کشور ترکیه، همواره یکی از مقاصد توریستی برتر جهان بوده است. این کشور در سال های اخیر با تغییر قانون سرمایه گذاری از طریق ملک و ارائه حق شهروندی و پاسپورت به متقاضیان خارجی، با رشد سرمایه و پیشرفت اقتصادی زیادی مواجه شده است. ترکیه با داشتن دانشگاه های با کیفیت و شناخته شده، سالانه افراد زیادی را برای تحصیل به خود می کند. چنانچه به دنبال مهاجرت به کشور ترکیه هستید، پیش از هر اقدامی لازم است با مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه آشنا شوید. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، قصد داریم تمامی مزایا و معایب مهاجرت به این کشور را بررسی کنیم؛ پس تا پایان مقاله با ما باشید.

فرهنگ کشور ترکیه

در مقایسه کشور ترکیه با سایر کشور های خاورمیانه، می توان به این نکته پی برد که این کشور با سایر کشور ها، تفاوت هایی قابل توجهی دارد. فرهنگ مردم کشور ترکیه آمیخته ای از فرهنگ آسیا و اروپاست و ویژگی های رفتاری متنوعی از آن ها رویت می شود. بنابراین، مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را می توان از جنبه های مختلفی بررسی کرد. در سال های اخیر، ترکیه شاهد حضور مهاجران مختلفی از سراسر جهان بوده است که مجوز اقامت این کشور را دریافت کرده اند. پس باید گفت هم اکنون ردپای سایر فرهنگ ها نیز در میان مردم ترکیه کاملا مشهود است. به عنوان مثال اکثر مردم ترکیه مسلمان هستند، اما به دلیل اینکه مردم تحت تاثیر سایر فرهنگ ها قرار گرفته اند، دیگر سخت گیری کم تری نسبت به ادا کردن آداب دینی دیده می شود. در حقیقت، با وجود این که دین رسمی ترکیه اسلام است، اما سخت گیری ها و آداب و رسوم خاصی در این کشور دیده نمی شود. همچنین آب و هوای معتدل این کشور و مردم خون گرم آن، سبب شده که همه ساله شاهد مهاجرت افراد زیادی به این کشور باشیم. امروزه مهاجران بسیاری از سراسر دنیا به منظور خرید ملک، اشتغال، تحصیل، تجارت و سرمایه گذاری به کشور ترکیه مهاجرت می کنند. دولت ترکیه روش های مختلفی را برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم این کشور قرار داده است. متقاضیان می توانند با توجه به شرایط خود و بررسی مزایا و معایب کشور ترکیه، مراحل مهاجرتی خود را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

مزایای مهاجرت به ترکیه

در این قسمت از مقاله مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه ، قصد داریم مزایای این کشور را به صورت کلی بررسی کنیم. همانطور که گفته شد، آب و هوای کشور ترکیه و طبیعت زیبای آن یکی از اصلی ترین مزایای زندگی در این کشور است. در واقع افراد حاضر در این کشور می توانند از وزش نسیم مدیترانه ای لذت برده و اوقات فراغت خود را در دل این طبیعت زیبا سپری کنند. صنعت گردشگری کشور ترکیه، یکی از اصلی ترین صنایع موجود در این کشور است.‌ وجود اماکن تاریخی برجسته و مناطق گردشگری طبیعی، بسیاری از گردشگران و مسافران بین المللی را به کشور ترکیه جذب می کند.‌ مزایای زندگی در ترکیه تنها محدود به طبیعت زیبای این کشور نمی شود. ترکیه در زمینه علم و فناوری پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است. دولت این کشور شرایط مناسبی را برای ورود کارآفرینان و سرمایه گذاران بین المللی ایجاد کرده است.

نزدیک بودن فرهنگ بین ترکیه و ایران، می تواند امتیاز بسیار مهمی برای مهاجران ایرانی باشد. در حقیقت، این ویژگی می تواند شرایط زندگی و اشتغال در کشور ترکیه را برای این افراد راحت تر کند. یکی دیگر از مهم ترین مزایای زندگی در کشور ترکیه، هموار بودن مسیر صاحبان کسب و کار برای گسترش مشاغلشان است. ترکیه با تعداد زیادی از کشور های اروپایی، تجارت آزاد دارد. این موضوع باعث می شود که وضعیت شغلی و بازار کار این کشور، شرایط خوبی داشته باشد. سرمایه گذاری در کشور ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی، کم هزینه تر بوده و شانس این که شما فعالیت اقتصادی خود را در ترکیه آغاز کنید بیش تر است.

از دیگر پر اهمیت ترین مزایای کشور ترکیه، می توان به وجود امکانات تحصیلی منحصر به فرد آن اشاره کرد. هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان وارد ترکیه می شوند تا بتوانند بورسیه های تحصیلی این کشور را دریافت کرده و در مراکز علمی آن، مشغول به تحصیل شوند. علاوه بر راحت بودن ثبت نام در دانشگاه های ترکیه، این مراکز هزینه کمی را بابت استفاده از امکانات تحصیلی دریافت می کنند. سبک زندگی مردم ترکیه، از دیگر ویژگی های مثبت این کشور است. مردم کشور ترکیه اغلب شاد و پرانرژی بوده و تعطیلات خود را به حضور در مهمانی، پیاده روی، کافه گردی و … اختصاص می دهند. بعضی از کلان شهر های ترکیه مثل استانبول نیز به زیست شبانه معروف بوده و علاقمندان به شب گردی، می توانند شب های دلچسبی را در این شهر تجربه کنند.

علاوه بر این موارد، سیستم حمل و نقل این کشور بسیار سریع بوده و در کم ترین زمان ممکن شهروندان را به مقصد مورد نظر می رساند. خدمات درمانی و بهداشتی ترکیه از امکانات و تجهیزات پیشرفته ای برخودار است. این خدمات همه افراد این کشور را تحت پوشش قرار می دهد. در آخر نیز باید به فراوان بودن محصولات غذایی تازه کشت در ترکیه اشاره کرد. به این صورت که شهروندان به راحتی با مراجعه به بازار های محلی، می توانند مواد غذایی تازه و طبیعی را خریداری کنند.

معایب مهاجرت به ترکیه

با وجود مزایای بسیار زیادی که ترکیه دارد، زندگی در این کشور می تواند با معایب مختلفی نیز همراه باشد‌. به جز مردم استانبول، بقیه مردم کشور ترکیه تسلط چندانی به زبان انگلیسی ندارند. بنابراین اگر قصد دارید در این کشور زندگی کنید، باید زبان این کشور را یاد بگیرید. ترکیه بازار کار مناسبی برای مهاجران و علل الخصوص کسانی که دارای تخصص خاصی نیستند، ندارد. شرایط کاری برای این افراد به نسبت سخت و دشوار خواهد بود. وضعیت اقتصادی ترکیه به گونه ای است که حتی متولدین این کشور نیز از وضعیت کاری آن راضی نیستند. بنابراین، در صورتی که سرمایه گذاران خارجی کسب و کار خود را در این کشور آغاز کرده و سبب اشتغال زایی شوند، پشتیبانی و حمایت کامل دولت ترکیه را دریافت می کنند.‌

از دیگر معایب موجود در ترکیه، می توان به کاغذ بازی های پیچیده اداری آن اشاره کرد. در واقع، افراد برای انجام کار های خود ممکن است مجبور باشند حتی ساعت ها در اداره های اين کشور منتظر بمانند. علاوه بر این، اکثر مسئولان با زبان انگلیسی آشنایی نداشته و باید به زبان ترکی با آن ها حرف زد. در کشور ترکیه آزادی مدنی محدود است و مردم ترکیه فرصت چندانی برای انتقاد ندارند. گران بودن سوخت، یکی دیگر از معایب کشور ترکیه است که می توان زندگی را برای مهاجران سخت کند. بسیاری از مناطق کشور ترکیه هنوز گازکشی نشده اند و افراد مجبورند به روش های دیگری گاز مورد نیاز خود را تامین کنند.

مزایای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در کشور ترکیه، می تواند مزایای بسیاری را برای خریداران بین المللی به همراه داشته باشد. شما با خرید یک خانه ۷۵ هزار دلاری در ترکیه، می توانید اقامت یک ساله این کشور را دریافت کنید. با خرید خانه در ترکیه، مهاجران از خدمات بیشتری بهرمند می شوند. به طور مثال، پس از دریافت اقامت، بدون این که محدودیت زمانی برای بازگشت داشته باشید، می توانید از این کشور خارج شده و اقامتتان را نیز حفظ کنید. علاوه بر این می توانید خانه خریداری شده را اجاره دهید و منبع درآمدی برای خود داشته باشید.

کشور ترکیه از جمله کشور های پایبند به قانون ارثیه است. بنابراین، شما می توانید با خرید خانه در این کشور، برای فرزندان خود سرمایه ارزشمندی به جای بگذارید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که شما با خرید خانه ای به ارزش بیش از ۴۰۰ هزار دلار، علاوه بر دریافت اقامت، می توانید از مزایای شهروندی ترکیه بهره مند شده و پاسپورت این کشور را نیز دریافت کنید. البته، خریداران باید بدانند که برای دریافت حق شهروندی کشور ترکیه، تا ۳ سال حق فروختن خانه را ندارند.

مزایای مهاجرت و اقامت یکساله در

ترکیه

در گذشته، افراد می توانستند با اجاره خانه در ترکیه، اقامت یکساله این کشور را دریافت کنند. اما اکنون چنین دستور العملی وجود ندارد و افراد برای دریافت اقامت یکساله این کشور باید از سایر روش ها از جمله خرید خانه ۷۵ هزار دلاری استفاده کنند. شما می توانید با دریافت اقامت یکساله این کشور، از امکانات رفاهی آن بهره ببرید. از جمله این امکانات می توان به امکان باز کردن حساب و بهره مندی از خدمات بانکی اشاره کرد. همچنین افرادی که اقامت یکساله ترکیه را دارند، می توانند به صورت رایگان، از آموزش زبان ترکی نیز استفاده کنند.

مهاجرت و سازگاری در کشور ترکیه

مسلما مهاجرت و زندگی در یک کشور دیگر، تغییرات زیادی را در زندگی شما ایجاد می کند.‌ با مهاجرت به کشور ترکیه، متقاضیان با فرهنگ، زبان، اجتماع و موقعیت اقتصادی جدیدی روبرو می شوند. سازگاری و وفق پیدا کردن با محیط این کشور، می تواند بسته به شرایط فرد، در مدت زمان مختلفی رخ دهد.‌ با این حال، به منظور سازگار شدن با محیط زندگی کشور ترکیه، توصیه های متعددی را برای مهاجران وجود دارد. برخی از این توصیه ها عبارتند از:

✓ برای برقراری ارتباط بهتر زبان ترکی را یاد بگیرید.

✓ به کافه های محلی، بازار ها و رستوران ها بروید و زمان بیش تری را با مردم محلی سپری کنید.

✓ در مورد قوانین، فرهنگ و تمدن ترکیه مطالعه کنید.

✓ با همسایگان خود ارتباط برقرار کنید و از آن ها برای آشنایی با سنت ها کمک بخواهید.

سخن آخر در مورد مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

در این مقاله سعی کردیم که مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را صورت مختصر برای شما شرح دهیم. مسلما، زندگی در هر کشوری می تواند با مزایا و معایب مختلفی همراه باشد. کشور ترکیه با وجود موقعیت مکانی منحصر به فرد، مناطق گردشگری فوق العاده و فرهنگ نزدیکی که با کشور ایران دارد، شرایط مناسبی را برای مهاجران ایرانی فراهم کرده است. در کنار این مزایا، مهاجرت به کشور ترکیه می تواند معایب مختلفی نیز داشته باشد. با این حال، زندگی در ترکیه و مهاجرت به این کشور می تواند تجربه خوبی را برای متقاضیان ایرانی به همراه داشته باشد. هلدینگ هلی ویزا با داشتن کادری مجرب و حرفه ای، می تواند شما را در امور مهاجرتی همراه کند.

سوالات متداول در مورد مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

آیا با دریافت اقامت ترکیه، لازم است شهروندی خود را باطل کنیم؟

خیر، ترکیه مشکلی با تابعیت دوم ندارد و همزمان با پاسپورت ترکیه می توانید تابعیت فعلی خود را نیز حفظ کنید.

آیا به منظور زندگی در کشور ترکیه لازم است زبان ترکی یاد بگیریم؟

همانطور که بیان شد اکثر مردم ترکیه به زبان ترکی صحبت می کنند و به زبان انگلیسی مسلط نیستند. پس بهتر از زبان این کشور را یاد بگیرید.

مهم ترین مزایای زندگی در کشور ترکیه چیست؟

فرهنگ‌ نزدیک به ایران، طبیعت بکر، امکانات تحصیلی خاص، تنوع غذایی، حمل و نقل پر سرعت و … برخی از مهمترین مزایای زندگی در کشور ترکیه هستند.‌