دانشگاه بیلکنت ترکیه  در سال ۱۹۸۴ و به منظور افرایش کیفیت آموزش عالی، در شهر آنکارا تاسیس شده است. بیلکنت مرکز فعالیت های اجتماعی و فرهنگی بوده و با توجه به حضور اساتید برجسته در این دانشگاه، متقاضیان زیادی از سراسر جهان،  خواهان اخذ پذیرش از آن هستند.  در حال حاضر ۱۳۰۰۰ دانشجو در ۲۹ رشته کارشناسی و ۵۸ رشته تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه از طریق آزمونSAT  اقدام به جذب دانشجو می کند. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی بوده و این مسئله سبب شده است که از بیش تر از ۴۰ کشور دنیا دانشجو جذب کند. این دانشگاه دارای ۲۶ خوابگاه است که بیش از ۴۰۰۰ دانشجو با فرهنگ های مختلف را در خود جای داده است. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا قصد داریم دانشگاه بیلکنت را به صورت کامل برای شما کاربران شرح دهیم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

رنکینگ دانشگاه بیلکنت ترکیه

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت دانشگاه بیلکنت در بین متقاضیان، این است که این دانشگاه بدون توجه به دین، نژاد، قوم، رنگ و… اقدام به جذب دانشجو می کند. همچنین رابطه خوبی با دانشگاه های مختلف آمریکا و اروپا دارد. این دانشگاه در رتبه ۵۶۱ تا ۵۷۰ جهان قرار دارد و همچنین ششمین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت از طراحی و معماری زیبایی برخودار است. پردیس این دانشگاه، تقریبا در فاصله ۱۲ کیلومتری بزرگراه اصلی اسکی شهیر قرار گرفته است. این پردیس مساحتی بالغ بر ۳۰۰ هکتار دارد و در ۱۷ کیلومتری غرب آنکارا است. همچنین حمل و نقل به این دانشگاه از طریق وسیله نقلیه شاتل صورت می گیرد.

شهریه دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه یک دانشگاه شهریه پرداز است. در واقع، دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه، باید شهریه پرداخت کنند. مقدار این شهریه می تواند با توجه به رشته تحصیلی و شرایط دانشجو، تغییر کند‌. در این قسمت از مقاله، شهریه رشته های مختلف این دانشگاه را برای شما کاربران بررسی می کنیم:

✓ سیستم های اطلاعاتی و فناوری ۱۴۷۰۰ لیر

✓ بازرگانی ۱۴۷۰۰ لیر

✓ ریاضیات ۱۴۷۰۰ لیر

✓ باستان شناسی ۱۴۷۰۰ لیر

✓ گردشگری و هتلداری ۱۴۷۰۰ لیر

✓ روانشناسی ۱۴۷۰۰ لیر

✓ اقتصاد ۱۴۷۰۰ لیر

✓ طراح گرافیک ۱۴۷۰۰لیر

✓ معماری داخلی و طراحی محیطی ۱۴۷۰۰ لیر

✓ معماری ۱۴۷۰۰ لیر

✓ مهندسی مکانیک ۱۴۷۰۰ لیر

✓ مهندسی کامپیوتر ۱۴۷۰۰ لیر

✓ مهندسی صنایع ۱۴۷۰۰ لیر

✓ حقوق ۱۴۷۰۰ لیر

✓ زیست شناسی مولکولی و ژنتیک ۱۴۷۰۰ لیر

شرایط بورسیه دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشجویان و دانش آموزان زیادی وجود دارند که علاقمندند بورسیه دانشگاه بیلکنت را دریافت کنند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه هایی است که دانشجویان می توانند بورسیه آن را دریافت کنند. دانشگاه بیلکنت شرایط دانشجویی که درخواست بورسیه داده است را به صورت دقیق بررسی می کند. به منظور این کار معدل آزمون ورودی دانشگاه، معدل دیپلم متقاضی و معدل امتحان بین المللی را بررسی می کند. همچنین میزان موفقیت فرد در تحصیلات آکادمی نیز مورد بررسی قرار می‌ گیرد و پس از این مراحل، دعوت به مصاحبه می شود. در حال حاضر، حدود ۸۰ درصد از دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیلکنت ترکیه، از بورسیه استفاده می کنند. این بورسیه به دو نوع تقسیم می شود:

۱- کمک هزینه های تحصیلی به صورت ماهیانه

۲- معافیت کامل از پرداخت شهریه

این دانشگاه به منظور بهبود وضعیت زندگی دانشجویان همه ساله کمک هزینه هایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌ دهد. در این دانشگاه بورسیه تحصیلی تنها بر اساس سطح علمی و پژوهشی فرد بوده و سن، ملیت، نژاد، رنگ و معلولیت هیچ نقشی در اعطای این بورسیه ندارد. بورسیه تحصیلی این دانشگاه در ۵ سطح مختلف ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد می باشد. همچنین دانشجویان می توانند به مدت دو سال از بورسیه خود در این دانشگاه برای گذراندن دوره مقدماتی زبان استفاده کنند و به مدت ۵ سال هم برای گذراندن دوره کارشناسی، این بورسیه قابل استفاده می باشد. شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه بیلکنت در سال ۲۰۲۳ به صورت زیر است:

✓ برای پذیرش در مقطع دکتری متولدین ۱۱/۱۰/۱۳۶۲  به بعد

✓ برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از متولدین ۱۱/۱۰/۱۳۶۷ به بعد

✓ برای پذیرش در مقطع کارشناسی از متولدین ۱۱/۱۰/۱۳۷۶ به بعد

شرط معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

برای دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه، شرایط مختلفی وجود دارد. یکی از رایج ترین مواردی که در این موضوع مشاهده می شود، شرط معدل است. میزان معدلی که متقاضیان باید ارائه دهند، در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. شرط معدل بورسیه دانشگاه بیلکنت در مقاطع مختلف عبارتند از:

✓ برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حداقل معدل ۱۸

✓ برای سطح کارشناسی ارشد و دکتری حداقل معدل ۱۵

✓ برای سطح کارشناسی حداقل معدل ۱۴

دانشکده های دانشگاه بیلکنت ترکیه

همانطور که می دانید، هر دانشگاه از یکسری دانشکده های مختلف تشکیل شده است‌. درهر یک از این قسمت ها، رشته های مختلفی تدریس می شود. دانشگاه بیلکنت ترکیه دارای ۷ دانشکده است. در ادامه دانشکده ها و گروه های مختلف آن را به شما معرفی خواهیم کرد:

• دانشکده هنر، طراحی و معماری بیلکنت ترکیه: به صورت کلی، این دانشکده در پنج گروه آزموشی تقسیم بندی می شود که شامل گروه هنر های زیبا، ارتباطات و طراحی، گروه معماری داخلی و طراحی محیطی، گروه طراحی گرافیک، گروه طراحی شهری و معماری است. دانشجویان می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته ها تحصیل کنند.

• دانشکده مدیریت آموز اداری دانشگاه بیلکنت ترکیه: این دانشکده گروه آموزشی مدیریت امور اقتصادی را شامل می شود. برنامه های این گروه ها برای مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی طراحی شده است.

• دانشگاه اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی بیلکنت ترکیه: این دانشکده نیز به پنج گروه تاریخ، اقتصاد، علوم سیاسی، روابط بین الملل و اداره دولتی و واحد روانشناسی تقسیم می شود. این دانشکده از مدرک کارشناسی تا دکتری را به دانشجویان ارائه می کند.

• دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه بیلکنت: این دانشکده نیز گروه های مختلف مثل گروه کامپیوتر و فناوری، علوم آموزش و پرورش معلم و رشته آموزش زبان انگلیسی را شامل می شود.

• دانشکده فنی و مهندسی بیلکنت اسکی شهیر: این دانشکده رشته های گروه مهندسی مثل کامپیوتر، صنایع، عمران، مکانیک و الکترونیک را ارائه می دهد. در این دانشکده آزمایشگاه های ارتعاشات و کنترل نویز، آکوستیک، آزمایشگاه مکانیک چند محوری، آزمایشگاه سامانه های هوشمند مکاترونیک و آزمایشگاه سامانه فعال قرار گرفته است.

• دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیلکنت اسکی شهیر: این دانشکده دارای ۲ گروه فرهنگ و ادبیات آمریکایی و گروه باستان شناسی می باشد که امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای دانشجویان فراهم می کند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه بیلکنت ترکیه را به صورت کامل به شما کاربران معرفی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از دانشگاه های معتبر کشور ترکیه است که همه ساله متقاضیان زیادی خواهان اخذ پذیرش از آن هستند. با توجه به دولتی بودن این دانشگاه، شهریه تحصیلی آن نیز مناسب است. علاوه براین، دانشگاه بیلکنت ترکیه بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. همچین راه ورود به این دانشگاه شرکت در آزمون SAT است‌. تحصیل در این دانشگاه، می تواند تجربه خوبی را برای دانشجویان خارجی ایجاد کنید‌‌.‌

سوالات متداول

آیا دانشگاه بیلکنت مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؟

دانشگاه بیلکنت مورد تائید وزارت علوم است، اما مورد تائید وزارت بهداشت نمی باشد.

آیا می‌توان از دانشگاه بیلکنت بورسیه دریافت کرد؟

بله، امکان دریافت بورسیه های مختلف از این دانشگاه وجود دارد.

آزمون ورودی دانشگاه بیلکنت کدام آزمون است؟

آزمون ورودی این دانشگاه آزمون SAT است.