یکی از دانشگاه های بزرگ و پیشرو در کشور ترکیه، دانشگاه آنادولو است. این دانشگاه به دلیل استفاده از اساتید و کارکنان مجرب و کارآزموده، تجهیزات مناسب و محیط آموزشی مدرن، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل می باشد. دانشگاه آنادولو جز دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود و در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده است. این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک آکادمی اقتصاد و علوم تجاری فعالیت می کرد، اما با گذشت زمان به یکی از بزرگ ترین و پویا ترین دانشگاه های ترکیه تبدیل شد. علاوه بر این، هدف اصلی این دانشگاه شکوفا شدن استعداد های دانشجویان است. به همین دلیل، امکانات آموزشی، علمی و رفاهی مختلفی را برای متقاضیان داخلی و خارجی فراهم کرده است. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی نکات مربوط به دانشگاه آنادولو ترکیه را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه آنادولو ترکیه

یکی از مهم ترین ویژگی های دانشگاه آنادولو که باعث متمایز شدن آن از سایر دانشگاه ها می شود، امکان تحصیل به صورت مجازی و از راه دور است. این دانشگاه نخستین دانشگاه ترکیه است که به دانشجویان این امکان را می دهد که دوره تحصیلی خود را از طریق اینترنت و فضای مجازی طی کنند. دانشگاه آنادولو در شهر اسکی شهیر ترکیه قرار گرفته است. این شهر، از شهر های دانشجو پذیر ترکیه محسوب می شود که ۸ درصد جمعیت آن را دانشجویان تشکیل می دهند. فاصله نزدیک این شهر به استانبول و آنکارا سبب محبوبیت آن در میان دانشجویان شده است. فاصله این شهر تا استانبول ۲۳۰ کیلومتر بوده و از شهر آنکارا نیز تنها ۳ ساعت فاصله دارد. دانشجویان به کمک وسایل نقلیه عمومی، می توانند به آسانی خود را به این شهر ها برسانند. دانشگاه آنادولو دو پردیس به نام های ایکی ایلول و یونوس امره در در شهر اسکی شهیر دارد. یونوس امره، پردیس اصلی این دانشگاه محسوب می شود که در مرکز شهر قرار دارد.

رنکینگ دانشگاه آنادولو ترکیه

امروزه همه دانشگاه ها طبق استاندارد ها و اصول مختلف، رتبه بندی می شوند. مسلما هر چقدر کیفیت آموزش و امکانات تحصیلی یک دانشگاه بیشتر باشد، رتبه آن نیز بهتر خواهد بود‌. دانشگاه آنادولو ترکیه از جایگاه خوبی در سطح جهان برخودار است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه بوده و مورد تائید وزارت علوم ایران است. بنابراین، مدرک دریافتی از این موسسه در تمامی کشور های جهان از جمله ایران معتبر خواهد بود. رنکینگ این دانشگاه مطابق آخرین رتبه بندی دنیا به صورت زیر است:

✓ رتبه جهانی: ۱۲۰۱ تا ۱۵۰۰

✓ رتبه داخلی: ۱۲

رشته های دانشگاه آنادولو ترکیه

این دانشگاه دارای ۱۲ دانشکده، ۱ هنرستان دولتی، ۳ مدرسه حرفه ای، ۶ موسسه و ۲۴ مرکز تحقیقاتی می باشد. به دلیل تنوع کالج ها، مدارس و دانشکده های مختلف، این دانشگاه رشته های تحصیلی متنوعی را در خود جای داده است که برخی از آن ها عبارتند از:

✓ رشد کودک

✓ مدیریت بهداشت و درمان

✓ فلسفه

✓ جامعه شناسی

✓ تاریخ

✓ هنر های آشپزی

✓ مستندات پزشکی و آموزش دبیر

✓ مدیریت رسانه های اجتماعی

✓ طراحی وب و کد نویسی

✓ سیستم های مدیریت اطلاعات

✓ آموزش پیش دبستانی

✓ اوراق بهادار و بازار سرمایه

✓ سیستم های اطلاعات جغرافیایی

✓ فنون آزمایشگاه پزشکی

✓ گیاهان دارویی و معطر

✓ فناوری شیمیایی

✓ داروسازی

✓ رادیو، تلویزیون و تولید برنامه

✓ رسانه ها و ارتباطات

✓ مدیریت کسب و کار

✓ میراث فرهنگی و گردشگری

✓ عکاسی و عملکرد دوربین

✓ خرده فروشی و مدیریت فروشگاه

✓ حفاظت و امنیت خصوصی

✓ مدیریت منابع انسانی

✓ خدمات اجتماعی

✓ مدیریت املاک و مستغلات

✓ الهیات

✓ اقتصاد

✓ مدیریت سازمان های بهداشتی

✓ فناوری کشاورزی

✓ جهانگردی و مدیریت هتل

✓ تجارت خارجی

✓ و…

شرایط تحصیل در دانشگاه آنادولو ترکیه

این دانشگاه سالانه دانشجویان زیادی را در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می کند. پذیرش دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی بر اساس نتیجه آزمون یوس و یا آزمون های SAT و ACT است. همچنین افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند نیز باید در آزمون آلس شرکت کرده و نتایج آزمون GRE  یا GMAT را به دانشگاه ارائه دهند. علاوه براین، دانشجویان با توجه به زبان انتخابی، لازم است مدرک زبان معتبر نیز ارائه بدهند. زبان تحصیلی برای اکثر رشته های این دانشکده ترکی و انگلیسی است اما در برخی از رشته ها به زبان های روسی، آلمانی و فرانسوی نیز تدریس می شوند. به صورت کلی شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه به صورت زیر است:

• آزمون SAT: حداقل نمره ۱۰۰۰

• آزمون ACT: حداقل ۲۱ امتیاز در بخش علوم و ریاضیات

• آزمون یوس: حداقل ۵۰ نمره

• حداقل معدل: ۱۴ از ۲۰

• آزمون آلس: کسب حداقل ۷۰ نمره برای شرکت در رشته های پزشکی و کسب حداقل ۵۰ نمره برای سایر رشته ها

• حداقل تسلط مدرک تومر برای تحصیل در مقطع دکتری: C1

• حداقل سطح مدرک تومر برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: B2

آزمون یوس (YOS) دانشگاه

یکی از اصلی ترین آزمون های ورودی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آنادولو، آزمون یوس است. این آزمون تنها به منظور پذیرش دانشجویان بین الملل در مقاطع کاردانی و کارشناسی برگزار می شود و شامل مباحث هوش، هندسه و ریاضیات است. دانشجویان بین المللی به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه، لازم است حداقل نمره ۵۰ از ۱۰۰ را در این آزمون کسب کنند. کسب نمره بالاتر شانس شما را برای اخذ پذیرش در رشته های تاپ مانند داروسازی افزایش می دهد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه آنادولو ترکیه

متقاضیان به منظور ثبت نام در این دانشگاه، باید مدارک لازم را در موعد مقرر تحویل دانشگاه دهند. این مدارک معمولا شامل موارد زیر می شود:

۱- مدرک GRE و GMAT برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

۲- گواهی قبولی در آزمون آلس برای مقطع کارشناسی ارشد

۳- گواهی قبولی در آزمون های ورودی نظیر یوس

۴- مدرک زبان تومر یا تافل و…

۵- کپی پاسپورت و شناسنامه

۶- مدرک ترجمه شده دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن ها

شهریه دانشگاه آنادولو ترکیه

دانشگاه آنادولو نیز همانند بسیاری از دانشگاه های ترکیه، یک دانشگاه شهریه پرداز است‌. در حقیقت، متقاضیان برای تحصیل در این مرکز آموزشی، باید سالانه مقدار مشخصی شهریه بپردازند.‌ این شهریه می تواند با توجه به رشته و شرایط تحصیلی دانشجویان، متغیر باشد. شهریه برخی از رشته های دانشگاه آنادولو ترکیه عبارتند از:

✓ دانشکده داروسازی ۲۵۰۰۰ لیر

✓ دانشکده ادبیات ۷۵۰۰ لیر

✓ دانشکده آموزش و پرورش ۷۵۰۰ لیر

✓ دانشکده حقوق ۱۰۰۰۰ لیر

✓ دانشکده علوم اداری و اقتصادی ۷۵۰۰ لیر

✓ دانشکده علوم ارتباطات ۷۵۰۰ لیر

✓ دانشکده علوم بهداشت ۷۵۰۰ لیر

✓ دانشکده گردشگری ۷۵۰۰ لیر

✓ مدرسه حرفه ای اسکی شهیر ۵۰۰۰ لیر

✓ مدرسه حرفه ای خدمات بهداشتی یونوس امره ۵۰۰۰ لیر

✓ دانشکده هنر های زیبا ۱۰۰۰۰ لیر

✓ هنرستان دولتی ۱۰۰۰۰ لیر

امکانات دانشگاه

همانطور که می دانید، دانشگاه ها از امکانات و تجهیزات مختلفی برخودار هستند. این امکانات، رفاه و آسایش دانشجویان را افزایش می دهند. هر چقدر خدمات و دسترسی هایی که به دانشجویان ارائه داده می شود بیشتر باشد، کیفیت و رضایتمندی دانشگاه نیز بیشتر خواهد بود. دانشگاه آنادولو ترکیه، امکانات تحصیلی پیشرفته ای را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. برخی از این امکانات عبارتند از:

✓ وای فای و اینترنت رایگان

✓ بیمارستان و مراکز درمانی، ویژه دانشجویان

✓ کنسرت های موسیقی

✓ برگزاری فستیوال های بهاره

✓ برگزاری کنگره و سمینار های متعدد

✓ سالن سینما و تئاتر

✓ استخر روباز و سرپوشیده

✓ زمین های فوتبال، بسکتبال و تنیس

✓ امکانات و سالن های ورزشی متعدد

✓ رستوران، کافه و غذا های ارزان قیمت و بهداشتی

✓ خوابگاه های مجهز خصوصی

✓ خوابگاه های دولتی

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه آنادولو را به صورت کامل به شما معرفی کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از دانشگاه های برتر ترکیه است که مورد تائید وزارت علوم ایران نیز می باشد. این دانشگاه امکانات رفاهی گوناگونی را برای دانشجویان فراهم کرده است. دسترسی خوب آنادولو به شهر های آنکارا و استانبول، محبوبیت این دانشگاه را دو چندان کرده است. تحصیل و آموزش در این دانشگاه، می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان بین المللی باشد.

سوالات متداول

شهریه دانشگاه آنادولو چقدر است؟

شهریه این دانشگاه با توجه به رشته متفاوت بوده و از ۵۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ لیر متغیر است.

آیا دانشگاه آنادولو مورد تائید ایران است؟

بله، این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران است.

آیا دانشگاه آنادولو خوابگاه دارد؟

بله، این دانشگاه دارای خوابگاه های دولتی و خصوصی است.