یکی از توریستی ترین مکان های گردشگری ترکیه، میدان تکسیم استانبول است که در منطقه بی اوغلو قرار دارد و به عنوان قلب تپنده این شهر مدرن شناخته می شود. رستوران ها و هتل های زیادی در اطراف میدان تکسیم و خیابان استقلال قرار دارند که بسیاری از گردشگران برای اقامت در آنجا لحظه شماری می کنند. علاوه بر این، این میدان محل تجمع مردم در جشن شب سال نو و سایر جشن هاست. سفر به استانبول بدون بازدید از میدان تکسیم کامل نمی شود و به همین علت اکثر گردشگران برای دیدن این قسمت از استانبول برنامه ریزی می کنند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی نکات لازم را درباره میدان تکسیم استانبول بیان کنیم. اگر قصد سفر به ترکیه و خصوصا استانبول را دارید با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی میدان تکسیم استانبول

این میدان در شهر زیبای استانبول و در بخش اروپایی آن قرار گرفته است. وجود ایستگاه های مترو و اتوبوس در حوالی میدان تکسیم، سبب می شود که دسترسی به این میدان در سراسر شهر آسان باشد. با وجود اینکه عبور و مرور خودرو از میدان ممنوع است، اما تراموای نوستالژیک شهر اجازه عبور از میدان را دارد. راه های ارتباطی با این میدان عبارتند از:

• مترو: چنانچه پس از ورود به استانبول بلافاصله قصد دارید به میدان تکسیم بروید، بهترین گزینه برای شما استفاده از مترو استانبول است. برای رسیدن به میدان تکسیم، در ایستگاه فرودگاه آتاتورک سوار خط M14 شوید و پس از ۱۷ ایستگاه به پایانه ینی کاپی می رسید؛ در ادامه لازم است سوار خط M2 مترو شوید و پس از ۴ ایستگاه به میدان تکسیم می رسید.

• تراموا و قطار کابلی: به منظور اینکه از محله سلطان احمد به میدان تکسیم بروید، استفاده از خطوط تراموا برای شما آسان تر است. در این منطقه تاریخی لازم است از خط T1 در ایستگاه سلطان احمد سوار تراموا شوید. در مرحله بعد در ایستگاه Fındıklı Mimar Sinan Universitesi پیاده شده و حدود یک کیلومتر در جهت شمال غرب پیاده روی کنید. علاوه بر این، پس از سواری با تراموا، در ایستگاه kabatas پیاده شوید که در مجاور آن قطار کابلی F1 قرار دارد. با این قطار ظرف مدت ۲ دقیقه به ایستگاه تکسیم می رسید و با ۲۵۰ متر پیاده روی با میدان تکسیم روبه رو می شوید.

• تاکسی: گزینه دیگری که پیش روی شما قرار دارد، استفاده از تاکسی است. تاکسی های خط شیشلی-امینونو و خط تکسیم-آکسرای در این محل مسافران را پیاده می کنند.

• اتوبوس: عده ای از گردشگران نیز اتوبوس را برای تردد در شهر استانبول ترجیح می دهند. لازم است در ایستگاه اتوبوس که کمی بالاتر از خیابان جمهوریت قرار دارد، از اتوبوس پیاده شوند که در فاصله ۱۵۰ متری میدان قرار گرفته است.

معرفی میدان تکسیم استانبول

این میدان نماد جمهوریت مدرن کشور ترکیه محسوب می شود که به دست آتاتورک رقم خورد. بنای یاد بود جمهوریت در وسط میدان قرار گرفته است. از زمان تاسیس آن، این میدان محل تجمع و محل برگزاری جشن های مردمی بوده است. این منطقه دارای معماری خاصی است و بنا های تاریخی قرن نوزدهم، مساجد کوچک و ساختمان های مدرن در آن قرار دارند. به دلیل اینکه تکسیم و خیابان های آن همواره مملو از جمعیت است، فضایی شلوغ و پر سر و صدا دارد. عمده شهرت این میدان به دلیل مراکز خرید، هتل ها و رستوران هایی است کا در مجاور آن قرار دارند. در این میان وجود خیابان پیاده رو استقلال نیز تاثیر به سزایی در پویایی میدان تکسیم داشته است.

تاریخچه میدان تکسیم استانبول

این میدان از گورستان، آب انبار تا استادیوم و محل تجمع عمومی را به خود دیده است و در طول زمان کاربری آن دچار تغییر شده است. تکسیم، میدانی عمومی بوده که در زمان جمهوریت ترکیه تاسیس شده است. با این وجود، این میدان برای مدت ۱۳ سال به فراموشی سپرده شد و بعد دوباره مورد توجه قرار گرفت. در این زمان به سراغ کارشناسان خارجی رفتند و هنری پروست فرانسوی را برای یک برنامه بلند مدت فراخواندند. مقامات کشور ترکیه به این میدان به عنوان یک پروژه با شکوه نگاه می کردند. در ادامه این میدان گسترش پیدا کرد و پادگان های مربوط به جنگ جهانی اول در اطراف آن تخریب شدند و فضای سبز ایجاد شد. با دخالت مقامات جمهوری، این میدان به محلی با هویت سیاسی تبدیل شد و به نوعی میدان مبارزه میان دولت و ملت شد. هم اکنون نیز این میدان به عنوان محل اعتراض شناخته می شود و محل برگزاری جشن ها و رویداد های مختلف است. در اواخر دوره عثمانی سلطان محمود اول، میدان تکسیم را به عنوان نقطه ای انتخاب کرد که جریان اصلی آب از شمال استانبول در آن جمع شده و به سایر نقاط می رود. در نتیجه این میدان نام خود را از آب انبار بزرگ سنگی واقع در میدان گرفت که نام آن تکسیم و به معنای توزیع یا تقسیم است. بنای یاد بود استقلال مهم ترین بنای میدان تکسیم محسوب می شود که توسط پیترو کانونیکا، مجسمه ساز بزرگ ایتالیایی، در سال ۱۹۲۸ تاسیس شده است. این مجسمه یادبود مصطفی کمال پاشا آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، محسوب می شود. در نمای جنوبی آتاتورک، مشرف به خیابان سیراسلویلر، مارشال فوزی چخماق و عصمت اینونو در جلو و چهره های دیگر در پشت آن قرار گرفته اند.

دلیل شهرت و محبوبیت میدان تکسیم استانبول

این میدان، یک منطقه تفریحی، گردشگری و تجاری برای گردشگران و افراد محلی محسوب می شود. این میدان یک محل عالی برای پیاده روی است. قدم زدن در میدان تکسیم و تماشای جمعیت و عبور از خیابان استقلال یکی از بهترین تفریحات گردشگران است. بسیاری از مکان های توریستی، رستوران ها، کافه ها، موزه ها و جاذبه های استانبول در اطراف میدان تکسیم قرار گرفته اند. به همین دلیل، گردشگران به راحتی و با صرف زمان کم می توانند از پارک گزی، تراموا نوستالژیک، مسجد حسین آقا، کلیسای گنبدی آیا تریادا و خیابان معروف استقلال دیدن کنند. علاوه بر این، میدان تکسیم دارای زیرساخت های حمل و نقل بسیار پیشرفته ای است که این امکان را به گردشگران می دهد تا به هر جایی از استانبول که می خواهند، بروند.

هتل های میدان تکسیم

طیف گسترده ای از هتل های دو تا پنج ستاره در اطراف میدان تکسیم قرار گرفته اند که گردشگران علاقه دارند با اقامت در این هتل ها از شب های پر جنب و جوش میدان تکسیم استفاده کنند. در حقیقت این هتل ها در یکی از قطب های تفریحی استانبول قرار گرفته اند که این امکان را به گردشگران می دهد تا بدون صرف هزینه برای جابه جایی، از تفریحات و جاذبه های تکسیم بهره ببرند.

نزدیک ترین ساحل به میدان تکسیم استانبول

شهر استانبول دارای سواحل متعددی است که برخی از آن ها در نزدیکی میدان تکسیم قرار دارند. از جمله این سواحل می توان به ساحل یشیلکوی چیروز، فلوریا گونش، آتارلی، های بیچ کلاب، دالیا، جاده بستان، اوزونیا و سوما اشاره کرد.

دیدنی های میدان تکسیم استانبول

در این قسمت از مقاله قصد داریم مکان های دیدنی میدان تکسیم را به شما معرفی کنیم؛ برخی از این مکان ها عبارتند از:

۱- پارک گزی

این پارک درست در کنار میدان تکسیم قرار گرفته است و تنها منطقه سرسبز پارک محسوب می شود که می توانید استراحت خوبی را در آن تجربه کنید و از تماشای سرزندگی شهر لذت ببرید.

۲- مسجد تکسیم

در زمان گشت و گذار در  اطراف میدان تکسیم، اولین جاذبه ای که نگاه ها را به خود جلب می کند، مسجد تکسیم است که دارای ۴۰۰۰ نفر ظرفیت می باشد. ساخت این پروژه در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و در سال ۲۰۲۱ بهره برداری شد.

۳- برج گالاتا

این برج با میدان تکسیم، ۲.۵ کیلومتر فاصله دارد اما می توانید با استفاده از اتوبوس شهری ظرف ۱۰ دقیقه به آن برسید. ارتفاع این برج ۶۱ متر است و دیوار آن ۴ متر ضخامت دارد و یکی از بنا های تاریخی برجسته ترکیه محسوب می شود. در گذشته این بنای تاریخی به عنوان فانوس دریایی برای کشتی ها کاربرد داشت اما در قرن شانزدهم با ورود عثمانی ها به ترکیه، به رصد خانه تغییر کاربری داد. این برج در قرن نوزدهم بازسازی شد و یک بالکن به آن اضافه شد. در آن زمان از برج برای ردیابی آتش سوزی استفاده می شد.

۴- خیابان استقلال میدان تکسیم استانبول

منطقه تکسیم استانبول، بیش تر شهرت خود را مدیون خیابان استقلال است. این خیابان مشهور ترین منطقه تفریحی استانبول محسوب می شود. این خیابان دو کیلومتر امتداد دارد و در قرن پانزدهم به عنوان اولین سکونتگاه مسلمانان شناخته می شد. در قرن شانزدهم این خیابان با کارگاه ها، مغازه های تجاری و خانه های مسکونی پر شد. هنگامی که در این خیابان قدم می زنید با انبوهی از فروشگاه ها مواجه می شوید. به عبارتی، این خیابان یک پیاده رو با انواع رستوران ها، مغازه ها، کافه ها و نمایش های خیابانی است. چنانچه گذرتان به این خیابان افتاد در کنار خرید می توانید از موزه مادام توسو دیدن کنید.

۵- محله های جهانگیر و چوکورجوما

از خیابان سیراسلویلر در امتداد میدان تکسیم، می توانید به محله معروف جهانگیر در سمت چپ و چوکورجوما در سمت راست برسید. در محله جهانگیر قهوه خانه فیروز آقا قرار دارد که همواره مملو از جمعیت است. محله چوکورجوما نیر از محله های بسیار توریستی است کا به دلیل وجود خانه های بازسازی شده بسیار زیبا، گالری های هنری، کافه ها و عتیقه فروشی هایش مشهور است.

۶- مرکز فرهنگی آتاتورک

این مرکز پس از یک دوره طولانی ۱۳ ساله ساخت و ساز، سرانجام در سال ۱۹۶۹ با نام کاخ فرهنگی آتاتورک افتتاح شد. اما این کاخ به دلیل آتش سوزی سال ۱۹۷۰ آسیب زیادی دید. در سال ۱۹۷۸ بازسازی شد و مرکز فرهنگی آتاتورک نام گرفت. از این محل برای برگزاری کنسرت ها، نشست ها، نمایشگاه ها و نمایش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تفریحات میدان تکسیم استانبول

• خرید سوغات

این میدان یکی از بهترین مناطق شهری برای خرید سوغات محسوب می شود. فروشگاه های مختلفی در این میدان وجود دارد که محصولات متنوعی از لباس و کتاب و زیورآلات گرفته تا صنایع دستی را می فروشند. چنانچه قصد خسته کردن خود را ندارید، بیش تر از یک روز برای گشت و گذار و خرید در میدان تکسیم زمان بگذارید.

• شیرینی های محلی

کمتر گردشگری پیدا می شود که بتواند در برابر نوشیدن قهوه همراه با راحت الحلقوم مقاومت کند. در میدان تکسیم کافه ها و شیرینی فروشی های مختلفی وجود دارد که می توانید در آن های انواع شیرینی های محلی را امتحان کنید. چنانچه به دنبال خوراکی های محلی متفاوت هستید، دوندورما را امتحان کنید که نوعی بستنی خاص با چسبندگی و غلظت زیاد است.

• غذا های محلی

پس از گشت و گذار در میدان تکسیم، به سراغ رستوران های اطراف میدان بروید، شعبه های زیادی از رستوران های مختلف در اطراف این میدان فعالیت می کنند. غذا های محلی مانند ایسلاک برگر را امتحان کنید که با سس گوجه مخصوص و سبزیجات معطر آماده می شود. دونر ساندویچ دیگری است که نباید آن را از دست بدهید، این ساندویچ با گوشت مرغ و یا گوساله آماده می شود.

• تماشای هنر خیابانی

گشت شبانه یکی از تفریحات میدان تکسیم است که نباید آن را از دست بدهید. نوازنده های خیابانی در این ساعت ها، ملودی های جذابی را می نوازند. در این میدان به هر گوشه که نگاه کنید، نشانه های فرهنگ و هنر را خواهید یافت.

رستوران های میدان تکسیم استانبول

چنانچه به میدان تکسیم بروید، مشاهده می کنید که این میدان در طول شبانه روز همواره پر از جنب و جوش است. در این میان رستوران های این میدان هر گردشگری را برای چشیدن طعم غذا های ترکی وسوسه می کنید.  در ادامه به بررسی برخی از معروف ترین رستوران های نزدیک به میدان تکسیم می پردازیم:

✓ رستوران Otantik Anadolu Yemekleri

این رستوران تنها ده دقیقه با میدان تکسیم فاصله دارد و انتخاب بسیار مناسبی برای امتحان کردن غذا های ترکی است. این رستوران به اندازه فرهنگ ترکیه تنوع غذایی دارد و می توانید در آن انواع کباب با سبزیجات آغشته به روغن زیتون را میل نمایید و شیرینی گوزلمه سفارش دهید.

آدرس: استانبول، میدان تکسیم، خیابان استقلال، محله حسین آقا

✓ رستوران Tomtom Kebab

این رستوران دارای بهترین کباب های میدان تکسیم است. این رستوران تنوع گسترده ای از غذا ها را سرو می کند که این مسئله دست شما را در انتخاب غذا باز می گذارد. همچنین این رستوران فضای بسیار دنجی دارد.

آدرس : استانبول، میدان تکسیم، خیابان Yeni carsi، محله فیروز آقا

✓ رستوران Eleos

این رستوران جواهری پنهان در خیابان استقلال است که غذا های یونانی را برای مشتریان خود سرو می کند. این رستوران یکی از بهترین رستوران های غذای دریایی در تکسیم محسوب می شود و در طبقه دوم قرار دارد. نه تنها اینکه قیمت غذا های رستوران Eleos بسیار مناسب است، بلکه غذا های آن از کیفیت مناسبی نیز برخوردارند.

آدرس: استانبول، محله بی اوغلو، خیابان استقلال

✓ رستوران Nazim pide

عمدتا مردم برای خوردن پیده به این رستوران می روند، گرچه سایر غذا های محلی ترکیه نیز در این رستوران سرو می شود. این رستوران به میدان تکسیم بسیار نزدیک است و فضای بسیار مناسب و قیمت خوب از دیگر ویژگی های آن است.

آدرس: استانبول، محله بی اوغلو، خیابان استقلال

✓ رستوران Hacı Abdullah Lokantası

این رستوران، بهترین محل برای چشیدن طیف گسترده ای از غذا های ترکی در میدان تکسیم است. از کباب و سالاد گرفته تا مزه و دسر همگی در بالا ترین کیفیت ارائه داده می شوند.

آدرس: استانبول، محله بی اوغلو، خیابان Atif Yilmaz، محله حسین آقا

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، به صورت کامل میدان تکسیم استانبول را به شما معرفی کردیم. این میدان یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی استانبول محسوب می شود که اماکن گردشگری مختلفی در آن وجود دارد. شهرت این میدان به دلیل وجود خیابان استقلال است که یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می ‌شود. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

آیا امکان عبور خودرو از میدان تکسیم وجود دارد؟

خیر، ورود خودرو به میدان تکسیم ممنون است و عبور و مرور تنها از طریق تراموا صورت می گیرد.

نماد میدان تکسیم چیست؟

بنای یادبود استقلال

میدان تکسیم در کجا قرار دارد؟

این میدان در بخش اروپایی استانبول و در انتهای شرقی خیابان استقلال واقع شده است.‌