مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، یکی از روش هایی است که طرفداران زیادی در ایران دارد. ارزش کم لیر در برابر دلار، دسترسی به بازار جهانی، امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و … برخی از دلایل رایج تمایل ایرانیان برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. به دلیل محبوبیت این روش در میان متقاضیان ایرانی، ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا قصد داریم مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را به صورت کامل شرح دهیم. با ما همراه باشید.

روش های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

دولت ترکیه همواره به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی است. همین موضوع باعث می شود که امروزه روش های مختلفی به منظور این کار برای مهاجران در نظر گرفته شود. نوع مهاجرت شما به کشور ترکیه، معمولا با توجه به میزان سرمایه‌‌تان مشخص می شود. برخی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:

۱- سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

۲- حداقل سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلار در ترکیه

۳- خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه

۴- تاسیس شرکت با حداقل ۵۰ کارمند

پس از سرمایه گذاری در ترکیه، به منظور دریافت اقامت این کشور باید حداقل به مدت ۳ سال سرمایه خود را در این کشور نگه دارید. بعد از این مدت، می توانید برای دریافت اقامت، اقدام کنید.

دریافت اقامت ترکیه با ثبت شرکت

ثبت شرکت، یکی از رایج ترین روش های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. با توجه به قوانین ترکیه، چنانچه شما شرکتی را تأسیس کرده و حداقل ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را در آن استخدام کنید، موفق به دریافت اقامت این کشور می شوید. قانون اخذ اقامت ترکیه به وسیله ثبت شرکت، دست سرمایه گذاران را باز می گذارد تا در هر زمینه ای که تخصص دارند، شرکت خود را تاسیس کنند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری بانکی

چنانچه ۵۰۰ هزار دلار سرمایه دارید، می توانید با قرار دادن سرمایه خود در بانک های ترکیه به مدت ۳ سال، اقامت این کشور را دریافت کنید. به منظور این کار پس از افتتاح حساب، سرمایه خود را در یکی از بانک های مورد تائید دولت این کشور، قرار دهید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این بانک ها در ازای پول دریافتی، سود قابل توجهی به سرمایه گذاران نمی دهند. به همین دلیل این روش بازدهی خوبی ندارد.

دریافت اقامت ترکیه با خرید بیزنس

خرید بیزنس یا دویر کردن یکی دیگر از شیوه های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. در این روش، به جای این که شما کسب و کار خودتان را از صفر شروع کنید، می توانید یک کسب و کار فعال را بخرید. در کسب و کار های فعال، مراحل ثبت، افتتاح حساب، کارهای اداری، کار های شهرداری و … قبلا به صورت کامل انجام شده و دیگر نیازی به انجام دوباره آن ها نیست.

دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بازار سهام

خرید سهام یکی دیگر از روش های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. مطابق این روش شما باید معادل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا از بازار بورس ترکیه سهام بخرید. خرید سهام شما باید مورد تایید وزارت صنعت و فناوری ترکیه قرار بگیرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که به منظور دریافت اقامت ترکیه نباید تا ۳ سال سهام خود را بفروشید و یا به کسی انتقال دهید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

به منظور مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، می توانید از خرید ملک استفاده کنید؛ در این روش لازم است شما ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار را خریداری کنید. همچنین باید اثبات کنید که از نظر مالی توانایی زندگی در کشور ترکیه را دارید. در این حالت پس از گذشت ۲ سال می توانید برای دریافت اقامت خود اقدام کنید. لازم به ذکر است که به دلیل سهولت خرید ملک در ترکیه، این شیوه یکی از پر طرفدار ترین راه هاست. البته باید به این نکته دقت کنید که به منظور دریافت اقامت، باید شرط حداقل حضور ۱۸۴ روز در سال، در کشور ترکیه را رعایت کرده و مالیات را نیز به موقع بپردازید.

دریافت اقامت ترکیه با سرمایه گذاری در شرکت های املاک و مستغلات

با در دست داشتن ۵۰۰ هزار دلار آمریکا، می توانید در این شرکت ها و با خرید سهام آن ها، پس از ۳ سال برای دریافت اقامت خود درخواست بدهید. همانطور که می دانید حوزه املاک و مستغلات در ترکیه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

اخذ اقامت ترکیه با خرید اوراق قرضه

چنانچه برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، می خواهید از روش های کم ریسک تر استفاده کنید، خرید اوراق قرضه را به شما توصیه می‌ کنیم. در این شیوه نیز شما باید معادل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا، اوراق قرضه خریداری کنید. پس از خرید اوراق قرضه باید سرمایه گذاری شما، توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود. همچنین باید به مدت ۳ سال این اوراق قرضه خود را نگه دارید تا بتوانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

دریافت اقامت ترکیه به وسیله کارآفرینی

را اندازی استارت آپ در کشور ترکیه یکی دیگر از راه های دریافت اقامت این کشور است. با وجود آن که دریافت اقامت به وسیله خرید ملک شیوه آسان تری برای دریافت اقامت کشور ترکیه است، اما خیلی از افراد به دلیل مزیت های کارآفرینی در کشور ترکیه برای اخذ اقامت، سراغ این روش می روند. افرادی که پس از تحصیلی در ترکیه، قصد اقامت در این کشور را دارند، می توانند پس از فارغ التحصیلی خود به سراغ این روش بروند. یکی از مهم ترین ویژگی های کارآفرینی در ترکیه این است که تا زمانی که این افراد تحت حمایت دولت ترکیه قرار دارند، امکان اخراج آن ها از این کشور وجود ندارد. پس از این که شما در کشور ترکیه کارآفرینی انجام دادید، پس از ۵ سال فعالیت مداوم می توانید برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید.

بهترین روش برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه

یکی از سوالات رایجی که کارشناسان هلدینگ هلی ویزا همواره با آن مواجه هستند، این است که کدام یک از روش های سرمایه گذاری مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. علاقه، میزان سرمایه، تجربه کاری و … همگی در تعیین این موضوع نقش دارند. افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند، باید قبل از هر گونه اقدامی ابتدا تمام روش ها را به خوبی بررسی کنند.

حداقل سرمایه به منظور اخذ اقامت ترکیه

حداقل مبلغ سرمایه به شیوه سرمایه گذاری شما بستگی دارد؛ اگر قصد خرید ملک دارید باید، ارزش آن حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد و اگر قصد خرید اوراق قرضه و یا سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید، باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشید. همچنین به منظور ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار حداقل ۲۱۰۰ دلار سرمایه مورد نیاز است. بنابراین، میزان سرمایه شما با توجه به روشی که انتخاب می کنید تعیین می شود.‌

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

یکی از اصلی ترین دغدغه های کسانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارند، این است که امنیت سرمایه گذاری در این کشور چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به منظور افزایش امنیت سرمایه گذاری در کشور ترکیه، یک توافق دوجانبه میان ایران و ترکیه به امضا رسیده است. این توافق نامه شامل ارتقا و حفاظت از سرمایه گذاری و پیشگیری دوگانه مالیات است. به دنبال این اقدام، امنیت سرمایه گذاری در کشور ترکیه افزایش پیدا کرده است. با وجود این مسئله، سرمایه گذاران می توانند با خیال راحت سرمایه خود را در مراکز معتبر ترکیه قرار دهند.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

برای دریافت پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاران باید یکسری شرایط خاص داشته باشند. مسئولین کشور ترکیه پس از بررسی و تایید مدارک متقاضیان، با درخواست پاسپورت آن ها موافقت می کنند. به طور کلی به منظور دریافت پاسپورت کشور ترکیه، باید شروط زیر را داشته باشید:

• حداقل سن ۱۸ سال

• لزوم حداقل ۵ سال زندگی در این کشور و حداقل حضور سالانه ۶ ماه

• سلامت جسمی و روحی

• عدم سو سابقه

• تسلط به زبان ترکی

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

بدون شک، سرمایه گذاری در کشور ترکیه می تواند با مزایای بسیاری همراه باشد. افرادی که قصد دارند سرمایه خود را در این کشور صرف کنند، باید از تمام شرایط و امتیازات آن مطلع باشند. برخی از مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه عبارتند از:

✓ دسترسی به بازار آمریکا و اروپا

✓ اخذ اقامت کشور ترکیه برای خود، خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال

✓ امکان اپلای به کشور ترکیه

✓ بهره مندی از بیمه درمانی

✓ دریافت پاسپورت کشور ترکیه

معایب سرمایه گذاری در ترکیه

علاوه بر مزایای گفته شده، سرمایه گذاری در کشور ترکیه می تواند با معایب متعددی نیز همراه باشد.‌ برخی از معایب سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:

✓ از دست رفتن ارزش سرمایه به دنبال کاهش احتمالی ارزش لیر

✓ از دست رفتن سرمایه، با انتخاب یک ملک نا مناسب

 ✓ بالا بودن نرخ مالیات

✓ مشکلات مختلف، در نتیجه ناتوانی در پرداخت اقساط وام مسکن

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تمام شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را شرح دادیم. همانطور که مشاهده کردید، دولت ترکیه این امکان را به وجود آورده تا افراد با سرمایه گذاری در خاک این کشور، اقامت دائم آن را اخذ کنند. به منظور سرمایه در کشور ترکیه، روش های مختلفی وجود دارد که خرید ملک پر طرفدار ترین  آن ها است. با سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور ترکیه، می توانید سرمایه با ارزشی را برای آینده فرزندان خود ایجاد کنید‌‌.

سوالات متداول

مالیات در کشور ترکیه چند درصد است؟

مالیات در کشور ترکیه، نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار کم تر بوده و تنها ۲۲ درصد است.

آیا امکان اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟

بله، شما می‌ توانید با سرمایه گذاری در این کشور و چند سال حضور در خاک ترکیه اقامت آن را دریافت کنید.

ساده ترین شیوه سرمایه گذاری در کشور ترکیه کدام است؟

در حال حاضر خرید ملک، ساده ترین شیوه جهت سرمایه گذاری در کشور ترکیه است.