دانشگاه بیلگی ترکیه یکی از بهترین انتخاب ها و دانشگاه های ترکیه برای تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی است. این دانشگاه بیش از ۶۰۰ برنامه و توافق نامه تبادل دانشجو دارد که هر یک از آن ها، آینده تحصیلی و کاری دانشجویان را متحول می کند. این دانشگاه خود را مسئول آموزش دانشجویان، برای زندگی می داند. تعداد زیادی از دانشجویان بین الملل، دانشگاه بیلگی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه بیلگی را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

رتبه دانشگاه بیلگی ترکیه

دانشگاه بیلگی از زمان تاسیس خود هموار در حال رشد و توسعه بوده است. این دانشگاه چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی، در رتبه بسیار خوبی قرار گرفته است. به همین دلیل، دانشگاه بیلگی برای ادامه تحصیل یک انتخاب هوشمندانه است. این دانشگاه تقریبا دارای ۹۶۵ نفر دانشجوی بین المللی بوده و حدود ۸۴۵ نفر نیز کارمند دارد. رتبه های مهم این دانشگاه به صورت زیر هستند:

✓ رنکینگ جهان سایت uni rank: ۱۹۰۱

✓ رتبه در ترکیه سایت uni rank: ۲۵

✓ رتبه رشته فیزیک در سایت U.S.news: ۳۹۶

✓ رتبه رشته فیزیک در سایت shanghai: ۴۰۱

✓ رتبه در کشور هایEECA : ۱۶۶

✓ رتبه تاثیر گذاری بر جهان در سایت THE: ۳۰۱

موقعیت جغرافیایی دانشگاه بیلگی ترکیه

دانشگاه بیلگی در بهترین شهر ترکیه یعنی استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه دارای چهار پردیس جداگانه بوده که محل قرارگیری آن ها در شمال غرب شهر استانبول و در منطقه ای بسیار خوش آب و هواست. دانشگاه بیلگی حدود  ۲۱۰ دارد. پردیس های آن عبارتند از:

۱- پردیس کوش تپه: این پردیس که ۳ دانشکده و ۲ موسسه آموزشی دارد، در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است. پردیس کوش تپه سالانه حدود ۱۰۰۰ دانشجو پذیرش می کند.

۲- پردیس دولاب دره: این پردیس در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد. از همان ابتدای کار، دانشجویان فارغ‌ التحصیل توانستند به صورت رسمی مدارک خود را از اینجا بگیرند.

۳- پردیس سانترال استانبول: این پردیس در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. محل احداث آن نیز در محل نیروگاه برق شهری امپراتوری عثمانی است که پس از بازسازی تبدیل به پردیس سوم این دانشگاه شد.

۴- پردیس کیاتازگی: در سال ۲۰۱۵ تاسیس شده و آخرین پردیس این دانشگاه محسوب می شود. این پردیس در بخش آسیایی شهر استانبول قرار گرفته است.

دانشکده های دانشگاه بیلگی ترکیه

این دانشگاه دارای ۷ دانشکده مجهز بوده که تنوع بالایی از رشته ها را در خود جای داده است. شما در این دانشگاه می‌ توانید رشته های مختلف از شاخه های انسانی، تجربی، هنر و ریاضی را انتخاب کنید. متقاضیان با توجه به برنامه تحصیلی خود، باید در یکی از این دانشکده ها به تحصیل بپردازند. دانشکده های دانشگاه بیلگی ترکیه عبارتند از:

۱- دانشکده حقوق

۲- دانشکده علوم سلامت

۳- دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

۴- دانشکده ارتباطات

۵- دانشکده مهندسی و علوم طبیعی

۶- دانشکده کسب و کار

۷- دانشکده معماری

رشته های دانشگاه بیلگی استانبول

رشته های تحصیلی مختلفی در دانشگاه بیلگی تدریس می شود. هر یک از این رشته ها، در دانشکده های مخصوص به خود آموزش داده می شوند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین رشته های تحصیلی دانشگاه بیلگی می پردازیم:  

✓ مهندسی ژنتیک

✓ مهندسی کامپیوتر

✓ معماری داخلی

✓ پروتز دندانی

✓ سونوگرافی

✓ فیزیوتراپی دو ساله

✓ اقتصاد

✓ پرستاری

✓ مهندسی الکترونیک و الکتریک

✓ مهندسی عمران

✓ بینایی سنجی

✓ فوریت های پزشکی

✓ سلامت دهان و دندان

✓ مهندسی مکانیک

✓ مهندسی صنایع

✓ دیالیز

✓ کاردرمانی

✓ هوشبری

شرایط تحصیل در دانشگاه

برای ثبت نام در دانشگاه بیلگی ترکیه، شرایط خاصی نیاز است. این دانشگاه از طریق دو آزمون یوس و سات اقدام به جذب دانشجو می کند. البته با توجه به اینکه دروس در دانشگاه بیلگی به زبان انگلیسی ارائه می شوند، آزمون سات آزمون پذیرش این دانشگاه است اما نمره آزمون یوس نیز مورد قبول این دانشگاه می باشد. برخی از شرایط لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه عبارتند از:

• کپی پاسپورت و کارت ملی

• عکس پرسنلی

• مدرک دوره های تحصیلی قبل و ترجمه معتبر آن

• ریز نمرات دوره های تحصیلی قبل و ترجمه آن

• داشتن مدرک زبان

• شرکت در آزمون تعیین سطح زبان در صورت نداشتن مدرک

• معدل ۱۲ ساله دبیرستان

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی پنج نوع بورسیه مختلف برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. استفاده از این خدمات بورسیه برای همه دانشجویان امکان پذیر است. این پنج بورسیه عبارتند از:

۱- بورسیه کمک مالی: چنانچه در سال اول معدل ۲.۵۰ GPA را کسب کنید، می توانید برای دریافت بورسیه کمک مالی اقدام کنید. اعتبار این بورسیه یک ماه است و اگر موقعیت تحصیلی و موفقیت خود را ثابت نگه دارید، امکان تمدید بورسیه شما نیز وجود دارد.

۲- بورسیه پیشرفت تحصیلی: چنانچه پس از تمام کردن سال دوم و سوم، نمرات تحصیلی مورد تائید شما ۳.۷۰ از ۴ باشد، می توانید بورسیه پیشرفت تحصیلی را دریافت کنید. در بورسیه پیشرفت تحصیلی، ۵۰ درصد تخفیف به دانشجویان ارائه می شود.

۳- بورسیه به دانشجویان خود: این دانشگاه به فارغ التحصیلان خود که قصد دارند در یک دوره جدید ثبت نام کنند، تخفیف ۳۰ درصدی شهریه می دهد.

۴- تخفیف به خواهر و برادر: این دانشگاه به فارغ‌ التحصیلان خواهر و برادر که قصد ثبت نام در یک دوره جدید را دارند، تخفیف ۱۰ درصدی ارائه می دهد.

۵- بورسیه مقاطع بالاتر: چنانچه قصد دارید در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری ثبت نام کنید، می توانید درخواست بورسیه خود را به دانشگاه ارسال کنید.

شهریه و هزینه های تحصیلی دانشگاه

همانطور که می دانید، دانشگاه بیلگی یک مرکز آموزشی خصوصی است. بنابراین، شهریه و هزینه های تحصیلی آن نسبت به دانشگاه های دولتی، بیشتر است. در حقیقت، شهریه این نوع دانشگاه با توجه به خصوصی بودن، به نسبت دانشگاه های دولتی بالاتر است. البته می توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه نیز امتحان کنید. در دانشگاه بیلگی، تدریس به زبان انگلیسی صورت می گیرد. شهریه برخی از رایج ترین برنامه های تحصیلی این دانشگاه به صورت زیر است:

✓ اقتصاد: ۸۱۰۰ دلار

✓ حقوق: ۹۷۳۰ دلار

✓ موسیقی: ۸۱۰۰ دلار

✓ معماری: ۹۷۳۰ دلار

✓ جامعه شناسی: ۸۱۰۰ دلار

✓ روانشناسی: ۸۱۰۰ دلار

✓ مهندسی برق: ۹۷۳۰ دلار

✓ مهندسی کامپیوتر: ۹۷۳۰ دلار

✓ فیزیوتراپی و توانبخشی: ۸۱۰۰ دلار

✓ پرستاری: ۸۱۰۰ دلار

امکانات دانشگاه

دانشگاه بیلگی دارای امکانات تفریحی، آموزشی، خدماتی، اقامتی، رفاهی، تحصیلی و تحقیقاتی بسیار مناسبی است. این دانشگاه همواره تلاش می کند تا دانشجویان آماده ورود به بازار کار شوند. به همین دلیل، دارای ۱۰۰ باشگاه دانشجویی است که دانشجویان برحسب علاقه می توانند در آن عضو شده و در فعالیت های اجتماعی شرکت کنند. در کنار همه این ها، لیست امکانات دانشگاه بیلگی ترکیه به شرح زیر است:

✓ خوابگاه های مجهز

✓ کلوب های دانشجویی

✓ بانک

✓ انتشارات

✓ سلف و غذاخوری

✓ فروشگاه

✓ استودیو ها

✓ کتابخانه های غنی

✓ محیط های سرسبز

✓ پارک ها

✓ امکانات آزمایشگاهی

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه بیلگی ترکیه را به صورت کامل به شما معرفی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه خصوصی از بهترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه دارای ۴ پردیس بوده و در زیبا ترین نقطه شهر استانبول قرار گرفته است. دانشگاه بیلگی نسبت به سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه، شهریه مناسب تری دارد و بورسیه های متعددی را نیز برای متقاضیان در نظر گرفته است. همچنین این دانشگاه امکانات رفاهی گوناگونی را نیز در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. تحصیل و آموزش در این دانشگاه، می تواند آینده خوب و تضمین شده ای را برای افراد به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

آیا پذیرش بدون آزمون در دانشگاه بیلگی امکان پذیر است؟

بله، به دلیل خصوصی بودن این دانشگاه، امکان پذیرش بدون آزمون نیز وجود دارد.

آیا دانشگاه بیلگی استانبول مورد تائید وزارت علوم است؟

بله، این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران است.

شهریه رشته پرستاری در دانشگاه بیلگی استانبول چقدر است؟

شهریه رشته پرستاری در این دانشگاه تقریبا ۵۷,۰۰۰ لیر است.