دانشگاه چاناکاله ترکیه یک دانشگاه تحقیقاتی مهم بوده که در استان چاناک قلعه، نزدیک به شهرستان گالیپولی قرار دارد. دانشگاه چاناکاله در سال ۱۹۹۲ تاسیس شده است و هم اکنون عضو انجمن های تحقیقاتی و دانشگاهی مختلفی از جمله انجمن اتحادیه اروپا، انجمن بین المللی دانشگاه ها، میزگرد کنگره جهانی دانشگاه ها و شبکه دانشگاه های بالکان است. تحصیل در این دانشگاه به دلیل مزایای خوب از جمله هزینه تحصیل ارزان، هزینه پایین زندگی، پذیرش آسان و … می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور باشد. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم دانشگاه چاناکاله ترکیه را به صورت کامل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه چاناکاله ترکیه

این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و مناسب کسانی است که قصد زندگی یا کار در خارج از کشور را دارند و از این طریق قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. در واقع این مدرک این دانشگاه با وجود همه مزایایی که دارد، در ایران از اعتبار زیادی برخودار نیست. این دانشگاه در رنکینگ جهانی در رتبه ۱۹۳۳ جهان قرار گرفته و در بین دانشگاه های ترکیه نیز در رتبه ۵۳ قرار دارد.

تاریخچه دانشگاه چاناکاله ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ تاسیس شده اما قدمت آن به سال ها قبل بر می گردد. در واقع این دانشگاه را کالج های trakya و دانشکده آموزش پرورش که در سال ۱۹۵۰ تاسیس شده اند، تشکیل می دهد. هم اکنون این دانشگاه دارای ۹ دانشکده، ۱۱ کالج، ۲ دانشکده پلی تکنیک و ۲ مدرسه تحصیلات تکمیلی است.

اخذ پذیرش از دانشگاه چاناکاله ترکیه

به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه در مقطع کارشناسی، باید در آزمون یوس شرکت کنید. همچنین برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز باید در آزمونGRE  و یا آلس شرکت نمایید. به دلیل این که زبان آموزش در این دانشگاه ترکی است، تسلط به زبان ترکی ضروری است. بنابراین متقاضیان لازم است در آزمون تومر نیز شرکت کنند.

دانشکده ها و موسسات دانشگاه چاناکاله ترکیه

این دانشگاه دارای امکانات آموزشی فوق العاده ای  است که دانشجویان سراسر جهان را به خود جذب می کند. همچنین این دانشگاه در برنامه های تبادل دانشجویی اراسموس و فارابی حضور فعالی دارد. در ادامه لیستی از دانشکده ها، مدارس و موسسات این دانشگاه را مشاهده می کنید:

• موسسه علوم پزشکی

• موسسه آموزش و پرورش

• موسسه علم

• موسسه علوم اجتماعی

• مدرسه علوم کاربردی

• مدرسه بهداشت

• مدرسه زبان های خارجی

• مدرسه ورزش

• مدرسه گردشگری

• دانشکده معماری و طراحی

• دانشکده اقتصاد و علوم دارایی

• دانشکده ارتباطات

• دانشکده الهیات

• دانشکده علوم و هنر

• دانشکده پزشکی

• دانشکده علوم و فنون دریایی

• دانشکده هنر های زیبا

• دانشکده مهندسی

• دانشکده آموزش و پرورش

• دانشکده کشاورزی

• دانشکده اقتصاد و علوم اداری

شهریه رشته های مختلف دانشگاه چاناکاله ترکیه

دانشگاه چاناکاله یک دانشگاه شهریه پرداز است. بنابراین برای تحصیل در آن، دانشجویان باید سالانه مقدار مشخصی شهریه پرداخت کنند. با توجه به دولتی بودن این دانشگاه، هزینه های تحصیل در آن بسیار مناسب است. در ادامه شهریه برخی از رشته های پرطرفدار این دانشگاه را بررسی می کنیم:

✓ رشته کشاورزی ۵۵۰۰ لیر

✓ رشته توریسم ۳۶۰۰ لیر

✓ رشته پزشکی ۲۸۰۰۰ لیر

✓ رشته تربیت بدنی ۳۷۰۰ لیر

✓ رشته علوم بهداشت ۳۶۵۰ لیر

✓ رشته علوم سیاسی ۶۲۰۰ لیر

✓ رشته معماری ۵۵۰۰ لیر

✓ رشته مهندسی ۵۵۰۰ لیر

✓ رشته ارتباطات ۳۵۰۰ لیر

✓ رشته الهیات ۳۷۰۰ لیر

✓ رشته هنر های زیبا ۶۹۰۰ لیر

✓ رشته علوم و هنر ۶۹۰۰ لیر

✓ رشته دندانپزشکی ۱۱۰۰۰ لیر

✓ رشته دریانوردی ۶۹۰۰ لیر

✓ رشته اقتصاد ۴۲۰۰ لیر

کتابخانه دانشگاه چاناکاله ترکیه

امکانات کتابخانه این دانشگاه در ۳ پردیس آن قرار دارد. این مجموعه دارای بیش از ۵۲۰ هزار جلد کتاب چاپی و هزاران مجله و منابع الکترونیکی است. کتابخانه اصلی این دانشگاه در محوطه اصلی آن قرار دارد و از قدیمی ترین کتابخانه های جنوب مرمره محسوب می شود. این کتابخانه در مرکز پردیس اصلی دانشگاه چاناکاله قرار دارد و در تمام مدت سال باز و آماده خدمت رسانی ۲۴ ساعته است.

خدمات ورزشی دانشگاه چاناکاله ترکیه

دانشگاه چاناکاله دارای امکانات ورزشی بسیار مناسبی است که از جمله آن ها می توان به زمین فوتبال، زمین والیبال، زمین بسکتبال، استادیوم ورزشی، باشگاه بدنسازی، زمین تنیس و استخر های سرپوشیده و روباز اشاره کرد. سالانه مسابقات ورزشی بسیاری در این دانشگاه برگزار می شود که در آن ها دانشجویان برتر راهی مسابقات کشوری می شوند. این دانشگاه تا کنون افتخارات ورزشی بسیاری را در سطح ترکیه کسب کرده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی امکانات ورزشی این دانشگاه به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد.

زندگی دانشجویی در دانشگاه

دانشگاه چاناکاله ترکیه از زیبا ترین پردیس های دانشجویی برخوردار بوده و دارای منظره ای فوق‌العاده، آب و هوایی مناسب، محیطی تاریخی و بسیار وسیع است. علاوه بر امکاناتی که این دانشگاه در محوطه خود برای دانشجویان فراهم کرده است، متقاضیان می توانند از رویداد های فرهنگی، کنسرت ها، نمایشگاه های هنری و رویداد های ورزشی که توسط انجمن های این دانشگاه برگزار می شود نیز لذت ببرند. در دانشگاه چاناکاله ترکیه، باشگاه های دانشجویی مختلفی وجود دارد که دانشجویان را برای زندگی اجتماعی آماده می کنند. این باشگاه ها اعتماد به نفس دانشجویان را افزایش داده و همکاری با یکدیگر را به آن ها آموزش می دهد. دانشجویان می توانند طیف وسیعی از فعالیت ها را در این باشگاه ها، با توجه به علایق خود انجام دهند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، دانشگاه چاناکاله را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، این دانشگاه برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند بسیار مناسب است. این دانشگاه امکانات رفاهی بسیاری را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. تمام متقاضیان می توانند به صورت رایگان از این تجهیزات بهره ببرند. علاوه بر این، شهریه این دانشگاه با توجه به دولتی بودن آن مناسب می باشد. با تحصیل در دانشگاه چاناکاله ترکیه می توانید تجربه های خوبی را کسب کنید.

سوالات متداول

آیا مدرک دانشگاه چاناکاله مورد قبول وزارت علوم ایران است؟

خیر؛ مدرک این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران قرار ندارد و فارغ التحصیلان این دانشگاه، امکان فعالیت در ایران را ندارند.

آزمون ورودی دانشگاه چاناکاله چیست؟

آزمون ورودی این دانشگاه برای مقطع کارشناسی، آزمون یوس و برای مقاطع تحصیلی بالاتر آزمون GRE و آلس است.

آموزش در دانشگاه چاناکاله به چه زبانی است؟

در این دانشگاه دروس به زبان ترکی ارائه می شود؛ به همین دلیل داشتن مدرک زبان ترکی برای متقاضیان بین المللی ضروری است.