کشور ترکیه در سال های اخیر، به یکی از پرتقاضا ترین مقاصد برای مهاجران ایرانی تبدیل شده است. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک، یکی از ساده ترین روش ها برای اخذ اقامت این کشور است. اخذ اقامت ترکیه با استفاده از خرید ملک نسبت به روش های دیگر، در زمان کوتاه تری انجام می شود. با این کار، شما می توانید علاوه بر اقامت شخصی، اقامت خانواده خود را نیز دریافت کنید. علاوه بر این، اگر ارزش ملک شما بیش تر از ۴۰۰ هزار دلار باشد، می توانید تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز دریافت کنید. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی نکات مربوط به مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک را بررسی کنیم. با همراه ما باشید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

چنانچه به دنبال یکی از آسان ترین راه ها برای مهاجرت به ترکیه هستید، توصیه ما مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک است. با خرید ملک، شما می توانید به آسانی اقامت این کشور را دریافت کنید. علاوه بر این، در صورت رعایت قوانین ملکی کشور ترکیه، تابعیت و پاسپورت آن نیز به شما تعلق می گیرد. این موضوع سبب شده که مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک بیش ترین متقاضی را در سال های اخیر داشته باشد. این که شما موفق شوید اقامت ترکیه را اخذ کنید، ارتباط مستقیمی با قیمت ارزش گذاری شده ملک شما دارد. برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک، باید ملکی با حداقل ارزش ۴۰۰ هزار دلار خریداری کنید. البته این به این مفهوم نیست که اگر ارزش ملک شما کم تر از ۴۰۰ هزار دلار باشد، نمی توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. چنانچه ارزش ملک شما کم تر از ۴۰۰ هزار دلار باشد، دولت به شما اقامت ۵ ساله بدون امکان تمدید می دهد. شما در این فرصت می توانید ارزش دارایی ها و املاک خود را به بیش از ۴۰۰ هزار دلار برسانید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که لزوما نباید یک ملک ۴۰۰ هزار دلاری داشته باشید، بلکه صرفا باید مجموع ارزش املاک و مستقلات شما بیش تر از ۴۰۰ هزار دلار باشد. در آخر می توان گفت که برای دریافت اقامت دائم ترکیه، حداقل مبلغ لازم برای مهاجرت به این کشور  از طریق خرید ملک، ۴۰۰ هزار دلار ارزیابی شده است. همچنین، در صورتی که قصد دریافت اقامت موقت این کشور را دارید، 75 هزار دلار برای سرمایه گذاری کافی است.

شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

به منظور مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک، شما پس از خریداری خانه، باید مدارک آن را به سفارت ارائه بدهید و تاییدیه را به دست آورید. در این صورت، ابتدا به شما یک اقامت موقت ۵ ساله تعلق می گیرد. لازم است شما پس از خرید ملک، ۱۱ ماه از سال را در کشور ترکیه اقامت داشته باشید. با گذشت زمان، به شما اقامت دائم این کشور اعطا می شود. چنانچه شما شرط حداقل ۱ ماه اقامت را به مدت ۳ سال دیگر رعایت کنید، می توانید تابعیت و پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنید. یکی از مهم ترین مزایای خرید ملک در ترکیه، این است که شما همزمان می توانید اقامت تمام اعضای خانواده‌تان را نیز دریافت کنید. این می تواند شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شود.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

✓ پاسپورت معتبر به همراه کپی

✓ مدارک هویتی

✓ اصل سند ملک خریداری شده

✓ گواهی ازدواج (در صورت تاهل)

✓ گواهی بیمه

✓ اصل فرم های درخواست تکمیل شده

✓ عکس پرسنلی با استاندارد۳*۴

مزایای خرید خانه در ترکیه

با خرید ملک در کشور ترکیه، امتیازات و مزایای خاصی به خریداران تعلق می گیرد.‌ این موارد باعث می شوند که خرید ملک در این کشور، به یکی از جذاب ترین روش های مهاجرتی تبدیل شود. برخی از مزیت های خرید ملک در ترکیه عبارتند از:

۱-هزینه های جاری در کشور ترکیه، نسبت به سایر کشور های اروپایی و آمریکایی کم تر است.

۲-هزینه مربوط به خرید مواد غذایی، پوشاک  رفت و آمد، تحصیل، خودرو، مسکن، مالیات، اینترنت و… با توجه به ارزش لیر همچنان زیاد نیست.

۳-کیفیت بالای محصولات در ترکیه

۴-در ترکیه مراکز تفریحی و گردشگری فراوانی وجود دارد.

۵-خرید ملک در ترکیه فرآیندی سریع بوده و دولت در تسریع این امر به مردم کمک می کند.

۶-امکان پرداخت مبلغ خانه به صورت اقساطی وجود دارد.

۷-سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه به آسانی قابل دسترس است.

هزینه خرید خانه در ترکیه به پول ایران

برای خرید ملک در ترکیه، متقاضیان باید موقعیت جغرافیایی و هزینه های مربوط به آن را در نظر داشته باشند. در شهر های اصلی و مهم ترکیه، معمولا هزینه خرید و اجاره خانه بالاتر است. در ادامه، هزینه خرید هر متر مربع را در شهر های مختلف ترکیه بررسی می کنیم:

✓ استانبول: ۱۵ هزار لیر یا ۳۰ میلیون تومان

✓ ازمیر: ۱۳ هزار لیر یا ۲۵ میلیون تومان

✓ آنتالیا: ۹ هزار لیر یا ۲۰ میلیون تومان

✓ آنکارا: ۷ هزار لیر یا ۱۳ میلیون تومان

✓ بدروم: ۷ هزار لیر یا ۱۳ میلیون تومان

✓ دنیزلی: ۵ هزار لیر یا ۱۰ میلیون تومان

دقت داشته باشید که قیمت های گفته شده به صورت تقریبی بوده و با نوسانات ارزی، ممکن است دچار تغییر شوند.

قوانین مربوط به خرید ملک در ترکیه

مطابق تبصره موجود در قوانین ترکیه، تنها مهاجران برخی از کشور ها امکان خرید ملک در این کشور را دارند. ایران یکی از کشور هایی است که شهروندان آن امکان خرید ملک در ترکیه را دارند. مهاجران خارجی می توانند حداکثر تا ۳۰ هکتار زمین در کشور ترکیه خریداری کنند. همچنین کسی که به منظور ساخت ملک زمین می‌ خرد، باید ظرف دو سال این کار را انجام دهد.

نکاتی که هنگام خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنید

حین خرید ملک در کشور ترکیه، متقاضیان باید به نکات مختلفی توجه داشته باشند. در نظر داشتن این موارد، باعث می شود که پروسه خرید ملک بدون هیچ مشکلی انجام شود. برخی از نکات و سوالاتی که حین خرید ملک در ترکیه باید بررسی کنید، شامل موارد زیر هستند:

✓ محلی که برای خرید ملک انتخاب می کنید ساحلی است یا داخل شهر؟

✓ فاصله مراکز آموزشی و درمانی از ملک شما چقدر است؟

✓ ملک آپارتمانی می خواهید یا ویلایی، مسکونی یا تجاری؟

✓ از چه فروشنده ای ملک خریداری می کنید؟

✓ آیا ملک مورد نظر در محدوده ای قرار دارد که در آینده امکان پیشرفت داشته باشد؟

✓ شرایط خرید ملک در ترکیه برای اخذ شهروندی را مطالعه کنید.  

✓ شرایط پرداخت هزینه های خرید ملک را در نظر داشته باشید.

✓ نباید قبلا روی ملک درخواست شهروندی داده شده باشد.

✓ در بسیاری از پروژه های شهرک سازی ترکیه، شما می‌توانید با دریافت وام خانه را اقساطی دریافت کنید.

✓ گاهی این وام ها تا ۸۰ درصد مبلغ خانه را پوشش می دهند.

✓ بازپرداخت وام ها به گونه ای است که سند خانه در رهن بانک خواهد ماند.

✓ در بسیاری از پروژه های مسکونی از مشتری سود دریافت نمی شود.

✓ برای مشتریان خارجی شرایط به مراتب سخت تری برای خرید ملک وجود دارد.

✓ وام بانکی در ترکیه معمولا ۵ ساله است.

سخن آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تمامی شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک را برای شما عزیزان شرح دادیم. همانطور که مطالعه کردید، این روش امروزه یکی از پرطرفدار ترین شیوه ها برای مهاجرت به ترکیه است. شما به منظور دریافت اقامت دائم این کشور، باید ملکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار خریداری کنید. با خرید ملک در این کشور، می توانید سرمایه ارزشمندی را برای آینده خود و خانواده‌تان داشته باشید.

سوالات متداول

چگونه از ایران اقدام به خرید خانه و انتقال پول کنیم؟

برای این امر، شنل یا باید به ترکیه سفر کنید و حساب بانکی به نام خودتان باز کنید و یا معادل تومان هزینه را به یک صرافی در ایران تحویل دهید.

حداقل سرمایه برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟

برای این منظور، شما به حداقل سه میلیارد تومان نیاز دارید‌.

به منظور خرید ملک در ترکیه چه مدارکی نیاز است؟

برای خرید ملک در ترکیه مدارک مختلفی از جمله پاسپورت، مدارک هویتی، سرمایه کافی، گواهی تمکن مالی و … نیاز است.