دانشگاه ارجیس ترکیه یکی از بهترین و محبوب ترین دانشگاه های ترکیه است. افرادی که دنبال محیطی پویا، مراکز تحقیقاتی پیشرو، اساتید برجسته و تسهیلات عالی و در نهایت مهاجرت تحصیلی ترکیه هستند، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه ارجیس ترکیه را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه ارجیس ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۷۸ در محله‌ دوغان در منطقه تالاسدر قیصریه تاسیس شده است. نام این دانشگاه از نام کوهی گرفته شده است که در این ناحیه قرار دارد. این دانشگاه فعالیت خود را با دو دانشکده پزشکی و تجارت آغاز کرد و در حال حاضر ۱۹ دانشکده، ۲ مدرسه فنی حرفه ای، ۷ موسسه تحصیلات تکمیلی، ۶ بخش، ۴۲ مرکز تحقیقاتی و ۱ مدرسه دارد. این دانشگاه برنامه های آموزشی متنوع و امکانات فوق العاده ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌ دهد.

رنکینگ دانشگاه ارجیس ترکیه

دانشگاه ارجیس به عنوان یکی از دانشگاه های دولتی برتر ترکیه شناخته می شود و در رده بندی جهانی نیز از جایگاه مناسبی برخوردار است. این دانشگاه در بین دانشگاه های دولتی ترکیه در جایگاه هفتم قرار گرفته است که این مسئله، کیفیت آموزشی بالای آن را نشان می دهد. همچنین در رتبه بندی کل دانشگاه های ترکیه، این دانشگاه در بین ۲۵ دانشگاه برتر این کشور قرار گرفته است. رتبه داخلی و بین المللی دانشگاه ارجیس به صورت زیر است:

✓ رتبه جهانی: ۱۲۰۱ تا ۱۵۰۰

✓ رتبه داخل ترکیه: ۲۲

آیا دانشگاه ارجیس ترکیه مورد تائید ایران است؟

این دانشگاه یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران است. علاوه بر این، این دانشگاه در برنامه های اراسموس، اراسموس پلاس و مولانا نیز شرکت دارد که امکان تبادل دانشجو با دانشگاه های معتبر دنیا را فراهم می کند. همه این مسائل نشان دهنده جایگاه علمی خوب دانشگاه ارجیس در جهان است که سبب تعامل گسترده آن با جوامع بین المللی شده است.

رشته های دانشگاه ارجیس ترکیه

این دانشگاه دارای ۱۹ دانشکده بزرگ و مجهز است که رشته های مختلفی را ارائه می دهند. از جمله مهم ترین رشته های این دانشگاه عبارتند از:

✓ پزشکی

✓ دندانپزشکی

✓ روانشناسی

✓ بیولوژی

✓ حقوق

✓ سونوگرافی

✓ اقتصاد

✓ روابط بین الملل

✓ مدیریت گردشگری

✓ طراحی گرافیک

✓ موسیقی

✓ مجسمه سازی

✓ تغذیه و رژیم درمانی

✓ مهندسی پزشکی

✓ دبیری

✓ معماری

✓ مدیریت هوایی

✓ مهندسی هواپیما

✓ دامپزشکی

✓ پرستاری

✓ داروسازی

✓ هوشبری

✓ عمران

✓ کامپیوتر

✓ نساجی

✓ الهیات

✓ سلامت دهان و دندان

✓ و…

شرایط پذیرش دانشگاه ارجیس ترکیه

دانشگاه ارجیس به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه، شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان خود در نظر گرفته است. شرایط پذیرش در این دانشگاه بسیار شفاف و راحت است. کسب حداقل نمره ۱۰۰۰ در آزمون SAT و یا حداقل نمره ۵۰ در آزمون یوس و همچنین داشتن حداقل معدل نمره ۱۷ برای دیپلم و پیش دانشگاهی، از  جمله مهم ترین شرایط ثبت نام در این دانشگاه است.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه ارجیس ترکیه

برای ثبت نام در دانشگاه ارجیس ، متقاضیان باید مدارک و مستندات مختلفی را ارائه دهند. تمام کسانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، لازم است در موعد مقرر مدارک خود را تکمیل کرده و آن را به دانشگاه ارائه دهند. این مدارک عبارتند از:

۱- گواهی زبان تافل یا آیلتس و یا مدرک تومر

۲- گرفتن ویزای تحصیلی

۳- ترجمه مدرک دیپلم

۴- حداقل نمره ۱۰۰۰ از ۱۶۰۰ در آزمون SAT

۵- حداقل نمره ۵۰ از آزمون یوس، برای دانشجویان مقطع دکتری

۶- مدرک دیپلم به همراه ترجمه به زبان ترکی یا انگلیسی

۷- نامه ای شامل آدرس فرد متقاضی

۸- دو قطعه عکس پرسنلی

۹- رسید فیش بانکی پرداخت شهریه

۱۰- ارائه ریز نمرات دوره دیپلم

۱۱- یک کپی از پاسپورت

۱۲- ارائه درخواست پذیرش به صورت آنلاین

۱۳- ارائه گواهی ها و سرتیفیکت های علمی

شهریه دانشگاه ارجیس ترکیه

شهریه دانشگاه ارجیس ترکیه با توجه به دولتی بودن آن بسیار به صرفه و مناسب است. دانشجویان می توانند به آسانی از پس شهریه های این دانشگاه بر بیایند. در این قسمت، شهریه برخی از رشته های این دانشگاه را بررسی می کنیم:

• رشته معماری ۳۱۰۰ لیر

• رشته حقوق ۲۵۰۰ لیر

• رشته مدیریت هوایی ۳۱۰۰ لیر

• رشته رادیولوژی ۱۶۰۰ لیر

• رشته دامپزشکی ۴۵۰۰ لیر

• رشته مهندسی عمران ۳۱۰۰ لیر

• رشته مهندسی کامپیوتر ۳۱۰۰ لیر

• رشته پزشکی ۱۵۶۰۰ لیر

• رشته دبیری ۲۶۰۰ لیر

• رشته مهندسی هواپیما ۳۱۰۰ لیر

• رشته سونوگرافی ۱۶۰۰ لیر

• رشته سلامت دهان و دندان ۱۶۰۰ لیر

• رشته هوشبری ۱۶۰۰ لیر

• رشته مهندسی صنایع ۳۱۰۰ لیر

• رشته مهندسی نساجی ۳۱۰۰ لیر

• رشته دندانپزشکی ۶۰۰۰ لیر

• رشته زبان و ادبیات ۲۱۰۰ لیر

• رشته الهیات ۲۱۰۰ لیر

• رشته تعمیرات موتور هواپیما ۳۱۰۰ لیر

• رشته کاردرمانی ۱۶۰۰ لیر

• رشته پرستاری ۴۵۰۰ لیر

• رشته مهندسی الکتریک و الکترونیک ۳۱۰۰ لیر

• رشته داروسازی ۶۰۰۰ لیر

دلایلی برای انتخاب این دانشگاه

تحصیل در دانشگاه ارجیس با مزایای فراوانی همراه است. از آنجایی که این دانشگاه به عنوان یکی از برترین دانشگاه های ترکیه و منطقه شناخته می شود، تحصیل در آن سبب می شود که فارغ التحصیلان این دانشگاه از موقعیت های شغلی مناسبی در سراسر دنیا برخوردار باشند. همچنین این دانشگاه با داشتن اساتید برجسته و مجرب، فرصت های مناسبی را برای دانشجویان علاقمند به پژوهش فراهم می کند. این افراد می توانند با شرکت در پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ارجیس، تجربه علمی خود را افزایش دهند. علاوه بر این، این دانشگاه برنامه های آموزشی متنوعی را برای رشته های مختلف ارائه می دهد که این برنامه ها پاسخگوی تقاضای بازار هستند و دانشجویان را برای بازار کار آماده می کنند.

امکانات دانشگاه ارجیس ترکیه

امکانات یک دانشگاه، یکی از مهم ترین عواملی است که حین ثبت نام باید به آن ها توجه کرد.‌ دانشگاه ارجیس علاوه بر فضای آموزشی و علمی مناسبی که دارد، امکانات فوق العاده ای را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌ دهد. از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓ آتلیه های بزرگ و کارآمد

✓ آزمایشگاه های تخصصی

✓ کافه ها و آمفی تئاتر ها

✓ باشگاه های دانشجویی

✓ خوابگاه های اقامتی

✓ فضا های ورزشی روباز و سرپوشیده

✓ چندین کتابخانه تخصصی و مجهز

خوابگاه های دانشگاه

دانشجویان بین المللی می توانند از امکانات خوابگاه های خصوصی و خانه های اجاره ای این دانشگاه بهره ببرند. خوابگاه های پسرانه و دخترانه جدا از هم قرار گرفته اند و همگی دارای شهریه ثابت هستند. هزینه اسکان و اقامت در این محل ها، حدودا ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ماه است. این مبلغ باید به صورت نقدی پرداخت شود. خوابگاه های این دانشگاه عبارتند از:

• خوابگاه مختلط دیویلی: ظرفیت ۵۸۹ دانشجو

• خوابگاه دخترانه ملک قاضی: ظرفیت ۱۳۴۰ دانشجو

• خوابگاه پسرانه ارجیس: ظرفیت ۱۷۲۶ دانشجو

• خوابگاه دخترانه گوهر نسیبه: ظرفیت ۲۱۳۳ دانشجو

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به صورت کامل دانشگاه ارجیس ترکیه را بررسی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از برترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود که مورد تائید وزارت علوم ایران نیز است. شهریه این دانشگاه به نسبت سایر دانشگاه های ترکیه بسیار مناسب است. این دانشگاه در برنامه های مختلف تبادل دانشجو نیز شرکت کرده است که امکان تجربه تحصیل در سایر دانشگاه های جهان را برای دانشجویان خود فراهم می کند. دانشگاه ارجیس دارای امکانات فوق العاده ای است که دانشجویان می توانند از آن بهره ببرند. تحصیل در این مرکز آموزشی، می تواند تجربه خوبی را برای دانشجویان بین المللی به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه ارجیس قیصریه چقدر است؟

این هزینه ها با توجه به رشته تحصیلی و شرایط افراد متقاضی، متفاوت هستند.

آیا دانشگاه ارجیس قیصریه مورد تائید وزارت علوم و یا بهداشت ایران است؟

این دانشگاه یکی از دانشگاه های معتبر جهان است که تمام رشته های غیر پزشکی آن مورد تائید وزارت علوم ایران قرار دارد.

آیا دانشگاه ارجیس ترکیه خوابگاه دارد؟

بله؛ این دانشگاه برای دانشجویان خود خوابگاه هایی را در نظر گرفته است، اما این خوابگاه ها در خارج از محیط دانشگاه قرار دارد.