بیزنس و تجارت در ترکیه یکی از پر سود ترین راه های مهاجرتی است که برای آن باید ویزای تجاری این کشور را به دست آورید. برای دریافت ویزای تجاری کشور ترکیه، نیازی به داشتن پاسپورت این کشور نیست. در واقع، بدون داشتن پاسپورت می توان در کنفرانس ها، جلسات و یا عقد قرارداد های تجاری این کشور شرکت کرد. مدت زمان اعتبار ویزای تجاری نیز ۱ تا ۳ ماه است که بین ۴ تا ۱۰ روز صدور آن زمان می برد. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی نکات مربوط به دریافت ویزای تجاری کشور ترکیه را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

ویزای تجاری ترکیه چیست؟

همانطور که متوجه شدید، ویزای تجاری برای کسب و کار افراد می باشد. کسانی که قصد دارند در کشور مقصد، کسب و کاری داشته باشند و یا به تجارت بپردازند، از مزایای ویزای تجاری استفاده می کنند و شرایطی مشابه ویزای سرمایه گذاری ترکیه دارد. این ویزا اعتبار مشخصی داشته و در صورت نیاز، باید تمدید شود. بنابراین  متقاضیانی که قصد دارند در کشور ترکیه تجارت انجام دهند، باید ویزای تجاری این کشور را دریافت کنند. این ویزا در حقیقت مجوز تجارت و بازرگانی در کشور ترکیه را برای افراد فراهم می کند.

چگونه ویزای تجاری کشور ترکیه را دریافت کنیم

دریافت ویزای تجاری کشور ترکیه، شرایط خاص خود را دارد. لازم است پیش از ارسال پرونده از کامل بودن آن اطمینان حاصل کنید تا به دلیل ناقص بودن پرونده، درخواست ویزای شما برگشت نخورد. نخستین کاری که لازم است انجام دهید، رزرو وقت از سفارت کشور مقصد در ایران و یا کشور های همسایه است. به منظور رزرو وقت می توانید به صورت حضوری و یا اینترنتی اقدام نمایید. پس از گرفتن وقت سفارت و تحویل مدارک و مصاحبه، باید  به صورت حضوری برای دریافت ویزای تجاری مراجعه نمایید. به این نکته دقت کنید که حضور خود شخص در سفارت برای انگشت نگاری، مصاحبه و … ضروری می باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری ترکیه

برای دریافت ویزای تجاری ترکیه، لازم است مدارک مختلفی را ارائه دهید. در ادامه این مدارک را یعذصپرت کامل بررسی می کنیم:

۱- فرم درخواست ویزای تجاری

لازم است خودتان این فرم را پر کرده و آن را امضا کنید.

۲- پاسپورت معتبر

لازم است پاسپورت فرد متقاضی حداقل ۳ ماه پس از تاریخ بازگشت او، انقضا داشته باشد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر پیش از این ویزا، ویزای دیگری نیز دریافت کرده اید، لازم است آن را به همراه پاسپورت قبلی خود، در اختیار سفارت قرار دهید.

۳- دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

پس زمینه این عکس ها باید به صورت کامل سفید باشد و چهره فرد متقاضی در عکس به صورت واضح رویت شود. لازم به ذکر است که باید این عکس در ۳ ماه اخیر گرفته شده باشد.

۴- رزرو بلیط هواپیما به صورت رفت و برگشت

به دلیل گران قیمت بودن بلیط هواپیما، ممکن است با درخواست ویزای شما موافقت نشود، پس بهتر است بلیط را رزرو کنید.

۵- اثبات محل اقامت در کشور ترکیه

چنانچه فرد متقاضی دارای دعوتنامه باشد، لازم است آدرس محل اقامت فرد دعوت کننده را نیز ارائه دهد. اگر که دعوتنامه ای در کار نبود، لازم است فرد واچر هتل یا اجاره نامه منزل را به منظور اثبات محل اقامت خود ارائه دهد.

۶- بیمه مسافرتی

این بیمه باید کل روز و دقایقی را که در کشور ترکیه هستید را ساپورت کند. البته لازم است به این مسئله دقت کنید که سقف پوشش این بیمه در کشور های مختلف، متفاوت است.

۷- اسناد و مدارک مالی

برای دریافت ویزای تجاری ترکیه و ورود به این کشور، لازم است به مامور ویزا اثبات کنید که از پس هزینه های مربوط به اقامت و … بر می آیید. یعنی باید نامه تمکن مالی و یا نامه حمایتی را به سفارت ترکیه ارائه دهید. به این نکته دقت کنید که لازم است نامه تمکن مالی، به واحد پول کشور ترکیه که لیر است نیز توسط مدیر شعبه ارزی به مهر و امضا برسد. همچنین نامه حمایتی نیز که از طرف فرد دعوت کننده صادر می شود، باید در ضمیمه خود دارای نامه تمکن مالی این فرد باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که می توانید از نامه تمکن مالی خود و نامه حمایتی دعوت کننده به منظور دریافت ویزای تجاری استفاده کنید.

۸- رسید پرداخت هزینه برای ویزای تجاری ترکیه

در بسیاری از کشور ها هزینه ویزای تجاری و توریستی با یکدیگر برابر است؛ زیرا هر دو ویزا کوتاه مدت هستند. این هزینه معمولا معادل ۶۰ یورو است که لازم است در سفارت پرداخت شود.

۹- ارائه برنامه سفر

یکی از مدارکی که باید برای دریافت ویزای تجاری ترکیه به سفارت ارائه دهید، برنامه سفرتان است. لازم است این برنامه شامل مکانی که در آن اقامت دارید، جا هایی که با افراد مختلف قرار ملاقات دارید و مکان هایی که قصد بازدید از آن را دارید، باشد.

۱۰- نامه گواهی اشتغال به کار

لازم است این گواهی از طرف کارفرما صادر شود. در این نامه باید ذکر شود که هدف سفر چیست، جایگاه فرد متقاضیِ دریافت ویزای تجاری در شرکت چیست، میزان حقوق دریافتی شخص چقدر است و کارفرما با این سفر تجاری مخالفتی ندارد.

۱۱- دعوتنامه برای ویزای تجاری

این دعوتنامه باید از طرف سازمان، شرکت یا موسسه صادر شود تا مشخص کند فرد متقاضی ویزای تجاری کشور ترکیه دقیقا برای چه هدفی در شرکت حاضر می شود.

یک توریست تجاری در کشور ترکیه می تواند در چه خدماتی شرکت کند؟

افرادی که با استفاده از ویزای تجاری کشور ترکیه وارد این کشور می شوند، می توانند در فعالیت های مختلف شرکت کنند که مهم ترین این فعالیت ها عبارتند از:

✓ شرکت در جلسات، نمایشگاه ها و کنفرانس ها

✓ کارگاه یا دوره های آموزشی به درخواست شرکت ترکیه ای

✓ بازدید از سایت های مربوط به شرکت دعوت کننده و یا سایت هایی که می خواهند در آن سرمایه گذاری کنند

✓ مذاکرات یا جلسات کاری

مزایای دریافت آنلاین ویزای تجاری کشور ترکیه

درخواست آنلاین ویزای تجاری کشور ترکیه برای شهروندان در دسترس است‌. دریافت این نوع ویزا، با مزایا و امتیازات مختلفی همراه است. این نکات مثبت می تواند برای تاجران و سرمایه گذاران بین المللی بسیار مفید باشد. برخی از این مزیت ها عبارتند از:

• یک شیوه کارآمد تر و آسان تر است.

• به جای سفر به سفارت، می توان از خانه و یا محل کار برای اخذ این ویزا ثبت نام کرد.

• هیچ صفی در کنسولگری ها و سفارتخانه ها وجود نخواهد داشت.

• صرفه جویی در وقت و هزینه

آداب و رسوم فرهنگ تجارت ترکیه

کشور ترکیه در واقع مرزی است که اروپا و آسیا را به هم وصل می کند. این کشور ترکیبی جالب از فرهنگ ها و طرز فکر های مختلف است. با این حال، سنت های تجاری خاصی در کشور ترکیه وجود دارد که درک آن بسیار مهم است. مردم این کشور به مهربانی و رفتار دوستانه خود معروف هستند. معمولا به بازدید کنندگان یک فنجان چای یا قهوه ترک پیشنهاد می کنند که برای شروع کار باید میل شود. همچنین درک فرهنگ این کشور و چگونگی تاثیر آن بر گفتمان در مشارکت تجاری ضروری است. برای شروع لازم است توجه کنید که کشور ترکیه، کشوری مسلمان است و باید به عقاید مردم آن احترام بگذارید. از آنجا که در این کشور خانواده بسیار مهم است، نباید به هیچ یک از بستگان شریک تجاری خود بی احترامی کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تمامی نکات مربوط به دریافت ویزای تجاری ترکیه را بررسی کردیم. همانطور که مطالعه کردید، به دلیل اینکه این کشور مرز بین اروپا و آسیاست، افراد زیادی تمایل دارند در آن به تجارت بپردازند. ویزای تجاری کشور ترکیه مزایای زیادی داشته و دریافت آن بسیار آسان است. به طور کلی، حدود ۴ تا ۱۰ روز زمان می برد تا آن را دریافت کنید. البته لازم است به این نکته دقت کنید که باید مدارک خود را به صورت کامل و بدون نقص ارائه دهید تا در مسیر دریافت ویزای تجاری کشور ترکیه با مشکل مواجه نشوید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما کاربران مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

چه کسی به عنوان یک گردشگر تجاری در نظر گرفته می شود؟

بازدید کنندگان تجاری که برای تجارت خارجی به کشور ترکیه سفر می کنند، گردشگر تجاری محسوب می شوند.

مدت اعتبار ویزای تجاری ترکیه چقدر است؟

با توجه به ملیت متقاضی اعتبار این ویزا بین ۳۰ تا ۹۰ روز است.

هزینه دریافت ویزای تجاری کشور ترکیه چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای تجاری کشور ترکیه تقریبا  ۶۰ یورو است.