، کپی پذیرش دانشگاه، بیمه سلامت، اسناد مربوط به تمکن مالی و گواهی عدم سو پیشینه ارائه دهید. در ادامه مقاله مدارک مورد نیاز برای هر مقطع را به صورت جداگانه آورده شده است. مدارک کلی برای ادامه تحصیل به صورت زیر است:

✓ رزومه

✓ انگیزه نامه

✓ نمرات آزمون های زبان انگلیسی

✓ پرداخت اپلیکیشن فی

✓ ریز نمرات و مدرک مقطع قبلی

✓ توصیه نامه از استاد راهنما

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی

قاعدتا برای تحصیل در مقاطع مختلف یک دانشگاه، متقاضیان باید یکسری مدارک خاص را ارائه دهند. این مدارک با توجه به رشته تحصیلی، ممکن است متفاوت هستند. برخی از مهم ترین مدارکی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه بغازیچی باید ارائه دهید، شامل موارد زیر هستند:

✓ رسید هزینه درخواست

✓ فتوکپی از پاسپورت

✓ انگیزه نامه

✓ مدارک زبان انگلیسی

✓ کارنامه OSYS

✓ دیپلم دبیرستان با تاییدیه رسمی

✓ رونوشت از مدرک دبیرستان

✓ تکمیل کردن فرم درخواست

✓ کارنامه آزمونSAT: حداقل نمره ۳۵.۵ از ۴۰ برای ریاضی و ۶۵ از ۸۰ برای ریدینگ

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بغازیچی نیز، دانشجویان باید مدارک و مستندات مختلفی را به دانشگاه تحویل دهند. مهم ترینِ این مدارک عبارتند از:

✓ تاییدیه سطح زبان انگلیسی

✓ دو عدد معرفی نامه آموزشی

✓ مدرک کارشناسی

✓ گواهی زبان انگلیسی: آزمون های آیلتس، تافل و یا بیوپ

✓ آزمون وردی تحصیلات تکمیلی

✓ معدل GPA دوره کارشناسی که لازم است حداقل ۲.۵ تا ۴ باشد

✓ مدرک کارشناسی ۴ ساله

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری

امروزه بسیاری از افراد برای تحصیل دکتری در دانشگاه بغازیچی ثبت نام می کنند.‌ برخی از مهم ترین مدارک برای تحصیل مقطع کارشناسی این دانشگاه عبارتند از:

✓ اطلاعاتی در مورد تخصص دانشجو(۳ تا ۵ صفحه)

✓ دو معرفی نامه آموزشی

✓ تاییدیه سطح زبان انگلیسی

✓ رونوشت از برنامه های تحصیلی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد

✓ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

✓ آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی

✓ معدل جی پی ای باید حداقل ۳.۲ از ۴ باشد

آزمون SAT دانشگاه بغازیچی ترکیه

یکی از مهم ترین آزمون ها برای ورود به اکثر دانشگاه های ترکیه آزمون SAT است. دانشگاه بغازیچی نیز از این طریق دانشجو می پذیرد. همانطور که بیان شد این آزمون سطح ریاضیات و ریدینگ متقاضیان را می سنجد. در این آزمون داوطلبان باید حداقل نمره ۳۵.۵ از ۴۰ برای درس ریاضی و ۶۵ از ۸۰ برای ریدینگ کسب کنند. بنابراین، یکی از مهم مواردی که برای ثبت نام در این دانشگاه باید به آن توجه شود، کسب نمره قابل قبول در آزمون SAT است.

رشته های دانشگاه بغازیچی ترکیه

رشته های دانشگاهی در این دانشگاه مانند بسیاری از دانشگاه های داخل کشور می باشد. تاریخ، ریاضی، میکروبیولوژی، فلسفه، فیزیک، روانشناسی، اقتصاد، علوم اجتماعی، آموزش زبان خارجه، مهندسی کامپیوتر، اجتماع، مدیریت، مهندسی صنعتی، تجارت، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی برق، شیمی و بسیاری از رشته های دیگر. یکی دیگر از رشته های این دانشگاه نیز رشته پزشکی است. رشته پزشکی، رشته جدیدی در این دانشگاه محسوب می شود و دارای متقاضیان بسیاری است. بنابراین، دانشجویان می توانند با توجه به علاقه و شرایطی که دارند، یکی از این رشته ها را انتخاب کرده و در دانشگاه بغازیچی مشغول به تحصیل شوند.

شهریه دانشگاه بغازیچی ترکیه

مسلما دانشجویان در ازای آموزش هایی که می بینند، باید هزینه هایی را به عنوان شهریه یه دانشگاه پرداخت کنند. دانشگاه بغازیچی نیز یک دانشگاه شهریه پرداز است‌. این شهریه با توجه به رشته و مقطع متفاوت است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی  دانشکده ادبیات و علوم پایه ۹۰۰۰ لیر، برای دانشکده فنی و مهندسی ۹۰۰۰ لیر و برای دانشکده اقتصاد ۴۵۰۰ لیر برای هر سال تعیین شده است. برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز شهریه ها  به بیش از ۷۷۰ لیر برای هر سال می رسد. شهریه رشته های مهندسی کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، عمران، شیمی، مکانیک سالانه ۹۰۰۰ لیر، رشته های اقتصاد و مدیریت ۴۵۰۰ لیر و رشته های زبان و ادبیات استانبولی، روانشناسی، ریاضی، شیمی، تاریخ، فلسفه، زیست سلولی مولکولی و ژنتیک، فیزیک، جامعه شناسی، زبان و ادبیات غرب نیز ۹۰۰۰ لیر است. افراد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه، باید در مورد شهریه این مرکز آموزشی به خوبی تحقیق کنند.

امکانات دانشگاه بغازیچی

مسلما هر دانشگاهی از یکسری امکانات مختلف برخودار است. این امکانات و دسترسی ها، شرایط تحصیل را برای متقاضیان راحت تر می کند. دانشگاه بغازیچی ترکیه، امکانات پیشرفته ای را برای رفاه و آموزش دانشجویان خود در نظر گرفته است. از جمله امکانات این دانشگاه می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓ امکانات ورزشی

✓ خوابگاه های دانشجویی

✓ آزمایشگاه های مدرن

✓ مراکز تحقیقاتی

✓ مرکز بهداشت

✓ کلوب های دانشجویی

✓ رصد خانه

✓ کتابخانه

✓ موسسات علمی زیاد

✓ زمین تنیس، فوتبال، والیبال و …

از دیدنی ترین قسمت های دانشگاه بغازیچی، می توان به کتابخانه این دانشگاه اشاره کرد. این کتابخانه ها در سال ۱۸۶۳ تعداد ۲۰۰۰ جلد کتاب از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است. هم اکنون در این دانشگاه بیش از ۳۰۰ هزار جلد کتاب به زبان های مختلف وجود دارد.

بورسیه دانشگاه بغازیچی ترکیه

بدون شک دانشجویان زیادی وجود دارند که علاقمند به دریافت بورسیه هستند. بورسیه تحصیلی این امکان را به دانشجویان می دهد که بتوانند با هزینه های کمتری به تحصیل خود ادامه دهند. در حقیقت، وجود بورسیه، شرایط و هزینه های تحصیل و آموزش را برای دانشجویان بین المللی راحت تر می کند. از این رو، دانشگاه بغازیچی نیز بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان خود قرار داده است. افراد می توانند به واحد بورسیه در این دانشگاه مراجعه نمایند. در مقطع کارشناسی، متقاضیان می توانند از بورس های نقدی، خوابگاه، تغذیه، موفقیت و کتاب بهره ببرند. چنانچه دوره تحصیل خود را در دانشگاه بغازیچی با موفقیت طی کنید، می توانید به آسانی در دانشگاه های برتر دنیا ادامه تحصیل دهید.

خوابگاه های دانشگاه بغازیچی

خوابگاه یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی است که دانشجویان بین المللی باید به آن توجه داشته باشند. امروزه اکثر دانشگاه ها، اقامتگاه های متنوعی را برای رفاه دانشجویان خود در نظر می گیرند. این خوابگاه ها می توانند برای متقاضیان خارجی، مناسب و کم هزینه باشند. دانشگاه بغازیچی دارای هفت خوابگاه دانشجویی با چشم اندازی فوق ‌العاده است. این خوابگاه ها در مجموع ظرفیت ۲۵۰۰ دانشجو را دارند و در سمت پردیس جنوبی قرار گرفته اند. این اقامتگاه ها دارای امکاناتی نظیر اینترنت، تلفن، امکانات رفاهی، زمین های بازی و سالن غذا خوری هستند. دانشجویان می توانند با ثبت نام در این دانشگاه، از خوابگاه های آن استفاده کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا امکانات دانشگاه بغازیچی را برای شما کاربران شرح دادیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از بهترین دانشگاه های ترکیه است. هر ساله متقاضیان زیادی برای اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام می کنند. همچنین پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون SAT انجام می شود. این آزمون یکی از آزمون های رایج کشور ترکیه برای ورود به اکثر دانشگاه های این کشور است. با تحصیل در دانشگاه بغازیچی ترکیه، دانشجویان می توانند از آموزش عالی و امکانات پیشرفته آن بهره‌مند شوند.

سوالات متداول

از چه راه هایی می توان پذیرش دانشگاه بغازیچی را اخذ کرد؟

با شرکت در آزمون SAT و کسب نمره بالای ۱۴۰۰ و یا ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه، می توان پذیرش این دانشگاه را دریافت کرد.

آیا می توان در دانشگاه بغازیچی رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را تحصیل کرد؟

خیر، این دانشگاه یک دانشگاه فنی مهندسی بوده و به تازگی رشته پزشکی را به لیست رشته های خود اضافه کرده است.

بهترین رشته دانشگاه بغازیچی برای تحصیل کدام است؟

رتبه رشته نفت دانشگاه بغازیچی در جهان ۵۱ است. بنابراین می توان گفت که رشته نفت بهترین رشته آموزشی در این دانشگاه است.