دانشگاه قوجاایلی ترکیه به نام کوجاعلی نیز شناخته می شود و یکی از دانشگاه های محبوب در خاورمیانه است. چنانچه قصد ادامه تحصیل در خارج از شهر های شلوغ آنکارا و استانبول را دارید، دانشگاه قوجاایلی را به شما پیشنهاد می کنیم. در ابتدا این دانشگاه تنها دوره های تحصیل رشته های فنی و معماری را داشت‌، اما کم کم رشته های تحصیلی مختلف را نیز اضافه کرد. اکنون دانشگاه قوجاایلی دارای ۱۷ دانشکده فعال است که می تواند طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش دهد‌ و یکی از اهداف دانشجویان برای مهاجرت به ترکیه می باشد. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه قوجاایلی ترکیه را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه قوجاایلی ترکیه

این دانشگاه در شهر قوجاایلی قرار گرفته است. اکثر دانشکده های این دانشگاه از جمله دانشکده دامپزشکی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده معماری در پردیس مرکزی این دانشگاه قرار گرفته اند. پردیس مرکزی این دانشگاه، در نزدیکی شهری به نام ازمیت قرار دارد. ازمیت بزرگترین شهر صنعتی ترکیه محسوب می شود که آب و هوای بسیار مناسبی دارد. شهر ازمیت از جمله شهر های توریستی نیز محسوب می شود. شهر قوجاایلی از استانبول ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهر دارای فرودگاهی بین المللی نیز است که ۵۰ کیلومتر با ازمیت فاصله دارد. به دلیل فاصله نزدیک این دانشگاه به شهر استانبول، تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان ساکن استانبول و دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

رتبه دانشگاه قوجاایلی ترکیه

در سال های اخیر،  دانشگاه قوجاایلی پیشرفت قابل توجه ای داشته است و توانسته خود را در میان دانشگاه های برتر ترکیه قرار بدهد. این دانشگاه بیستمین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود و در رتبه ۱۷۸۲ جهان نیز قرار دارد. این رتبه ها نشان دهنده کیفیت آموزشی بسیار بالای این دانشگاه است. یک درصد از ظرفیت پذیرش این دانشگاه به دانشجویان بین الملل اختصاص دارد. به ازای هر یک از دانشجویان، ۲۵ نیروی کار در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند. برخی دیگر از رنکینگ های دانشگاه قوجاایلی عبارت است از:

✓ رنکینگ جهانی در سایت s.news : ۱۲۲۵

✓ نمره کل دانشگاه مطابق سایت ORG : ۶۷.۹

✓ رتبه شاخص عملکرد پژوهشی: ۱۴۰۵

تاریخچه دانشگاه قوجاایلی ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۷۶ تنها یک آکادمی آموزش معماری و مهندسی بود که رشته های علوم پایه، مهندسی برق، زبان های مدرن و مهندسی مکانیک در آن ارائه می شد. در سال ۱۹۹۲ سیاست گذاری این دانشگاه تغییر کرد و تاسیس ۲۲ دانشکده برای این دانشگاه تصویب شد. این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ به صورت رسمی از دانشگاه ییلدیز جدا شد و فعالیت خود را به عنوان یک دانشگاه مستقل آغاز کرد. دانشگاه قوجاایلی پس از زلزله ۱۹۹۹ قوجاایلی خسارت های بسیاری دید اما دوباره بازسازی شد.

دانشکده های دانشگاه قوجاایلی

دانشگاه قوجاایلی از دانشکده های مختلفی تشکیل شده است. این دانشکده ها امکانات پیشرفته ای داشته و رشته های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌ دهند. متقاضیان باید با توجه به برنامه تحصیلی خود، در یکی از دانشکده های این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند‌‌.‌ دانشکده های دانشگاه قوجاایلی عبارتند از:

• دانشکده پزشکی

• دانشکده آموزش تکنیکال

• دانشکده علوم سلامت

• دانشکده مهندسی

• دانشکده الهیات

• دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

• دانشکده فضانوردی

• دانشکده علوم و هنر

• دانشکده دندانپزشکی

• دانشکده کشاورزی و علوم طبیعی

• دانشکده تکنولوژی

• دانشکده علوم ورزشی

• دانشکده معماری و طراحی

• دانشکده ارتباطات

• دانشکده حقوق

• دانشکده هنر های زیبا

• دانشکده آموزش

• دانشکده کشتیرانی و دریانوردی

رشته های دانشگاه قوجاایلی

همانطور که گفته شد، رشته های متنوعی در دانشگاه قوجاایلی تدریس می شود. هر ساله افراد زیادی از سراسر جهان، برای تحصیل در این رشته ها به ترکیه مهاجرت می کنند‌. برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی این دانشگاه عبارتند از:

✓ اقتصاد

✓ فیزیک

✓ شیمی

✓ مهندسی کشاورزی

✓ مهندسی مکانیک

✓ مهندسی برق

✓ مهندسی صنایع

✓ مهندسی کامپیوتر

✓ علوم دام

✓ ادبیات

✓ دامپزشکی

✓ علوم سیاسی

✓ حقوق

✓ فیزیولوژی ورزشی

✓ دریانوردی

✓ پزشکی

✓ دندانپزشکی

✓ معماری

✓ و…

تحصیل در دانشگاه قوجاایلی ترکیه

تحصیل در این دانشگاه محبوبیت بالایی داشته و رقابت بر سر اخذ پذیرش از آن بسیار زیاد است. تنوع بالای رشته ها و شرکت این دانشگاه در برنامه های مختلف تبادل دانشجو از جمله فارابی، اراسموس و مولانا، دانشجویان بسیاری را برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وسوسه می کند. اطلاعات ثبت نام روی وبسایت اصلی این دانشگاه قرار می‌ گیرد که لازم است متقاضیان پذیرش این دانشگاه، در موعد مقرر این مدارک را به دانشگاه ارائه دهند؛ زیرا درخواست های خارج از این بازه زمانی به هیچ وجه مورد بررسی قرار نمی گیرد. همچنین درخواست پذیرش این دانشگاه حتما باید به صورت کتبی و از طریق پست ارسال شود. درخواست هایی که به صورت آنلاین ارسال می شوند، مورد قبول این دانشگاه قرار نمی گیرد. از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه عبارتند از:

۱- کسب نمره قبولی در آزمون یوس

۲- کسب نمره قبولی در آزمون های ورودی مشخص شده دانشگاه قوجاایلی: حداقل نمره ۱۰۰۰ از آزمون سات، حداقل ۳ نمره سطح A از آزمون GCE، نمره حداقل ۳ برای رشته های غیر پزشکی و حداقل ۲ برای پزشکی و دندانپزشکی در آزمون ABITUR

۳- ترجمه ریز نمرات

۴- ترجمه معتبر مدرک دیپلم به زبان ترکی و دارای مهر نوتر سفارتخانه ترکیه

۵- پر کردن فرم درخواست پذیرش

شهریه دانشگاه قوجاایلی ترکیه

این دانشگاه از گران ترین دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود. شهریه رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه از تمام دانشگاه های دولتی ترکیه و حتی از تعدادی از دانشگاه های خصوصی این کشور، گران تر است. به صورت کلی، شهریه برخی از رشته های این دانشگاه عبارتند از:

✓ شهریه دانشکده ادبیات و علوم پایه: ۱۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده ورزش: ۱۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده مدیریت: ۱۵۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده الهیات: ۱۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده هنرهای زیبا: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشگاه تربیت معلم: ۱۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده علوم اقتصادی و اداری: ۱۵۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده تکنولوژی: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده علوم سلامتی و بهداشت: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده حقوق: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده مهندسی: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده طراحی و معماری: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده دریانوردی: ۲۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده موسیقی: ۲۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده علوم فضانوردی: ۳۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده دندانپزشکی: ۴۰۰۰۰ لیر

✓ شهریه دانشکده پزشکی: ۶۰۰۰۰ لیر

امکانات دانشگاه

به صورت کلی ، هدف  دانشگاه قوجاایلی این است که به دانشگاهی مدرن و به روز تبدیل شود. از امکانات بسیار زیاد و متنوع این دانشگاه، می‌ توان به کیفیت آموزشی آن پی برد. بنابراین، اگر دانشگاه قوجاایلی ترکیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده اید، بدانید که این مرکز آموزشی امکانات علمی، خدماتی و رفاهی بسیاری دارد. از امکانات علمی این دانشگاه می‌ توان به کارگاه های بزرگ، کتابخانه های غنی، موسسه های زیاد، آزمایشگاه های مجهز و برنامه های تبادل دانشجو با اروپا و سایر کشور های جهان اشاره کرد. همچنین در کتابخانه این دانشگاه هزاران جلد کتاب علمی و منابع روز دنیا وجود دارد که خبر خوشحال کننده ای برای دانشجویان دوره های تکمیلی است.

علاوه بر خدمات آموزشی، در این دانشگاه تفریح، اقامت و تغذیه کاملا در دسترس تمامی دانشجویان است. متقاضیان می توانند در خوابگاه های ۱۰۰ نفری این دانشگاه اقامت کرده و در غذا خوری ها و رستوران های آن، انواع غذا های گرم و خوشمزه را نوش جان کنند. همچنین  دانشگاه قوجاایلی، خدمات درمانی با هزینه کم را نیز برای کارمندان و دانشجویان خود در نظر گرفته است و دارای یک بیمارستان ۲۷۰ تخت خوابی می باشد. از دیگر امکانات این دانشگاه عبارتند از:

• کلوب های دانشجویی

• فضا های سبز و پارک های دانشجویی

• فروشگاه و مرکز خرید

• بانک

• جشنواره های بهاری و برگزاری کنسرت

• برنامه ها و رویداد های فصلی و سالیانه مشهور در داخل دانشگاه

• گالری های هنری و سالن ها کنفرانس متعدد

• باشگاه های دانشجویی، زمین های بازی و امکانات ورزشی متعدد در داخل و خارج از دانشگاه

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، شما را به صورت کامل با دانشگاه قوجاایلی ترکیه آشنا کردیم. همانطور که مشاهده کردید، این دانشگاه از مراکز برتر آموزشی ترکیه محسوب می شود که در شهر قوجاایلی قرار گرفته است. این دانشگاه دارای رشته های مختلف و متنوعی است و شهریه بالایی را در مقایسه با سایر دانشگاه های دولتی دریافت می کند. همچنین این دانشگاه امکانات رفاهی فوق العاده ای را برای دانشجویان خود فراهم می کند که شاید نظیر آن را ندیده باشید. تحصیل در دانشگاه قوجاایلی می تواند تجربه های علمی خیلی خوبی را برای دانشجویان به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

رنکینگ دانشگاه قوجاایلی چگونه است؟

این دانشگاه پیشرفت زیادی را در سال های اخیر تجربه کرده است و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود. این دانشگاه بیستمین دانشگاه برتر ترکیه بوده و در رتبه ۱۷۸۲ جهان نیز قرار گرفته است.

رشته های پرطرفدار دانشگاه قوجاایلی کدامند؟

دندانپزشکی، پزشکی، معماری، علوم سیاسی، دامپزشکی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع و دریانوردی برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی این دانشگاه هستند.

آیا این دانشگاه دارای خوابگاه دانشجویی است؟

بله؛ این دانشگاه خوابگاه های مناسبی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است که دارای امکانات بسیاری هستند.