چنانچه کشور ترکیه را برای کار و زندگی انتخاب کرده اید، مطمئنا این سوال ذهن شما را درگیر می کند که بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی کدامند؟ ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، ضمن معرفی بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی، جزئی ترین مشخصه های این شهر ها را نیز بررسی کرده ایم. بنابراین تا پایان مقاله همراه ما باشید تا شهر مناسب خود را برای کار و زندگی در ترکیه انتخاب کنید.

توضیحات مختصر درباره تقسیمات استانی کشور ترکیه

یک نکته مهم پیش از بررسی بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی، آشنایی با تقسیمات استانی و موقعیت استان های این کشور است. کشور ترکیه به واسطه مصوبات کنگره جغرافیایی در سال ۱۹۴۱ به ۷ ناحیه یا اقلیم تقسیم شده است. این تقسیم بندی با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم صورت گرفته و هر ناحیه دارای چندین استان است. کشور ترکیه دارای ۸۱ استان است و نام شهر های مرکزی این استان ها، با نام خود استان یکسان است و تنها ۳ استان قوجا ایلی، سقاریه و ختای اینگونه نیستند.

بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

ترکیه نیز همانند سایر کشور ها، شهر های مختلفی دارد. هر یک از این شهر، خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.‌ افرادی که قصد دارند برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنند، باید شهر مورد نظر خود را با توجه به شرایطی که دارند انتخاب کنند. در ادامه بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی را به شما معرفی کنیم. این شهر ها عبارتند از:

۱- استانبول، بهترین شهر ترکیه برای کار و زندگی

بدون شک در لیست بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی، استانبول در جایگاه نخست قرار گرفته است. استانبول به عنوان بزرگ ترین شهر کشور ترکیه، دارای دو بخش آسیایی و اروپایی بوده و یکی از توریستی ترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می شود که این شهر را به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای کار تبدیل می کند. شهر استانبول دارای جمعیت زیادی است و جمعیتی بالغ بر ۱۵ میلیون نفر دارد. این کلانشهر دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی، گردشگری، فرهنگی، مراکز خرید متنوع، امکانات شهری متعدد، حمل و نقل آسان، بازار کار فعال و پر رونق و بسیاری از موارد دیگر است که آن را به یکی از بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی تبدیل می کند. شهر استانبول دارای ۳۹ منطقه است که می توانید با توجه به بودجه و فاکتور های مورد نظر خود برای زندگی در کشور ترکیه، نسبت به اجاره و یا خرید خانه در یکی از محله ها و مناطق این شهر زیبا اقدام کنید.  برای یک شهروند ایرانی که احتمالا به هیچ یک از زبان های انگلیسی و یا ترکی مسلط نیست، شهر استانبول از بهترین شهر های ترکیه برای زندگی محسوب می شود. در واقع، این بدان معنی است که این شهر یک مرکز تجاری فعال و یک قطب توریستی در سراسر جهان و آسیا محسوب می شود و به دلیل حضور گردشگران متعدد در این شهر، هیچ وقت احساس تنهایی و غربت نمی کنید. در مرکز توجه بودن شهر استانبول و حضور گردشگر در این شهر سبب شده است که شهر استانبول از نظر امنیتی دارای وضعیت مناسبی باشد و شرایط خوبی را برای زندگی شما فراهم کند. از سوی دیگر، حضور انواع شرکت های بین المللی و خارجی در شهر استانبول و بازار کار بسیار مناسب آن، این شانس را به افراد می دهد که بتوانند در یک شرکت خارجی مشغول کار شوند. هزینه های زندگی در شهر استانبول در مقایسه با شهر های کم جمعیت تر و دارای محبوبیت کم تر، بیشتر است؛ اما در مقیاس جهانی، هزینه زندگی در کشور ترکیه همچنان بسیار مناسب تر و به صرفه تر از دیگر شهر های اروپایی است. با در نظر گرفتن فاکتور های وسایل نقلیه و دسترسی آسان به کل شهر، بازار کار فعال، مدرن بودن، امکانات رفاهی مناسب، شرایط آب و هوایی مناسب، هزینه های مناسب زندگی و … استانبول یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه برای مهاجرت محسوب می شود. شهر استانبول دارای مکان های دیدنی مختلفی است که از آن ها می توان به مسجد ایاصوفیه، بازار بزرگ تاریخی، مسجد سلطان احمد، مسجد آبی، برج گالاتا و… اشاره کرد.

۲- آنکارا، پایتخت کشور ترکیه

یکی دیگر از بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی، شهر آنکارا است. با وجود اینکه شهر آنکارا پایتخت ترکیه محسوب می شود اما به اندازه استانبول مشهور نیست. هم اکنون آنکارا دومین شهر پر جمعیت کشور ترکیه محسوب می شود و دارای جمعیتی بیش از ۴ میلیون نفر است. بنابراین، می تواند گزینه بسیار مناسبی برای کار و زندگی باشد. لازم است به این مسئله توجه کنید که شهر آنکارا به اندازه شهر استانبول دارای جاذبه های فرهنگی، توریستی و تاریخی نیست و یک شهر تجاری و صنعتی محسوب می شود. با وجود اینکه این شهر از بهترین شهر های کشور ترکیه برای زندگی به شمار می رود، اما به این نکته توجه کنید که تعداد توریست ها در شهر آنکارا به اندازه شهر استانبول نیست و شما بیش تر با افراد بومی سر و کار دارید. به همین دلیل برای زندگی در شهر آنکارا تسلط به زبان ترکی الزامی بوده و بدون آن نمی توانید با سایر افراد ارتباط برقرار کنید و با مشکل مواجه می شوید. چنانچه طرفدار جاذبه های توریستی و مراکز خرید استانبول هستید نیز باید بدانید که آنکارا آنچنان قابل رقابت با شهر استانبول نیست و امکان دارد از نگاه بسیاری از افراد شهری حوصله سر بر باشد. اما در یک بازه زمانی طولانی تر با در نظر گرفتن فاکتور های نظیر هزینه های مناسب زندگی، جمعیت شهری مناسب و امنیت بالا، آنکارا را به یکی از بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی تبدیل می کند. آب و هوای شهر آنکارا تقریبا سرد است و دمای آن در فصل زمستان بین ۳ تا ۱۲ درجه سلسیوس در نوسان است. تعداد زیادی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه و همچنین دانشگاه های بین المللی در شهر آنکارا قرار گرفته اند. این شهر دارای فضای سبز فراوان بوده و معماری و سبک طراحی به کار رفته در بناهای آن آمیخته به مدرنیته است. شهر آنکارا دارای فرودگاه بین المللی بسیار بزرگی است و تعداد بیمارستان ها و کیفیت ارائه خدمات درمان در این شهر بسیار مناسب است. علاوه بر این، امکانات تحصیلی و آموزشی این شهر بسیار با کیفیت می باشد. میانگین سرعت اینترنت در این شهر ۹ مگابایت بر ثانیه بوده، که سرعت چندان مناسبی نیست و میزان دسترسی به وای فای رایگان نیز در این شهر کم است. آتاتورک یکی از جاذبه های گردشگری معروف ترکیه محسوب می شود که در شهر آنکارا قرار گرفته است. از آثار تاریخی دیگر این شهر نیز می توان به رودخانه ساکاریا، مسجد علاالدین، قلعه آنکارا، سیتادل یا دژ نظانی، منطقه اولوس، مسجد قوجاتپه اشاره کرد. در سراسر شهر آنکارا کافه ها، رستوران ها و اغذیه فروشی هایی وجود دارد که دارای غذا های بسیار خوشمزه و متنوعی هستند. این شهر دارای مراکز خرید مختلف و متنوعی است که به راحتی می توانید در آن ها به خرید بپردازید.

۳- آنتالیا از جمله بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

این شهر نیز در فهرست بهترین شهر های کشور ترکیه برای کار و زندگی قرار گرفته است. شهر آنتالیا از جمله شهر های توریستی، جذاب و خوش آب و هوای کشور ترکیه است که پس از شهر استانبول از جاذبه های گردشگری بسیار زیادی برخوردار بوده و در بین شهروندان ترک و خارجی بسیار محبوب است. البته به این نکته دقت کنید که برای انتخاب شهر مناسب برای زندگی، وجود جاذبه های گردشگری ملاک نیست اما به این مسئله توجه کنید که حضور گردشگران خارجی در شهر آنتالیا باعث می شود که آسان تر با فرهنگ و سبک زندگی در کشور ترکیه خو بگیرید و خودتان را با شرایط زندگی در آن هماهنگ کنید. در حقیقت، ایجاد ارتباط با سایر شهروندان خارجی و گسترده کردن حلقه ارتباطی خود در شهر های توریستی و دارای تنوع ملیتی در ترکیه، از مزایای اصلی انتخاب این شهر ها به عنوان یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه برای کار زندگی است. از سوی دیگر، دسترسی آسان به انواع وسایل نقلیه، هزینه های مناسب زندگی، آب و هوای معتدل و فوق العاده، مناظر طبیعی بسیار زیبا و..‌. شهر آنتالیا را برای زندگی بسیار محبوب کرده است. آب و هوای شهر آنتالیا گرم است و دمای این شهر در فصل زمستان بین ۱۳ تا ۱۹ درجه سلسیوس در نوسان است. در نتیجه این شهر زمستان های دلچسبی دارد. اما در فصل تابستان دمای آنتالیا بین ۳۳ تا ۳۹ درجه سلسیوس در نوسان بوده که این مسئله نشان دهنده گرم بودن هوای این شهر در فصل تابستان است. میزان رطوبت این شهر نیز مناسب بوده و سالانه بین ۵۱ تا ۶۳ درصد است. تعداد بیمارستان ها و مراکز درمانی در شهر آنتالیا بسیار مناسب بوده و کیفیت ارائه خدمات نیز در این مراکز فوق العاده است. امکانات تحصیلی و آموزشی نیز در این شهر متوسط است. میانگین سرعت اینترنت در آنتالیا ۹ مگابایت بر ثانیه است و امکان دسترسی به وای فای رایگان در بسیاری از نقاط شهر وجود دارد. این شهر دارای یک فرودگاه بین المللی مجهز است که سالانه بیش از ۸ میلیون مسافر را جابه جا می کند. مناطق زیبا و سرسبز شهر آنتالیا، آن را به یکی از شهر های توریستی کشور ترکیه تبدیل کرده است. این شهر با جاذبه های گردشگری فراوان خود، سالانه گردشگران و مهاجران بسیاری را به خود جذب می کند. آنتالیا دارای بنا های تاریخی و باستان شناسی متنوعی است که از مشهور ترین آن ها می توان به برج قدیمی ساعت، مسجد مراد پاشا، بنا های تاریخی ییلی و شهر قدیمی کالجی اشاره کرد. این شهر دارای مراکز خرید بیشماری است که به آسانی می توانید در آن ها اجناس با کیفیت و با قیمت مناسب پیدا کنید. با وجود اینکه این شهر از جمله شهر های شلوغ و پرجمعیت ترکیه محسوب می شود، اما محیط بسیار متمایزی دارد و بسیاری از مهاجران با ملیت های مختلف برای کار و زندگی به آن مراجعه می کنند.

۴- شهر بدروم ترکیه

بودروم یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه برای شهروندان خارجی محسوب می شود. این شهر در فصل بهار و تابستان گرم بوده و مملو از جمعیت است و در فصل پاییز و زمستان به حالت عادی و جمعیت نسبتا کم خود می رسد. چنانچه قصد دارید به صورت طولانی مدت در کشور ترکیه زندگی کنید، شهر بودروم گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. این شهر در مقایسه با شهر هایی نظیر استانبول، هزینه زندگی بسیار مناسب تری دارد و افراد بین المللی به راحتی می توانند به همراه خانواده خود در این شهر ساکن شوند. جاذبه های گردشگری و امکانات شهری، کنسرت ها و رویداد ها، مناظر طبیعی فوق العاده ساحل دریا و کوهستان ها، مراکز خرید متعدد و پویا بودن شهر، افراد را مجاب می کند تا شهر بودروم را برای کار و زندگی انتخاب کنند. شما به آسانی می توانید یک خانه در مناطق گوموسلوک، گوندوغان، یالیکاواک و یا مرکز شهر بودروم اجاره کرده و یا خریداری کنید و به آسانی سبک زندگی خود را با این شهر زیبا هماهنگ کنید. بودروم دارای امکان تفریحی و گردشگری مختلف و متنوعی مانند قایقرانی و قدم زدن در سواحل زیبای دریای اژه است. شهر بودروم دارای قدمتی باستانی است و برخی از آثار آن طولانی بودن عمر این شهر را نشان می دهند. این شهر دارای مقبره ای ۴۳ متری است که نشان دهنده تاریخی و باستانی بودن این شهر می باشد. با توجه به این که اکثریت شهر بودروم را جوانان تشکیل می دهند، فضای آموزشی و دانشجویی در این شهر بسیار مهم است. در نتیجه دولت ترکیه تلاش بسیاری می کند تا نیاز های آموزشی و تحصیلی مهاجران و اقامت کنندگان را نیز تامین کند. از این رو مدارس خصوصی بسیار با کیفیت و معروف در شهر بودروم وجود دارند که مدرسه مرمره یکی از آن هاست. اقتصاد شهر بودروم بر روی هتل ها، کافه ها و رستوران های این شهر متمرکز شده و شغل هایی مانند تدریس، کار در روزنامه، گردشگری و اینترنت اقتصاد این منطقه را رقم می زنند. شهر بودروم از جمله شهر های مهاجر پذیر کشور ترکیه محسوب می شود و اشخاص با صرف هزینه مناسب می توانند آپارتمان و یا خانه ای خوب را در آن پیدا کنند. جمعیت این شهر کم بوده و تنها ۳۸ هزار نفر است. در نتیجه می توانید از خلوت بودن شهر لذت ببرید. مردم این شهر بسیار مهاجر پذیر هستند و به زبان انگلیسی مسلط اند. علاوه بر این، به دلیل خلوت بودن شهر بودروم، میزان ترافیک شهری نیز در این شهر کم است.

۵- ازمیر، مقصدی مناسب برای زندگی

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود و یکی از بهترین شهر های این کشور برای تحصیل است که جمعیتی معادل ۳ و نیم میلیون نفر دارد. این کلانشهر بسیار مدرن و پیشرفته است و در عین حال یک مرکز تجاری نیز محسوب می شود. برج های مدرن، بلوار های وسیع، مراکز خرید پیشرفته و متعدد در کنار خانه هایی با سقف های سنتی و کاشی قرمز، بازار سنتی و قدیمی مربوط به قرن ۱۸ ام و انواع مساجد و کلیسا ها، ازمیر را به مقصدی ایده آل برای زندگی و تحصیل تبدیل می کند. آب و هوای شهر ازمیر بسیار گرم است و دمای هوای آن در فصل زمستان بین ۱۲ تا ۱۶ درجه متغیر است؛ اما تابستان های این شهر بسیار گرم بوده و دمای آن بین ۳۴ تا ۳۹ درجه سانتی گراد است. رطوبت هوای شهر ازمیر بالاست و بین ۵۳ تا ۸۳ درصد در نوسان می باشد. میزان بارش باران در شهر ازمیر در ماه های ژانویه و آپریل زیاد است اما در سایر ماه ها بارش زیادی نداریم. ازمیر دارای مدارس دولتی عالی و دانشگاه های با کیفیتی است که خیال مهاجران را بابت تحصیل فرزندانشان راحت می کند. بسیاری از دانشگاه ها و مدارس بین المللی از جمله دانشگاه کمبریج انگلیس در شهر ازمیر ترکیه شعبه دارند. این شهر دارای فرودگاه بین المللی است و بیمارستان ها و درمانگاه های باکیفیتی دارد. میانگین سرعت اینترنت در این شهر ۱۰ مگابایت بر ثانیه بوده و میزان دسترسی مردم به وای فای رایگان در شهر ازمیر عالی است. میزان هزینه های زندگی در شهر ازمیر به نسبت آنکارا و استانبول بسیار مناسب است و این مسئله سبب پایین بودن نرخ بیکاری در این شهر شده است‌. همین موضوع باعث می شود که مهاجران زیادی برای زندگی در شهر ازمیر اقدام کنند. به طور میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه و جمع و جور در مرکز این شهر ۱۴۰ دلار در ماه است. میانگین هزینه ماهیانه زندگی مهاجران در این شهر نیز ۴۰۸ دلار در ماه است. شهر ازمیر به عنوان نگین درخشان غرب کشور ترکیه شناخته می شود. برج ساعت این شهر اصلی ترین و شناخته شده ترین جاذبه گردشگری این شهر محسوب می شود. از جاذبه های گردشگری شهر ازمیر می توان به معبد آرتمیس، روستای شیرینجه، بازار کمارالتی، شهر تاریخی افس، ویرانه های رومی پامپی، پاموکاله و ازمیر آگورا اشاره کرد. متوسط درآمد در شهر ازمیر ترکیه ۸۱۸۰ لیر در ماه و سالانه ۹۸۳۰۰ لیر است. میانگین کم ترین میزان درآمد در ماه نیز ۲۰۸۰ لیر در ماه و بیش ترین درآمد نیز ۳۶۵۰۰ لیر در ماه می باشد. از نظر امنیت و امکانات تحصیلی نیز شهر ازمیر از جایگاه ویژه ای برخودار است. این مسئله ازمیر را به یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه برای کار و زندگی تبدیل کرده است.

۶- شهر بورسا ترکیه

این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ کشور ترکیه پس از استانبول، آنکارا و ازمیر شناخته می شود و یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه است. این شهر از نظر امنیت، نرخ جرایم، رفاه اجتماعی، جذابیت های توریستی، شرایط آب و هوا، هزینه های تحصیل، میزان ترافیک و کیفیت آموزشی در سطح بسیار مناسبی قرار دارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که شهر بورسا یکی از ایده آل ترین شهر های کشور ترکیه برای دانشجویان محسوب می شود و دارای دانشگاه های با کیفیت و مشهوری از جمله دانشگاه تکنیکال بورسا و اولوداگا است. شهر بورسا دارای یک فرودگاه بین المللی است. تعداد بیمارستان ها و درمانگاه ها و همچنین کیفیت خدمات درمانی نیز در این شهر بسیار مناسب است. میزان دسترسی به وای فای رایگان در شهر بورسا کم بوده و میانگین سرعت اینترنت در این شهر ۹ مگابایت بر ثانیه است. بورسا یک شهر صنعتی است که تعداد زیادی کارخانه را در خود جای داده است. به همین دلیل امکانات توریستی و گردشگری خاصی در این شهر وجود ندارد. از جمله مناطق توریستی و گردشگری شهر بورسا می توان به دروازه باستانی امپریال، پیست اسکی اولوداغ و چند مسجد و موزه اشاره کرد. آب و هوای شهر بورسا معتدل است و دمای این شهر در فصل زمستان بین ۱۰ تا ۱۲ درجه متغیر است. در فصل تابستان نیز، دمای این شهر بین ۲۹ تا ۳۳ درجه سلسیوس در نوسان است. میزان بارش باران در شهر بورسا در ماه ژوئن بسیار زیاد است، اما در سایر ماه های سال بارش زیادی مشاهده نمی شود. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهر بورسا ۶۷ دلار در ماه است و میانگین هزینه زندگی ماهانه در این شهر برای مهاجران ۴۱۶ دلار است. به صورت کلی شهر بورسا از نظر اجاره مسکن، جز بهترین شهر ترکیه محسوب می شود.

۷- قونیه یکی بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

این شهر در مرکز استان قونیه قرار گرفته است و هفتمین شهر بزرگ کشور ترکیه محسوب می شود. این شهر، شهری تاریخی و پر قدمت است که توسط چندین تمدن از جمله هخامنشی، روم باستان و سلجوقیان اداره شده است. این شهر از نظر اقتصادی توسعه یافته است و برای زندگی افرادی مناسب است که به دنبال یک زندگی آرام و به دور از شلوغی کلانشهر ها هستند. شهر قونیه به دلیل وجود آرامگاه مولانا شهرتی جهانی دارد. آب و هوای این شهر بسیار سرد است و در زمستان ها بین ۱ تا ۶ درجه سلسیوس متغیر است، اما دمای این شهر در فصل تابستان بین ۲۴ تا ۲۶ درجه است که سبب می شود تابستان های بسیار دلچسبی داشته باشد. میزان رطوبت این شهر نیز بسیار مناسب بوده و بین ۴۵ تا ۶۵ درصد می باشد. شهر قونیه دارای یک فرودگاه بین المللی است و بیمارستان ها و درمانگاه های مناسبی دارد. امکان دسترسی به وای فای رایگان در شهر قونیه به اندازه مناسب وجود دارد و سرعت اینترنت در این شهر ۸ مگابایت بر ثانیه است. به صورت میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهر قونیه ۱۲۰ دلار است و هزینه زندگی برای مهاجران نیز ماهانه حدود ۳۱۵ دلار می باشد. شهر قونیه دارای ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت است که اکثر آن ها به زبان انگلیسی آشنایی ندارند.

۸- شهر آلانیا، شهری مناسب برای زندگی در ترکیه

آلانیا یکی از مهمترین شهر های ترکیه محسوب می شود که در سواحل دریای مدیترانه قرار گرفته است. این شهر توانسته توسعه چشمگیری داشته باشد و از یک شهر کوچک و ناشناخته به شهری توریستی و مهاجر نشین تبدیل شود. در حقیقت، می توان گفت که آلانیا با قدمتی کهن، هر ساله مهاجران بسیاری از سراسر جهان را به خود جذب می کند. آب و هوای شهر آلانیا بسیار گرم است. دمای این شهر در فصل زمستان بین ۱۴ تا ۱۸ درجه و در فصل تابستان بین ۳۰ تا ۳۳ درجه سانتیگراد است. میزان بارش باران در ماه های ژانویه، دسامبر و ژوئن بسیار زیاد است اما در سایر ماه ها بارش زیادی نداریم. تعداد درمانگاه ها و بیمارستان ها در این شهر مناسب است. همچنین به دلیل وجود امکانات آموزشی مناسب، این شهر از شهر های محبوب برای تحصیل شناخته می شود. وای فای در سطح شهر آلانیا به خوبی در دسترس است و سرعت اینترنت در این شهر به طور میانگین ۱۰ مگابایت بر ثانیه است. اقتصاد شهر آلانیا بر روی گردشگری متمرکز است و هزینه اجازه آپارتمان یک خوابه در این شهر به طور میانگین ۱۶۰ دلار است و هزینه زندگی برای یک فرد مهاجر نیز ۳۸۰ دلار می باشد. آلانیا ۸۰۰ سال پیش بهترین بندر جهان محسوب می شد و امروز دارای هتل ها، ویلا های لوکس، سواحل زیبای شنی و تاریخی دیرینه است. این شهر دارای ۱۱۰ هزار نفر جمعیت است که تقریبا شهر کوچک و کم جمعیتی محسوب می شود. مردم آن بسیار مهاجر پذیر هستند و به زبان انگلیسی تسلط خوبی دارند.

۹- شهر آدانا، از بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

این شهر پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود و مرکز استان آداناست. آب و هوای شهر آدانا بسیار گرم بوده و دمای آن حتی در فصل زمستان به ۱۳ تا ۱۸ درجه می رسد.  در فصول گرم سال، دمای هوای این شهر چیزی  بین ۳۸ تا ۴۳ درجه سانتی گراد است که تابستان های آن را بسیار گرم و سوزان می کند. میزان بارش های سالیانه در شهر آدانا در ماه های فوریه، ژانویه، ژوئن، مارس و دسامبر بسیار زیاد است اما در سایر ماه های سال بارش چندانی ندارد. تعداد بیمارستان ها و کیفیت ارائه خدمات درمانی در این شهر بسیار مناسب است. آدانا دارای یک فرودگاه بین المللی است. امکانات آموزشی شهر آدانا در حد متوسط است و میانگین سرعت اینترنت آن ۱۰ مگابایت بر ثانیه می باشد؛ با این وجود، دسترسی به وای فای رایگان در سطح شهر کم است. به طور متوسط، هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهر آدانا ۸۰ دلار است و هزینه های ماهانه زندگی نیز برای مهاجران در این شهر، ۴۰۰ دلار برآورد شده است. این مسائل نشان می دهد که آدانا از نظر نرخ اجاره مسکن، یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه محسوب می شود. این شهر دارای قدمتی ۳ هزار ساله است و برخی از جاذبه های گردشگری آن عبارتند از خرابه های باستانی آناوارزا، مسجد سابانجی، پل سنگی و خرابه های شهر باستانی شار. جمعیت این شهر نیز ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که شهر نسبتا خلوتی محسوب می شود. مردم این شهر مهاجر پذیر هستند و آشنایی خوبی با زبان انگلیسی دارند.

۱۰- شهر غازی عینتاب، جز بهترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

این شهر در جنوب کشور ترکیه قرار گرفته است و از نظر جمعیتی ششمین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود. این شهر ترکیبی از قومیت های کرد و ترک است و از قطب های اقتصادی کشور ترکیه در زمینه کشاورزی و غذا محسوب می شود. آب هوای شهر غازی عینتاب گرم بوده و در فصل زمستان بین ۵ تا ۱۱ درجه است. دمای هوای این شهر در فصل تابستان بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است. این شهر از جمله شهر های مرطوب ترکیه محسوب می شود و رطوبت سالانه آن بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است. میزان بارش باران در شهر غازی عینتاب در ماه های فوریه، دسامبر، ژوئن و ژانویه زیاد است، اما در سایر ماه های سال بارش زیادی مشاهده نمی شود. امکانات آموزشی در این شهر مناسب است اما از نظر امکانات درمانی و تعداد بیمارستان ها، عملکرد ضعیفی دارد. همچنین این شهر فاقد فرودگاه بین المللی است و تنها یک فرودگاه داخلی دارد. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز این شهر، به طور میانگین ۱۲۵ دلار است و هزینه های مربوط به زندگی نیز حدودا ۴۰۰ دلار می باشد. این شهر از جمله شهر های تاریخی کشور ترکیه محسوب می شود و دارای آثار باستانی نظیر مسجد تاریخی، ارگ غازیان تپه و شهر باستانی زوگما می باشد. این شهر دارای جمعیتی حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است و مردم آن مهاجر پذیر هستند و آشنایی مناسبی با زبان انگلیسی دارند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، بهترین شهر های کشور ترکیه برای مهاجرت را به شما معرفی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، با توجه به مزایا و معایب زندگی در کشور ترکیه، شهر استانبول بهترین شهر ترکیه برای کار و زندگی محسوب می شود. این شهر از نظر تنوع آب و هوا، مقاصد گردشگری، تحصیلی، تجاری و توریستی مقصدی جذاب است. البته به این نکته دقت کنید که هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهر ها بیش تر است. از آنجایی که ترکیه ویزا نمی خواهد، می توانید با سفر به این کشور، شهر های مختلف آن را امتحان کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما کاربران مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

بهترین شهر ترکیه برای کار و زندگی کدامند است؟

شهر استانبول، بهترین شهر ترکیه برای کار، زندگی و تحصیل محسوب می شود.

هزینه زندگی در شهر های ترکیه به چه صورتی است؟

هزینه زندگی در شهر های مختلف کشور ترکیه متفاوت است. این هزینه ها حتی با توجه به منطقه ای از شهر که انتخاب می کنید نیز ممکن است تفاوت داشته باشد.

مشکل اصلی زندگی در شهر های کشور ترکیه چیست؟

مشکل اصلی زندگی در شهر های مختلف ترکیه عدم آشنایی مردم این شهر ها با زبان انگلیسی است که موجب می شود نتوانید به خوبی با آن ها ارتباط برقرار کنید.