یکی از مکان های مهم برای کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، سفارت خانه ترکیه است. اشخاص برای اخذ ویزا و انجام کار های مربوط به مهاجرت لازم است به سفارت خانه کشور ترکیه مراجعه کنند و از طریق سفارت خانه، کار های خود را انجام دهند. سفارت کشور ترکیه علاوه بر خدماتی که به ایرانیان ارائه می دهد، به افراد تابع کشور ترکیه نیز که ساکن ایران هستند، خدمات مختلفی ارائه می دهد. اتباع ترکیه برای انجام عملیات کنسولگری خود و دریافت خدماتی مثل ثبت گواهی مرگ، اخذ گواهی تولد، ثبت ازدواج و درخواست کارت شناسایی می توانند به سفارت ترکیه مراجعه نمایند. ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، در مورد سفارت خانه ترکیه و دریافت نوبت از آن، به صورت کامل توضیح داده می دهیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه ای کوتاه از سفارت ترکیه در ایران

از قدمت روابط دیپلماتیک ایران و ترکیه قرن ها می گذرد. اولین سفیر دائمی ترکیه در ایران اسد افندی بود که در سال ۱۸۳۵ در این پست منصوب شد. با این وجود، برخی از افراد افتتاح رسمی سفارت کشور ترکیه در تهران را سال ۱۸۵۱ میلادی می دانند و معتقدند ساخت سفارت خانه کشور ترکیه در ایران، در سال ۱۸۷۷ میلادی و در عهد سلطان عبد الحمید صورت گرفته است. به عبارتی دیگر، در زمان ماموریت منیف پاشا، زمین محب ساخت سفارت ترکیه در ایران به مساحت حدود ۶۵۰۰۰ متر خریداری شد و سپس ساختمان صدارت در خیابان فردوسی و ساختمان اقامتی در قطب رومی در زمان سفیر انیس آکایگان ساخته شد. هر دو ساختمان، از سال ۱۹۳۹ مورد استفاده قرار گرفتند. معمار هردو این بنا ها نیز سیفی آرمان بود. کشور ترکیه در دوره عثمانی تعدادی کنسولگری در ایران ساخت که این کنسولگری ها در شهر های مثل خراسان، بوشهر، همدان، جلفا، رشت، کرمانشاه، تبریز، مشهد و ارومیه قرار داشتند. با این حال هم اکنون کنسولگری کشور ترکیه در ارومیه، تبریز و مشهد قرار دارد.

قسمت های مختلف سفارت خانه ترکیه

حوزه فعالیت سفارت خانه ترکیه به دو بخش صدور انواع ویزای ترکیه برای اتباع خارجی و انجام عملیات کنسولگری برای شهروندان ترکیه تقسیم می شود. هر یک از این بخش ها، وظایف و کاربرد های خاص خود را دارند. در بخش کنسولگری خدمات مختلفی مانند ثبت گواهی مرگ و تولد، ثبت ازدواج، درخواست کارت شناسایی، تعیین تکلیف خدمت سربازی، پاسپورت ترکیه، اخذ تابعیت ترکیه، تایید امضا و… ارائه می شود. بخش دیگر سفارت ترکیه نیز مربوط به صدور ویزا یا همان روادید است. ایرانی ها برای سفر به کشور ترکیه نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارند. با این وجود، به منظور مهاجرت به ترکیه و انجام فعالیت های قانونی مثل تحصیل و یا کار، لازم است اقدام به دریافت ویزا کنند. مهم ترین ویزا های ترکیه عبارتند از:

✓ ویزای همراه تحصیلی ترکیه

✓ ویزای تحصیلی ترکیه

✓ ویزای کار

✓ ویزای توریستی ترکیه

✓ ویزای استارتاپ ترکیه

نحوه اخذ وقت مصاحبه از سفارت خانه ترکیه

از تاریخ ۵ ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد، درخواست اخذ انواع ویزای لیبل دار کشور ترکیه از طریق سامانه پیش درخواست به آدرس www.visa.gov.tr انجام می گیرد. اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در این سامانه بارگزاری می شود و پس از تکمیل پروسه درخواست اخذ ویزا، زمان معینی برای انجام مصاحبه مشخص می شود. لازم است افراد در روز مصاحبه نسخه اصلی مدارک بارگذاری شده و پاسپورت معتبر خود را به افسر کنسولگری ارائه دهند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که امکان رزرو وقت مصاحبه به صورت حضوری نیز وجود دارد.

سوالات مصاحبه سفارت خانه ترکیه

یکی از مراحلی که باعث نگرانی متقاضیان دریافت ویزا می شود، مرحله مصاحبه است. لازم است متقاضی در روز و ساعت تعیین شده برای مصاحبه ویزای ترکیه، در سفارت این کشور حاضر باشد. با توجه به نوع ویزای درخواستی، افسر کنسولگری کشور ترکیه پرسش های متفاوتی را از متقاضی می پرسند که اغلب این پرسش ها برای شناسایی هویت، تطابق گفته های متقاضی با اسناد و مدارک ارائه شده و کشف انگیزه او برای مهاجرت و زندگی می باشد. معمولا اولین سوالی که در روز مصاحبه پرسیده می شود، به زبان متقاضی مربوط است، یعنی از او می پرسند که به چه زبانی به پرسش ها پاسخ می دهد. سپس افسر کنسولگری سایر سوالات خود را می پرسد. تعدادی از سوالات رایج مصاحبه سفارت ترکیه عبارتند از:

✓ آیا با شخص یا اشخاص خاصی به کشور ترکیه می روید؟

✓ آیا بیمه مسافرتی دارید؟

✓ آیا پس از اتمام دوره اقامت خود به ایران بر می گردید؟

✓ آیا کسی را در کشور ترکیه می شناسید و یا دوستی در این کشور دارید؟

✓ دقیقا چه زمانی به کشور ترکیه سفر می کنید؟

✓ خانواده شما کجا زندگی می کنند، آیا شما هم با خانواده خود زندگی می کنید؟

✓ در حال حاضر دانشجو و یا مشغول به کار هستید؟

✓ هدف شما از سفر و یا مهاجرت به ترکیه چیست؟

شرایط و مدارک درخواستی سفارت ترکیه برای صدور ویزا

مدارک درخواستی برای صدور ویزا با توجه به نوع ویزای درخواستی شما متفاوت است. افرادی که قصد دارند ویزا های مختلف ترکیه را دریافت کنند، باید تمام مدارک را به سفارت این کشور در ایران، تحویل دهند. برخی از مدارک برای دریافت ویزا عبارتند از:

• پرداخت هزینه صدور ویزا

• انجام مصاحبه و پاسخ دهی صحیح به سوالات افسر کنسولگری ترکیه

• اثبات تمکن مالی

• ارائه پاسپورت معتبر با داشتن حداقل ۱ سال اعتبار از تاریخ سفر

هزینه دریافت ویزای ترکیه

برای ورود به ترکیه انواع مختلفی از ویزا های الکترونیکی و لیبل دار صادر می شود که هزینه اخذ هر یک از این ویزا ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. در ادامه به بررسی هزینه برخی از این ویزا ها می پردازیم:

۱- ویزای الکترونیک: ۱۴ تا ۷۱ لیر

۲- ویزای لیبل دار یک بار ورود: ۵۵ لیر

۳- ویزای لیبل دار دو بار ورود: ۱۱۰ لیر

۴- ویزای لیبل دار چند بار ورود: ۱۸۰ لیر

آدرس و ساعت کاری سفارت خانه ترکیه در ایران

همانطور که گفته شد، سفارتخانه های مختلفی از کشور ترکیه در ایران وجود دارد. این سفارتخانه ها آدرس مشخصی داشته و در ساعات مشخصی در روز فعالیت می کنند. افراد متقاضی باید شرایط کلی سفارتخانه را بررسی کرده و برای مراجعه حضوری برنامه  کنند‌. آدرس و ساعت کاری سفارتخانه های مختلف ترکیه در ایران عبارتند از:

۱- آدرس و ساعت کاری سفارت خانه ترکیه در ایران

• آدرس سفارت خانه: منطقه یک تهران، خیابان اکبری، باغ سفارت جمهوری ترکیه

• تلفن: ۹۸۲۱۳۵۹۵۱۱۰۰+

• سایت: http://Tehran.emb.mfa.gov.tr

• ایمیل: [email protected]

• روز و ساعت کاری: یکشنبه تا پنجشنبه ۹:۰۰ تا ۱۲:۳۰

۲- آدرس و ساعت کاری کنسولگری ترکیه در تبریز

• آدرس: تبریز، ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه همافر، کوچه فرهنگیان، پلاک ۸

• شماره تماس: ۹۸۴۱۳۳۲۷۱۸۸۲+

• وب سایت: http://terrible.bk.mfa.gov.tr

• آدرس پست الکترونیکی: [email protected]

• روز و ساعت کاری: یکشنبه تا پنجشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰

۳- آدرس و ساعت کاری کنسولگری ترکیه در ارومیه

• آدرس: ارومیه، خیابان شهید بهشتی، شماره پلاک ۳۰

• شماره تماس: ۰۴۴۳۳۴۷۸۷۷۰

• شماره فکس: ۰۴۴۳۳۴۶۹۵۹۵

• وب سایت: http://urumiye.bk.mfa.gov.tr

• ایمیل: [email protected]

• روز و ساعت کاری: یکشنبه تا پنجشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰

۴- آدرس و ساعت کاری کنسولگری ترکیه در مشهد

• آدرس: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، روبه روی گلایل ۸، پلاک ۴۵

• شماره تماس: ۰۰۹۸۹۳۵۹۷۴۱۷۰۷

• ایمیل: [email protected]

• ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰

تعطیلات رسمی سفارت خانه ترکیه در ایران

به صورت کلی ۹ روز تعطیلات رسمی در ترکیه وجود دارد که این روز ها سفارت ترکیه در ایران تعطیل هستند. این روز ها عبارتند از:

۱- روز یادبود آتاتورک و روز جوانان و ورزش: ۱۳ می الی ۱۵ می

۲- روز جمهوری ترکیه: ۲۹ اکتبر

۳- جشن پیروزی یا روز نیرو های مسلح: ۳۰ اوت

۴- روز دموکراسی و اتحاد ملی: ۱۵ جولای

۵- عید قربان: ۱۹ جولای تا ۲۳ ژوئیه

۶- عید فطر: ۱۳ می الی ۱۵ می

۷- روز کار و همبستگی ملی: ۱ می

۸- روز کودک و حاکمیت ملی: ۲۳ آوریل

۹- جشن سال نو میلادی: ۱ ژانویه

نحوه دریافت نوبت از سفارت ترکیه

افراد برای مراجعه به سفارت کشور ترکیه و انجام کار های اداری خود، در ابتدا باید نوبت بگیرند تا معطل نشوند و کار هایشان به شکل صحیح انجام گیرد. به طور معمول، امکان انجام کار های اداری افراد بدون دریافت نوبت وجود ندارد و توصیه می شود که حتما نوبت بگیرند. نوبت دهی سفارت ترکیه به دو شکل اینترنتی و حضوری انجام می شود که در ادامه هر یک از این دو را بررسی می کنیم:

۱- دریافت نوبت سفارت ترکیه به صورت اینترنتی

افرادی که خواهان دریافت نوبت از سفارت ترکیه هستند، می توانند به سایت سفارت مورد نظر مراجعه کرده و به صورت آنلاین اقدام به رزرو نوبت کنند. به منظور این کار لازم است نشانی سفارت مورد نظر را در مرورگر وارد کرده و سپس از بخش بالای سایت وارد قسمت دریافت نوبت شوند.

۲- دریافت نوبت ترکیه به صورت حضوری

کسانی که موفق به دریافت نوبت اینترنتی نشدند و یا طرفدار دریافت نوبت حضوری هستند، می توانند به صورت حضوری اقدام به دریافت نوبت کنند. این افراد باید به سفارت ترکیه مراجعه کرده و درخواست نوبت کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله از هلدینگ هلی ویزا، تمام‌ نکات مربوط به سفارت خانه ترکیه را بیان کردیم. همانطور که مطالعه کردید، ترکیه دارای یک سفارت در تهران و ۳ کنسولگری در شهر های ارومیه، تبریز و مشهد است. افراد برای رزرو نوبت از این کنسولگری ها می توانند به صورت حضوری و یا اینترنتی اقدام کنند. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما کاربران مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

در چه روز هایی سفارت ترکیه باز است؟

روز های یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰

چگونه برای اخذ وقت مصاحبه از سفارت ترکیه اقدام کنیم؟

امکان رزرو وقت مصاحبه به صورت آنلاین و حضوری وجود دارد.

سفارت ترکیه کجاست؟

سفارت اصلی ترکیه در شهر تهران قرار دارد و آدرس و شماره تلفن آن در مقاله آورده شده است.