شهر توریستی استانبول دارای بنا های تاریخی مختلفی است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. این شهر زیبا علاوه بر اینکه خواسته های تفریحی گردشگران را تامین می کند، دریچه ای از تاریخ پر فراز و نشیب خود را نیز بر روی گردشگران باز کرده است. در میان مکان های دیدنی استانبول، ساختمان زیبا و منحصر به فرد موزه باستان شناسی استانبول، خودنمایی می کند. این موزه دارای آثار با ارزش و نفیس تاریخی بسیاری از کشور ها را در دل خود دارد که سبب می شود تا گردشگران و علاقمندان به تاریخ عثمانی آن را در الویت بازدید خود قرار دهند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم به صورت کامل موزه باستان شناسی استانبول را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

موزه باستان شناسی استانبول کجاست؟

این موزه در قسمت جنوبی کاخ توپکاپی و در پارک گلخانه قرار گرفته است. موزه باستان شناسی دارای ۳ ساختمان مجزا است که ساختمان اصلی آن با سر در نئوکلاسیک خود، محل نگهداری گنجینه های اصلی است. موزه هنر های باستانی شرق نیز در داخل حیاط است. این موزه آثار هنری دوره باستان تمدن بابل را به نمایش می گذارد. این موزه مجموعه ای ارزشمند و گرانبها از آثار باستانی دولت های رم، یونان و بیزانس را در خود جای داده است که آن را برای عموم مردم نمایش می دهد. آثار باستانی موجود در موزه، ابتدا در کاخ توپکاپی بودند و از آنجا به موزه باستان شناسی منتقل شدند.

دسترسی به موزه باستان شناسی استانبول

برای دسترسی به این موزه، می توانید با استفاده از وسیله نقلیه عمومی شهر به محله سلطان احمد بروید. از آنجا به آسانی می توانید به موزه باستان شناسی رفته و آثار موزه را از نزدیک مشاهده کرده و لذت ببرید.

تاریخچه موزه باستان شناسی استانبول

این موزه از ۳ موزه باستان شناسی، موزه هنر های اسلامی و ترکی و موزه شرق باستان تشکیل می شود. ساختمان اصلی این موزه به موزه باستان شناسی مربوط است. در این موزه بیش از ۱ میلیون قطعه گران بها از تاریخ دوره های پیشین نگهداری می شود. این موزه را عثمان حمدی در سال ۱۸۸۳ میلادی تاسیس کرده است. این ساختمان در ابتدا برای مدرسه صنایع هنری ساخته شده بود؛ اما از سال ۱۸۹۱ به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت و به نام موزه سلطنتی شهرت یافت. عثمان حمدی، باستان شناس بود و در عرصه نقاشی نیز شهرت بسیار زیادی داشت. در سال ۱۹۰۲ و ۱۹۰۸، دو ساختمان به ساختمان اصلی افزوده شد. سپس در سال ۱۹۱۹ میلادی باز هم ساختمان جدیدی به آن افزوده شد و بنا بزرگ تر شد. در این دوره در ساختمان موزه تغییراتی ایجاد شد. بخش های تاریخی ساختمان موزه را معماری معروف به نام الکساندر والوری ساخت. سبک معماری موزه به سبک نئو کلاسیک است و این مسئله را از سردر موزه نیز می توان تشخیص داد. الکساندر والوری، با الهام از آثار تاریخی قدیمی، مجسمه هایی را در سردر بنا ساخته است. مجسمه هایی نیز در موزه باستان شناسی قرار دارند که دیدن آن ها برای گردشگران بسیار دیدنی و جذاب است. با ورود به موزه، روبه روی در اصلی مجسمه خدای بس قرار دارد. این مجسمه را مربوط به خدای ازدواج می دانند. مجسمه های تاریخی دیگری نیز از دوره باستان در این موزه قرار دارد که برخی از آن ها به دوره روم قدیم تعلق دارد. قسمت هایی از موزه قدمت زیادی دارند. عمارت کاشی کاری یا کاخ به سال ۱۴۷۲ و زمان حکومت سلطان محمد فاتح تعلق دارد. این مسئله نشان می دهد که اصل بنا و تاریخچه آن به این‌ دوره می رسد و بسیار قدیمی است.

بخش های مختلف موزه باستان شناسی استانبول

در این موزه بیش از یک میلیون اثر تاریخی برای بازدید گردشگران به نمایش در آمده است. آثاری از تمدن های بین النهرین، باستانی مصر و آناتولی در این موزه نگهداری می شوند. این آثار شامل ستون، مجسمه، کتیبه های میخی و سنگ نوشته هاست. این ساختمان مجاور اشیای تاریخی مهم قرار دارد و معماری آن بسیار زیباست. در ادامه به بررسی بخش های مختلف این موزه می پردازیم:

۱- سالن اصلی موزه باستان شناسی

با ورود به سالن موزه، سنگ قبر هایی را می بینید که بسیار قدیمی هستند. در سالن کنان اریم، آثاری از دوره تسلط ایران بر طاناتولی را مشاهده خواهید کرد. در قسمتی از این موزه، اتاقی قرار دارد که با نام سه شهر مرمر آناتولیا مشهور است. در این اتاق، مجسمه هایی از آفرودیس، میلتس و افسوس قرار دارد. با مشاهده این مجسمه های دوره هلنیستی، به عصر تاریخی یونان و روم باستان می روید. همچنین در موزه باستان شناسی، دو تابوت شگفت انگیز زنان عزادار و تابوت اسکندر قرار دارد. در طبقه دوم این موزه آثاری از بین النهرین، مصر و آناتولی قرار گرفته است. ستون نارامسین پادشاه آکد، تفاهم نامه قادس و مجسمه زنجیر لی نیز از دیگر آثار ارزشمند این موزه هستند. در این موزه ۷۵۰۰۰ نوشته به خط میخی موجود است که دیدن آن ها برای دوست داران این خطوط بسیار جذاب است.

۲- تابوت پادشاهان

عثمان حمدی بیگ، باستان شناس مشهور عثمانی، یافته های خود را که از لبنان به دست آورده بود را به استانبول آورد. اشیایی که او کشف کرده بود در موزه باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده است. یکی از آثار کشف شده او تابوت هایی هستند که آن ها را از گورستان پادشاهان صیدون در لبنان به دست آورده بود. تابوت الکساندر بزرگ از جمله تابوت هایی است که در موزه نگهداری می شود. تابوت دیگری که در موزه قرار دارد، به تابوت عزاداری معروف است. این تابوت، نقش ۱۸ زن سوگوار را بر خود دارد و تاریخ آن به قرن چهارم پیش از میلاد بر می‌ گردد. مشاهده این آثار تاریخی باستانی، گردشگران را حیرت زده می کند. موزه باستان شناسی استانبول، آثاری از تاریخ امپراتوری عثمانی را در خود جای داده است که بسیار شگفت انگیز است. این آثار شامل تابوت سیدامارا، تابوت لیسیان و تابوت های ساتراپ هستند که نمادی از فرهنگ مردم استانبول در دوره باستانی این سرزمین می باشد.

۳- کاخ کاشی کاری موزه باستان شناسی

عمارت یا کاخ کاشی کاری یکی از ساختمان های تاریخی و قدیمی موزه باستان شناسی استانبول می باشد. این عمارت، به نام سینیلی کوشک شناخته می شود. تاریخ ساخت این عمارت به سال ۱۴۷۲ و در زمان حکومت سلطان محمد فاتح است. این کاخ از بنا های به جا مانده از دوره عثمانی می باشد. در این کاخ، تاثیر معماری ایرانی به وضوح مشاهده می شود. سلطان محمد فاتح این کاخ مجلل را به منظور تماشای مسابقات ورزشی ساخته است. کاشی کاری بنا با سبک ایزنیک، که سبکی رایج در قرن شانزدهم است، انجام شده و تزئینات سفالی آن از قرن ۱۲ تا ۱۸ الهام گرفته شده است. آنچه جذابیت این بنا را بیش تر می کند و موجب شگفت زده شدن گردشگران می شود، سلامت و بقای کاشی کاری و تزئینات سفالی از آن زمان تاکنون است که کاملا سالم به دست ما رسیده اند.

۴- محوطه اطراف موزه

گشت و گذار در داخل ساختمان موزه و مشاهده آثار تاریخی آن یک طرف و گردش در فضای اطراف موزه در طرف دیگر. طبیعت و فضای اطراف موزه و زیبایی های پارک گلخانه که در دوره های گذشته، باغ پادشاهان عثمانی بود، فضا را بسیار زیبا و دلنشین کرده است. با گشت و گذار در این محوطه و مشاهده گل های رز و لاله، حال و هوای شما کاملا عوض می شود. درختان محوطه موزه، بزرگ و سایه دار هستند و به شما می توانید از استراحت زیر آن ه لذت ببرید.

۴- گالری تاریخی موزه

این گالری محلی است که در آن تمامی تاریخ شهر استانبول را برای گردشگران به نمایش می گذارند. با گشت و گذار در این قسمت جذاب، تاریخ شهر استانبول را از روز پیدایش تا دوره عثمانی مشاهده می کنید. گردآوری این مجموعه زیبا در گالری موزه باستان شناسی، بسیار عجیب و شگفت انگیز است.

شرایط بازدید از موزه باستان شناسی استانبول

بازدید از این موزه در هر یک از فصل های سال، شرایط خاص خود را دارد. که عبارت است از:

• این موزه در فصل های بهار و تابستان از ساعت ۹ تا ۲۰ باز می باشد.

• در فصل زمستان ساعت بازدید از موزه، از ۹ تا ۱۸:۳۰ است.

• به منظور بازدید از موزه، ۱ ساعت پیش از پایان وقت بازدید، باید بلیط موزه را فراهم کنید تا امکان بازدید را داشته باشید.

• بهای بلیط بازدید از موزه نیز ۲۰۰ لیر است که بازدید از موزه نیز دو ساعت و نیم طول می کشد.

دیدنی های اطراف موزه باستان شناسی استانبول

نگاهی به موقعیت موزه نشان می دهد که این موزه در یکی از مهم ترین محلات شهر استانبول قرار گرفته است. محله سلطان احمد، منطقه قدیمی شهر محسوب می شود و دیدنی های بسیاری دارد که کاخ توپکاپی، مهم ترین این جاذبه هاست.

کاخ توپکاپی

معروف ترین جاذبه شهر استانبول است که ۶ سال پس از فتح قسطنطنیه ساخته شده است. این کاخ در پایان دهه ۵۰ و به دستور سلطان محمد دوم عثمانی، بر روی خرابه های شهر بیزانس ساخته شده است. کاخ توپ کاپی ۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و در هنگام برگزاری فستیوال ها ۱۰ نفر جمعیت را در خود جای می دهد. این کاخ، بزرگ ترین کاخ دوره عثمانی می باشد و یک شهر را در داخل شهری دیگر جای داده است. کاخ توپکاپی محل اسکان شاه و خانواده او محسوب می شده و در دوره معاصر و هم زمان با آتاتورک، به مکانی برای بازدید عموم تبدیل شده است. از ویژگی های مهم این کاخ می توان به معماری منحصر به فرد، وسعت ساختمان، حمام هایی به سبک ترک و … اشاره کرد. بازدید از این مکان تاریخی به علت وسعت بسیار زیاد، نصف روز از وقت شما را می گیرد.

موزه تاریخ علم و فناوری استانبول

این جاذبه در محل اصطبل سابق کاخ توپکاپی و در پارک گلخانه واقع شده است. فاصله این بنا از موزه باستان شناسی ۲۰۰متر می باشد. این موزه در دوره ای که اروپا پیشرفتی نداشت، مکانی برای پژوهش دانشمندان و فیزیک دانان مسلمان محسوب می شد. در این موزه به مسائلی مثل ریاضی، فیزیک، پزشکی، جنگی، ستاره شناسی و راهبری پرداخته شده است.

مسجد سلطان احمد

این مسجد از جمله مساجد قدیمی شهر استانبول محسوب می شود که در نزدیکی موزه باستان شناسی قرار دارد. این مسجد مانند نگینی در استانبول می درخشد و در فاصله ۳۸۰ متری موزه قرار گرفته است.

پارک گلخانه

پارک گلهان که به کاخ گلخانه نیز شهرت دارد، موزه باستان شناسی و کاخ توپکاپی را در دل خود جای داده است. این پارک در فصل بهار بسیار زیبا و سرسبز می باشد و از جاذبه های گردشگری شهر استانبول محسوب می شود. گردشگران در هنگام بازدید از موزه و کاخ می توانند در زیر سایه درختان این کاخ استراحت کنند و از بوی گل های رز پارک که در فضا پیچیده است، استفاده کنند.

آب انبار باسیلیکا

این آب انبار جایی است که نباید گردشگران بازدید از آن را از دست بدهند. آب انبار، دارای ساختمانی جذاب و زیبا است که در قرن ششم میلادی ساخته شده است. از میان ۸۰ آب انبار موجود در شهر استانبول، این آب انبار بزرگ ترین است. نورپردازی زیبای دالان های آب انبار باعث شگفتی گردشگران می شود. گشت و گذار در این دالان ها و گوش دادن به موسیقی از سرگرمی های لذت بخش محسوب می شود.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، موزه باستان شناسی شهر استانبول را به صورت کامل معرفی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، این موزه یکی از جاذبه های شهر استانبول محسوب می شود که همواره گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند. بازدید از این موزه با اینکه کمی پر هزینه و وقت گیر است اما حقایق زیادی از تاریخ و تمدن های گذشته را به شما نشان می دهد که در هیچ جای دیگر نمی توانید نمونه آن را ببینید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما کاربران مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

موزه باستان شناسی شهر استانبول کجاست؟

این موزه در پارک گلخانه استانبول قرار گرفته است.

مهم ترین قسمت موزه باستان شناسی شهر استانبول کجاست؟

کاخ کاشی کاری مهم ترین بخش موزه باستان شناسی شهر استانبول محسوب می شود.

شرایط بازدید از موزه باستان شناسی شهر استانبول چگونه است؟

بازدید از این موزه همه روزه از صبح تا عصر امکان پذیر است.